Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.03.2012, 10:40:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și? A luat bac-ul?
L-a luat...tot la fel si ateii din clasa care invatau bine!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.03.2012, 11:07:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Însemnă că a avut succes cu ciumperca de ceai, nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.03.2012, 19:48:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Însemnă că a avut succes cu ciumperca de ceai, nu?
Eu nu mi-as fi dorit ca concluziile sa va duca aici,tocmai ca am prezentat acest caz pe un thread care dezbate subiectul:Superstitii babesti si obiceiuri gresite,deci...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.03.2012, 23:50:32
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Yasmina. Ciuperca 'ta' gelatinoasa care trebuie data mai departe imi aduce aminte de o poveste care a fost spusa de doamna profesoara de religie din generala. Dansa ne vorbea despre vrajitorie si ce implica asta. Si ne-a povestit, ca unele vrajitoare trebuiau sa primeasca un borcan si apoi sa il dea mai departe altei vrajitoare intr-un anumit interval de timp clar. Ceva borcan cu puteri. Si tot asa, pana cand a ajuns la o vrajitoare care nu a dat borcanul dracului mai departe la timp, si a explodat omorand-o. Defapt, divolul a omorat-o ptr.ca nu a facut ce a zis el.

Chestiile astea cu ciuperci gelatinoase, mailuri trimise mai departe in 3 zile etc. sunt nu doar niste superstirii, sunt chestiuni dracesti. Mai ales daca te increzi in ele si in puterea lor, cazi in idolatrie si deviezi mult si bine de pe calea cea buna. Sa nu uitam ca si vrajitoarele care citesc in boabe de porumb, palme si alte chestii, se folosesc de icoane si de rugaciuni ca sa de-a imprsia ca lucreaza cu Domnul, cand defapt lucreaza cu dracul. Defapt, toate superstitiile astea vrajitoresti sau paganesti, sunt de la diavol; toate. Am primit si eu mailuri cu da mai departe sa ti se indeplineasca dorinta si, daca nu, ti se va intampla ceva rau. Nu le-am dat crezare, le-am ignorat. Acum vad ca nu mai primesc asa ceva. Foarte bine.

Superstitie legata de inmormantare. Cand moare cineva, i se leaga de picior sau de mana o ata, si daca la mormant, cand se face slujba si se zice 'sa i se ierte pacatele', oamenii se aduna sa vada daca s-a desprins ata sau nu. Daca s-a dsprins, inseamna ca pacatele adormitului au fost iertate, iar daca nu s-a dsprins, n-au fost iertate. @.@

Daca ti s-a spar oglinda ai 7 ani de ghinion si ca sa il anulezi trebui sa arunci cu sare in spate sau sa mai spargi o oglinda ca sa se anuleze ghinionul.

Daca canta cucuveaua sub geamul tau, cineva din familie va muri. Sunt curioasa ce te faci daca in copacul din fata casei tale si-au facut culcus cucuvelele sau bufnitele.

Alte superstitii:

-sa nu furi un obiect cat esti gravida, ca iese pata in forma obiectului respectiv pe corpul micutului

-sa nu te uiti la oameni urati sau cu defecte cat timp esti gravida, ca iese copilul urat; trebuie sa iti mangai burtica si sa zici "ca mine, nu ca tine"

-sa nu tii secret ca esti gravida, ca ar putea iesi copilul mut

-daca lovesti un caine sau o pisica cica iese copilul paros

-sa nu torni apa socrului sau soacrei sa se spele pe maini ca atunci cand vei naste va trebui sa fie si ei de fata

- daca ai stat cu gura deschisa in timpul conceperii bebe o sa iasa fata

-daca pui talas (resturi de la taiatul scindurilor la timplarie ) in poala o sa iasa bebe cret

-daca mananci pastrav sa iti aduci aminte ca esti insarcinata, altfel iese copilul cu pete

-sa nu mananci aripi de pui ca se naste copilul cu un fel de aripi la spate

-dupa ce nasti sa nu treci peste o apa ca iti pierzi laptele

-sa nu il prinda noaptea afara, pe bebe si hainutele lui puse la uscat, pana nu ii face botezul... e ceva ca vin ursitoarele rele.

-mai era si chestia cu tinutul unei maturi langa patut care sa sperie ursitoarele rele.

-daca visezi soricei esti gravida

-cat timp alaptezi, sa nu lasi pe nimeni sa se aseze langa tine ca iti fura laptele

-sa nu ridici mainile in sus deasupra capului, caci ti se urca laptele la cap

-sa nu dormi cu spatele la copil pana il botezi caci il spurci

-sa nu porti bujuterii , agrafe, elastic de par, cleme, etc in timpul nasterii sau daca porti, dupa ce nasti sa le dai la altcineva, sa nu le mai porti tu. La fel se intampla cu camasa , sosetele, papucii, tot ce ai avut pe tine in momentul in care ai nascut.

-Sa nu scot copilul din casa 6 sapt (pana la botez) sau sa nu-l vada lumea...

-Chestia cu hainutele lui sa nu stea noaptea la intins pana la un an.

-Sa nu cumperi lucruri pt bebe inainte sa se nasca.

-nu e voie sa vina femeie pe stop in vizita la bebe si sa se aseze pe patul unde stai tu lauza, ca pierzi laptele

-Se ia gravida, se presare un praf de sare in capul ei fara sa isi dea seama si apoi se tine sub observatie, daca duce inati mana la gura inseamna ca are baiat, daca isi duce intai mana la nas inseamna ca e fata.

- Se spune ca atunci cand ti se imbujoreaza obrajii fara motiv cineva vorbeste despre tine.

- Daca iti cade pieptanul pe jos in timp ce te piepteni acesta este semn pentru mari dezamagiri.

- Daca te mananca nasul acesta este semn de mare suparare, dar mai exista varianta ca daca te mananca nasul, cineva vrea sa te vada. Daca te mananca nara stanga vine un baiat si daca te mananca nara dreapta vine o fata.

- Daca ai stari de voma fara motiv, daca te doare capul din senin, casti in continuu, fara sa-ti fie somn sau iti curge sange din nas, daca iti tiuie urechile si ai temperatura din senin se spune ca ai fost deochiat.

- Daca te mananca urechea stanga te vorbeste lumea de rau, daca te mananca cea dreapta se spune ca te vorbeste cineva de bine.

- Se spune ca daca te mananca talpa de la piciorul drept se anunta o calatorie.

- Daca te mananca buzele se spune ca in ziua respectiva vei fi sarutat/a.

- Daca iti dai cu oja pe unghii si le privesti des se spune ca cineva vorbeste de tine.

- Daca te mananca palma dreapta se spune ca vei da bani in curand. Daca te mananca palma stanga vei lua bani.

- Se spune ca daca ti se zbate ochiul drept in curand va avea loc o nastere in familie, iar daca ti se zbate ochiul stang acest lucru anunta un deces sau o mare dezamgire.

- Daca iti musti limba in timp ce mananci inseamna ca tocmai ai spus o minciuna.

- Atunci cand iti cade o geana, pune-o in palma si arunc-o peste umar in timp ce iti pui o dorinta. Daca geana va zbura, atunci dorinta ta se va indeplini.

- Cate vartejuri se formeaza in crestetul capului, in par, atatea casatorii vei avea.

Last edited by Laura19; 31.03.2012 at 00:03:06.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.03.2012, 00:22:33
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

-Atunci cand o femeie care a ajuns la "perioada" isi spala parul , acesta nu se carlionteaza si nu face nici o bucla , ci atarna atarna moale si invalmasit.

-Fructele si legume purtate de o astfel de femeie se strica atunci cand sunt gatite.

- Maioneza amestecata de o femeie la menstruatie se va taia intotdeuna.

- Atingerea fructelor de catre o femeie aflata ciclu este interzisa cu desavarsire, pentru a nu le strica , chiar atunci cand sunt inca in pom.

- Daca o astfel de femeie vrea sa faca paine, nu ii va creste aluatul.In mod asemanator, gemul preparat de ea se va degrada , iar untul nu se va prinde.

- O femeie la mensa nu are voie sa teasa, caci firele se vor incurca , iar materialul se va destrama in scurt timp.

- Daca tii sa mai mananci din slanina afumata atarnata in pod, nu permite unei astfel de femei sa o atinga.

- O femeie la ciclu nu trebuie lasata sa taie carnea pentru a nu o strica.

- Pentru a nu contamina apa , o femeie aflata la perioada nu are voie sa spele sau sa se imbaieze intr-un lac sau un rau.

-In unele cazuri , nu au voie sa mearga la o inmormantare , caci "necuratenia" lor poate fi absorbita de cel decedat care , in acest fel , isi pierde sansele de a ajunge in imparatia cerurilor. Totodata , unor astfel femei nu le era ingaduit sa aprinda vreo lumanare in fata unei icoane.

- Vizita la dentist in timpul menstruatiei nu este recomandata pentru ca plombele vor cadea curand.

- Femeile care "sangereaza" nu se pot feri de influenta ochiului rau , asa ca nu este bine sa fie lasate sa priveasca la copii mici.

- Nu este recomandat sa i se dea voie unei femei cu mensa sa ia parte la o vanatoare, caci va goni tot vanatul.

-- O femeie aflata la menstruatie nu trebuie sa dea bani cu imprumut, pentru ca nu ii va mai primi inapoi. Nu trebuie sa poarte pantofi cu tocuri inalte , caci acestea se vor rupe. Nu este bine sa se duca la coafor, sa se vopseasca sau sa-si faca permanent , caci i se va strica parul. Nu i recomanda sa isi prezinte iubitul unei alte femei, deoarece aceasta il va seduce.Trebuie sa isi amane examenele , pentru a fi sigura ca nu le va pica.

- In unele cazuri , menstruatia era considerata de bun augur.Sangele rezultat din acest proces era inzestrat cu calitatea de a vindeca bolile sanguine , lepra, rabia , epilepsia, viermii intestinali , guta , hemoroizii , sau chiar si banalele durerile de cap.

-Adeseori, sangele menstrual era vazut drept un ingredient extrem de eficace al potiunilor de dragoste , sau era strecurat in mancarea ori bautura barbatului dorit , pentru a-l face sa se indragosteasca. O alta "reteta" si mai "imbietoare", consta in prepararea unei paini pentru barbatul vizat in amor , cu folosirea apei in care s-a spalat lenjeria imbibata cu fluidul menstrual.
O metoda babeasca asemanatoare , specific ruseasca , era folosita pentru a preveni sarcina.O femeie lua o galeata din apa in care isi spalase lenjeria o alta , aflata la ciclu , si o arunca peste soba infierbantata de la baie.

Aduce ghinion daca nunta este in ziua de nastere a mirelui sau a miresei;

Aduce ghinion sa te casatoresti dupa asfintit;

Mireasa nu trebuie sa probeze voalul daca este imbracata in rochie de mireasa;

Nu este bine sa porti sandale sau pantofi peep toe deoarece iti iese norocul printre degete;

Plansul la nunta aduce noroc;

In ziua nuntii mirele si mireasa trebuie sa iasa din casa numai cu piciorul drept;

Este obligatoriu ca mireasa sa poarte voal deoarece va fi protejata intreaga viata de spiritele rele;

Daca se sparge un obiect din sticla in ziua nuntii, este bine deoarece astfel de sparge si ghinionul;

Nu este bine sa faci poze imbracata in rochie de mireasa inainte de nunta;

Daca ai fost de trei ori domnisoara de onoare, vei ramane nemaritata;

Nu scapa verigheta pe jos in ziua nuntii deoarece vei avea ghinion toata viata;

Daca in ziua nuntii va ploua, vei avea o viata frumoasa si fericita;

In ziua nuntii, mireasa trebuie sa poarte ceva nou, ceva vechi, ceva imprumutat si ceva albastru;

In ziua nuntii, inainte de a incalta pantofii, mireasa trebuie sa scrie pe talpa pantofilor numele prietenelor sale necasatorite. Cea al carui nume se va observa cel mai bine la sfarsitul nuntii, se va marita urmatoarea;

Daca mireasa poarta un voal imprumutat de la o alta mireasa, aceasta va avea noroc toata viata;

In ziua nuntii, mireasa trebuie sa isi puna in pantof un banut pentru a avea bani toata viata;

Daca mireasa se intoarce din drum pentru a se uita in oglinda, va avea ghinion toata viata;

Mireasa care inca nu este casatorita nu are voie sa o vada pe cea casatorita la biserica. Daca se intampla, cele doua mirese trebuie sa faca schimb de agrafe;

La iesirea din biserica, se arunca cu orez pentru ca mirii sa aiba o viata imbelsugata;

In noaptea dinaintea nuntii, mirii trebuie sa doarma in camere separate;

Aduce ghinion daca mirele vede rochia de mireasa inainte de ziua nuntii;

Ploaia in ziua nuntii simbolizeaza noroc si abundenta;

Primul sarut reperzinta legatura legala dintre miri;

Verigheta se poarta numai pe degetul inelar de la mana dreapta;

Aduce ghinion daca miresei ii cade voalul de pe cap;

Nu este bine sa porti verigheta unei alte persoane;

Aduce ghinion daca doi frati se casatoresc in acelasi an;

si mai sunt multe...Nu stiu ce e mai rau, ca exista astfel de superstitii sau ca oamenii chiar cred in ele, mai ales babele. Cum poti trai avand atatea superstitii in cap, nu stiu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.03.2012, 00:50:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Apoi altele:
-nu manca pui in noaptea de revelion ca vei fi sarac,in schimb mananca peste si vei trai in abundenta
-inainte de 12 noaptea inghite cate o boaba de strugure pt fiecare dorinta
-dorintele puse de anul nou se indeplinesc
-sa te apuce noul an cu bani in buzunar,altfel vei fi sarac in anul viitor
-ce faci in prima zi a noului an si imediat dupa 12 noaptea,vei face tot anul
-sa nu cumperi nimic pe 1 ianuarie sau sa platesti datorii
-sparge un borcan ca sa spargi necazurile
-pe 1 ianuarie prima persoana care trebuie sa-ti intre in casa trebuie sa fie un barbat,exclus femeie!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.03.2012, 08:59:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu nu mi-as fi dorit ca concluziile sa va duca aici,tocmai ca am prezentat acest caz pe un thread care dezbate subiectul:Superstitii babesti si obiceiuri gresite,deci...
Eu mi-aș fi dorit multe. Dar acum, concret, îmi doresc ca oamenii să nu-și uite limba când pleacă din țară și să aibă mai mult simț al umorului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.03.2012, 11:10:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu mi-aș fi dorit multe. Dar acum, concret, îmi doresc ca oamenii să nu-și uite limba când pleacă din țară și să aibă mai mult simț al umorului.
Stiu ca aveti simtul umorului si va apreciez pt asta,insa pe forum nu-mi dau seama intotdeauna cand glumiti sau cand vb serios.

Aluzia referitoare la limba vorbita imi este adresata? Ce anume am gresit?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.04.2012, 02:23:50
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Unele superstitii sunt de-a dreptul amuzante. Citind cu zambetul pe buze mesajele postate, ma intrebam care este originea lor, pentru ca unele dintre ele sunt foarte raspandite.

Am gasit un articol interesant aici pentru cei dornici sa afle mai multe.
http://www.crestinortodox.ro/datini-...lor-68814.html

Superstitia, asa cum este ea definita filologic, apare ca o credinta primitiva, bazata pe ramasite ale magiei si animismului, pe conceptii retrograde, neconforme cu nivelul cunoasterii stiintifice, pe admiterea fortei spiritelor bune si rele, a miracolelor, farmecelor, vrajilor, semnelor prevestitoare, numerelor fatidice etc.

Se trage din vremuri stravechi, ale practicii magiei de vanatoare, superstitia ca persoane sau animale intalnite m drum sau la plecarea in calatorie, adica "ce ies inainte", "ce taie calea" au o anumita semnificatie pentru rezultatul actiunii. De pilda, exista odinioara convingerea ca daca cineva iti iese in cale cu vase goale (cana, ulcior etc.) actiunea nu reuseste. Dar ea trebuia sa aiba sorti de izbanda atunci cand vasele erau pline cu apa.

Intalnirea cu un iepure, cu o pisica sau "intoarcerea din drum" se socoteau ca "semne rele" fiind de asemenea reminiscente ale magiei de vanatoare. In trecut vanatorii si pescarii se temeau a fi intrebati unde se duc, in credinta ca o ase-menea intrebare ar fi urmata de pierderea norocului scontat de acestia. Cand se transporta un obiect magic, persoana respectiva nu trebuia sa se uite inapoi sau sa fie vazuta, ori sa vada pe careva, sa vorbeasca etc.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.04.2012, 09:19:49
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

mi s-a descretit fruntea cu anumite superstitii. Niic macar nu auzisem de ele. MAi ales cele cu femeia gravida:)

Si cand ma gandesc ca sunt atatia care le practica...
O chestie care mi-a lasat un gusta amar au fost superstitile de dupa botez, le citisem pe un site. Dar si aici faza cea mai tare au fost ingredientele pe care trebuiesa le pui in baia bebelusului, traditionala baie de dupa botez
Ce se pune in apa la baita de mir?

• petale de trandafir, flori de tei
• uleiuri frumos mirositoare
• un ban de aur sau de argint
• un fulg, sa fie usor ca fulgul
• un strop de miere sau de zahar sa fie dulci
• orez pentru bogatie, grau sa fie cinstit
• o verigheta sfintita
• oua sa fie sanatos si plin ca oul (care trebuie sa ramana intreg, mama copilului urmand sa-l puna in apa de baie din a 2-a zi)
• ulei de la biserica
• banuti sterilizati inainte
• ardei iute
• lapte dulce
• busuioc ca sa fie frumos copilul
• marar sa fie placut ca mararul in bucate
• menta si romanita sa creasca usor si sa fie sanatos
• maciulii de mac ca sa doarma bine
• seminte de canepa ca sa creasca iute
• apa sfintita sa fie copilul curat ca aceasta
• seminte
• sare
• grau sa fie cinstit
• parfum


Cand ma gandesc ca unii oameni chiar isi spala copii in apa asta miraculoasa....ciudatenia e ca si oameni cu scoala, nu doar omul simplu de la tara. Ce sa mai zic?


alte obiceiuri:
Obiceiuri

• La biserica copilul vine imbracat in hainute de la parintii lui sau daca are moasa, in hainutele luate de moasa.


• Nasa trebuie sa sarute finul/fina inainte de botez ca sa aiba gropite.
• Sub cadita se pun carti ca sa fie copilul "studios".


• La sfarsitul baitei se da dupa urechiuse, la subrat, pe picioruse cu un betisor cu un strop de parfum - ca sa miroasa bine.


• Nu trebuie sa schimbi copilul de haine pana a doua zi dupa botez si nu ai voie sa-l pupi tot pana a doua zi.


• Nasa cand il aduce pe copil acasa de la botez, la pragul casei il va da mamei dupa ce intinte bratele cu copilul de trei ori peste prag si zice tot de trei ori "ti-am luat un pagan, ti-am adus un crestin".


• Apa de la baita de a doua zi cu tot ce este in ea se duce undeva afara si se pune la radacina unui singur pom sau a unei singure plante, sa fie un loc cat de cat curat si cat mai retras.


Imi povestea tata, ca atunci cand eram mica noi stateam la etajul 1. Si dupa fiecare baita mama il trimitea cu vanita cu apa sa o arunce la un pom. Dar ce or face oamenii care stau la 4 si nu au lift?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogme babesti camy_d Reguli in Biserica 164 03.08.2016 14:46:05
Idei gresite cu privire la Crestinism ioanna Religia Islamica 8 21.03.2015 20:58:48
tratamente babesti padrevicentiu Generalitati 44 07.12.2012 12:51:24
Inventii preotesti sau babesti... Va_iubesc Reguli in Biserica 51 26.07.2010 18:18:53