Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 19.04.2017, 23:30:49
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Vreau sa vad o minune!

Eram in urma cu vreo zece ani aprusera la noi supermarketurile.Am intrat la Plus la un moment dat am vazut ca unele produse sunt facute in Romania.Ex uleiul.Si ma gandeam asa mai frate ca sa produca necesarul de ulei ptr firma asta de aici in Romania, le trebuie una sau doua firme dinastea .
Unde vreau sa ajung ,sunt de mai bine de 15 ani pe Forumuri crestine sau necrestine .Am vazut multe certuri ,impacari mai putine ,dar oamenii mai coabiteaza cumva sontac,sontac.Situatiile conflictuale mi se par mai urate pe Facebook, unde ai date niste detalii personale si te vad multi.Si ma gandesc asa daca as face o Firma dinasta care sa premieze impacarile, cu ajutorul Facebook.Mi se pare corect atat timp cat sunt multe situatii conflictuale,pe Facebook si nu numai, cineva sa incurajeze impacarile. Cum i-as spune acestei firme numele:"VREAU SA VAD O MINUNE!"

Pare hazliu,dar nu e, e mai curand de plans.
Dar asta e adevarul nu cred ca o sa gasesc pe nimeni sa premiez.Oricum daca va apare cineva,asa ca o chestie teribila,as vrea sa il rog si ptr autenticitate sa imi ofere cum a facut asta ,eventual Printscreen de la mesajele respective.O firma cu capital social de 500 lei.Cazul premiat cu 100 lei.
Va spun eu ca la tara asta, ar ajunge o firma dinasta,ca nu stiu daca gasesti pe cineva pe care sa il premiezi, chiar daca capitalul social este amarat ,de 500 lei.Facebook te ajuta usor sa te certi, dar nu si sa te impaci asta e ,marea drama.
In astia 15 ani nu stiu daca la un moment dat am auzit un mesaj de recunoastere ca asta al lui Copacel:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=18503
Rugaminte
________________________________________
Stiu ca de multe ori am suparat pe multi, alteori pe altii i-am enervat asa ca de am gresit cu ceva oricui ii rog frumos sa ma ierte , ca sunt si eu un suflet in cautarea mantuirii

M-am bucurat atunci. Adica omul greseste, dar e bine ca se indreapta, sau incearca sa se indrepte. Pe forumuri dinastea premiile ar trebui sa fie mai mici,ca e mult mai usor sa te impaci cand esti anonim. Poti mai usor sa treci peste toate. Dar oare totusi cum de nu reusim sa ne pastram relatiile, intre anumite limite voioase si placute? Cu atat mai mult ca este un forum crestin?
Ne place sa citim de mandrie... Iacata, ce frumos!... Minunat!... citim multe pagini trecem la altele,dar cand sa punem in practica..."E grele nene". :-)))
Voi ce ziceti de firma asta? Ar impaca pe careva pe Facebook? Eu cred ca, tot intalnindu-te fata in fata rezolvi problema?
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #172  
Vechi 20.04.2017, 10:25:56
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

sincer, nu ma intereseaza o astfel de "firma", dar sunt suparat ca uneori nu ma pot opri sa postez lucruri care ii deranjeaza pe unii colegi, prin care chiar ii jignesc. de cele mai multe ori le regret chiar dupa ce le postez.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 20.04.2017, 11:36:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De ce sa te consumi inutil?
Ai butonul cu edit post, stergi, iti ceri scuze... :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 20.04.2017, 11:39:11
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De ce sa te consumi inutil?
Ai butonul cu edit post, stergi, iti ceri scuze... :)
nu. ar fi si mai gresit, consider ca m-as ascunde.

dar nu vad cum ai putea intelege, stii tu, firea cea rea...

Last edited by Lancelot; 20.04.2017 at 18:29:52.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 20.04.2017, 22:53:40
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
sincer, nu ma intereseaza o astfel de "firma", dar sunt suparat ca uneori nu ma pot opri sa postez lucruri care ii deranjeaza pe unii colegi, prin care chiar ii jignesc. de cele mai multe ori le regret chiar dupa ce le postez.
Firma asta nu te-ar interesa, dar ti-ar arata, deasemenea si altora, "lucrarea" care o face, Facebook si alte retele sociale. Adica daca te iei dupa gura lumii e un lucru "fain" ,teribil,...dar "lucrarea " care o face o da de gol. STRICA RELATII UMANE si ce ofera in schimb intrebati-va singuri. Cum am spus vreau sa vad un singur om impacat prin intermediul Facebook. Unul cum am zis:"VREAU SA VAD O MINUNE!"

Pai daca le regreti dupa ce le spui,de ce nu te sfatuiesti cu un preot pe care il stimezi si care sa iti fie duhovnic? Ce rost are sa arunci vorbe care apoi sa le regreti? Sa imprastii nesiguranta si vorbe care clatina cugetul altora si al tau???...
Cu multi ani in urma am zis niste vorbe si am "incurcat " un om .Si eu si el, si altii am suferit mult. Apoi mi-am facut un tzel din a vorbi despre importanta cuvintelor,despre importanta vorbelor, in a cladi suflete in loc de a distruge. Despre Libertatea adevarata care daca nu poate face bine aproapelui ,macar nu strica,nu jigneste.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #176  
Vechi 20.04.2017, 23:30:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
nu. ar fi si mai gresit, consider ca m-as ascunde.
Pai..mai bine asa decat sa spui cu ipocrizie, ca-ti pare rau dar fara sa incerci sa indrepti ceva.

