Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.04.2022, 21:29:57
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Asocierea mea cu Facultatea de Teologie nu cred că este dorită nici de mine,nici de ea,sau orice alt aspect din ortodoxie.

Nu-mi iau concepțiile, părerile,studiul său orice altceva din cadrul facultăților in care am studiat.

Sunt autodidact,ce spun eu se poate verifica de oricine,la fel cum și materiile studiate în facultăți pot fi accesate de oricine.

Deci , repet,nu prea doresc asocierea cu vreo religie, instituție sau cadru academic...Cum nici ei nu ar vrea,sa le fie amintit că au avut ca și student un asemenea eretic, rătăcit:))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.04.2022, 21:51:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

Deci , repet,nu prea doresc asocierea cu vreo religie, instituție sau cadru academic...Cum nici ei nu ar vrea,sa le fie amintit că au avut ca și student un asemenea eretic, rătăcit:))
Eu cred că Înaltpreasfințitul Andreicuț are inimă de tată și te-ar lua în brațele părintești dacă te-ai pocăi, nu cred că ai avut neplăceri pe acolo dacă ai venit cu inima deschisă, dacă ai făcut doar un an sau doi din 4 nu înseamnă că ai și absolvit-o.

Eu eram nimeni și am sunat la Mitropolie la Cluj să mă interesez de ITO Cluj și oamenii de acolo au încercat măcar, s-au interesat, au dat niște telefoane, chiar dacă nu mai erau locuri, nu mi-au trântit telefonul în nas și nu mi-au vorbit în doi peri ca funcționarii publici, eu nu cred că sunt ursuzi preoții de acolo.

Sunt mulți vreo 30-40% care abandonează prima facultate, eu am adus-o în treacăt aminte că și părintele Dumitru Stăniloae spunea ceva despre Platon și Aristotel dar nu abordările despre metempsihoză au fost considerate de la ei ca fiind intuiții ale Dumnezeului necunoscut din Areopag.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 09.04.2022, 22:38:29
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu cred că Înaltpreasfințitul Andreicuț are inimă de tată și te-ar lua în brațele părintești dacă te-ai pocăi, nu cred că ai avut neplăceri pe acolo dacă ai venit cu inima deschisă, dacă ai făcut doar un an sau doi din 4 nu înseamnă că ai și absolvit-o.

Eu eram nimeni și am sunat la Mitropolie la Cluj să mă interesez de ITO Cluj și oamenii de acolo au încercat măcar, s-au interesat, au dat niște telefoane, chiar dacă nu mai erau locuri, nu mi-au trântit telefonul în nas și nu mi-au vorbit în doi peri ca funcționarii publici, eu nu cred că sunt ursuzi preoții de acolo.

Sunt mulți vreo 30-40% care abandonează prima facultate, eu am adus-o în treacăt aminte că și părintele Dumitru Stăniloae spunea ceva despre Platon și Aristotel dar nu abordările despre metempsihoză au fost considerate de la ei ca fiind intuiții ale Dumnezeului necunoscut din Areopag.
A,dar nici nu mi-aș permite sa spun ceva negativ la adresa Facultății,sau a Mitropoliei.Nu am întâmpinat nicio problema acolo, singura problema a fost la mine atât.Este un conflict interior,sau mai degrabă a fost atunci,acea rebeliune, revoltă etc .Eu lovesc doar așa la nivel de idei,in idei...

Nu este vorba că nu m-ar primi...Plus că nu am de ce sa mă "pocăiesc" într-un mod formal,doar pentru a intra în grațiile cuiva.Puteam foarte bine sa joc acest rol și atunci,dar am fost sincer și deschis în legătură cu ce cred și simt,și voi fi în continuare.

Eu caut o comunitate unde sa fiu înțeles,acceptat așa cum sunt.

Logic as putea face compromisuri,și să-mi țin gura și să joc după cum cântă doctrina și biserica,in cadrul acesteia.

M-am gândit mult la asta, fiindcă as avea în cadru unde sa pot fi productiv și să fiu implicat în mod direct.

Însă duc acest război deja de vreo 10 ani...Așa cum am mai spus este un fel de bipolarism spiritual și o căutare a identității și găsiri unei căi atât personale cat și colective.

Pur și simplu cu cât întru mai adânc în cunoașterea de sine și cercetarea zonelor de spiritual,cu atât îmi este mai grea asocierea cu altceva sau altcineva mă refer din zona clasică, tradițională.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 10.04.2022, 06:02:14
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Faptele Apostolilor + Epistolele Pauline + Revelația lui Ioan Teologul abundă de pasaje împotriva idolilor, n-o să le reiau pe toate.

Primul sinod al Apostolilor consemnat în istoria creștinismului, după rugăciune și post, cu formula părutu-s-a Duhului Sfânt și nouă care va fi în toate Sinoadele Ecumenice de peste veacuri a hotărât:

Faptele Sfinților Apostoli

https://www.bibliaortodoxa.ro/carte....15#20Capitolul 15

28. Pentru că, părutu-s-a Duhului Sfânt și nouă, să nu vi se pună nici o greutate în plus în afară de cele ce sunt necesare:
29. Să vă feriți de cele jertfite idolilor și de sânge și de (animale) sugrumate și de desfrâu, de care păzindu-vă, bine veți face. Fiți sănătoși!

Apostolul Pavel, nu eu, ne spune să nici nu stăm la masă cu închinătorii la idoli, deci cum s-ar putea reîncarna sufletul unui creștin întru întinarea ereziilor idolatre:

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap 5
11. Dar eu v-am scris acum să nu vă amestecați cu vreunul, care, numindu-se frate, va fi desfrânat, sau lacom, sau închinător la idoli, sau ocărâtor, sau bețiv, sau răpitor. Cu unul ca acesta nici să nu ședeți la masă.


Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 8

4. Iar despre mâncarea celor jertfite idolilor, știm că idolul nu este nimic în lume și că nu este alt Dumnezeu decât Unul singur.
5. Căci deși sunt așa-ziși dumnezei, fie în cer, fie pe pământ, - precum și sunt dumnezei mulți și domni mulți,
6. Totuși, pentru noi, este un singur Dumnezeu, Tatăl, din Care sunt toate și noi întru El; și un singur Domn, Iisus Hristos, prin Care sunt toate și noi prin El.

Apocalipsa Sfântului Ioan Teologul care e scrisă ultima cronologic
Cap. 2
14. Dar am împotriva ta câteva lucruri, că ai acolo pe unii care țin învățătura lui Balaam, cel ce învăța pe Balac să pună piatră de poticneală înaintea fiilor lui Israel, ca să mănânce carne jertfită idolilor și să se dea desfrânării.
20. Dar am împotriva ta faptul că lași pe femeia Izabela, care se zice pe sine proorociță, de învață și amăgește pe robii Mei, ca să facă desfrânări și să mănânce cele jertfite idolilor.

Deci e clar că dacă Dumnezeu ar trimite un suflet de la creștinism la idolatrie, prin reîncarnare s-ar contrazice pe Sine, mâncarea jertfită idolilor, sângele de animal, animalul sugrumat-mortăciune de la care nu s-a scurs sângele în afara lui, desfrânarea adusă ca ofrandă idolilor în ceremonii de împreunare sunt toate întinări întru erezie și grave căderi.
Nu inteleg ce vrei sa spui cu idolii si cu mancatul celor jertfite idolilor; referitor la reintrupare e prima oara cand aud de asa ceva.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 10.04.2022, 07:07:54
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă e să mă iau după principiile pure ale reîncarnării un suflet călătorește așa hoinar prin toată lumea asta, e posibil să intre în orice trup, poate fi furnică, leu, ficus, bărbat într-o viață, femeie într-alta, creștin într-o viață păgân sau prigonitor de creștini în alta.

Nu-și aduce aminte ce a fost în viața anterioară deci suferă așa fără să știe de ce, ba mai mult reîncarnarea îl poate bloca într-o castă inferioară în India, ești sărac pt că sufletul tău a fost rău în alte vieți, ești bogat, de neam nobil pentru că sufletul tău are un fel de merite prisositoare și de acum ai o viață de bunătăți de tot felul și ai voie să-i stăpânești pe ăi mai săraci care sunt din talpa lui Vișnu.

Îți poți purifica karîma ca să preiau o expresie dacă faci o baie în Gange care e un fel de izvor sacru, deși unii își spală animalele acolo sau aruncă cadavre, sau cenușă de la mort, sau gunoaie, își fac nevoile în el, maimuțele, șobolanii și vitele sunt animale sacre și încurcă oamenii dar n-au voie să facă nimic.

Unii se incinerează și li se bea cenușa chipurile pentru a se conecta la spiritul maestrului, chiar și Eliade a fost incinerat deși nu se știe dacă a ales asta sau e exagerarea discipolilor.
Nu umbla nimeni hoinar prin lumea asta si nu conteaza ce-ai fost in viata anterioara, conteaza doar ce faci acum, la timpul prezent, care este vesnic, fara inceput si fara sfarsit. Acum se echilibreaza sau se debalanseaza karma.

Ti s-a explicat cu argumente ca un suflet de om nu se poate reintrupa in "furnica, leu, ficus", dar tu o tzii in ale tale, poate nici nu citesti ce ti se raspunde, ci numai ce scrii tu. Tu nu cauti sa intelegi
Mai observ ca nu vrei sa intelegi ca raul suportat in lume este o binecuvantare cereasca si ca a continua acest parcurs in mai multe vieti consecutive demonstreaza o mare putere sufleteasca caracteristica unui sfant, ceea ce tu nu vrei sa intelegi pentru ca tu faci analogii si echivalari lumesti, nu duhovnicesti.

Cel care e bogat in lume are misiunea cereasca sa ajute pe cei saraci, iar cel care e sarac in lume trebuie sa invete umilinta pe care el a execitat-o asupra altui sarac (in viata anterioara, cand era bogat si nemilostiv).

De pilda, cel care se curata in Gange, s-ar putea considera ca se pocaieste si incearca sa se curete prin ceea ce stie ca-l ajuta; daca ar fi crestin s-ar spovedi, dar el stie ca se poate curata in Gange si face ce stie. In acest caz se petrece fenomenul Placebo, sau un fenomen din ezoterism.
Cauta sa vezi karma din spatele oricarei situatii; pot fi n variante, dar explicatiile/argumentele sunt numai duhovnicesti.

Cum a murit Mircea Eliade?
https://www.antena3.ro/actualitate/i...or-421651.html

"A făcut o comotie cerebrală la el în casă si când a simtit că-i vine sfârsitul a reusit să scrie pe o coală albă trei lucruri: 1 să fiu incinerat, 2. la funeralii să fie un popa negru. 3. manuscrisele să-i fie date lui Culian. După asta a căzut într-o comă profundă din care nu si-a mai revenit", a povestit Stelian Plesoiu.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Deci niște aberații de te doare capul, nu mă miră că prin zonele respective ajung dictaturi la putere pentru că și divinitățile aferente sunt invidioase, taie mâini, aduc orbirea, hipnotizează, zeița Kali se ridică peste niște cranii, deci cumva ești obișnuit ca statul să personifice divinitatea care poate trece peste individualitatea omului.
Daca stii ca-s aberatii de ce le postezi aici?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.04.2022 at 07:35:57.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.04.2022, 13:51:17
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dar oricum nu dăm note aici, eu mă feresc de demonolatriile hinduiste atâta tot, cine vrea să alunece în ele n-are decât, fiecare pe sufletul lui păgubește.

A mai fost unul din Cluj, fondator de Untold care a făcut un botez amazonian și după s-a simțit de l-a luat la propriu cel rău, a umblat prin doctori că nu-i găseau ce boală auto-imună are, slăbea de pe picioare.

Și mai sunt și români care leapădă botezul ortodox și fac tot felul de ritualuri de îmbunare a spiritelor munților cu șerpașii prin Nepal când vor să înceapă ascensiunea pentru vârfurile de 8000 de metri, fiecare pe fapta lui se primejduiește.
Este si in Sud America un "botez" (ghilimelele de rigoare) in care cineva consuma Ayahuasca (sau inhaleaza fum), o infuzie de plante "exotice", care nu numai iti da ameteli ci si anumite treziri "spirituale", halucinatii. Mi-a povestit cineva experienta asta.

De asemenea revin cu concluzia ca astea nu au nici o legatura cu Dumnezeu si cu Harul lui, sunt chestii pagane. Tot un drog este. Aceste treziri "spirituale" sunt false. Crestinii din Spania cand au calatorit prima oara in America de Sud si au descoperit Ayahuasca, au spus ca e "lucrul diavolului".
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.04.2022, 14:41:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
De asemenea revin cu concluzia ca astea nu au nici o legatura cu Dumnezeu si cu Harul lui, sunt chestii pagane. Tot un drog este. Aceste treziri "spirituale" sunt false. Crestinii din Spania cand au calatorit prima oara in America de Sud si au descoperit Ayahuasca, au spus ca e "lucrul diavolului".
Absolut, bune completări, în România încă se transmit prin dezvoltare personală și cărți motivaționale orientalisme-păgânisme dintr-astea ca fiind mari descoperiri, iar oamenii plictisiți de viață și de păcate se avântă în ele ca să-și mai diversifice puțin monotonia, crezându-se sofisticați.

Noi să stăm tari din straja dimineții până-n noapte întru dreapta credință, ca să putem lua cununa după cum spunea Apostolul Pavel:

Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel

7.Lupta cea bună m-am luptat, călătoria am săvârșit, credința am păzit.
8.De acum mi s-a gătit cununa dreptății, pe care Domnul îmi va da-o în ziua aceea, El, Dreptul Judecător, și nu numai mie, ci și tuturor celor ce au iubit arătarea Lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.04.2022, 16:11:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Cum a murit Mircea Eliade?
https://www.antena3.ro/actualitate/i...or-421651.html

"A făcut o comotie cerebrală la el în casă si când a simtit că-i vine sfârsitul a reusit să scrie pe o coală albă trei lucruri: 1 să fiu incinerat, 2. la funeralii să fie un popa negru. 3. manuscrisele să-i fie date lui Culian. După asta a căzut într-o comă profundă din care nu si-a mai revenit", a povestit Stelian Plesoiu.

Daca stii ca-s aberatii de ce le postezi aici?
Eu am spus că a fost incinerat și că unii fac asta din tehnici orientaliste de a rămâne în contact, deci nu se știe dacă a fost voința lui sau a discipolilor săi, știu că am citit mai demult un articol atribuit părintelui Gheorghe Calciu care l-a întâlnit în persoană pe Eliade și acesta i-a spus că are o credință de țăran simplu, în acel articol părintele Calciu era contrariat de incinerare și că i-a ascuns asta Eliade.

Spicuiesc din articol :

Citez din Părintele Calciu:

„[...]M-am intrebat de ce Eliade ne-a lipsit de mormantul sau, la care sa fi putut noi merge. Incet-incet si-a facut drum in mintea si in inima mea gandul ca poate nu era el cel atat de vinovat, cat cei din jurul sau care l-au tarat intr-o aventura nefericita, profitand de boala si de durerea doamnei Eliade. Apoi mi s-a strecurat indoiala ca acestea s-au facut cu acceptul lui. Poate ca a fost un fel de complot al unora din cei indurerati de moartea lui, care au crezut ca vor capta astfel «energia» lui prin procedee orientale.

Cred mai curand ca cei care il iubeau si care nu aveau deloc «o credinta simpla de taran», au uzat de mirajele orientalisnului pentru a nu-i pierde «energia»

Interesant este ca Mircea Eliade, la intalnirea noastra, desi a vorbit de mai multi romani, nu a pomenit niciodata numele lui Culianu.

Autorul(Culianu) insista pe o anumita atmosfera cu puternica influenta orientala, amintind de despartirea lui Buda de ucenicii sai. Din aceasta cauza, si-a subintitulat articolul Mahaparinirvana.

Atmosfera de misticism oriental, cu unele aluzii la Iisus, amestecul sincretist al religiilor, credintelor si cultului, toate pledeaza pentru un aranjament determinat de jalea celor care se desparteau de cel care fusese centrul vietii lor intelectuale si, intr-un sens, spirituale.[/...]
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.04.2022 at 16:20:54.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 09.07.2022, 13:25:25
Sebastian_Stefan Sebastian_Stefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2021
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Mai vreau păreri
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.07.2022, 19:59:06
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dupa ce mori nu mai traiesti
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare