Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.05.2010, 15:19:59
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Asa este, sa nu-i barfim pe preoti, ei se roaga pentru noi si nu este atat de usor sa fii preot...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.05.2010, 15:43:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
"In dar ati luat, in dar sa dati".

Cred ca asta ar trebui sa scrie la intrarea in Biserica, iar preotii sa fie interesati ca mai intai sa dea si apoi sa ia, la fel ca si credinciosii, fiecare sa dea dupa putere si dupa masura.

Ma intristeaza orice discutie despre "tarife" ale slujbelor, pentru ca arata cat de mult ne-am indepartat - si preotii si credinciosii - de duhul in care Mantuitorul a spus cuvintele de mai sus.

Teoria cam asa este, dar nu mai poti pune versetul din Biblie in fata atunci cand vine factura la lumina (aveti idee cata lumina se consuma la fiecare slujba, nu?), la apa, la curatenie... Pe astea si salariile preotilor cine le plateste? Statul?! Statul e falit. Dumitale ti-ar conveni sa muncesti degeaba de dimineata pana seara (asa cum ar trebui sa munceasca un preot adevarat in biserica) si patronul sa iti fluture versetul din Biblie, spunand ca nu are bani sa te plateasca?

Pe mine ma deranjeaza ca tot criticam preotii si noi nu suntem nici macar cu un gram mai bun. Daca ne cere cineva o paine, ne amintim versetul sau il trimitem la munca? Nu mai stim sa daruim, aia e, tot cerem de la altii, dar ne suparam cand ne pune cineva sa platim ceva. Iar faptul ca estimam slujbele bisericesti la preturi atat de modice arata, de fapt, cat de mult le pretuim. Cine le pretuieste mult, da mult si primeste mult. Cine le pretuieste putin, da putin si putin primeste. Mult insemnand cantitativ, ci mai ales calitativ (banutul vaduvei echivaleaza cu toata averea ei).

Stiti ca protestantii dau in fiecare luna un procent din venitul lor (parca 10)? Mi-a spus un coleg protestant din strainatate, suparat ca asa se practica la ei si minunandu-se ca preotii nostri ortodocsi lasa la latitudinea crestinului cati bani sa dea si nu impun taxe decat pentru evenimentele care se fac o data in viata. Ei, si ortodocsii nostri care dau cate 1-2 lei pe saptamana la biserica si nici pe aia, sar in sus si striga: "hotii!"

Sa ma ierti daca te-am suparat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.05.2010, 16:18:15
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Teoria cam asa este, dar nu mai poti pune versetul din Biblie in fata atunci cand vine factura la lumina (aveti idee cata lumina se consuma la fiecare slujba, nu?), la apa, la curatenie... Pe astea si salariile preotilor cine le plateste? Statul?! Statul e falit. Dumitale ti-ar conveni sa muncesti degeaba de dimineata pana seara (asa cum ar trebui sa munceasca un preot adevarat in biserica) si patronul sa iti fluture versetul din Biblie, spunand ca nu are bani sa te plateasca?

Pe mine ma deranjeaza ca tot criticam preotii si noi nu suntem nici macar cu un gram mai bun. Daca ne cere cineva o paine, ne amintim versetul sau il trimitem la munca? Nu mai stim sa daruim, aia e, tot cerem de la altii, dar ne suparam cand ne pune cineva sa platim ceva. Iar faptul ca estimam slujbele bisericesti la preturi atat de modice arata, de fapt, cat de mult le pretuim. Cine le pretuieste mult, da mult si primeste mult. Cine le pretuieste putin, da putin si putin primeste. Mult insemnand cantitativ, ci mai ales calitativ (banutul vaduvei echivaleaza cu toata averea ei).

