Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.01.2010, 16:10:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Din putina noastra vietuire cu Dumnezeu, atunci cand mergem la impartasit, ni se cere si sa fim spovediti. Daca am face acest lucru mai des, nu ar mai fi cazul ca inainte de orice impartasire sa ne spovedim. Dar ce s-ar intampla daca cineva ar spune in Biserica ca impartaseste fara spovedanie? Ar fi tulburare.

Asa si aici. Daca nu am avea parte de o canonizare a sfintilor, sigur am rataci. Caci am avea situatii cand o persoana s-ar trezi peste noapte sa se inchine unei persoane pe care doar el si nu si altii o stiu ca sfant. Nu suntem toti vrednici sa primim descoperirea lui Dumnezeu. De aceea avem nevoie si de canonizare, nu pentru ca ar schimba starea celui trecut la cele vesnice, ci pentru a ne lumina pe noi; ne ajuta sa cinstim pe cine trebuie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.01.2010, 16:12:19
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este extrem de important sa tinem seama si de cei care STIU mult mai multe in ale tainelor duhovnicesti decit noi!...altfel se duce totul de ripa.
da asa este. exista parinti cu viata sfanta care ii cinstensc pe martirii inchisorilor. sau te referi la ierarhi? e nevoie si de ierarhi dar in Biserica lui Hristos smerenia e cea mai mare, nu patriarhul (parintele Arsenie Papacioc spune asta, nu eu)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.01.2010, 16:18:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
evlavia populara apare atunci cand un om a respectat poruncile lui Dumnezeu, atunci cand a murit pentru Adevar, cand a biruit toate patimile trupesti si sufletesti prin lupta muceniceasca, cand cei din jur au vazut cum stralucesc sfintenia si bucuria lui Hristos in el, cand a savarsit minuni in timpul vietii, dar si dupa trecerea la Domnul, prin rugaciuni. sa nu uitam ca prevestirea clipei mortii este un dar de la Dumnezeu oferit multor sfinti.
sigur.. pot spune multi ca sfintii inchisorilor au fost legionari, extremisti..
Sfantul Ciprian a fost vrajitor in tinerete...
Da, ea apare atunci, slava Domnului.
Insa ea apare din pacate si cand cineva are puteri psihologice deosebite, si face multe fapte care pot fi inbterpretate ca minuni. Se stie atractia poporului fata de minuni - si Hristos a criticat-o.
De accea evlavia populara nu a fost niciodata singurul criteriu de canonizare.
Cred ca mai ales in zilele noastre de tulburari ar trebui sa se tina cont de aceste pericole.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.01.2010, 16:19:54
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

ortodocsii rusi din america si din toata lumea l-au cinstit pe Sfantul Ioan Maximovici (1896 -1966) ca pe un sfant din clipa in care a trecut la Domnul. Dupa ce s-a obtinut o autorizatie speciala de la primaria din San Francisco, a fost inmormantat chair in biserica! la capul mormantului s-au savarsit din prima zi slujbe de pomenire (SLUJBE nu doar rugaciuni), s-a citit zi si noapte din psaltire. uleiul din candela aprinsa acolo a fost trimis prin posta crestinilor din toata lumea si sute de oameni au fost tamaduiti. imediat dupa adormire, sfantul s-a aratat in vis unei credincioase - se facea ca la sfarsitul unei slujbe, in timp ce miruia zicea tuturor "Spuneti-le oamenilor ca desi am murit, sunt viu!". toate acestea inainte de canonizare. sa nu uitam ca sfantul Ioan a avut foarte foarte multi dusmani (a fost tarat si intr-un proces civil), care nu i-au dat pace nici dupa adormire. desi vedeau toate semnele, nu se opreau din a-i huli numele. s-au oprit abia cand i-au fost descoperite sfintele moaste, multi dintre cei ce il huleau pocaindu-se pentru greseala facuta.

Last edited by andrei_im; 07.01.2010 at 16:30:42.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.01.2010, 16:33:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred ca mai ales in zilele noastre de tulburari ar trebui sa se tina cont de aceste pericole.
Exact despre asta voiam sa amintesc si eu. Pe vremuri evlavia era curata REALA, si intradevar reflecta prezenta unui sfint intre noi, insa acum, evlavia poate fi produsul unei manipulari de catre unii si altii prin media mincinoasa si fatarnica de catre Marii maestrii ai teatrului si a prezentelor DRAMATICE pe scenele tarii, conferinte de unde culeg bani cu lopata dupa care se relaxeaza...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.01.2010, 16:34:47
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Sfantul Nectarie din Eghina nici azi nu este comsiderat SFANT de catre unii greci ba mai mult de catre unii ierarhi! Ce sa ne mai miram de alti sfinti? Sf.NEctarie care a facut mii de minuni chiar la moartea sa sau la inmormantarea sa, cat si dupa... si-a ridicat capul cand i-au schimbat epitrahilul, izvora mir de strangeau litri de mir de pe sf moaste.... s.m.a.
__________________
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.01.2010, 16:43:31
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Exact despre asta voiam sa amintesc si eu. Pe vremuri evlavia era curata REALA, si intradevar reflecta prezenta unui sfint intre noi, insa acum, evlavia poate fi produsul unei manipulari de catre unii si altii prin media mincinoasa si fatarnica de catre Marii maestrii ai teatrului si a prezentelor DRAMATICE pe scenele tarii, conferinte de unde culeg bani cu lopata dupa care se relaxeaza...
atunci arata-mi tu fratele meu unde este evlavie falsa. la cuviosul valeriu de exemplu. ce spun oamenii ca a fost bun la el, dar a fost de fapt rau?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.01.2010, 16:52:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
atunci arata-mi tu fratele meu unde este evlavie falsa. la cuviosul valeriu de exemplu. ce spun oamenii ca a fost bun la el, dar a fost de fapt rau?
Nu stiu frate nu am destule date despre Valeriu, Dumnezeu sa-l odihneasca!, ce pot cu siguranta sa spun este ca evlavia se simte prin inima nu prin imagini televizate, si mai ales televizate de catre cine?. Sunt si eu curios sa stiu ceva despre tine; Tu le-ai vazut fetele si le-ai ascultat parerile celor care manevreaza programele acestea de televizune religioasa? Oare stii ca astia nu au nici in clin nici in mineca nimic comun cu Ortodoxia ci doar cu NISA care a creat-o religia, posibilitatile de a face bani cu carul de pe urma ei?
Unul dintre ei este cel care conduce emisiunea Pelerinul care chiar el a marturisit ca inainte de a fi prezentator acolo, nu avea nici un habar despre religie, si ca acum este ghidat doar de darul actoricesc
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.01.2010, 17:00:49
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

fratele meu, emisiunea aceea pelerinul sau universul credintei, mai pe larg, e si cu bune si cu rele. personal nu imi plac reportajele cum sunt montate, prezentate. unele chiar ma sperie :))
incerc sa nu ma uit dupa cine promoveaza, se poate politiza foarte mult toata treaba. incerc sa ma uit doar la sfinti.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.01.2010, 17:16:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
fratele meu, emisiunea aceea pelerinul sau universul credintei, mai pe larg, e si cu bune si cu rele. personal nu imi plac reportajele cum sunt montate, prezentate. unele chiar ma sperie :))
incerc sa nu ma uit dupa cine promoveaza, se poate politiza foarte mult toata treaba. incerc sa ma uit doar la sfinti.
Andrei, iti inteleg rivna, este de apreciat, insa asa cun bine spunea si Fani, vremurile sunt foarte tulburi, si mincinoase. Tu doresti sa stai cu ochii numai la sfinti insa pina sa ajungi la ei te maninca viclenia celor care pozeaza in sustinatori ai cauzei tale
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
-din cele petrecute prin inchisori comuniste sunsray Generalitati 1 13.03.2012 18:19:12
Sfintii inchisorilor comuniste doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 0 16.12.2010 20:48:29
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
POEZII DIN TEMNITELE COMUNISTE Basileus Generalitati 7 22.08.2009 00:11:18
Minunile Martirilor din inchisorile comuniste C.tin Intamplari adevarate 45 29.06.2009 00:15:36