Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.07.2012, 13:04:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Yasmina si Cristi

In postarea initiala am explicat motivul pentru care intreb.
Este vorba de situatii concrete. Au fost tulburari, noi nu stim unde este dreptatea si am vrut sa aflu daca exista cumva scrise asemenea reguli.
Trebuie sa stim cum sa procedam pe viitor.

Si inclin sa dau dreptate Aliciei. La noi de multe ori vine lumea si se opreste direct la strana. Nu se prezinta, nu nimic.
Iar cand e vorba de o persoana bisericeasca e altceva. Ma rog, i se cuvin
poate niste lucruri.
Si nu stim cum sa procedam. Am fost socati cand a luat Apostolul si l-am aparat pe colegul care citeste de obicei.

Eu daca as fi in pozitie bisericeasca, in vizita in alta parte, m-as duce la preot inainte de slujba, m-as prezenta si as vedea unde/daca ma invita.
Si as si cere permisiunea sa fac ceva in cadrul slujbei.

Chiar si la strana daca vin, ma prezint si cer permisiunea sa ma alatur, sa citesc ceva etc.

Fiindca mai este o intrebare: poate/are voie oricine strain sa intre in altar, sau sa citeasca Apostol, sau sa preia ceva din cadrul slujbei?

Si mai este o diferenta daca este in vesminte, sau in haine civile. In al doilea caz nu scrie pe fruntea lui ca este preot si nu putem sti.

Sper ca acum sa ma intelegeti. Doar sa stim cum sa procedam, ce reguli speciale au preotii intre ei.

Si nu este vorba de preoti sau calugari unii cu altii, ci de acestia si noi laicii.
Cred ca respectul ar trebui sa fie in toate cazurile, reciproc, dar ei poate ca au drepturi in plus.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa vorbesc cu un preot daca exista preoti pe forum andrutza151 Preotul 1 29.08.2011 13:01:51
Exista reguli unice in B.C, sau tot la latitudinea preotului? sophia Biserica Romano-Catolica 27 21.06.2010 08:44:07
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 12:09:40
preotul calugar hirotonit poate deveni apoi preot mirean? ana1987 Calugarul 103 13.11.2009 22:13:10
Intrebare?-pentru reguli! alecsandru Reguli in Biserica 17 31.10.2008 04:04:25