Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.10.2007, 22:26:44
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Daca se poate sa imi scrii cate ceva despre Rusia pe adresa ierom_ion@yhaoo.com.
Peste 3 zile merg la Optina. Fii binecuvantat!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.10.2007, 23:14:55
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Poti sa ne scrii impresiile tale aici pentru toti, nu-ti fie teama ca nu te linseaza nimeni, desi in tara se face politica agresiva pro-americana si se promoveaza mediatizarea de multe ori antiortodoxa.:(
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.10.2007, 23:55:41
xyz xyz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2005
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ion52
Daca se poate sa imi scrii cate ceva despre Rusia pe adresa ierom_ion@yhaoo.com.
Peste 3 zile merg la Optina. Fii binecuvantat!
Ti-am scris pe adresa care mi-ai dat-o, dar mi-a venit raspuns ca nu exista aceasta adresa.
La Optina mi-a placut foarte mult. Este o atmosfera duhovniceasca acolo. Cred ca este una dintre cele mai sporite manastiri din Rusia.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.10.2007, 23:59:14
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Te rugam sa scrii pe forum :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.10.2007, 00:00:23
xyz xyz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2005
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Poti sa ne scrii impresiile tale aici pentru toti, nu-ti fie teama ca nu te linseaza nimeni, desi in tara se face politica agresiva pro-americana si se promoveaza mediatizarea de multe ori antiortodoxa.:(
Descrierea pelerinajelor este prea lunga pentru a o posta aici. Si nu mi-e teama de nimeni ca ma linseaza pentru ca descriu impresiile mele din Rusia. Politica e una, iar viata crestineasca e cu totul altceva. Sfintenia nu cunoaste granite si nici nationalitati. Daca suntem ortodocsi, suntem universali.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.10.2007, 00:14:05
adri adri is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.06.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xyz
Citat:
În prealabil postat de ion52
Daca se poate sa imi scrii cate ceva despre Rusia pe adresa ierom_ion@yhaoo.com.
Peste 3 zile merg la Optina. Fii binecuvantat!
Ti-am scris pe adresa care mi-ai dat-o, dar mi-a venit raspuns ca nu exista aceasta adresa.
La Optina mi-a placut foarte mult. Este o atmosfera duhovniceasca acolo. Cred ca este una dintre cele mai sporite manastiri din Rusia.
Cred ca a gresit. Banuiesc ca este ierom_ion@yahoo.com si nu ierom_ion@yhaoo.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.10.2007, 04:20:47
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xyz
Descrierea pelerinajelor este prea lunga pentru a o posta aici.
Nu-i nimic, poti posta pe capitole sau sa ne trimiti la o adresa, gindeste-te ca avem multe de invatat de la tine si experienta ta
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.10.2007, 23:28:51
xyz xyz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2005
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Mănăstirea Peciora - 30 AUGUST 2003
Mănăstirea Peciora, aflată lângă orașul Pskov, a fost următorul nostru loc de pelerinaj. Ea nu a fost închisă niciodată de la înființare. În cadrul ei se află 10 biserici. Biserica principală are un altar foarte interesant. Catapeteasma nu este clasică, așa ca la noi. Ea are forma unui chioșc aurit cu o cupolă sub formă de raze. În biserică se află mâna Sfintei Tatiana, părticele din moaștele diferiților sfinți, cum ar fi Sfântul Cornelie, ucis aici de Ivan cel Groaznic, și două icoane făcătoare de minuni ale Maicii Domnului (Adormirea Maicii Domnului și „Umilenie”). Când am sosit noi, biserica era plină de credincioși. Se oficia Sfânta Liturghie la care am participat.
Cum a luat ființă Mănăstirea Peciora? La început au venit câțiva pustnici în pădure pentru liniște. Atrași de viața duhovnicească a lor, au venit și alți călugări. Odată, un monah a scos din rădăcini un copac necesar pentru construcții, iar pământul s-a surpat și a apărut gura unei peșteri cu inscripția „peșteri dăruite de Dumnezeu”. Ulterior peșterile au fost lărgite și alungite. Ele sunt săpate în nisip și au culoarea bej cu vinișoare roșii. Peșterile sunt formate din cinci culoare. La capătul unui culoar se găsește o bisericuță unde se slujește o dată pe an, de hram, iar la capătul altuia se află o cruce izvorâtoare de mir în spatele căreia este înmormântat un arhiereu. Cine se roagă aici cu credință i se împlinește dorința, dacă îi este de folos. În două peșteri sunt așezate unele peste altele, sicriele celor care au murit în mănăstire, călugări sau mireni. Aduse aici trupurile morților nu mai miros urât. Unii dintre părinți și-au săpat mormântul chiar în pereții peșterilor. Locul unde au fost înmormâtați este marcat printr-o inscripție pe care sunt precizate numele, anul nașterii, al morții, funcția și ascultarea în mănăstire. La ieșirea din peșteri se află îngropate patru sfinte moaște: ale Sfântului Marcu, ale Sfântului Iona, ale Sfântului Lazăr (acesta are la cap o cruce foarte grea din metal care a purtat-o ca paraman) și ale Sfintei Vasa (soția călugărită a preotului care a întemeiat mănăstirea).
De la mânăstirea Peciora ne-am dus în orașul Pskov, unde ne-am închinat în catedrala episcopală. Și aici, religia și istoria se completează reciproc. Aici sunt 2 icoane ale Maicii Domnului, făcătoare de minuni, și moaștele Sfântului Cneaz Dovmont, care a luptat împotriva tătarilor alături de Sfântul Alexandru Nevski. Catedrala a fost construită de Sfinta Olga împărăteasa pe locul în care i s-a arătat un mănunchi de raze de lumină.
Pskovul este ținutul de baștină al Sfintei Olga. Multe locuri poartă numele ei: piatra Sfintei Olga, izvorul Sfintei Olga, capelele Sfintei Olga etc. Unele din acestea au fost distruse de comuniști.
Seara am ajuns la St.Petesburg.
[b]
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.10.2007, 23:31:28
xyz xyz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2005
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Astea sunt impresiile mele de la M-rea Peciora de langa Pskov. Imi pare rau ca nu au fost preluate diacriticile asa cum sunt in textul din format word. Descrierea pelerinajul are 10 pagini si nu pot pe tot sa-l postez aici.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.06.2008, 00:46:13
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

pt ca foarte multi dintre voi nu ati fost in Rusia o sa adaug cateva poze








Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maestria Clopotelor din Rusia geo.nektarios Muzica Bisericeasca 3 26.12.2012 23:42:28
apararea credintei in Rusia mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 34 31.08.2012 09:21:32
china avertizeaza rusia sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 09.12.2011 14:29:01
Renaste nazismul in Rusia? mihailt Generalitati 14 09.05.2011 08:56:23
Preot misionar martirizat in rusia Hector Stiri, actualitati, anunturi 7 21.11.2009 17:26:57