Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.10.2008, 11:53:46
IngerNegru IngerNegru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Am citit destule, nu pe toate, evident. Niste mizerii. Cine vrea le gaseste cautand cu Google "gnostic", "apocryphal". De pilda

http://www.thepearl.org/ (gnostic scripture)
Dacă le-ai fi citit cu atenție acum nu ai mai contrazice părerea preoților de rang înalt de la Vatican. Ei au spus că, în afară de Evanghelia după Iuda și Evanghelia Egipteană, restul pot fi citite, întru-cât nu aduc nici un fel de atingere credinței, fiind în schimb o resursă externă de cunoaștere a vieții mântuitorului. nu sunt canonice dar au oarecare valoare.

Îți contrazici superiorii .. Ai grijă la afirmații
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.10.2008, 12:11:45
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Vaticanul e scaunul satanei, nu al Bisericii.

Diavolul ti-a întunecat mintile.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.10.2008, 12:19:39
IngerNegru IngerNegru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Vaticanul e scaunul satanei, nu al Bisericii.

Diavolul ti-a întunecat mintile.
Opppa !!!
Ete ce spuneam mai devreme.
Cum poți afirma măi așa ceva??? Păi e recunoscut de cei mai mari patriarhi și nu îl recunoști tu ?? Un umil credincios ?? Surprinzător
Dacă între voi nu vă acordați valoare, cum vrei să v-o acorde cei din afară, cei ca mine, declarați atei pînă la moarte ??? Ete de ce nu mai cred eu : din cauza unora ca tine, care în loc să caute să explice pe întelesul meu, dau cu bâta și îți ordonă să nu crezi decât ce spun ei.
Na
Și gata
Nu mă mai cert cu tine că nu am cu cine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.10.2008, 13:12:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ateu pana la moarte! Foarte tare ! Am auzit de microbist pana la moarte, dar iata ca exista d'le ateu pana la moarte . Iti spun eu ca dumneata cunosti mult mai multe decat astepti sa-ti fie explicate si pana la urma orice ti s-ar explica, iti susti doctrina fara de doctrina a unui "ateu pana la moarte". Emotionul te caracterizeaza !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.10.2008, 13:17:45
IngerNegru IngerNegru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ateu pana la moarte! Foarte tare ! Am auzit de microbist pana la moarte, dar iata ca exista d'le ateu pana la moarte . Iti spun eu ca dumneata cunosti mult mai multe decat astepti sa-ti fie explicate si pana la urma orice ti s-ar explica, iti susti doctrina fara de doctrina a unui "ateu pana la moarte". Emotionul te caracterizeaza !
Au încercat mulți să îmi explice dar s-au rezumat la a-mi spune să cred și atât. De ce crezi că am ajuns să nu mai cred?? Din cauză că tot ceea ce afirmau unii reprezentanți ai Bisericii era în contradicție cu ceea ce afirmau superiorii lor. Vezi exemplul de mai sus
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.10.2008, 13:32:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IngerNegru Vezi mesajul
Au încercat mulți să îmi explice dar s-au rezumat la a-mi spune să cred și atât. De ce crezi că am ajuns să nu mai cred?? Din cauză că tot ceea ce afirmau unii reprezentanți ai Bisericii era în contradicție cu ceea ce afirmau superiorii lor. Vezi exemplul de mai sus
D'le, hai te rog, fara chestii din aste puerile. Pe Dumnezeu ori il iubesti, ori nu ! Ortodoxia ori o traiesti, ori nu. Hai te rog nu incepe cu texte pur si simplu infantile numai asa sa ne aflam in treaba. Deci : 1-il iubesti pe Dumnezeu, da sau nu? 2-Ortodoxia o traiesti, o simti, te simti facand parte din tine , da sa nu ? Credinta e vie, e traire efectiva, ea nu se-ndeasa nici in cap si nu se nvata pe dinafara, ea se TRAIESTE SI EA TRAIESTE PRIN TINE ! ! ! Schimba macazul d'le, sa te rog incearca alta data. Al tau emotion il pun inca odata >
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.10.2008, 13:41:52
IngerNegru IngerNegru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Nu am cum să iubesc ceea ce nu cunosc ți nu am cum să trăiesc ceea ce alții au dovedit că nu se poate trăi. Și nu știu sigur dar am impresia că topicul nu era despre credința mea. Așa că vezi că te-ai cam abătut. Dacă vrei genul ăsta de discuții deschide un topic separat, pe undeva pe la Generalități. Să revenim.... Despre ce se discuta???
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.10.2008, 14:09:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IngerNegru Vezi mesajul
Nu am cum să iubesc ceea ce nu cunosc ți nu am cum să trăiesc ceea ce alții au dovedit că nu se poate trăi. Și nu știu sigur dar am impresia că topicul nu era despre credința mea. Așa că vezi că te-ai cam abătut. Dacă vrei genul ăsta de discuții deschide un topic separat, pe undeva pe la Generalități. Să revenim.... Despre ce se discuta???
Prietene, baza acestui forum este Dragostea de Dumnezeu. Nu pricep ce cauti pana la urma, urmei aici. Noi adepti ai ratacirilor tale ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.10.2008, 14:15:00
IngerNegru IngerNegru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Prietene, baza acestui forum este Dragostea de Dumnezeu. Nu pricep ce cauti pana la urma, urmei aici. Noi adepti ai ratacirilor tale ?
Nu caut adepți ci caut să înțeleg de ce credeți atât de mult!! Ce vă face să credeți și ce anume vă menține credința, cu toate ale ei, când în jurul vostru se întâmplă atât de multe. Și o fac folosind modalități pe care nu mulți le cunosc, dacă nu au treabă cu psihologia. Una dintre ele este motivația rezistenței la schimbare.
E prea mult de explicat....
Eu pun întrebări, voi răspundeți și la urmă trag concluzii.

Uite un ID alin_ciubotariu pe YM și mai putem vb acolo
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.10.2008, 14:22:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IngerNegru Vezi mesajul
Nu caut adepți ci caut să înțeleg de ce credeți atât de mult!! Ce vă face să credeți și ce anume vă menține credința, cu toate ale ei, când în jurul vostru se întâmplă atât de multe. Și o fac folosind modalități pe care nu mulți le cunosc, dacă nu au treabă cu psihologia. Una dintre ele este motivația rezistenței la schimbare.
E prea mult de explicat....
Eu pun întrebări, voi răspundeți și la urmă trag concluzii.

Uite un ID alin_ciubotariu pe YM și mai putem vb acolo
Hai ca este tare! Deci ne supui la interogatoriu! Teste, chestionare si alte cele. Fi serios sau macar putin bun simt. Mai cauta, mai sunt forumuri , peste 25 si precis in 120 de ani, vei trage o concluzie. Drum bun !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde