Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.10.2010, 23:11:18
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Noi suntem adeptii ecumensimului, si avem un maxim respect pentru orice religie crestina, inclusiv pentru orice forma de religiozitate umana !

In acest context, e valabil dictonul : "religiile sunt acele carari ale unui munte care,fiecare in parte duce spre acelasi varf " Dixit !
Daca dumneata nu poti intelege acest adevarat umanism crestin, este pentru ca practici dezbinarea si ura, asemenea satanei,al carui nume il porti(ca pseudonim) ,cu mandrie, se pare !
Noi ? Care noi ? Nu de alta dar nu știam că sunteți mai mulți păduchi care cântați la aceeași strană.

Păi domnule umanist, și eu am respect față de orice formă de religiozitate, însă asta nu mă oprește să știu că acele forme de religiozitate sunt niște căi greșite în comparație cu Ortodoxia Creștină !! Iar din moment ce sunt niște căi greșite, ele nu te pot duce la Adevăr, la Hristos, ori problema este că mărturia evanghelică este că "Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine." (Ioan 14:6) Cu alte cuvinte te înțeleg că ești un umanist, însă creștin nu ești !! Pentru creștini nu există altă Cale la Dumnezeu decât Iisus Hristos. Orice altă cale, cărare sau cărăruie este o înșelare, o minciună, care nu poate duce la Dumnezeu pentru simplul fapt că contrazice flagrant Evanghelia.

Diferitele Religii, în afara creștinismului (și parțial a iudaismului, deși iudaismul nu constituie Revelația desăvârșită de Hristos), sunt niște creații omenești sau poate chiar îngerești (însă noi știm de la sfântul Paul că și anumiți îngeri pot vesti false evanghelii), în schimb Creștinismul este Religia Revelată de Dumnezeu. Oamenii pot să aibă multe căutări pentru a determina adevărul despre existență, însă adevărul este că oamenii prin propriile lor puteri, pe care și le-au arătat în diverse Religii, nu pot să ajungă la Dumnezeu. De aceea a fost necesară Revelația Dumnezeiască a Sfintei Scripturi și a Sfintei Tradiții a Bisericii pentru ca oamenii să aibă o Cale, Hristos, și singura care duce la Tatăl. Nici o altă cale nu poate duce la cunoașterea adevărată a Adevăratului Dumnezeu decât Hristos și Revelația Sa !! Alții nu au decât să caute, însă cuvântul lui Dumnezeu din evanghelia după sfântul Ioan arată clar că Hristos este singura Cale spre Tatăl; altă cale, religioasă sau filosofică, pur și simplu nu există, iar cine merge pe altă cale decât Calea Care este Hristos nu Îl va cunoaște pe Dumnezeu cu adevărat !! Vor avea anumite idei, păreri, opinii, presupuneri, însă nu vor avea Lumina Vieții !!

Acea părere pe care dumneata ai prezentat-o în primul rând că nu este creștină, și implicit nu poate face obiectul nici unui "umanism" creștin !! Biserica lui Hristos nu este umanism creștin, iar Ortodoxia nu este umanistă pentru că Biserica este Trupul lui Hristos, nu vreo adunare de umaniști răsăriți și ei ca ciupercile după ploaie. Ortodocșii adevărați din Sfânta Biserică Ortodoxă nu sunt umaniști creștini, ci sunt creștini ortodocși !! Părintele Profesor Dumitru Radu, în cartea domniei sale, "Despre Înnoirea și Îndumnezeirea Omului în Hristos", prezintă ceea ce este Biserica lui Hristos:
1. Biserica este viața de comuniune a persoanelor Sfintei Treimi extinsă în umanitate și comuniunea de iubire și viață a oamenilor prin Hristos în Duhul Sfânt.
2. Biserica este plenitudine de viață dumnezeiască și lucrare a Duhului Sfânt prin Hristos în umanitate.
3. Biserica este comunitate teandrică, sacramentală. Biserica este Trupul lui Hristos extins în umanitate. Biserica este comunitate sacramentală în Hristos prin lucrarea Duhului Sfânt.
4. Hristos este Marele Arhiereu al Bisericii Sale.
5. Biserica este Una, Sfântă, Catolică și Apostolică.


Prin urmare Biserica nu se poate circumscrie unui amărât de umanism "creștin" pentru simplul fapt că Biserica este mult mai mult decât atât, iar dimensiunile dumnezeiești, sfinte ale Bisericii Ortodoxe sunt pur și simplu prea înalte pentru ca un păduche umanist ca dumneata să poți înțelege. În orice caz, Biserica se călăuzește după Duhul Adevărului, Duhul Sfânt, Duhul lui Dumnezeu, pe când dumneata, cu tot umanismul (fals creștin) și cu tot ecumenismul, te călăuzești după duhul lumii acesteia. Din nefericire pentru dumneata și pentru alți ignoranți asemenea dumitale, Biserica lui Dumnezeu porțile iadului nu o vor birui, și deși veți avea anumite izbânzi, printre fiii lumii acesteia și ai neascultării, niciodată nu veți reuși să biruiți Duhul lui Dumnezeu cu duhul lumii acesteia în virtutea căruia vă luptați.

În ceea ce privește așa-zisele alte "Religii Creștine", nu există nici o altă Religie Creștină în afară de Religia Bisericii lui Hristos, celelalte "religii creștine", și se poate demonstra cu documente și nu numai și deja au fost demonstrate, sunt creații ale unor oameni care, datorită unor nemulțumiri, au ținut cu orice preț să se despartă de Biserică și să își întemeieze propriile lor secte pretinzând că ei, sectarii eretici, sunt de fapt adevărata biserică. Din nefericire pentru ei adevărul le stă împotrivă și le va sta până când se vor pocăi de ereziile lor și se vor întoarce în sânul Bisericii lui Dumnezeu !!!

Last edited by doctor_faustus; 18.10.2010 at 23:14:52.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.10.2010, 23:39:33
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
3). criteriul evidentei ! biserica ortodoxa nu poate ignora unele scurgeri masive de enoriasi inspre unele culte neo-protestante, mai ales cel penticostal, si acest fenomen nu e unul de data recenta ci dateaza din perioada interbelica !
nu e adevarata in mare parte, imaginea ce o faceti sectarilor, aici gresiti flagrant, dimpotriva, spre aceste secte s-au indreptat tocmai credinciosii de valoare, care au fost dezamagiti de practicile popesti si delasarea si smecheria popilor dar si a enoriasilor din parohii !
aceste suflete pure de credinciosi, vizibil dezamagiti de tot ce am descris in prima postare relativ la slabicunile si rigiditatea bisercii ortodoxe, au decis sa treaca cu arme si bagaje, la noile grupari religioase reformate, care insa practica o religiozitate mai din scurt,,pretinzand adeptilor o conduita mai stricata,si o incadrare mai stricta si mai clara a tuturor ,atat in activitatile religioase cat si in viata morala practica de zi cu zi !
Aceste suflete "pure" de credincioși nu sunt chiar așa de pure precum pretinzi dumneata. Majoritatea sunt niște revoltați fără cauză, de vreme ce au părăsit Biserica lui Dumnezeu fără ca să o cunoască. Faptul că au fost ispitiți de erezia sectară și de propganda și îndoctrinarea mincinoasă a acesteia, plecând din Biserica lui Dumnezeu, este o faptă care mai devreme sau mai târziu se va întoarce împotriva lor ca împotriva unor eretici. Iar în ceea ce privește așa-zisa puritate a sufletelor lor de "pocăiți", aceste suflete "pure" nu mai sunt chiar așa de pure din moment ce au lepădat Adevărata Biserică a lui Dumnezeu pentru a se spurca spiritual cu ereziile sectare !!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.10.2010, 08:48:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Ignoranța și dușmănia din tine te face să vezi numai rău în fața ochilor și de aceea îți spun judecă-te pe tine însuți întâi sectarule.
Iar dumneata de ce nu iti urmezi propriul sfat?:)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 19.10.2010 at 08:55:29.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.10.2010, 11:04:34
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
insa am curajul si lipsa de ipocrizie,ca si traitor in mediul citadin,sa imi exprim nevoia acuta de reformare a bisericii,in ajutorul omului modern ! daca societatea si cultura,avanseaza pe firul timpului,biserica ortodoxa sta admirabil pe loc, ca acum 1500 de ani, devenind decadenta si rigida,prin ritual si prin muzica !

stiu ca biserica e condusa de oameni batrani, moralmente si psihologic rigizi fata de reformare si schimbare,insa cred ca nu ar trebui sa ignore acest semnal de alarma, altfel va constata, o migratie masiva inspre cultele neo-protstante, mult mai flexibile si mai ..."calde " in exprimarea ritualica,mai in pas cu vremea si probeleme omului modern !

daca ai fi cat de cat sincer ai recunoaste ca nu sunt unicul crrestin nemultunit de prestatia bisericii traditionale,si ca exista o problelma, care nu e bine sa fie ignorata de capii bisericii !

si apoi, se intreaba de ce le trec masiv credinciosii la neo-protestanti ?!
pai din cauza rigiditatii temebele a capilor bisericii,care nu vor sa accepte ca trebuie o minima adaptare a rotualului la epoca informationala !
oameni buni, vrem ,nu vrem, nu mai suntem in evul mediu, suntem produsul epocii de azi !
Draga Radu,
Curaj ai, lipsa de ipocrizie.... nu e in masura mea sa decid.
Cand spui "reformare" si vi cu exact acealeasi idei ca Luther, imi pare rau dar ma vad nevoit sa-i dau dreptate colegului care te cearta.
Exprimarile de gen "omul modern" prin care mai ca nu aduci jignire fata de Sfintii Parinti participanti la sinoade; apoi tu din biserica ai ramas doar cu conducerea formata din "oameni batrani" dar nu sti ca pana si acei ierarhi batrani, merg uneori la pustnici si mai batrani pentru sfaturi; spui ca esti nemultumit de prestatia bisericii ca si cand ai fi vazut toate bisericile si ai ascultat toti preotii cum predica; "suntem in evul mediu"... eu as vrea sa fim inca in Rai cu Adam si Eva, Dumnezeu nu s-a schimbat este acelasi, iar daca Hristos ne-a lasat o invatatura eu zic sa o pastram pana va veni Hristos iar, fie sa intareasca aceasta invatatura fie sa o schimbe cu alta.
Din tot ce este biserica tu ai vazut farama cea mai mica: partea materiala, vazuta. Incearca sa si simti cu sufletul si inima, si apoi pune creierul la treaba. Daca folosesti doar ratiunea in curand o sa ne spui ca Hristos nici nu a inviat ci a fost in moarte clinica.
Acum inteleg si de ce ai postat la acest topic, pentru ca si tu esti pe aceeasi lungime de unda cu initiatorul topicului, cauti trairi exceptionale, dar nu vrei sa depui efort, vrei sa ti le dea biserica(sau Dumnezeu) pe tava.
Fi atent la tine... mai roaga-te, mai citeste si apoi mai gandeste-te.
Toate cele bune iti doresc.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.10.2010, 12:02:36
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Am citit in mai multe scrieri ale sfintilor parinti ca Dumnezeu se uita la sufletul omului .
Acele trairi pe care le asteptam sunt "bomboane duhovnicesti" (par.Paisie Aghioratul)pe care le primim prunci fiind in cele ale credintei,si probabil ca mai multi de pe acest forum au avut parte de cel putin o revelatie ,traire mai speciala care mai tarziu nu ni se da atat de usor ca sa il cautam mai aprig pe Dumnezeu.
Deci sa ne curatim sufletul prin sfanta taina a spovedaniei ,sa ne intarim prin sf.Impartasanie ,sa participam cu atentie la sf.Liturghie si cand vom fi desavarsiti ,Dumnezeu se va indura sa mai gustam din cele de Sus.
Ce schimbari in biserica ar fi de facut ,chiar nu inteleg de unde asa idei.
Uitati-va care aveti Trinitas si vedeti parinti tineri care stiu ce inseamna adevarata credinta ,nu idei ecumeniste ,traitori si infaptuitori in acelasi timp.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.10.2010, 12:03:07
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roseinthedesert Vezi mesajul
da, uite:

Faptele Apostolilor 9:3 *Pe drum, când s-a apropiat de Damasc, de odată a strălucit o lumină din cer în jurul lui.
4 *El a căzut la pământ și a auzit un glas, care-i zicea: „Saule, Saule, pentru ce Mă prigonești?”

fii binecuvantat !


A cazut la pamant pentru ca s-a inspaimantat, nicidecum nu a inceput sa se agite si sa se tavaleasca, nici nu a inceput sa tipe, sa se isterizeze ci a ascultat linistit, acolo jos, mesajul care i-a fost transmis
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.10.2010, 17:04:19
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
A cazut la pamant pentru ca s-a inspaimantat, nicidecum nu a inceput sa se agite si sa se tavaleasca, nici nu a inceput sa tipe, sa se isterizeze ci a ascultat linistit, acolo jos, mesajul care i-a fost transmis
Sincer, nu cred ca a fost o inspaimantare in adevaratul sens al cuvantului, ci o atitudine de inchinare, si de reverenta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.10.2010, 19:42:06
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
Du-te, Lacrimi, la carismatici, ca sa te convingi odata pentru totdeauna ca acolo e Diavolul.
Eu am fost si am ramas ingrozita de ce e acolo.
Stiu sora draga ce e acolo. Nu uita ca sotul meu a trecut la ei...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.10.2010, 19:43:47
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Lacrimi, cu toata dragostea in Hristos, te invit si pe tine la o portie de bucurie ... Cred ca ti-ar prinde bine ... :)


Nu am nevoie, multumesc. Imi primesc portia din bucuria cea ADEVARATA in fiecare duminica la Sfanta Liturghie...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.10.2010, 19:44:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Stiu sora draga ce e acolo. Nu uita ca sotul meu a trecut la ei...
Nu era la penticostali sotul tau?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vise ciudate Tia Intamplari adevarate 26 04.09.2012 22:26:00
Anunț important: manifestări culturale dedicate părintelui Arsenie Boca laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 3 05.12.2011 16:26:32
ce capacitati ciudate aveti? kiralina Generalitati 45 03.06.2010 22:11:40
Chestii ciudate in articolul de azi de pe crestinortodox.ro mihailt Generalitati 16 24.04.2010 09:19:49
Manifestari si fapte antiortodoxe ortodox4life Generalitati 17 30.01.2009 20:41:54