Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 10.12.2007, 09:38:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

purtand semn de cinstire, al capului ei care este barbatul... pentru ingeri:)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 10.12.2007, 16:02:10
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Mi-a venit in minte o conexiune destul de amuzanta.
Deci capul femeii este barbatul. buuuun.
Femeia trebuie sa isi acopere capul in biserica pentru a arata smerenie

Silogism: Barbatul trebuie sa fie acoprit(cu un cearsaf, perdea eventual) in biserica pentru a fii smerit.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 11.12.2007, 19:00:43
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

"Ce parere aveti despre fetele care poarta batic?"

"Sa stiti ca unii ridiculizeaza lucrul acestea. Am fost la Moscova la un simpozion. Gramada de oameni acolo, 5000 de oameni. Era drept in Kremlin, acolo unde faceau comunistii sedintele lor. Si s-o facut simpozionul Patriarhiei...episcopi, si calugari, vreo 5000 erau. Si vine vorba, cineva din sala intreaba, exact asa, cu un biletel...Il primeste un mitropolit foarte vestit. Si erau in sala si femei cu capul foarte acoperit. Erau si cu capul descoperit. ATunci, o dat un raspuns cam asa: "Da, sunt unii inapoiati care considera ca a purta batic este mare evlavie." Se poate spune si asa, dar in clipa in care in sala erau si femei cu batic...El o fi vrut sa le mangaie pe cele imbrobodite, dar le-o scuipat pe celelalte. Pe cand ele erau cele pe care le lauda Sfantul Apostol Pavel. Intelegeti? Daca cineva are puterea asta, daca cineva se angajeaza in viata crestina si este un apostol al lui Hristos, o mironosita poate, bine este, si este de lauda si de admirat. Daca cineva crede ca inca nu-i timpul: sau isi tulbura parintii sau pe altcineva, uneori e mai bine sa nu il poarte. Pentru ca noi avem imparatese care purtau fel si fel de zorzoane, nu? Dar scopul femeii, de a face un lucru sau altul...asta conteaza. Sunt (tinere) care intra in conflict cu parintii pe un amanunt din asta, si efectiv pe urma nu li se mai poate spune nimic despre Dumnezeu, ca ii spun: "Stiu eu, vrei sa ma imbrobodesti ca pe tine. " Pentru ca in capul tuturor Dumnezeu si Biserica este un mare "nu se poate"! Trebuie sa ne dezbaram de acest mare "nu se poate". Asa ca noi, uneori nu stim apostolia pe care o duce fiecare dintre femei. "

("Curaj si Libertate in Ortodoxie" - Pr. Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #124  
Vechi 12.12.2007, 05:21:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

foarte bun cuvant al parintelui Savatie Bastovoi... ma duce cu gandul la cartea sa Dragostea care ne sminteste
Reply With Quote
  #125  
Vechi 15.01.2008, 11:44:14
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Tertullian, “Despre idolatrie si alte scrieri morale”, Editura Amarcord, Timisoara,2001, p. 128-138(selectiuni)
“… Căci păcătuiesc în fața Lui cele care își împovărează tenul cu farduri, își murdăresc obrajii cu roșu, își mânjesc ochii cu negru. Acelora le displace ,de bună seamă, opera plămădită de Dumnezeu; [ele] Îl învinovățesc și-L blamează în ele însele pe Creatorul tuturor. Hulesc, într-adevăr, ori de câte ori își adaugă [ceva frumuseții], mai ales când aceste adăugiri sunt împrumutate de la un creator potrivnic, adică de la diavolul. Căci, cine să le îndemne să-și preschimbe trupul, dacă nu cel care prin răutate a desfigurat și spiritul umană El, fără îndoială, a ticluit asemenea născociri pentru a întoarce - într-o oarecare măsură - împotriva noastră mâna lui Dumnezeu.
Cee ce se ivește natural este opera lui Dumnezeu. Ce e creat artificial este însă lucrarea diavolului. A adăuga creației divine artificiile Satanei este asemenea unei crime! Slujitorii noștri nu împrumută nimic de la dușmanii lor; soldații nu râvnesc nimic de la dușmanul căpeteniei lor. Căci a cere potrivnicului Celui în a cărui mână te afli ceva pentru folosul tău este o nelegiuire. Va fi ajutat creștinul de cel rău? Nu știu dacă [atunci] și-ar mai păstra acest nume. Căci [el] va aparține aceluia după ale cărui învățături dorește a fi instruit. Într-adevăr, cât de străin este față de învățăturile și mărturisirile voastre, cât de nedemn pentru numele de Creștin, a purta un chip cosmetizat pentru toate femeile cărora simplitatea le este indicată, a minți în privința înfățișării pentru cele cărora nu le este permis [să mintă nici măcar] în vorbire, a râvni la ceea ce nu le-a fost dat pentru cele cărora abținerea de la bunul altuia le este recomandată, a comite înșelătorie în privința aspectului fizic pentru cele care au grija curățeniei morale! Credeți-mă, voi, cele binecuvântate, în ce chip veți păzi voi preceptele lui Dumnezeu, dacă nu respectați însușirile Lui în voi?
… Domnul spune: “Care din voi poate să facă părul negru din alb sau alb din negru?” Ele Îl contrazic pe Dumnezeu: “Iată, zic ele, în loc de alb sau negru, noi îl facem blond, mai potrivit șarmului”. Chit că și negru din alb se străduiesc să și-l facă cele care regretă că au trăit până la bătrânețe! Oh, ce nechibzuință! Vârsta invocată cu rugăminți începe să roșească: este comisă o înșelătorie. Se suspină după tinerețea în vremea căreia păcătuiam; prilejul [manifestării] seriozității este irosit. Departe să fie de fiicele înțelepciunii atare nechibzuință! Bătrânețea cu cât se străduiește mai mult să se ascundă, [cu atât] mai mult se va trăda.

… Oh, dacă eu, nenorocitul de mine, aș putea ridica în acea măreață zi a triumfului creștin măcar capul…Voi vedea [atunci] dacă reînviați cu alb de plumb și fard roșu și șofran* și în acea aureolă din jurul capului, dacă, astfel fardate, îngerii vă înalță la nori întru întâmpinarea lui Cristos [în cer].

Dacă acum sunt [considerate] bune și venind de la Dumnezeu [ artificiile acestea], atunci de asemenea se vor uni cu trupurile reînviate și vor cunoaște [în ele] locul lor. Dar nu pot renaște decât trupul și sufletul, libere și curate. Condamnate sunt, așadar, cele care nu renasc în trup și suflet, fiindcă nu sunt de la Dumnezeu. Astăzi abțineți-vă de la cele condamnate: așa să vă vadă pe voi Dumnezeu astăzi, la fel cum vă va vedea atunci.

… Ei bine, arătați-vă voi atunci, încărcate de pomezile și podoabele profeților și apostolilor,
luând albul strălucitor din sinceritate,
roșul din pudoare,
înzestrate în ceea ce privește ochii cu sfială și
în ceea ce privește gura cu tăcere,
oferind auzului cuvântul lui Dumnezeu,
adăugând umerilor voștri jugul lui Cristos.
Capul plecați-l în fața soților voștri și veți fi destul de împodobite;
mâinile ocupați-vi-le cu lucratul lânii, picioarele țineți-vi-le acasă și veți plăcea mai mult decât [împodobite] în aur.
Îmbrăcați-vă voi în haina de mătase a onestității, în veșmântul din pânză de in al purității, în purpura pudorii. Astfel gătite Îl veți avea ca iubit pe Dumnezeu.”* cerussa, purpurisso, crocco = ” cu alb de plumb și fard roșu și șofran. ” Curtezana Philematia, din “Casa cu stafii” a lui Plaut, la rândul ei solicita pentru a-și îmbogăți toaleta cerussa, purpurissum și melinum, “sulimanul alb”, “cel roșu” și “altfel de suliman” (Mostellaria, V, 258, 261, 264)

“Tertullian vorbește ca un modern: elocvența sa este luată din sfera adevărurilor eterne. O parte din pledoaria sa în sprijinul religiei ar putea sluji și astăzi aceeași cauză” CHATEAUBRIAND - Le Genie du Christianisme
Reply With Quote
  #126  
Vechi 15.01.2008, 12:28:29
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Noesis:"De fapt purtarea baticului poate fi un motiv de mandrie: vai port batic si acum sunt crestina adevarata, smerita si asculatoare."

Nu a zis par.Paisie Aghioratul ca traim vremuri in care pacatul a devenit o virtute si virtutea un pacat?
Eu nu spun ca e pacat sa nu poti batic dar nici sa afirmam ca cele care poarta batic sunt prefacute. Si de ce sa afirmam asta ,ca sa justificam nepurtarea baticului ,esarfei ,palarie ,etc. in biserica ?
In fata cui sa ne aratam crestine ?Dumnezeu stie mai bine ce e in sufletul nostru ,mai bine decat noi care cateodata nici nu stim ca am gresit.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 16.01.2008, 20:25:40
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

EU IARNA PORT CACIULA , MA GANDESC CA N-ARE IMPORTANTA ATATA TIMP CA AM CAPUL ACOPERIT.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 16.01.2008, 21:45:23
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Apropos de impodobit.Imi aduc aminte ca citisem intr-o carte despre un monah ,cred ca P Iacov Tzalikis care a vazut-o o data pe M Domnului si despre care spunea ca era impodobita cu o coroana cu pietre scumpe...sau alte referiri spun despre un brau impodobit cu pietre scumpe sau o mantie nu stiu cum(ma refer la vedenii ce au avut loc in cadrul ortodoxiei).Aici ce mai putem spune??
Reply With Quote
  #129  
Vechi 17.01.2008, 16:35:55
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

E mai usor sa facem o gramada de pacate, apoi sa venim la Hristos si sa Ii reprosam pe ton umil;) Nu pot face acestea in ziua de azi. Sunt alte timpuri, sau poate ca doar unii sunt nascuti asa (predestinati) sa se mantuiasca:cool:
Reply With Quote
  #130  
Vechi 17.01.2008, 17:17:19
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
E mai usor sa facem o gramada de pacate, apoi sa venim la Hristos si sa Ii reprosam pe ton umil;) Nu pot face acestea in ziua de azi. Sunt alte timpuri, sau poate ca doar unii sunt nascuti asa (predestinati) sa se mantuiasca:cool:
Nu ,sa nu gandesti asa ,Dumnezeu ne cheama pe toti la nunta ,dar trebuie sa avem haine de nunta ,sa avem sufletul pregatit.
Iisus Hristos cand a venit ,a zis ,"Am venit ca nici unul din astia mici sa nu se piarda" El ne vrea pe toti in rai.
Dar mai zice "Imparatia cerurilor se ia prin nevointa si cei ce se silesc pun mina pe ea"
Am citat din memorie.
Deci trebuie sa ne silim ,sa ne rugam chiar si atunci cand nu avem chef ,sa mergem la biserica ,mai ales la Sf.Liturghie chiar daca nu ne place ,caci Dumnezeu vede efortul nostru si cu timpul ne vom schimba.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare