Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 16.08.2006, 16:15:30
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

interviu cu RODICA BERCEAN

EU AM HOTARAT CA GLASUL MEU SA SE AUDA IN CER.

Te-ai gandit vreodata sa hotarasti ca glasul tau se se auda in cer? Rodica Bercean pur si simplu a hotarat intr-o zi acest lucru. Timp de treizeci de ani tatal Rodicai Bercean a fost prieten cu alcoolul. Astfel incat Rodica nu o data a sarit pe geam ca sa scape de scandalurile facute de tatal ei in familie. Dar a venit un moment cand Rodica s-a hotarat sa nu mai ramana pasiva.

„Doamne, eu cunosc puterea ta, si-am facut un legamant pentru viata mea. Fac un nou legamant ca Iaebet pentru Vlad. Doamne, il cer pe Vlad din mana Ta”

“Mama mea ne-a crescut in biserica. Tatal meu la putin timp dupa casatoria cu mama, n-a mai mers la biserica si s-a cufundat pentru treizeci de ani in betie, in alcool si-n tutun. si-au fost treizeci de ani grei.”

Erau momente in care seara de seara casa mea astepta cu groaza ca tatal meu sa vina acasa. De fapt nu ne doream sa vina. Tatal meu facea din orice scandal.

Mi-amintesc cum eu, stand la parter, adesea saream pe geam, mergeam la alti vecini si sunam la politie, cand tatal meu facea scandal, beat fiind. Era asa de greu.

„Doamne, cine-o sa mai stea intre mama si tata? Doamne, cine o va mai proteja pe mama ca sa n-o loveasca tata? Sau, Doamne, cine va avea grija de noi?”

Tatal meu venea tot asa acasa. Dar era ceva ce ne proteja. Niciodata nu putea sa se apropie de mama mea. Chiar daca era in fata ei si era cu mana ridicata sa dea, ceva o proteja, ceva il oprea.

Mi-amintesc ca erau momente in care eu ma interpuneam intre mama si tata, si la un moment dat tatal meu - Dumnezeu imi dadea asa o putere - nu putea sa mai faca nimic. Nu era putere in mine, ci pur si simplu era o Prezenta.

Cu toate ca tatal meu ma iubea foarte mult, de multe ori imi spunea: „Scorpie” sau „Tu scorpie.” Erau niste duhuri peste el.

Glasul meu s-a auzit in cer si Domnul a schimbat viata mea. Apoi, Domnul a zidit pe daramaturile din casa mea si daramaturile din tata si din fratii mei, si din viata mea. El a inceput sa le intareasca si sa le zideasca la loc.

Reporter:
Rodica este studenta in anul III la Facultatea de Asistenta Sociala din Cluj, iar versetul ei preferat din Biblie este „Cheama-ma si-ti voi raspunde. si-ti voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse pe care nu le cunosti.”
Rodica, as vrea sa te intreb care este istoria vietii tale?

Rodica Bercean:
Am crescut in Zalau. Am crescut in spiritul bisericii si am hotarat sa-L slujesc pe Dumnezeu din toata inima mea pentru ca asa vedeam ca face mama mea si asa faceau fratii mei mai mari. Asa facea fiecare din cei pe care eu ii intalneam acolo.
insa la inceputul clasei a XII-a am gasit scris in Biblie despre Iaebet, care s-a rugat asa: “Daca ma vei binecuvanta si-mi vei intinde hotarele, daca mana Ta va fi cu mine…” si apoi scrie „Dumnezeu i-a dat ce ceruse.”
Eram la inceputul clasei a XII-a cand am hotarat sa fac si eu legaminte cu Dumnezeu ca Iaebet. imi doream mai mult de la viata mea, imi doream mai mult de la mine in relatia cu Dumnezeu.
Chiar daca-mi dadeam toata silinta, simteam ca-mi lipseste ceva. Asa cum Apostolul Pavel marturisea ca vroia sa faca binele dar raul statea legat de el, si eu adesea simteam cum raul statea legat de mine. Cand am citit despre Iaebet am zis: „Doamne, vreau sa intru intr-un legamant deosebit cu Tine.”

Reporter:
Ce ne spui tu arata ca esti implinit daca, tot asa cum spune Apostolul Pavel, il avem pe „Hristos in noi, nadejdea slavei.”
Asta-ti lipsea tie de fapt.

Rodica Bercean:
Asa este. Desi eram doar in clasa a XII-a, am zis asa: „Doamne vreau ca nici o zi sa nu treaca fara ca o ora sa citesc din Biblie si o ora sa ma rog.” Acesta era legamantul meu ca al lui Iaebet.
intr-o astfel de seara de rugaciune, dupa un an in care m-am rugat si am citit din Biblie, am inteles ca Dumnezeu imi spune: „Am sa-ti dau ceva deosebit. Am sa raspund la ceea ce imi ceri.”
in acea seara a fost un moment in care intr-un mod distinct, intr-un mod unic si intr-un mod personal am simtit puterea lui Dumnezeu.
Era ceva absolut deosebit pentru mine personal.

Reporter:
Ce-ai simtit atunci? A fost o bucurie deosebita, o bucurie aparte fata de tot ce ai intalnit pana atunci? Cum poti sa-ti descri trairile din momentele respective?

Rodica Bercean:
Cand am citit despre Iaebet si despre legamantul lui, am mai citit in Isaia 58 despre postul adevarat. Acolo scrie asa: „Desleaga lanturile rautatii […], da drumul celor asupriti si rupe orice fel de jug; imparte-ti painea cu cel flamand si adu in casa ta pe nenorocitii fara adapost; […]. Atunci tu vei chema si Domnul va raspunde, vei striga si El va zice: ‘Iata-ma’.” Am fost coplesita de aceste cuvinte. Parca nu le auzisem niciodata, nicaieri.
Atunci am hotarat in inima mea sa postesc. Posteam lunea, miercurea si vinerea, pe tot parcursul acestui an. Posteam cum am inteles eu: duceam sandwich-ul la scoala si-l dadeam altcuiva. Posteam de la sase seara pana a doua zi la sase. Oricat eram de obosita fizic, era o putere deosebita in mine.
EU AM HOTARAT CA GLASUL MEU SA SE AUDA IN CER.
De fapt, pe tot parcursul acelui an, ceva se schimba deja inlauntrul meu. in timpul in care citeam Biblia, uneori poate doar plangeam, dar inlauntrul meu ceva se intampla. Cred ca a fost o pregatire si o apropiere de Domnul.
in seara aceea a fost o bucurie extraordinara, dar o bucurie si-n agonie, pentru ca-mi amintesc cum ma rugam inaintea Domnului, si nu mai auzeam pe nimeni, cu toate ca toti se rugau foarte tare, eu eram in inchinare.
Toata viata mea mi-amintesc ca-mi faceam program sa citesc din Biblie. Am spus: „Doamne, vreau mai mult in rugaciune, vreau sa ma apropii de Tine mai mult si sa Te cunosc tot mai mult.”

Reporter:
Rodica, pur si simplu ne-ai insuflat si noua bucuria pe care Duhul Sfant a lasat-o in viata ta. Aceasta este de fapt dorinta Duhului Sfant: sa locuiasca in fiecare dintre noi.

Rodica Bercean:
Ma rugam in mod special pentru cei din casa mea. Tot in Isaia 58 scria: „Ai tai vor zidi iarasi pe daramaturile de mai inainte.” Spuneam: „Doamne, fratii mei au crescut in biserica, cunosc si Biblia, insa nu am siguranta pentru ei” - cum nu avusem inainte pentru mine.
Am zis: „Doamne, imi doresc aceasta siguranta si pentru fratii mei.” Treptat, Dumnezeu m-a ascultat si l-a schimbat pe Dan, fratele meu cel mai mare, apoi pe sotia lui. A urmat un alt frate al meu, Radu.
insa era un lucru extraordinar pe care mi-l doream. Veneam adesea de la rugaciune si treceam pe langa un local care avea geamuri mari si-l vedeam pe Vlad, fratele meu cel mai mic, acolo. Vlad juca biliard. Un vecin de-al meu mi-a spus,: „Rodica, pe tine te-a schimbat Dumnezeu, i-a schimbat si pe fratii tai mai mari, insa pe Vlad nu-l mai schimba nimic.”
Vlad incepea sa faca karate, era un copil frumos si destept, insa nu punea deloc lucrurile astea la picioarele Domnului, ci le folosea pentru lumea aceasta. Atunci am zis: „Doamne, eu plec la Facultate la Cluj, insa Doamne, raman in post si-n rugaciune si cer ca Tu sa te apropii de Vlad.”
Cand eram acasa ma rugam: „Doamne, sfinteste locul acesta. Doamne, adu puterea Ta aici.” Cand plecam la Cluj ziceam: „Doamne, Tu poti ramane prin Duhul Sfant in casa mea.”

Eram coplesita ca Domnul a dus un al doilea legamant al meu la indeplinire. Vlad era de aceasta data ca un viteaz. Vlad incepea sa posteasca cum auzise el la altii.

Mai aveam o dorinta extraordinar de mare in viata mea. Am zis: „Doamne, ai facut lucruri asa de mari. Doamne, Cuvantul Tau capata viata in viata mea. Mai am o dorinta foarte mare.” Era pentru tatal meu.
Mama mea ne-a crescut in biserica. Dupa casatoria cu mama, tatal meu s-a cufundat pentru treizeci de ani in betie, in alcool si-n tutun. si-au fost treizeci de ani grei.

Mi-amintesc adesea cum era mama. Mama a ramas credincioasa. Erau momente in care seara de seara casa mea astepta cu groaza ca tatal meu sa vina acasa. De fapt nu ne doream sa vina. Tatal meu facea din orice scandal. Era asa de greu. Fratii mei erau mari, eu eram un pic mai mica insa mi-amintesc groaza pe care o traiam.

Mi-amintesc cum eu, stand la parter, adesea saream pe geam, mergeam la alti vecini si sunam la politie, cand tatal meu facea scandal, beat fiind. Era asa de greu.

Mi-amintesc ca Dan si Dana, fratii mei mai mari, urmau sa plece in anul I la Facultate, iar eu ma gandeam: „Doamne, cine-o sa mai stea intre mama si tata? Doamne, cine o va mai proteja pe mama ca sa n-o loveasca tata? Sau, Doamne, cine va avea grija de noi?” Cumva taria mea era in ei si protectia mea era-n ei ca erau mai mari. insa Dumnezeu a avut El grija.

Lucrurile incepeau sa se schimbe, insa tatal meu venea tot asa acasa. Dar era ceva ce ne proteja. Niciodata nu putea sa se apropie de mama mea. Chiar daca era in fata ei si era cu mana ridicata sa dea, ceva o proteja, ceva il oprea.

Mi-amintesc ca erau momente in care eu ma interpuneam intre mama si tata, si la un moment dat tatal meu - Dumnezeu imi dadea asa o putere - nu putea sa mai faca nimic. Nu era putere in mine, ci pur si simplu era o Prezenta.

Cu toate ca tatal meu ma iubea foarte mult, de multe ori imi spunea: „Scorpie” sau „Tu scorpie.” Erau niste duhuri peste el.

Mama mea, daca seara era obosita si epuizata de la tot scandalul din ziua respectiva, dimineata avea puteri noi. Nu-ntelegeam lucrul acesta. Era din nou vesela. Desi obosita fizic, era vesela si gata sa mearga din nou la scoala. Ea este invatatoare. si era gata sa se ocupe de noi.

Fratii mei ii tot spuneau: „Mama, divorteaza.” si mama mea spunea: „Da. Am sa divortez.” si pana dimineata uita tot. si nu mai spunea nimic de divort. Am intrebat-o eu pe mama odata: „Mama, spune-mi de ce nu vrei sa divortezi?” si mama mi-a spus: „Rodica, eu nu vreau sa divortez pentru ca vreau sa raman credincioasa lui Dumnezeu. Nu vreau sa divortez pentru ca eu nu-mi doresc ca atunci cand vei veni de la scoala, sa-l vezi pe tatal tau pe marginea santului. Nu-mi doresc ca atunci cand vei fi la scoala, oamenii sa intrebe ‘Ce fac parintii tai?’ si tu sa spui: ‘Parintii mei sunt despartiti.”

Am fost coplesita de credinciosia mamei mele. M-am hotarat inaintea Domnului si-am zis: „Doamne, dac-ai ascultat aceste doua legaminte, pentru fratii mei, te rog in mod deosebit, primeste si rugaciunea pentru tata.” Am observat ca puterile mamei mele slabeau, si ea nu mai putea sa creada ca mai sunt sanse pentru tatal meu, care, dupa treizeci de ani, era tot mai urat in patima alcoolului.
Am inteles ca Dumnezeu m-a ascultat si in acest al treilea legamant.
La scurt timp dupa aceea, tata s-a dus si a marturisit in fata multor persoane ca a fost un fiu risipitor trezeci de ani, dar ca s-a intors acasa si ca “Domnul i-a pus un inel in mana”.
Dumnezeu mi-a spus candva: “Cheama-ma si-ti voi raspunde. si-ti voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse pe care nu le cunosti.” Domnul mi-a raspuns.
Glasul meu s-a auzit in cer si Domnul a schimbat viata mea. Apoi, Domnul a zidit pe daramaturile din casa mea si daramaturile din tata si din fratii mei, si din viata mea. El a inceput sa le intareasca si sa le zideasca la loc.

Reporter:
- Exista multe concluzii care ar putea fi trase dupa discutia noastra si dupa istoria aceasta a umblarii tale cu Dumnezeu, a neumblarii altora si a umblarii tale, dar pana la urma Dumnezeu este cel care intoarce toata casa la El. Daca ceri cu credinta mantuirea celor din casa ta sau a celor dragi tie, Dumnezeu face acest lucru.
Daca doriti schimbare, schimbare adevarata in casele si-n familiile dumneavoasta, puneti-l pe Dumnezeu la incercare intr-un mod copilaresc, cu o credinta simpla si sincera, dar care poate intr-adevar sa sfarame toate puterile celui rau, astfel incat intreaga casa sa se intoarca la Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
Cum sa aduci un om la biserica care nici nu vrea sa auda de ea? cornel cornel Intrebari utilizatori 3 18.01.2011 14:29:02
Ajutati-l pe Daniel sa auda si sa vorbeasca! vip_roxybodea Umanitare 1 24.06.2008 08:56:14
GLASUL constiintei Zomby Intamplari adevarate 5 17.01.2008 22:01:39