Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.11.2005, 16:18:22
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

[quote=Abell]
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Cum v-a veni a doua oara Iisus Hristos????:angry:



Luca 17:24 Caci după cum fulgerul, fulgerand dintr-o parte de sub cer, lumineaza pana la cealalta parte de sub cer, asa va fi si Fiul Omului in ziua Sa.
Scrie in Crezul pe care il marturisesc eu, in care se spune despre Iisus Hristos (Cel impreuna inchinat cu Tatal si cu Duhul Sfant!) [color=red]" ...........si iarasi va sa vina cu Slava sa Judece vii si mortii, a Caruia Imparatie nu va avea sfarsit![/color]

Asta pentru ca eu nu-mi bat joc de Sfanta Scriptura, nici eretic nu marturisesc, adica stramb, caci spune una din poruncile Lui Dumnezeu "Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau............"
, caci spun Sfintii Parinti, nu va amagiti ca il martirisiti cumva pe Dumnezeu si ii dati slava Lui Iisus Hristos, daca calcati poruncile! Caci atunci cand una dintre porunci este calcata, este aruncat si batjocorit chipul Lui Dumnezeu! Incalcand poruncile sunteti ca niste morti, pentru ca nici nu ati intrat in viata! (A se vedea pilda cu tanarul bogat din Scriptura!)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.11.2005, 15:36:29
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

[color=red][size=4]Profetie neinplinita :[/font][/color]
Isaia 11:6-9 Atunci lupul va locui laolalta cu mielul si leopardul se va culca langa caprioara; si vitelul si puiul de leu vor manca impreuna si un copil ii va paste.Juninca se va duce la pascut impreuna cu ursoaica si puii lor vor salaslui la un loc, iar leul ca si boul va manca paie; Pruncul de ţata se va juca langa culcusul viperei si in vizuina sarpelui otravitor copilul abia intarcat isi va intinde mana.
Nu va fi nici o nenorocire si nici un prapad in tot muntele Meu cel sfant! Ca tot pamantul este plin de cunostinta si de temerea de Dumnezeu, precum marea este umpluta de ape!

Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.02.2006, 10:03:00
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
[color=red][size=4]Profetie neinplinita :[/font][/color]
Isaia 11:6-9 Atunci lupul va locui laolalta cu mielul si leopardul se va culca langa caprioara; si vitelul si puiul de leu vor manca impreuna si un copil ii va paste.Juninca se va duce la pascut impreuna cu ursoaica si puii lor vor salaslui la un loc, iar leul ca si boul va manca paie; Pruncul de ţata se va juca langa culcusul viperei si in vizuina sarpelui otravitor copilul abia intarcat isi va intinde mana.
Nu va fi nici o nenorocire si nici un prapad in tot muntele Meu cel sfant! Ca tot pamantul este plin de cunostinta si de temerea de Dumnezeu, precum marea este umpluta de ape!
Daca esti impotriva Sfintei Treimi, de ce vii sa smintesti? Ori tocmai poate de aceea!?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.02.2006, 10:04:11
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Esti impotriva Sfintei Treimi si marturisesti stramb!
Si te anunt ca ignoranta nu este o scuza!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.04.2006, 20:12:01
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Vechiul Testament este lectia pe care ar fi trebuit sa o invatam cu totii...are frumusetea aceea veche, are profetiile despre Bunul Mantuitor Iisus Hristos, este calea care ne-a pregatit pentru El, pentru Acela care S-a jertfit ca noi sa avem viata vesnica.
Vechiul este in Noul, ceea ce s-a intamplat atunci se tot intampla mereu, este bine sa invatam din greselile celor care au trait in acele vremuri si sa invatam sa avem incredere totala in Dumnezeul Dragostei.

Duhul Sfant sa ne calauzeasca si sa ne ajute pe calea cea ingusta ! Amin.

Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.08.2006, 14:05:16
Iacov
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alexandre, eu cred cu ferimitate in Sfanta Treime, 3 in 1, Tatal, Fiul si Duhul Sfant, fiecare Dumnezeu deplin identici in caracter si scop, lucrand in deplina armonie pt mantuirea neamului omenesc.
Cred ca sunt profetii neimplinite. Una e a 2a revenire a lui Isus sau crezi ca nu mai vine? In crezul ortodox in care cred si eu spune ca, virgula: Cred in Isus Hristos Care va sa vie sa rasplateasca vii si mortii". Deci urmeaza sase implineasca in viitor.
Mai sunt si alte profetii neimplinite: uraciunea pustiirii instalata in Locul preasfant, etc.
Sper sa raspunzi cu umilinta si smerenie crestina cum ii sta bine unui ortodox...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.01.2008, 09:51:27
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Eu il privesc asa:
Galateni 4:9 "Acum însă, după ce ați cunoscut pe Dumnezeu, sau mai degrabă după ce ați fost cunoscuți de Dumnezeu, cum vă întoarceți iarăși la înțelesurile cele slabe și sărace, cărora iarăși voiți să le slujiți ca înainte?"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vechiul si Noul Testament vidoveczandrei Despre Sfanta Scriptura 42 15.09.2011 16:15:59
Cum priviti Vechiul Testament? Mikhael Din Vechiul Testament 46 30.01.2011 16:59:28
Vechiul testament DAMIAN Din Vechiul Testament 1 20.10.2010 00:23:26
Vechiul testament ortodox roman2010 Resurse ortodoxe on-line 3 13.09.2010 19:52:21
Vechiul Testament - origini Ancient Din Vechiul Testament 0 11.02.2009 20:06:58