Citat:
dar nu vad cum ai putea intelege, stii tu, firea cea rea...
Da, ai dreptate, nu-ti pot intelege firea ta cea rea. Banuiesc ca pe undeva ai o urma de satisfactie de pe urma ei, altfel ai fi dat-o afara de mult :)

Uite, poti sa zici ca e un inceput de spovedanie..publica chiar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.04.2017 at 23:37:55.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 21.04.2017, 01:03:41
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

nu-mi pare rau ca am postat ce am postat, pentru ca nu scriu decat ce cred, imi pare rau de efectul asupra colegilor.

ps.aline, ramane cum am stabilit, teica. :) esti la pamant.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 21.04.2017, 07:24:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
nu-mi pare rau ca am postat ce am postat, pentru ca nu scriu decat ce cred, imi pare rau de efectul asupra colegilor.
Aha, nu-mi pare rau ca te-am calcat, imi pare rau ca tzipi

Mai ziceai de ipocrizia altora..


Citat:
ps.aline, ramane cum am stabilit, teica. :) esti la pamant.
Si...? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 24.04.2017, 00:39:18
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Ce e bine de stiut!

Ce e important de stiut ptr un tanar caresi-a facut cont pe facebook.La un moment dat pot apare situatii cand trebuie sa vorbesti fata in fata cu niste oameni.Unii o iau "pe ulei" daca stau prea mult pe Internet, si pot aparea jigniri dure, ca in cazul tanarrului de mai jos.Omul a vrut sa lamureasca situatia si s-a ales cu sabi si topoare in cap.Dumnezeu sa-l odihneasca!

Am spus cu cateva posturi mai in fata despre acest filmulet:Iosif Anca -Pacatul retelelor sociale . https://www.youtube.com/watch?v=DNoTV9jLRWk
min 14:50 ... ura si violenta care au adus-o aceste retele

"Un tănăr în vârstă de 17 ani, din orașul Bocșa, județul Caraș-Severin, a fost ucis, sâmbătă noapte, cu mai multe lovituri de bâte și topor de un alt tânăr și de către tatăl acestuia, din cauza unor postări de rețeaua de socializare Facebook, informează News.ro
Procurorii Parchetului de pe lângă judecătoria Reșița au declarat pentru News.ro că un tânăr de 17 ani, din orașul Bocșa, a murit la spital, sâmbătă seară, după ce a fost lovit cu bâtele și cu un topor.
Un apel la numărul de urgențe 112 anunța, sâmbătă seară, în jurul orei 21.20 că a avut loc un conflict între trei persoane pe o stradă din orașul Bocșa, la 200 de metri de sediul Poliției. Una dintre cele trei persoane, un tânăr de 17 ani, a fost preluat de o ambulanță și dus la spital pentru îngrijiri medicale.
Polițiștii au deschis o anchetă pentru vătămare corporală și au audiat martorii.
Între timp, după ora 23.00, în noaptea de sâmbătă spre duminică, tânărul care a fost dus la spital a decedat în urma loviturilor, iar polițiștii au continuat ancheta pentru lovituri cauzatoare de moarte, de această dată. Astfel, polițiștii i-au identificat pe autori, tată și fiu, care se ascundeau într-o anexă a locuinței.
Polițiștii spun că un conflict a izbucnit între cei doi tineri, din cauza unor postări pe rețeaua de socializare Facebook. În urma acestora, victima s-a dus la locuința agresorilor pentru a-i cere socoteală celuilalt tânăr cu care se afla în conflict, moment în care a izbucnit o ceartă între cei doi, alăturându-se apoi și tatăl agresorului.
Tânărul care venise să ceară socoteală pentru postările pe Facebook a fost lovit de către cei doi, tată și fiu, cu bâte și cu un topor."


Prreluat de pe :http://observator.tv/social/halucina...ok-207275.html
Alta adresa:
http://www.opiniatimisoarei.ro/crima...uia/23/04/2017
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #180  
Vechi 10.05.2017, 00:47:51
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Troll versus Lumea reala-0-1

Este incredibil cât de des interacționăm cu câte un „trol” pe un forum, pe YouTube, etc.

Această specie de internauți se caracterizează de obicei printr-o nevoie cronică de a provoca tensiuni, stres și dezbateri agresive online. De cele mai multe ori, este vorba de niște oameni obișnuiți, care în spatele unei tastaturi au devenit subit zmei. În 99% din cazuri, comportamentul trolilor pare să nu aibă nici un fel de consecințe în lumea reală. Din fericire, există și excepții.

Una din ele este povestea lui Deontay Wilder, un boxer de categorie grea care a câștigat în 2008 medalia de bronz la Olimpiada de vară de la Beijing. Acesta a avut parte online de multe glume proaste, comentarii rasiste și diverse forme de abuz, inclusiv unele adresate fetiței sale care suferă de o boală cronică. Toate au provenit de la Charlie Zelenoff, un trol al cărui comportament agresiv a ajuns prea departe când l-a provocat pe Wilder la o lupta în lumea reală.Stand atata timp in fata calculatorului s-a tacanit omul, dupa atatea amenintari cate i-a spus omului, a inceput sa le creada si el.
Evenimentul capturat mai jos s-a desfășurat la o sală de atrenamente din Los Angeles și a început cu semnarea unui act notarial de către Zelenoff prin care își asuma urmările luptei. Puteți vedea singuri finalitatea, mai jos, puteți percepe totul ca o lecție de viață pentru toți „trolii” de pe internet. Partea și mai bună a acestui eveniment este că există un precedent în 2013, cand un alt „trol” a fost ,,recompensat” de victima comportamentului său, un alt boxer profesionist care a aflat unde locuiește atacatorul său.
https://www.youtube.com/watch?v=8XUEpjl0hY0
Ce frumos si rapid a tasnit pe usa "eroul" nostru,dar cum spunea cineva intr-un comentariu intr-unul din filme :"Omul bietul, nu a avut tastatura la el ca era mult mai tare!" :-)))
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare