Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2016, 14:20:40
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Metanoia - " Bucurati-va pururea "

Auzisem o predica , iar mesajul pe care il transmitea preotul era cam asa : "Dumnezeu nu are nevoie de niste oameni plangaciosi , care sa se tot caiasca intr-una , ci de oameni care sa-si schimbe viata radical , din pacat in opusul lui (din zgarcenie in milostenie, din ura in iubire, s.a.), asta inseamna Metanoia , si tristetea nu caracterizeaza deloc crestinismul , ci si chiar Sf. Pavel zice : <<Bucurati-va pururea>>."

Si Intreb: atunci de ce Sfintii, mai ales cei din Pateric, zic ca ani de zile isi plangeau pacatele , unul chiar zice ca "lacrimile sa fie hrana noastra" ? Se poate Metanoia fara lacrimi ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.01.2016, 14:48:02
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Fără o adâncă părere de rău pentru păcatele tale nu cred că se poate.

Dar e foarte adevărat și că trebuie să ne bucurăm pururea. A plânge întruna și a te bloca în tristețe fără să pui capăt păcatului pentru care plângi, fără să te îndrepți și să ieși din întuneric la lumină nu este adevărată pocăință, ci boală.

De aceea, pocăința adevărată este o tristețe luminată, împăcată, iar bucuria nu este departe de ea.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.01.2023, 15:02:06
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Hai sa ne schimbam modul de a gandi si intelege realitatea cotidiana
bucurandu-ne impreuna cu parintele Constantin, zi de zi cu... Dumnezeu.

S-a ajuns la 16 si 17.

(Daca va plictisiti puteti pune viteza de redare de la 0.2x la 1.5x spre 3x...)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.01.2023 at 15:04:22.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2023, 13:48:11
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Hai sa ne schimbam modul de a gandi si intelege realitatea cotidiana
bucurandu-ne impreuna cu parintele Constantin, zi de zi cu... Dumnezeu.

S-a ajuns la 16 si 17.

(Daca va plictisiti puteti pune viteza de redare de la 0.2x la 1.5x spre 3x...)
In loc de laudarosenie-scapare [tradare, viclenie si desfranare (iubire de sine, labordelatorie, laudarosenie, trufie, justitiopatie autoinaltzata, razbunare pripita, mandrie prosteasca, nebunia victoriei rautatii, bani murdari cezarici)] k gLumea mai bine am alege RABDAREA in ascultare pe Calea Ortodoxa (Hristos-Cuvantul) spre slava lui Dumnezeu si nu spre laudarosenia-minciuna noastra.

18 ianuarie, mangaierea apelor sarbatorita in Cer.
19 ianuarie, cu Domnul deadreapta mea pe Cale.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.01.2023 at 13:11:26.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.01.2023, 14:55:21
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

19 ianuarie, cu Domnul deadreapta mea pe ☦Cale.... prin tot intunericool lumii regalo-cezarice parlamentar justitiar prezidentiale.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.01.2023 at 15:07:07.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2023, 13:04:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

20 si 21 despre virtute si obtinerea ei.
22 Zaheu ce nume frumos, Zaharia si Dumnezeu = Zah+eu ajuns din pacate mai marele vamesilor sluga banilor, irozilor si cezarilor, purtand in sine si in fapta diadema si inscrisul lor. Pntru pocainta si hotararea sa ineleapta a fost numit si el, cel urat si blestemat de toata lumea, fiu al lui Avraam.
23 Taina rrabdarii si rezistentei in bunatate si mantuire.
24 starea voievodala si imparateasca a omului si a tarii, restaurarea icoanei România.

(puteti pune viteza de redare pe 2x)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 25.01.2023 at 13:09:47.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.01.2023, 12:39:41
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Psalmul 21, despre Domnul Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu, Iisus fiul-urmasul lui David prin preasfanta pururea Fecioara.

1. Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, ia aminte la mine, pentru ce m-ai părăsit? Departe sunt de mântuirea mea cuvintele greșelilor mele.
2. Dumnezeul meu, striga-voi ziua și nu vei auzi, și noaptea și nu Te vei gândi la mine.
3. Iar Tu întru cele sfinte locuiești, lauda lui Israel.

4. În Tine au nădăjduit părinții noștri, nădăjduit-au în Tine și i-ai izbăvit pe ei.
5. Către Tine au strigat și s-au mântuit, în Tine au nădăjduit și nu s-au rușinat.
6. Iar eu sunt vierme și nu om, ocara oamenilor și defăimarea poporului.
7. Toți cei ce m-au văzut m-au batjocorit, grăit-au cu buzele, clătinat-au capul zicând:
8. "Nădăjduit-a spre Domnul, izbăvească-l pe el, mântuiască-l pe el, că-l voiește pe el".
9. Că Tu ești Cel ce m-ai scos din pântece, nădejdea mea, de la sânul maicii mele.
10. Spre Tine m-am aruncat de la naștere, din pântecele maicii mele Dumnezeul meu ești Tu.
11. Nu Te depărta de la mine, că necazul este aproape, și nu este cine să-mi ajute.
12. Înconjuratu-m-au viței mulți, tauri grași m-au împresurat.
13. Deschis-au asupra mea gura lor, ca un leu ce răpește și răcnește.
14. Ca apa m-am vărsat și s-au risipit toate oasele mele.
15. Făcutu-s-a inima mea ca ceara ce se topește în mijlocul pântecelui meu.
16. Uscatu-s-a ca un vas de lut tăria mea, și limba mea s-a lipit de cerul gurii mele și în țărâna morții m-ai coborât.
17. Că m-au înconjurat câini mulți, adunarea celor vicleni m-a împresurat.
18. Străpuns-au mâinile mele și picioarele mele.
19. Numărat-au toate oasele mele, iar ei priveau și se uitau la mine.
20. Împărțit-au hainele mele loruși și pentru cămașa mea au aruncat sorți.
21. Iar Tu, Doamne, nu depărta ajutorul Tău de la mine, spre sprijinul meu ia aminte.
22. Izbăvește de sabie sufletul meu și din gheara câinelui viața mea.
23. Izbăvește-mă din gura leului și din coarnele taurilor smerenia mea.
24. Spune-voi numele Tău fraților mei; în mijlocul adunării Te voi lăuda, zicând:
25. Cei ce vă temeți de Domnul, lăudați-L pe El, toată seminția lui Iacob slăviți-L pe El!
26. Să se teamă de Dânsul toată seminția lui Israel.
27. Că n-a defăimat, nici n-a lepădat ruga săracului,
28. Nici n-a întors fala Lui de la mine și când am strigat către Dânsul, m-a auzit.
29. De la Tine este lauda mea în adunare mare, rugăciunile mele le voi face înaintea celor ce se tem de El.
30. Mânca-vor săracii și se vor sătura și vor lăuda pe Domnul, iar cei ce-L caută pe Dânsul vii vor fi inimile lor în veacul veacului.
31. Își vor aduce aminte și se vor întoarce la Domnul toate marginile pământului.
32. Și se vor închina înaintea Lui toate semințiile neamurilor.
33. Că a Domnului este împărăția și El stăpânește peste neamuri.
34. Mâncat-au și s-au închinat toți grașii pământului, înaintea Lui vor cădea toți cei ce se coboară în pământ.
35. Și sufletul meu în El viază, și seminția mea va sluji Lui.
36. Se va vesti Domnului neamul ce va să vină. Și vor vesti dreptatea Lui poporului ce se va naște și ce a făcut Domnul.


Dumnezeu L-a parasit pe Domnul Iisus pe Cruce pentru a+si putea implini si savarsi ascultarea de Credinta, chinuirea finala si buna murire cu trecere prin iad spre Inviere, dandu-si Fiul Omului de buna voie viata Sa si luandu-si-O apoi de la cuconita moarte, justitie, inapoi fara niciun ajutor de la nimeni (caci si Maica Preacurata si apostolii au facut voia Tatalui) , a treia zi dupa Scripturi.

[Ar trebui sa luam aminte urmand ca sa fim si noi desavarsiti nu desfranati! (noi cei mult prea des franati de la ascultarea de Hristos-Cuvantul care ne mai si laudam)]
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.01.2023 at 12:44:18.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.01.2023, 18:08:00
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Psalmul 21, despre Domnul Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu, Iisus fiul-urmasul lui David prin preasfanta pururea Fecioara.

1. Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, ia aminte la mine, pentru ce m-ai părăsit? Departe sunt de mântuirea mea cuvintele greșelilor mele.
2. Dumnezeul meu, striga-voi ziua și nu vei auzi, și noaptea și nu Te vei gândi la mine.
3. Iar Tu întru cele sfinte locuiești, lauda lui Israel.

4. În Tine au nădăjduit părinții noștri, nădăjduit-au în Tine și i-ai izbăvit pe ei.
5. Către Tine au strigat și s-au mântuit, în Tine au nădăjduit și nu s-au rușinat.
6. Iar eu sunt vierme și nu om, ocara oamenilor și defăimarea poporului.
7. Toți cei ce m-au văzut m-au batjocorit, grăit-au cu buzele, clătinat-au capul zicând:
8. "Nădăjduit-a spre Domnul, izbăvească-l pe el, mântuiască-l pe el, că-l voiește pe el".
9. Că Tu ești Cel ce m-ai scos din pântece, nădejdea mea, de la sânul maicii mele.
10. Spre Tine m-am aruncat de la naștere, din pântecele maicii mele Dumnezeul meu ești Tu.
11. Nu Te depărta de la mine, că necazul este aproape, și nu este cine să-mi ajute.
12. Înconjuratu-m-au viței mulți, tauri grași m-au împresurat.
13. Deschis-au asupra mea gura lor, ca un leu ce răpește și răcnește.
14. Ca apa m-am vărsat și s-au risipit toate oasele mele.
15. Făcutu-s-a inima mea ca ceara ce se topește în mijlocul pântecelui meu.
16. Uscatu-s-a ca un vas de lut tăria mea, și limba mea s-a lipit de cerul gurii mele și în țărâna morții m-ai coborât.
17. Că m-au înconjurat câini mulți, adunarea celor vicleni m-a împresurat.
18. Străpuns-au mâinile mele și picioarele mele.
19. Numărat-au toate oasele mele, iar ei priveau și se uitau la mine.
20. Împărțit-au hainele mele loruși și pentru cămașa mea au aruncat sorți.
21. Iar Tu, Doamne, nu depărta ajutorul Tău de la mine, spre sprijinul meu ia aminte.
22. Izbăvește de sabie sufletul meu și din gheara câinelui viața mea.
23. Izbăvește-mă din gura leului și din coarnele taurilor smerenia mea.
24. Spune-voi numele Tău fraților mei; în mijlocul adunării Te voi lăuda, zicând:
25. Cei ce vă temeți de Domnul, lăudați-L pe El, toată seminția lui Iacob slăviți-L pe El!
26. Să se teamă de Dânsul toată seminția lui Israel.
27. Că n-a defăimat, nici n-a lepădat ruga săracului,
28. Nici n-a întors fala Lui de la mine și când am strigat către Dânsul, m-a auzit.
29. De la Tine este lauda mea în adunare mare, rugăciunile mele le voi face înaintea celor ce se tem de El.
30. Mânca-vor săracii și se vor sătura și vor lăuda pe Domnul, iar cei ce-L caută pe Dânsul vii vor fi inimile lor în veacul veacului.
31. Își vor aduce aminte și se vor întoarce la Domnul toate marginile pământului.
32. Și se vor închina înaintea Lui toate semințiile neamurilor.
33. Că a Domnului este împărăția și El stăpânește peste neamuri.
34. Mâncat-au și s-au închinat toți grașii pământului, înaintea Lui vor cădea toți cei ce se coboară în pământ.
35. Și sufletul meu în El viază, și seminția mea va sluji Lui.
36. Se va vesti Domnului neamul ce va să vină. Și vor vesti dreptatea Lui poporului ce se va naște și ce a făcut Domnul.


Dumnezeu L-a parasit pe Domnul Iisus pe Cruce pentru a+si putea implini si savarsi ascultarea de Credinta, chinuirea finala si buna murire cu trecere prin iad spre Inviere, dandu-si Fiul Omului de buna voie viata Sa si luandu-si-O apoi de la cuconita moarte, justitie, inapoi fara niciun ajutor de la nimeni (caci si Maica Preacurata si apostolii au facut voia Tatalui) , a treia zi dupa Scripturi.

[Ar trebui sa luam aminte urmand ca sa fim si noi desavarsiti nu desfranati! (noi cei mult prea des franati de la ascultarea de Hristos-Cuvantul care ne mai si laudam)]
26... continuare...
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.01.2023, 15:32:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

27, 28, 29 ... in fiecare zi o micro doza de cunoastere duhovniceasca.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.01.2023, 13:33:38
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Ascultati punand pe viteza 0.25x si apoi pe 0.5x ca sa va faceti rabdare si sa va linistiti putin mintea prea disperata si haituita de greshurile celor puternici si mandrii in trufia lor. Apoi puneti pe viteza normala urcand spre 1.5x-2x ca sa va smeriti fata de cei drepti nevicleni daruiti cu istetimea si iutime mentala geniala. Pe 1.5x este ritmul ideal de comunicatie pentru pastrarea atentiei interioare la transmiterea sensului si talcului invatator mantuitor.

Psalmul 24 al rusinii 30.


1. Către Tine, Doamne, am ridicat sufletul meu, Dumnezeul meu.
2. Spre Tine am nădăjduit, să nu fiu rușinat în veac, nici să râdă de mine vrăjmașii mei.
3. Pentru că toți cei ce Te așteaptă pe Tine nu se vor rușina; să se rușineze toți cei ce fac fărădelegi în deșert.
4. Căile Tale, Doamne, arată-mi, și cărările Tale mă învață.
5. Îndreptează-mă spre adevărul Tău și mă învață, că Tu ești Dumnezeu, Mântuitorul meu, și pe Tine Te-am așteptat toată ziua.
6. Adu-ți aminte de îndurările și milele Tale, Doamne, că din veac sunt.
7. Păcatele tinereților mele și ale neștiinței mele nu le pomeni.
8. După mila Ta pomenește-mă Tu, pentru bunătatea Ta, Doamne.
9. Bun și drept este Domnul, pentru aceasta lege va pune celor ce greșesc în cale.
10. Îndrepta-va pe cei blânzi la judecată, învăța-va pe cei blânzi căile Sale.
11. Toate căile Domnului sunt milă și adevăr pentru cei ce caută așezământul Lui și mărturiile Lui.
12. Pentru numele Tău, Doamne, curățește păcatul meu că mult este.
13. Cine este omul cel ce se teme de Domnul? Lege va pune lui în calea pe care a ales-o.
14. Sufletul lui întru bunătăți se va sălășlui și seminția lui va moșteni pământul.
15. Domnul este întărirea celor ce se tem de El, așezământul Lui îl va arăta lor.
16. Ochii mei sunt pururea spre Domnul că El va scoate din laț picioarele mele.
17. Caută spre mine și mă miluiește, că părăsit și sărac sunt eu.
18. Necazurile inimii mele s-au înmulțit; din nevoile mele scoate-mă.
19. Vezi smerenia mea și osteneala mea și-mi iartă toate păcatele mele.
20. Vezi pe vrăjmașii mei că s-au înmulțit și cu ură nedreaptă m-au urât.
21. Păzește sufletul meu și mă izbăvește, ca să nu mă rușinez că am nădăjduit în Tine.
22. Cei fără răutate și cei drepți s-au lipit de mine, că Te-am așteptat, Doamne.
23. Izbăvește, Dumnezeule, pe Israel (România) din toate necazurile lui.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 31.01.2023 at 13:41:52.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare