Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.12.2009, 00:25:04
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Miha-Anca ne intreaba cum ne exercitam noi spiritul civic. Pai cum am putea sa ni-l exercitam cand ti-e si frica sa atragi atentia cuiva vizavi de un comportament nepotrivit..? Aici au fost cazuri in care o remarca i-a costat viata pe unii oameni. Cei care incalca regulile civice si ale bunului simt sunt prin excelenta agresivi si nu-ti da mana s-o faci pe justitiarul decat daca ai una-doua centuri negre la karate...
E trist si e frustrant, insa asta e realitatea.
Am asistat in tren la o scena de genul: domnisoara, vreti sa dati sonorul castilor dvs. mai incet (intreaba un domn la vreo 60 de ani pe o pustoaica de vreo 16)? Dupa ce i-a spus in fata ca nu vrea, a mai facut-o si pe mama respectivului domn c...a - asta a fost raspunsul tinerei domnisoare...
Sa nu traiti cu iluzia ca in Germania / tarile nordice / vestice sau mai stiu eu unde e totul "luna"... ia sa va duceti prin cartierele periferice, mai "colorate"... Se scuipa si-aici pe strada (ca e semn de mare "smecherie"), se arunca gunoaie peste tot, se picteaza cu grafitti toti peretii, se scrijelesc geamurile (saptamana trecuta am vizitat un oras si-am vrut sa fac poze din autobuz... de unde, toate ferestrele erau crestate pana la refuz!), etc, etc.
Cred ca ceea ce ne e la indemana este metoda exemplului personal, alta solutie nu vad.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.12.2009, 09:05:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Mai degraba de doi, caci unul din ei o sa arunce tigara...am glumit!
Si Germania si Franta si toate celelalte tari (mai putin tarile nordice) au fost in situatia asta si au rezolvat-o cu amenzi si campanii de educare. Asa stiu eu...
Da, o rezolvasera, dar problema e ca nu mai este asa curat acum nici la ei.
Cel putin in orasele mari. Din mai multe cauze - una este ca s-a mai amestecat populatia, au venit multi straini care au alta cultura civica, si alta ca si nemtii din noua generatie au devenit mai irespnsabili.
Nu am solutie.. Decat sigur, educatia.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.12.2009, 11:28:20
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La noi totul ne este caracteristic: harnicia - nu e nimeni mai gospodar ca noi daca ni se da un imbold, daca suntem impinsi de la spate. Lenea nu ne este caracteristica, ci mai degraba falsa impresie de a fi "smecheri", de a castiga fara prea mult efort. Totusi, intr-o competitie, romanul nu prea are concurenta; v-o spun din experienta.
Am fost plecat in Londra 9 ani. N-am vazut in viata mea atata amestecatura de culori si religii. Unii mai civilizati, altii mai din topor (sau din bananier). Nu conta unde: in metrou, pe strada, la serviciu sau (mai ales) la volan. Englezii nu sunt dintre cei mai harnici si nici dintre cei mai ordonati. Dar au o civilizatie dezvoltata si isi permit multe. Dupa parerea mea este cel mai civilizat sistem comunist, in sensul ca aparent te lasa sa faci ce vrei tu, dar au milioane de camere de luat vederi, totul este monitorizat. In plus, de la copii care merg la scoala primara si pana la batranii de pe strada, toti au in buzunar un celular. In momentul in care ai facut ceva, nu-ti spune nimeni nimic, dar suna la politie. Nici nu-ti dai seama cum te pomenesti cu 6-7 politisti langa tine. Care sunt pe jos, pe biciclete, pe cai, pe motociletete, cu masini simple sau de forta. Care nu sunt aroganti, nu te jignesc, nu urla, nu poarta pistoale. Daca am vedea cam ce mase de oameni se pun in miscare in preajma stadioanelor, v-ar trece toate transpiratiile, mai ales daca meciul n-a fost tocmai pe voia zecilor de mii de fani...
Eu cred ca, dintre cei care se intorc dupa o perioada de stat intr-o tara civilizata, lucrurile sunt cu totul altfel; sunt obisnuiti si cu respectul fata de semeni si cu sistemul bancar, si cu multe altele, dar mai ales sunt loviti in plin de ipocrizia, ignoranta, aroganta din aproape toate sistemele socio-economice! Un timp se lupta cu morile de vant, apoi se resemneaza si incep sa se confunde cu ceilalti, desi ei stiu ca undeva pute, undeva nu-i corect si nu-i drept sa fie asa!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2009, 12:17:18
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Simtul civic reprezinta, in mare masura, o consecinta a educatiei. Insa consider ca o si mai mare influenta asupra acestuia ar trebui sa o aiba actul credintei. Invatatura Bisericii cu privire la om si la raportul sau cu semenii, cu natura, daca ar fi cunoscuta si insusita, altfel ni s-ar infatisa situatia actuala.

Este pacat ca trebuie sa ne schimbam comportamentul in bine, in societate, fiind constransi prin legi si amenzi. Nu de teama acestora trebuie sa ne schimbam modul de a fi ci din proprie convingere. Problema noastra este ca nu am inteles problema libertatii. Intr-adevar, in lume, trebuie sa ne manifestam libertatea, insa o libertate responsabila.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.12.2009, 13:47:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, o rezolvasera, dar problema e ca nu mai este asa curat acum nici la ei.
Cel putin in orasele mari. Din mai multe cauze - una este ca s-a mai amestecat populatia, au venit multi straini care au alta cultura civica, si alta ca si nemtii din noua generatie au devenit mai irespnsabili.
Nu am solutie.. Decat sigur, educatia.
Exact asta este si opinia mea despre evolutia Germaniei ( cel putin), unde am putut constata ca exact orasele mari sunt si cele mai cosmopolite dar si cele mai neingrijite.

In Hamburg de exemplu mi-a fost dat sa vad un cartier extrem de murdar, mizerie pe jos cu carul, grafitti peste tot, multi homeless care dormeau pe niste scari exact la strada mare, iar seara tot felul de oameni fistichii si dubiosi, care nu prea inspirau incredere deloc si nu imi venea sa cred...desi am vazut si in Elvetia mizerie, boschetari, drogati si oameni dubiosi pe la miezul noptii, si prin Belgia turcii, arabii si negrii dau o nota de nesiguranta si mai ales cand treci prin cartierele populate de ei...si chiar am ramas uimita de acest lucru.

De fapt prima data cand am ajuns in Hamburg am vazut niste lucruri care m-au socat, un cuplu de parinti chinezi care isi conduceau copiii sa isi faca nevoile la copac, exact in centrul unei piete, femei care alaptau fara nicio problema in public...si cred ca si un grup de romani betivi care faceau panarama pe o banca...si nu imi venea sa cred ca se poate intampla asa ceva intr-un oras atat de laudat, insa spre fericirea noastra am vazut ulterior multe zone extrem de frumoase...dar totusi exista si influenta din exterior, asta este clar!!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.12.2009, 13:54:43
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Exact asta este si opinia mea despre evolutia Germaniei ( cel putin), unde am putut constata ca exact orasele mari sunt si cele mai cosmopolite dar si cele mai neingrijite.

In Hamburg de exemplu mi-a fost dat sa vad un cartier extrem de murdar, mizerie pe jos cu carul, grafitti peste tot, multi homeless care dormeau pe niste scari exact la strada mare, iar seara tot felul de oameni fistichii si dubiosi, care nu prea inspirau incredere deloc si nu imi venea sa cred...desi am vazut si in Elvetia mizerie, boschetari, drogati si oameni dubiosi pe la miezul noptii, si prin Belgia turcii, arabii si negrii dau o nota de nesiguranta si mai ales cand treci prin cartierele populate de ei...si chiar am ramas uimita de acest lucru.

De fapt prima data cand am ajuns in Hamburg am vazut niste lucruri care m-au socat, un cuplu de parinti chinezi care isi conduceau copiii sa isi faca nevoile la copac, exact in centrul unei piete, femei care alaptau fara nicio problema in public...si cred ca si un grup de romani betivi care faceau panarama pe o banca...si nu imi venea sa cred ca se poate intampla asa ceva intr-un oras atat de laudat, insa spre fericirea noastra am vazut ulterior multe zone extrem de frumoase...dar totusi exista si influenta din exterior, asta este clar!!!
Ohohooooooooo! Dar cineva tot curata dupa ei noaptea, nu?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.12.2009, 13:57:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Simtul civic reprezinta, in mare masura, o consecinta a educatiei. Insa consider ca o si mai mare influenta asupra acestuia ar trebui sa o aiba actul credintei. Invatatura Bisericii cu privire la om si la raportul sau cu semenii, cu natura, daca ar fi cunoscuta si insusita, altfel ni s-ar infatisa situatia actuala.

Este pacat ca trebuie sa ne schimbam comportamentul in bine, in societate, fiind constransi prin legi si amenzi. Nu de teama acestora trebuie sa ne schimbam modul de a fi ci din proprie convingere. Problema noastra este ca nu am inteles problema libertatii. Intr-adevar, in lume, trebuie sa ne manifestam libertatea, insa o libertate responsabila.
Daca nu am fi constransi de legi si de amenzi, nu ar fi ceva unitar..si fiecare ar actiona in baza educatiei primite si a constiintei proprii...ori ele sunt impuse pentru a impune o atitudine uniforma.

Germania nu a fost o tara educata si ingrijita datorita populatiei germane....ba chiar si ei fugeau de la locul accidentelor soldate cu victime pentru a nu fi trasi la raspundere, dar in timp s-au dat legi care sa ii constranga sa ramana la fata locului orice ar fi, pentru ca in caz contrar sunt ridicati cu catuse de la domiciliu si e mai grav...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.12.2009, 14:00:19
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Si eu zic la fel - trebuie legi, care sa poata fi aplicabile, amenzi, care sa se soldeze chiar cu cazier, campanii de educare etc..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.12.2009, 14:12:29
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Ohohooooooooo! Dar cineva tot curata dupa ei noaptea, nu?
Nu stiu sincer, si nici nu am mai putut vedea ce se intampla dupa....ideea e ca eu ramasesem cu vechea imagine despre Germania intiparita in minte..insa ea nu mai este asa, si cred ca in mare parte si din cauza celor de alte nationalitati care sunt obisnuiti intr-un anume fel in tara lor....

Oricum si adolescentii consuma bauturi alcoolice, bere si lasa sticlele pe trotuar, sau pe langa semafoare....deci generatia aceasta cred ca a reusit sa schimbe si va schimba in continuare imaginea tarii...pentru ca nu da semne ca i-ar place curatenia prea mult...dar cel putin adolescentii rebeli nu se iau de oameni pe strada si isi vad de gasca lor, deci nu sunt scandalagii asa cum sunt in Ro.

Am ramas surprinsa o data sa vad 2 masini de politie parcate cu portierele deschise in fata unor tineri-boschetari-grogati-dealeri, sau asa ceva....si mi-am dat seama ca intr-adevar cetatenii in momentul in care vad ceva pe fereastra ce nu le convine si suna Politia, au si aparut pentru a rezolva situatia. Asa sunt invatati, ca in momentul in care vad ceva ce li se pare suspect sa puna mana sa sune Politia, deci exista o conlucrare eficienta intre cetateni si politie....

In Ro insa cand sotul meu a sunat la politie sa reclame un furt dintr-o cladire...au inceput sa il intrebe datele personale si sa il tina la telefon, desi se stie ca hotii nu se misca cu incetinitorul..pentru ca au dexteritate, fura si se fac disparuti.

Dupa toata tarasenia asta, cand am revenit la masina, politia era in parcare...dar bineinteles nici urma de hoti. I-au cerut actele de identitate sotului si dupa cateva zile au inceput sa il sune sa vina sa depuna marturie...pentru ca se pare ca i-au prins pe baieti ( deoarece ei operau in acea zona de regula) dar sotul meu deja era iritat de situatia asta, pentru ca a trebuit sa se invoiasca de la servici...si lucruri de astea si incepea sa ii para rau ca a facut o fapta buna pentru care trebuie sa traga atatea
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.12.2009, 14:23:38
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Si eu zic la fel - trebuie legi, care sa poata fi aplicabile, amenzi, care sa se soldeze chiar cu cazier, campanii de educare etc..
Evident, legile nu sunt pentru cei care sunt educati si se comporta ca atare in orice context...insa ele sunt necesare si au aparut in special pentru cei care nu stiu de nimic, nu au niciun Dumnezeu...sunt si incapatanati si nici nu urmeaza exemplele pozitive din jurul lor!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Forumul Civic al Romanilor din Harghita, Covasna si Mures Decebal Stiri, actualitati, anunturi 6 30.01.2013 00:05:58
Spiritul de sacrificiu alexdu Generalitati 18 01.03.2011 15:54:09
Spiritul de turma Traditie1 Generalitati 11 27.02.2011 19:21:26
Zeitgeist sau spiritul vremurilor Gabriela4ever Intrebari utilizatori 4 11.07.2010 23:35:29