Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.01.2008, 23:49:36
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Logodnicul meu este indian, prin urmare hindus. Nu stiu cum sa mai fac sa ii descopar dreapta credinta, sa se lepede de aceea. Acum, crede in Maica Domnului chiar foarte foarte mult o iubeste nespus, in Mantuitorul nostru Iisus Hristos in tot ceea ce i-am povestit. A si fost la biserica, s-a si spovedit(m-am mirat ca l-a spovedit din moment ce nu este botezat). Dar acum crede si in zeii lui si in Adevaratul Dumnezeu. A spus ca pentru casatorie se va bboteza ortodox dar ca tot va mai crede si in zei ca a cunoscut acea religie de cand s-a nascut. Visez ca in ziua botezului lui sa ii se lumineze mintea si sufletul.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Ce sa mai fac, ce sa ii mai spun sa ii deshid ochii? nu vreau sa simta ca il presez dar tare sufar cand stiu ce persoana buna este dar orbit de religia aceea fara de sens.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.01.2008, 23:53:38
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

ROAGA-TE PT. EL, RUGACIUNEA FACE MINUNI
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2008, 00:29:47
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Daca te ajuta cu ceva.......multi hindusi pot fi foarte toleranti,si chiar sa adopte multe ritualuri si zeitati din afara religiei hinduse.Asta pentru ca,pentru multi,hinduismul,contrar credintei multor oameni,este in esenta monoteist.Brahman este considerat Dumnezeu,un Dumnezeu atotputernic,atotstiutor,exista sub forma spirituala,nu are varsta,sex,nationalitate.....toate celelate zeitati sunt fie considerate "supuse" lui Brahman,existand fiecare pentru a-si indeplini propriul scop,sau doar manifestari/fete ale acestuia.Iar pentru multi(exista,ca in orice alta religie,multe interpretari),si alte zeitati pot fi considerate manifestari ale lui Brahman(sau ai altor zei "minori"),care s-au revelat oamenilor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2008, 12:17:32
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

bla bla bla...nimic nou sub soare.Cred ca multi de aici au citit cate ceva despre asta,Vedele,Upanishadele si celebra Epopee a lui Ghilgames.Daca s-a hotarat sa se boteze inseamna ca este pe drumul cel bun,roaga-te pentru el,pana nu-l vezi botezat e bine sa fii prudenta,iar el trebuie sa stie f.clar ce inseamna dreapta credinta nu se pot amesteca ca intr-un ghiveci IIsus hristos,Maica Domnului cu zeitatile pagane..ori cu Dumnezeu ori cu dracul sluga la doi stapani nu se poate.Eu n-as avea atata rabdare te felicit Florina poate iese ceva bun din toata tarasenia asta.Oricum alba sau neagra griul este o culoare impersonala.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.01.2008, 12:44:41
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

albul si negrul nu sunt culori..
Oricum nu inteleg ...cum de a fost spovedit desi nu e botezat?
Si apoi va intreb cum este corect?un om nascut intr-o alta religie sa fie botezat asa cum se boteaza adica si cu apa sfintita?sau doar sa fie uns cu mir,asta observand ca se cam practica.De exemplu o cunostinta nascuta la protestanti prin casatorie a vrut sa treaca la ortodoxie ...s doar s-a facut ungerea cu mir.Si ma intrebam..numai atat??
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.01.2008, 15:10:52
steffiy steffiy is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
albul si negrul nu sunt culori..
Oricum nu inteleg ...cum de a fost spovedit desi nu e botezat?
Si apoi va intreb cum este corect?un om nascut intr-o alta religie sa fie botezat asa cum se boteaza adica si cu apa sfintita?sau doar sa fie uns cu mir,asta observand ca se cam practica.De exemplu o cunostinta nascuta la protestanti prin casatorie a vrut sa treaca la ortodoxie ...s doar s-a facut ungerea cu mir.Si ma intrebam..numai atat??
Botezul protestant se recunoaste, de asta i s-a administrat numai Mirungerea. Daca-i hindus, trebuie botezat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.01.2008, 17:21:11
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

CRESTINII PRIN MIRUNGERE IAR PAGANII PRIN BOTEZ,MULTUMESC CA M-AI ANUNTAT CA ALBUL SI NEGRUL SUNT NONCULORI..MAI AFLU SI EU CATE CEVA..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.01.2008, 19:32:25
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steffiy
Citat:
În prealabil postat de quasar
albul si negrul nu sunt culori..
Oricum nu inteleg ...cum de a fost spovedit desi nu e botezat?
Si apoi va intreb cum este corect?un om nascut intr-o alta religie sa fie botezat asa cum se boteaza adica si cu apa sfintita?sau doar sa fie uns cu mir,asta observand ca se cam practica.De exemplu o cunostinta nascuta la protestanti prin casatorie a vrut sa treaca la ortodoxie ...s doar s-a facut ungerea cu mir.Si ma intrebam..numai atat??
Botezul protestant se recunoaste, de asta i s-a administrat numai Mirungerea. Daca-i hindus, trebuie botezat.
Nu imi place asa...adica de ce sa se recunoasca botezul protestanta,sau catolic sau nu mai stiu care?Ori e botez?Ori e juma de botez?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.01.2008, 20:04:06
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Citat:
În prealabil postat de steffiy
Citat:
În prealabil postat de quasar
albul si negrul nu sunt culori..
Oricum nu inteleg ...cum de a fost spovedit desi nu e botezat?
Si apoi va intreb cum este corect?un om nascut intr-o alta religie sa fie botezat asa cum se boteaza adica si cu apa sfintita?sau doar sa fie uns cu mir,asta observand ca se cam practica.De exemplu o cunostinta nascuta la protestanti prin casatorie a vrut sa treaca la ortodoxie ...s doar s-a facut ungerea cu mir.Si ma intrebam..numai atat??
Botezul protestant se recunoaste, de asta i s-a administrat numai Mirungerea. Daca-i hindus, trebuie botezat.
Nu imi place asa...adica de ce sa se recunoasca botezul protestanta,sau catolic sau nu mai stiu care?Ori e botez?Ori e juma de botez?
In mod normal botezul nu e cunoscut decat cel ortodox. Dar din moment ce traim intr-o lume ecumenista, apostatica si aproape de sfarsitul ei se primesc si astfel de erezii.

Sa dau si un exemplu glasuitor. Un preot catolic a vrut sa se boteze ortodox. S-a dus la un episcop care ii spune: "Nu, mai bine ramai in religia ta. Sa nu fie tulburare". A fost apoi la alt episcop. Acelasi lucru. A fost si la un al treilea episcop care era un convertit. De necrezut dar si acesta a spus acelasi lucru. Atunci acel parinte a inteles ca trecerea prin ortodoxie se poate face prin botez sau prin mirungere. Si s-a dus la Sf Munte Athos si s-a botezat ( sau asa ceva. am zis povestea din minte ).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.01.2008, 23:04:08
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca logodnicul iti spune ca va crede si in Iisus Hristos si in zei lui...consider ca iti face doar hatarul cu credinta ortodoxa. Oricum , macar e sincer si recunoaste ca va mai crede si dupa aceea in zeii lui. Intrebarea e daca poate fi botezat in atare conditii. Si apoi cine v-a logodit, devreme ce el nu e ortodox inca?
Parerea mea e ca nu trebuie sa ne jucam nici cu oamenii dar nici cu credinta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11