Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.02.2010, 17:15:12
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Alex tu urmaresti o discutie aici? De ce nu raspunzi la intrebarea cua 'apa'?O lasam aceea din facere si o luam pe astalalta?
Eu cred ca scopul este un dialog ca sa gasim impreuna ceva,nu sa isi expuna fiecare parerea ca un automat.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.02.2010, 17:15:32
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu inteleg.Adica tu zici ca ar fi 2 randuri de ape?Unele de pe pamant si altele de deasupra?
Daca citesti cu atentie versetele 2 si 6 ai sa vezi ca era un singur fel de ape si prin mijlocul acestor ape Dumnezeu a spus sa fie o tarie....deci taria fiind prin mijlocul acestor ape si apele de sub tarie Dumnezeu le-a numit mari atunci ce sunt de fapt apele de deasupra tariei si cum arata ele?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.02.2010, 17:17:04
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Scuze ,a venit mai tarziu mesajul.
Pai nu crezi ca cele de deasupra sunt cerul?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.02.2010, 17:24:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexmot Vezi mesajul
Daca citesti cu atentie versetele 2 si 6 ai sa vezi ca era un singur fel de ape si prin mijlocul acestor ape Dumnezeu a spus sa fie o tarie....deci taria fiind prin mijlocul acestor ape si apele de sub tarie Dumnezeu le-a numit mari atunci ce sunt de fapt apele de deasupra tariei si cum arata ele?
Am urmarit un comentariu al unui parinte care este pentru dialogul dintre teologie si stiinta. Parintele amintea ca "Apa poate fi in stare lichida- cea de sub tarie si in stare gazoasa cea de deasupra tariei."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.02.2010, 17:24:28
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Alex tu urmaresti o discutie aici? De ce nu raspunzi la intrebarea cua 'apa'?O lasam aceea din facere si o luam pe astalalta?
Eu cred ca scopul este un dialog ca sa gasim impreuna ceva,nu sa isi expuna fiecare parerea ca un automat.
Corect!Adevarul se afla numai daca dialogam dar dialogul trebuie sa se bazeze pe logica adica pe intelegere si nu pe interpretarea Bibliei Ortodoxe altfel nu vom putea convinge pe atei vorbindu-le de simboluri....caci simbolul poate fi interpretat in nenumarate feluri dar adevarul este pur si simplu adevar.Astept si alte explicatii logice si de la altii cu privire la apele de deasupra tariei dar pana cand vor veni acele explicatii am postat o alta tema care zic eu trebuia de fapt sa fie prima tema ca fiind cea mai importanta in a putea sa-i convingem pe atei ca Dumnezeu exista.

Last edited by Alexmot; 14.02.2010 at 17:26:33.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.02.2010, 17:25:51
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexmot Vezi mesajul
Corect!Adevarul se afla numai daca dialogam dar dialogul trebuie sa se bazeze pe logica adica pe intelegere si nu pe interpretarea Bibliei Ortodoxe altfel nu vom putea convinge pe atei vorbindu-le de simboluri....caci simbolul poate fi interpretat in nenumarate feluri dar adevarul este pur si simplu adevar.Astept si alte explicatii logice si de la altii dar pana cand vor veni acele explicatii am postat o alta tema care zic eu trebuia de fapt sa fie prima tema ca fiind cea mai importanta in a putea sa-i convingem pe atei ca Dumnezeu exista.
Dar ce ziceau acei atei ca ar fi acele ape?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.02.2010, 17:29:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nimeni nu are un raspuns logic,matematic la aceste intrebari.Nici noi ,nici atei.Sunt doar pareri,credinte,dar nu ceva 100% explicabil
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.02.2010, 17:31:12
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Am urmarit un comentariu al unui parinte care este pentru dialogul dintre teologie si stiinta. Parintele amintea ca "Apa poate fi in stare lichida- cea de sub tarie si in stare gazoasa cea de deasupra tariei."
Nu-nteleg!Se referea acel preot cumva la atmosfera terestra?Dincolo de cerul cu stele adica deasupra tariei ar fi apa in stare gazoasa?Nu-nteleg si nici nu cred asa ceva!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.02.2010, 17:36:50
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Scuze ,a venit mai tarziu mesajul.
Pai nu crezi ca cele de deasupra sunt cerul?
Tu crezi ca apele de deasupra tariei numita de Dumnezeu cer este cerul si daca da care este logica acestei afirmatii care neaga ceea ce spune Dumnezeu?Eu nu cred ca apele de deasupra tariei adica de deasupra cerului este cerul.Taria adica cerul tocmai este prin mijlocul apelor....te rog citeste cu atentie.Cum poate sa fie taria adica cerul niste ape?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.02.2010, 17:44:38
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dar ce ziceau acei atei ca ar fi acele ape?
Acei atei spun ca toata Biiblia Ortodoxa este o poveste pentru naivi si ei imi pun intrebari diverse si de multe ori nu stiu ce sa le raspund.....Despre apele de sub tarie le-am spus ca sunt marile dar cele de deasupra tarie nici pana azi nu stiu ce sa le spun....Sumerienii si cei care cred in ceea ce scrie in tablitele de lut sumeriene referitor la facerea Terrei si a oamenilor sunt atei sau eretici?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia ortodoxa in engleza online BebeGeo Resurse ortodoxe on-line 5 13.12.2017 09:14:14
Cum argumentam ca Biblia Ortodoxa este adevarata? gabriela8 Despre Sfanta Scriptura 83 14.10.2014 20:56:50
Biblia ortodoxa - Varianta de buzunar IT Despre Sfanta Scriptura 10 27.02.2010 00:55:06
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06