Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2008, 15:00:03
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

un prieten de-al meu sufera de epilepsie si as vrea sa stiu ce parere aveti despre aceasta boala. ce cunoasteti despre ea. este ea obisnuita sau are inclinatii spre demonic?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2008, 16:10:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prietenul respectiv ar trebui indrumat spre un preot-calugar care sa-i faca niste Sfinte Masluri. Altfel, o sa tot ia medicamente degeaba. Cunosc persoane care s-au vindecat astfel de boala aceasta. Epilepsia este o boala demonica ingaduita de Dumnezeu pentru ca persoana respectiva sa se intoarca la credinta cu adevarat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.05.2008, 19:01:33
andorueca andorueca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Sf maslu plus tratament de la doctor si se face sanatos
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2008, 20:54:46
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

mai astept pareri. si nu neaparat despre cum sa se vindece, ci mai ales despre ce stie lumea de boala asta. eu am cateva cunostinte in cauza pt ca sunt la UMF, respectiv farmacie. credeti ca prin simplu tratament nu se poate vindeca? sau mai bine spus, credeti ca doar prin credinta(masluri, spovedanie, impartasanie) se poate vindeca? ce credeti? astept sa-mi raspundeti. vreau sa vad ce crede lumea, si incerc sa trag o concluzie. e f important pt mine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2008, 21:24:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu este o boala demonica. Manifestarile ei sunt manifestari firesti ale acestei boli. Dupa cum raceala aduce febra. S-a mai discutat pe un alt topic daca boala in general este o plata pentru pacatele parintilor. Se invoca un text de la Iezechil: Parintii au mancat agurida si copiilor li s-au sterpezit dintii". Dar se uita ce e scris la Ieremia: fiecare va muri pentru faradelegea sa, cine va manca agurida, aceluia i se vor sterpezi dintii.
Asa ca raman actuale cuvintele: gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre...
Eu raman la parerea ca nici medicul nu trebuie inlaturat. Greseala pe care o facem este ca de multe ori mergem la medic si avem convingerea ca in el sta puterea, uitam de Dumnezeu. Iar cand ne ducem la Maslu, nu ne ducem cu acea credinta "cat un bob de mustar" cu ajutorul careia am putea muta munti. Mergem si speram ca prin ungerea cu ulei sfintit primim tamaduire, mai degraba in chip magic. Ungerea isi face efectul pe baza credintei noastre.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand boala loveste! Laura Andreea Morala Crestina 27 11.01.2017 16:30:47
Lupta cu boala Georgiana1995 Generalitati 10 23.08.2012 14:55:17
Alcoolismul ca boala de familie costel Generalitati 0 30.01.2009 15:41:26
Boala maria55 Generalitati 17 17.12.2006 12:35:46