Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2008, 22:35:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Sfantul Spiridon

Sa nu uitam de acest Sfant Parinte care a fost un aparator al dreptei credinte.[SIZE=2]
Sfantul Spiridon al Trimitundei a trait pe vremea imparatiei lui Constantin cel Mare si a fiului sau Constantiu. De neam era din insula Cipru, simplu la chip si, la inima, smerit. Mai intai, a fost pastor de oi si, insurat fiind, a avut o fiica Irina, care a trait in feciorie toata viata ei. Pentru sfintenia vietii lui, murindu-i sotia, a fost facut episcop in cetatea Trimitundei, aproape de Salamina, si a primit de la Dumnezeu si darul tamaduirilor, incat s-a numit, din pricina minunilor ce le facea, de minuni-facator. [/SIZE]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.12.2008, 23:41:04
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sa nu uitam de acest Sfant Parinte care a fost un aparator al dreptei credinte.
[SIZE=2]Sfantul Spiridon al Trimitundei a trait pe vremea imparatiei lui Constantin cel Mare si a fiului sau Constantiu. De neam era din insula Cipru, simplu la chip si, la inima, smerit. Mai intai, a fost pastor de oi si, insurat fiind, a avut o fiica Irina, care a trait in feciorie toata viata ei. Pentru sfintenia vietii lui, murindu-i sotia, a fost facut episcop in cetatea Trimitundei, aproape de Salamina, si a primit de la Dumnezeu si darul tamaduirilor, incat s-a numit, din pricina minunilor ce le facea, de minuni-facator. [/SIZE]

Sf.Spiridon este un Sfant foarte aproape de sufletul meu.
Multumesc Sf.Spiridon pentru toate bucuriile pe care le-am primit cu rugaciunile tale!
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2008, 07:53:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu ii multumesc Sfantului Spiridon, foarte mult m-a ajutat si pe mine. Cand stateam in Bucuresti obisnuiam sa merg foarte des la biserica care ii poarta nume, cea de la Piata Unirii, care este si paraclis patriarhal. Acolo am si primit odata binecuvantare de la PF Teoctist, Dumnezeu sa-l odihneasca cu sfintii!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2008, 09:11:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Facatorule de minuni,Sfinte Ierarhe Spiridoane,dupa cum in vremea lui Constantin si a lui Constantie,prin ale tale rugaciuni ai izbavit poporul de primejdii,aducand peste semanaturile lor ploi hranitoare si risipind jitnitele strangatorilor de grau,asa si astazi trimite mila ta asupra poporului ce locuieste tara aceasta,dandu-le imbelsugare si timp roditor,pentru ajutorul sarmanilor si a celor e sug,cu care dimpreuna vom canta lui Dumnezeu :Aliluia!"
"Bucura-te, ajutatorul celor ce stiu minunile tale;"
"Bucura-te, ajutatorul celor necajiti;"
"Bucura-te ca ai adunat bogatiile tale in cer;"
"Bucura-te Sfinte Ierarhe Spiridoane,mare facatorule de minuni."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2008, 13:15:45
Dan.22 Dan.22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Mesaje: 2
Implicit Buna

Numele meu este Dan, iar numele de familie este Spiridon, vreau sa stiu daca azi de Sfantul Spiridon pot sa-mi sarbatoresc ziua numelui?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2008, 13:47:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dan, in aceasta zi, Sfantul Spiridon e cinstit intr-un mod deobesbit de cei care ii poarta numele ca nume de botez si nu de familie. Insa, nu e o regula. Sunt persoane care desi poarta numele unui anumit sfant, il cinstesc la fel sau chiar mai intens pe un altul. Asa ca daca te simti mai aproape de acest sfant, nu vad de ce sa nu te bucuri intr-un mod deosebit de ziua de astazi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2008, 14:02:58
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Ii multumesc Sf Spiridon ptr tot ajutorul pe care mi la dat, ptr toata linistea sufleteasca pe care am simtit-o in momentul citirii acatistului sau."Bucura-te, Sfinte Ierarhe Spiridoane, mare facatorule de minuni."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.12.2011, 00:15:39
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit



Cunoastem faptul ca Sfantul Spiridon, Episcopul Trimitundei, a participat la Sinodul I Ecumenic de la Niceea. Cu acest prilej L-a marturisit pe Dumnezeu Unul in Fiinta si intreit in Persoane: Tatal, Fiul si Sfantul Duh.
Tinand in mana o caramida, Sfantul Spiridon a facut semnul sfintei cruci asupra ei invocand Sfanta Treime. Minunea a constat in aceea ca focul s-a ridicat in aer, apa a cazut pe pamant, iar lutul a ramas in mana sa.


Aparatorului credintei dreptmaritorilor, Cuviosului Parintelui nostru Spiridon, sa-i aducem din inima marturisiri multumitoare, toti care prin ale lui intelepte invataturi ne-am luminat cu credinta, si sa-i cantam: Bucura-te, Sfinte Ierarhe Spiridoane, mare facatorule de minuni! (Acatistul Sfantului Spiridon, Condacul I)

Last edited by George.m; 12.12.2011 at 00:18:03.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.12.2012, 17:28:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Un papuc al Sfantului Ierarh Spiridon este pastrat spre inchinare in biserica ce poarta hramul sfantului, din Valenii de Munte, unul dintre cele mai vechi lacasuri de cult aflate in acest oras.



http://biserica_sfantul_spiridon_val...tinortodox.ro/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunea Sfântului Spiridon EMANUELA Intamplari adevarate 5 04.03.2018 21:13:52
Pelerinaj de ziua sfantului spiridon decembrie 2010 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 30.08.2010 18:21:24
Pelerinaj pe 12 decembrie la sfantul spiridon agriniotour Stiri, actualitati, anunturi 1 13.12.2009 23:33:27
Sf. Spiridon ancah Moaste 7 02.07.2009 01:49:41