Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2018, 00:16:56
Sunny22 Sunny22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2018
Mesaje: 2
Implicit Intrebare

Am un duhovnic intr-un oras, dar m-am mutat in altul si ulterior am intrat la facultate (iarasi in alt oras). Am nevoie urgenta sa ma spovedesc. Sunt legata de la Sf. Impartasanie de parintele meu duhovnic dar nu am timp deocamdata sa merg in acel oras sa ma spovedesc.

Intrebarea mea este daca ma pot spovedi aici in orasul meu la alt preot pana o sa pot sa merg la duhovnicul meu si daca da, va trebui sa fac o spovedanie generala la acesta sau cum?

O alta neliniste a mea este ca as avea nevoie sa ma spovedesc mai des, dar imi este foarte greu sa ma plimb intre 3 orase intrucat facultatea este foarte solicitanta. Pe de-o alta parte sunt si legata de la Sf. Impartasanie si nu stiu daca as mai putea sa imi schimb duhovnicul sau daca nu cumva acest lucru mi-ar face rau. Nu stiu ce ar fi mai bine sa fac, cum sa procedez in aceasta situatie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2018, 12:05:47
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Sunny22 Vezi mesajul
Am un duhovnic intr-un oras, dar m-am mutat in altul si ulterior am intrat la facultate (iarasi in alt oras). Am nevoie urgenta sa ma spovedesc. Sunt legata de la Sf. Impartasanie de parintele meu duhovnic dar nu am timp deocamdata sa merg in acel oras sa ma spovedesc.

Intrebarea mea este daca ma pot spovedi aici in orasul meu la alt preot pana o sa pot sa merg la duhovnicul meu si daca da, va trebui sa fac o spovedanie generala la acesta sau cum?

O alta neliniste a mea este ca as avea nevoie sa ma spovedesc mai des, dar imi este foarte greu sa ma plimb intre 3 orase intrucat facultatea este foarte solicitanta. Pe de-o alta parte sunt si legata de la Sf. Impartasanie si nu stiu daca as mai putea sa imi schimb duhovnicul sau daca nu cumva acest lucru mi-ar face rau. Nu stiu ce ar fi mai bine sa fac, cum sa procedez in aceasta situatie.
Simplu,intreaba-ti duhovnicul ce sa faci.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2018, 15:30:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Simplu,intreaba-ti duhovnicul ce sa faci.
Corect , toate aceste probleme trebuie discutate cu Duhovnicul ei și musai să primească dezlegare de la el pentru a se putea spovedi și mai ales Împărtăși in altă parte .
Sunt convins că va găsi înțelegere:)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2018, 16:00:58
Sunny22 Sunny22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2018
Mesaje: 2
Implicit

Da, desigur ca voi discuta aceste probleme la Sf. Spovedanie cu duhovnicul meu. NU vreau sa imi schimb duhovnicul momentan (chiar daca ar fi mai putina bataie de cap cu drumurile), deoarece am o situatie mai complicata. Dar atunci cand ma voi hotara si daca va fi de acord cu acest lucru bineinteles, imi va da binecuvantare sa o fac, altfel nu.

Pana cand voi putea ajunge la el, nu am cum sa iau legatura cu el pentru ca nu am nr. de telefon si repet, nu pot sa merg pana acolo atat de curand oricat mi-as fi dorit.

Eu speram ca pot sa ma spovedesc o (singura) data la alt preot pana voi ajunge acolo la el, deoarece trec prin niste incercari si simt nevoia sa ma spovedesc acum. Dar daca acest lucru este gresit sau nepermis, nu am ce face, o sa astept...?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2018, 17:49:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sunny22 Vezi mesajul
...

Eu speram ca pot sa ma spovedesc o (singura) data la alt preot pana voi ajunge acolo la el, deoarece trec prin niste incercari si simt nevoia sa ma spovedesc acum...
Atunci spovedeste-te acum unde poti!
Apoi ii vei spune si duhovnicului.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare