Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.06.2007, 08:59:13
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sincer eu ma folosesc foarte mult de radio Trinitas. Uneori lucrez in wekend ( de aceea va rog sa ma iertati si sa Nu ma judecati cand veti gasi postari in timpul Liturghiei) si ascult slujba la radio. Nu e la fel...dar decat de loc e bine si asa. Multumim ptr dragsote IPS Daniel. si celor care dpun efort ptr a ne oferi aceasta bucurie.
jenica
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.06.2007, 13:16:59
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Misonarul, daca esti misionar si ai binecuvantare in acest sens (nu cred insa), ai face ascultare. Deci sa critici un post al MMB inseamna ca esti cel putin peste IPS Daniel.

Iar daca ai fi calugar, din BOR, acum te`ai pocai. Nu ridica privirea de la calcai cizmare!

Vrei sa faci un post anti??? Pai mai esti ortodox???

Fa un post ortodox si Dumnezeu va turna har si in acest post. Altfel s`ar putea sa cazi de`a dreapta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.06.2007, 19:27:50
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

ai grija ce crezi,e posibil sa crezi gresit in legatura cu binecuvantarea.
Tragi concluzii cam pripite domnule krabu,im biserica ortodoxa episcopii nu sunt infailibili din cate stiu eu,pot si ei gresi cu atat mai mult inferiorii sai.IPs Daniel poate are alt scop prin radio Trinitas,probabil l-a realizat pt apropierea celor care nu au nimic de a face sau prea putin cu credinta,pt cei mai caldicei,si sincer e un lucru cat de cat bunisor,insa sunt multi care voiesc ceva mai mult pt sufletele lor.
Trinitasul isi are meritul misionar in felul lui,insa mi se pare un pic gresit a fi numit un radio ortodox ci mai degraba un radio cu imfluiente religioase,deoarece printre lucrurile laice,emisiuni si melodiile lui julio Iglesias se propaga si credinta intro oarecare masura.
Eu cum am mai spus nu am nimic cu ips Daniel,il respect si ii dau cinstea cuvenita pt lucrurile bune pe care le face si nu in ultimul rand ma rog pt indreptarea lucrurilor nu pre bune pe care de altfel le face.
Nu un post anti ci o completare a postului mentionat iar prin asta nu stirbesc cu nimic ortodoxia si nici firea mea de ortodox.
Imi pare rau ca m-ai inteles gresit.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.06.2007, 23:17:34
Iorga_Alexandru_1982 Iorga_Alexandru_1982 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2007
Mesaje: 6
Implicit

http://www.pe912fm.com/listen_media.html un radio religios
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.06.2007, 15:22:48
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Ai spus:
Cu ajutorul lui Dumnezeu in octombrie vom deschide un post radio 100% ortodox pe care il veti putea receptiona de pe net,sper ca acest radio sa va apropie mai mult de Hristos.In timp voi reveni cu detalii.
Doamne Ajuta

Eu am inteles din ce ai scris o tenta de mandrie. Adica toate celelalte 7 posturi sunt ecumenice, stati putin ca va dam "noi" 100% ortodoxie. Daca am intels gresit, te rog sa ma ierti. Acum citind inca odata nu mi se mai pare la fel de evident. Comunicarea aceasta de la tastatura este mai putin precisa.

Probabil stii, dar incerc si eu sa atrag atentia, trebuie sa te pazesti sa cazi de`a dreapta.

Apoi eu nu am spus nimic de infailibiliate. Ci am zis de calugari. Ai dat vot de ascultare? Pai faci ascultare. Altfel totul e de la vrajmas. Sunt arhiconi peste tot. Totul este sa nu te loveasca.

Cat despre Trinitas eu vreau sa sesizez ca este un post ziditor. In sensul bun al cuvantului.

Inca odata te rog sa ma ierti daca ti`am gresit.

Mihail
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.07.2007, 02:59:16
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Nu trebuie neaparat sa ascultam muzica populara, cea usoara sau simfoniile ce se difuzeaza pe Trinitas, trebuie sa ascultam ce este nevoie. De exemplu, imi place foarte mult emisiunea "Cuvantul care zideste" realizate de Gradinaciuc si Ulinici, emisiunea "Parintii bisericii, invatatorii nostri", "Atlas biblic", etc. Plus ca ce este rau daca ascultam din cand in cand si cate un Julio Iglesias sau un Eros Ramazotti? Sunteti prea exagerati deja, numai lasati loc de nimic. Daca ravniti atat de mult incat sa auziti mereu emisiuni va puteti duce sa va calugariti, amintiti-va ca totusi traim "in lume", nu in manastire. Toate au un echilibru, caci nu poti sta sa asculti nonstop slujbe, ca poate lucrezi intr-un mediu unde sunt colegi carora nu le place acest post de radio.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.08.2007, 15:13:43
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Un radio mai ortodox:

www.ortodoxradio.ro
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.09.2007, 22:42:32
Aylyn Aylyn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Mesaje: 2
Implicit

Parerea mea este ca niciun post de radio religios nu-l va putea intrece pe Radio trinitas!!!!!!!!!!!!!!! Oameni de radio bine pregatiti, voci radiofonice, calitate extraordinara,spiritualtate deplina, intr-un cuvant FELICITARI RADIO TRINITAS !!!!!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.09.2007, 21:52:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aylyn
Parerea mea este ca niciun post de radio religios nu-l va putea intrece pe Radio trinitas!!!!!!!!!!!!!!! Oameni de radio bine pregatiti, voci radiofonice, calitate extraordinara,spiritualtate deplina, intr-un cuvant FELICITARI RADIO TRINITAS !!!!!!
Radio Trinitas care am inteles ca emite de la Iasi, il receptionez destul de slab la Bucuresti. Exista o frecventa pentru Bucuresti ? Pentru zona Bucuresti exista posturi de radio ortodoxe?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.09.2007, 22:07:16
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

radio lumina incearca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radio Trinitas Simply_me Muzica Bisericeasca 9 24.04.2015 22:26:31
radio trinitas carmenserghi Generalitati 4 02.08.2010 14:51:15
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 22:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 11:28:13
radio tigruta25 Generalitati 1 28.09.2006 18:06:54