Stiti ca protestantii dau in fiecare luna un procent din venitul lor (parca 10)? Mi-a spus un coleg protestant din strainatate, suparat ca asa se practica la ei si minunandu-se ca preotii nostri ortodocsi lasa la latitudinea crestinului cati bani sa dea si nu impun taxe decat pentru evenimentele care se fac o data in viata. Ei, si ortodocsii nostri care dau cate 1-2 lei pe saptamana la biserica si nici pe aia, sar in sus si striga: "hotii!"
Sunt perfect de acord.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.05.2010, 17:19:20
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Mi se pare normal ca Biserica Ortodoxă să spună dacă o carte este sau nu ortodoxă, dar nu mi se pare normal să interzică vânzarea ei în biserică. Dacă interzice vânzarea, lasă impresia că este preocupată mai mult de partea materială decât de partea spirituală.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.05.2010, 17:40:38
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Teoria cam asa este, dar nu mai poti pune versetul din Biblie in fata atunci cand vine factura la lumina (aveti idee cata lumina se consuma la fiecare slujba, nu?), la apa, la curatenie... Pe astea si salariile preotilor cine le plateste? Statul?! Statul e falit. Dumitale ti-ar conveni sa muncesti degeaba de dimineata pana seara (asa cum ar trebui sa munceasca un preot adevarat in biserica) si patronul sa iti fluture versetul din Biblie, spunand ca nu are bani sa te plateasca?

Pe mine ma deranjeaza ca tot criticam preotii si noi nu suntem nici macar cu un gram mai bun. Daca ne cere cineva o paine, ne amintim versetul sau il trimitem la munca? Nu mai stim sa daruim, aia e, tot cerem de la altii, dar ne suparam cand ne pune cineva sa platim ceva. Iar faptul ca estimam slujbele bisericesti la preturi atat de modice arata, de fapt, cat de mult le pretuim. Cine le pretuieste mult, da mult si primeste mult. Cine le pretuieste putin, da putin si putin primeste. Mult insemnand cantitativ, ci mai ales calitativ (banutul vaduvei echivaleaza cu toata averea ei).

Stiti ca protestantii dau in fiecare luna un procent din venitul lor (parca 10)? Mi-a spus un coleg protestant din strainatate, suparat ca asa se practica la ei si minunandu-se ca preotii nostri ortodocsi lasa la latitudinea crestinului cati bani sa dea si nu impun taxe decat pentru evenimentele care se fac o data in viata. Ei, si ortodocsii nostri care dau cate 1-2 lei pe saptamana la biserica si nici pe aia, sar in sus si striga: "hotii!"

Sa ma ierti daca te-am suparat.
Voi sa ma iertati pe mine, caci nu vreau sa intristez pe nimeni.
Nicidecum nu vreau sa ma aflu vreodata luptand impotriva preotilor, si nu doresc sa-i osandesc. In prima mea postare ma refeream la noi toti, mahnindu-ma la gandul ca atunci cand ajungem sa vorbim de bani cand vorbim de Sfanta Taina a Cununiei, uitand ca harul care se pogoara este in dar, suntem departe de intelegerea ei in duhul cuvintelor Mantuitorului.

Din nefericire am fost in ultima vreme in pozitia de a vedea ce "tarife" se cer la inmormantari unor crestini in parohia mea. Nu vorbesc de unii care nu merg la Biserica, ci de crestini autentici. Nu vreau sa comentez prea mult pe subiectul asta, nu ma aflu eu judecatorul preotilor, are cine sa-i judece, ca si pe mine de altfel. Sunt doar mahnit in fata realitatii.

Credeti-ma ca am cunoscut colegi care erau preoti in parohii de cateva familii, care munceau cu ziua prin vecini ca sa poata achita taxele parohiei. Stiu situatia perfect, dar si voi stiti ca si mine ca nu despre ei vorbim aici.

In fine... as vrea sa ma vad pe mine - ca si pe toti ceilalti din jur, preoti sau nu - mai preocupati sa dea ceea ce au primit gratis, de la Hristos, gandindu-se ulterior la cat vor lua.

Eu despre har vorbesc aici, caci el este gratis, de la Hristos, si starea materiala a niciunui preot nu are voie sa-l opreasca pe acesta sa-l impartaseasca la fel de gratis.

Din nou iertati-ma daca v-am pricinuit vreo suparare.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.05.2010, 20:16:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Voi sa ma iertati pe mine, caci nu vreau sa intristez pe nimeni.
Nicidecum nu vreau sa ma aflu vreodata luptand impotriva preotilor, si nu doresc sa-i osandesc. In prima mea postare ma refeream la noi toti, mahnindu-ma la gandul ca atunci cand ajungem sa vorbim de bani cand vorbim de Sfanta Taina a Cununiei, uitand ca harul care se pogoara este in dar, suntem departe de intelegerea ei in duhul cuvintelor Mantuitorului.

Din nefericire am fost in ultima vreme in pozitia de a vedea ce "tarife" se cer la inmormantari unor crestini in parohia mea. Nu vorbesc de unii care nu merg la Biserica, ci de crestini autentici. Nu vreau sa comentez prea mult pe subiectul asta, nu ma aflu eu judecatorul preotilor, are cine sa-i judece, ca si pe mine de altfel. Sunt doar mahnit in fata realitatii.

Credeti-ma ca am cunoscut colegi care erau preoti in parohii de cateva familii, care munceau cu ziua prin vecini ca sa poata achita taxele parohiei. Stiu situatia perfect, dar si voi stiti ca si mine ca nu despre ei vorbim aici.

In fine... as vrea sa ma vad pe mine - ca si pe toti ceilalti din jur, preoti sau nu - mai preocupati sa dea ceea ce au primit gratis, de la Hristos, gandindu-se ulterior la cat vor lua.

Eu despre har vorbesc aici, caci el este gratis, de la Hristos, si starea materiala a niciunui preot nu are voie sa-l opreasca pe acesta sa-l impartaseasca la fel de gratis.

Din nou iertati-ma daca v-am pricinuit vreo suparare.
Hristos S-a inaltat!
La predica de astazi am auzit ca maaare fapta buna isi face omul care inmormanteaza o persoana pe care nu are cine sa o ingroape, pentru ca nici pe Iisus Hristos nu a avut cine sa-L ingroape, decat un om drept, Iosif din Arimeteea. Spunea parintele ca se intampla sa auzim la stiri de oameni care mor in blocuri si nu are cine sa ii ingroape. Dar in blocul acela nu sunt crestini oare? oare nu pot pune ei mana de la mana sa ii cumpere un sicriu, sa ii faca o coliva?
Cand mai vezi asemenea cazuri precum cele relatate, nu mai sta mahnit, ci da o mana de ajutor celui in nevoie! Rupe din putinul tau si da-i-l lui pentru inmormantare! lasa-i pe altii, ca nu avem putere decat asupra noastra!
O zi minunata sa iti fie Inaltarea Domnului!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.05.2010, 03:28:51
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit ma nea aline da' tu esti saracutz rau...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate n-ar fi scartzait nimic in mintea ta daca te-ai fi obosit sa citesti macar primele comentarii care le-ai postat in prelungirea articolului care se pare ca ai uitat sa-i mentionezi sursa (asa ar fi corect).

Nimeni nu te obliga sa faci botezul/cununia intr-un loc anume, daca vrei la cea mai de fitze biserica din oras - domnia si prostia se platesc.

Iar cartile, mai bine nu ti-ai da cu parerea, sunt niste cheltuieli nu doar cu traducerea si publicarea ci si cu drepturile de autor, care vai, nu-i asa, esti suprins si indignat ca ele exista.

Si majoritatea cartilor costisitoare nu sunt pentru traitori ci pentru cei care vor sa-si mai dezvolte si latura intelectuala in cele ale ortodoxiei..

De altfel f. multe le gasesti la ora actuala pe Internet si chiar carti bune, daca ai terminat de citit tot ce se poate gasi pe Internet in materie de ortodoxie, felicitarile mele.
... ...si singur pe deoparte ! ca altfel nu ai avea cum sa versi Atat venin! oamenii de genul asta , autoproclamati (prin atitudinea lor) intelectuali rasati, carora totul le pute , nimic in jurul lor indeajuns de bun,nimic la inaltimea ametitoare a asteptarilor si pretentiilor lor... oamenii de genul asta traiesc SINGURI pentru ca sunt acri...! Observi ca nu am amintit nimic despre diletantism ...nu , pt ca nu e cazul tau ; tu chiar esti desteptatzel , dar la ce bun daca esti INGROZITOR DE AROGANT!???!daca la fiecare postare certi pe toata lumea si ii privesti asa de foarte de sus ca si cum tu ai descoperit painea feliata...esti branza buna in burduf de caine nea aline ,
ti-o spun calm , chiar cu o doza de prietenie...atata cat poate genera unu ce tocmai l-ai facut prost! Cum ai putut ma sa spui asa ceva:
"Iar cartile, mai bine nu ti-ai da cu parerea, sunt niste cheltuieli nu doar cu traducerea si publicarea ci si cu drepturile de autor, care vai, nu-i asa, esti suprins si indignat ca ele exista."
adica de ce sa nu-mi dau ma si io cu parerea ? sunt asa prost? e asa un taram interzis pt mine? si chiar daca as fi prost , tu vorbesti de funie in casa spanzuratului, adica il faci pe un prost "Prost" ?unde e ma dragostea aia crestina de aproapele? o faci elegant cu duhul blandetzii si atunci te zugravesti si ca un personaj pozitiv ...

nu stiam de unde provine articolul caci l-am primit pe email ca pe un forward... dar pt tine ma nea aline am facut cercetari si am gasit poza actului Original in discutie:

http://rafaeludriste.blogspot.com/20...i-trustul.html

am postat acest subiect caci ,desi sunt nume sonore in lumea noastra Ortodoxa ,mai ales in comentarii, chestiunea e in continuare F delicata si spinoasa! fiecare are un punct de vedere F solid argumentat... voiam sa stiu daca cineva e mai aproape de focul acestui conflict(daca el este un conflict) care sa ne edifice in vreun fel !

Doamne ajuta! si sa auzim de bine ma nea alin, smile ,life is wonderful!
iertare pt titlu ...l-am scris la manie! acu nu-l mai sterg ; oricum e a suta parte din rautatile pe care mi le-ai scris tu!:)
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.05.2010, 14:19:49
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hristos S-a inaltat!
La predica de astazi am auzit ca maaare fapta buna isi face omul care inmormanteaza o persoana pe care nu are cine sa o ingroape, pentru ca nici pe Iisus Hristos nu a avut cine sa-L ingroape, decat un om drept, Iosif din Arimeteea. Spunea parintele ca se intampla sa auzim la stiri de oameni care mor in blocuri si nu are cine sa ii ingroape. Dar in blocul acela nu sunt crestini oare? oare nu pot pune ei mana de la mana sa ii cumpere un sicriu, sa ii faca o coliva?
Cand mai vezi asemenea cazuri precum cele relatate, nu mai sta mahnit, ci da o mana de ajutor celui in nevoie! Rupe din putinul tau si da-i-l lui pentru inmormantare! lasa-i pe altii, ca nu avem putere decat asupra noastra!
O zi minunata sa iti fie Inaltarea Domnului!
Adevarat S-a Inaltat!

Aceasta este si plangerea mea, ca nu am duhul intelegerii si al faptuirii. Si pentru ca eu nu am, nu vad nici la ceilalti.

Sa ne daruiasca Domnul ca drumul de la cuvant la fapta sa fie cat mai scurt!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.05.2010, 15:18:07
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

De ce sa nu poata hotari Biserica in privinta cartilor vandute in propria retea de distributie? Putem s-o banuim oricand ca e in cautare de profit, insa la fel de logica este si ideea conform careia Biserica se considera pe sine drept singura autoritate in materie si in consecinta, cand vine vorba despre doctrina, invataturi si vietile sfintilor vinde doar carti scrise de teologii sai.

Restul lumii poate sa vanda orice fel de carti, insa Biserica isi rezerva dreptul sa nu dea binecuvantare pentru acestea. Mi se pare perfect normal. Nu cred ca Biserica are timpul necesar sa faca pe editorul pentru diversi autori, ca sa nu mai mentionez ca binecuvantarea data unui manuscris sau unei tiparituri trebuie sa fie o garantie, o asumare a responsabilitatii pentru ce scrie acolo. Cum altfel sa se faca o separatie intre cuvantul oficial al bisericii si celelalte scrieri? De ce sa vanda biserica scrieri neoficiale? Cred ca abia cand acest lucru se va intampla vom putea s-o acuzam de goana dupa profit in ceea ce priveste cartile bisericesti.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.05.2010, 19:49:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
etc...etc.. (intro)
Citat:
ti-o spun calm , chiar cu o doza de prietenie...atata cat poate genera unu ce tocmai l-ai facut prost! Cum ai putut ma sa spui asa ceva:
Ai o ciudata definitie a calmului.
Multumesc oricum pentru aprecieri.
Nu te-am facut prost. Poate te simti tu. Ceea ce poate inseamna ca esti un baiat cu bune simturi/simtiri.

Citat:
adica de ce sa nu-mi dau ma si io cu parerea ? sunt asa prost? e asa un taram interzis pt mine? si chiar daca as fi prost , tu vorbesti de funie in casa spanzuratului, adica il faci pe un prost "Prost" ?unde e ma dragostea aia crestina de aproapele? o faci elegant cu duhul blandetzii si atunci te zugravesti si ca un personaj pozitiv ...
Poti sa-ti dai cu parerea, daca esti in cunostinta de cauza, nu sa pui etichete gratuite.

Daca ai sti cat din pretul cartii reprezinta profit pentru editura, spune-ne si noua, daca nu, abtine-te sa faci acuzatii gratuite, cum ca cei care editeaza carte religioasa se imbogatesc pe spinarea cucernicilor ca tine.

Citat:
nu stiam de unde provine articolul caci l-am primit pe email ca pe un forward... dar pt tine ma nea aline am facut cercetari si am gasit poza actului Original in discutie:

http://rafaeludriste.blogspot.com/20...i-trustul.html
Puteai sa te scutesti de efort daca citeai cu atentie ce ai primit pe mail:

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
[...] Parintele Savatie Bastovoi: Cartea ortodoxă între cenzura patriarhală și pretențiile librăriilor moderne [...]
Link -ul original este aici:
http://savatie.wordpress.com/2010/05...iilor-moderne/


Citat:
am postat acest subiect caci ,desi sunt nume sonore in lumea noastra Ortodoxa ,mai ales in comentarii, chestiunea e in continuare F delicata si spinoasa! fiecare are un punct de vedere F solid argumentat... voiam sa stiu daca cineva e mai aproape de focul acestui conflict(daca el este un conflict) care sa ne edifice in vreun fel !
Puteai sa te edifici singur daca cum ziceam, te oboseai sa citesti ce chiar tu postezi:

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
Donkeypapuas spune:
Prea Cucernicia Voastră,
Ceea ce prezentați dumneavoatră aici îmi pare a fi o pură manipulare venită dinspre Claudiu Târziu (unde a apărut ceva mai înainte de a fi prezentată pe blogul domnului Rafael Udriște “informația respectivă – http://c-tarziu.blogspot.com/2010/04...ului-sint.html ). Așa după cum am comentat și pe acel blog, din textul respectiv reprodus reiese că nu se permite difuzarea CENTRALIZATĂ (prin Depozitul de colportaj “Lumini de sărbători”) a respectivelor două reviste. De unde au scos domnii Târziu și Capsali cum că nu se permite difuzarea la pangarele parohiilor a publicațiilor nu reiese de nicăieri! Dar să traduc puțin: dacă s-ar fi acceptat difuzarea prin Depozitul central asta ar fi însemnat de fapt BĂGAREA PE GÂT a respectivelor reviste parohiilor! Cam așa cum e cazul ziarului Lumina… Dovadă că nu se interzise e și faptul că însuși domnul Târziu caută să-și vândă publicația pe care o editează prin intermediul acelorași medii unde, zice-se, nu s-ar mai putea vinde publicații laice: http://c-tarziu.blogspot.com/2010/04...-greceanu.html – în josul paginii. Nu înțeleg ce vor cei domni și de ce deformează însuși conținutul unui act pe care, culmea!, îl și reproduc în facsimil.

Citat:
Victor Roncea spune:
Sunt ultimul care ar avea de ce sa ia apararea delurenilor. Dar se pune o intrebare simpla: vreunul dintre cei care se sustine interzis a mai calcat pe la vreun pangar al Bisericilor si Manastirilor Arhiepiscopiei Bucuresti? Revistele in cauza sunt in “galantar”. Despre ce vorbim? Ne dam impuscati in aripa si cand chiar o sa vina agentii “New Faith”-ului peste noi n-o sa ne mai creada nici Radio Erevan!
Citat:
oricum e a suta parte din rautatile pe care mi le-ai scris tu!:)
Crestineasca scuza, ca si gusturile dumitale indoielnice pentru scandal "bisericesc" si cititul printre randuri.

Last edited by AlinB; 13.05.2010 at 19:53:08.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Cruce pe jos, intre semiluna si steaua lui David, intr-o biserica ortodoxa delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.11.2012 12:09:35
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Diferenta dogmatica si liturgica intre Liturghia ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta suharau Intrebari utilizatori 2 07.12.2011 19:28:07
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
casatorie intre o ortodoxa si un evanghelist o copila Generalitati 60 08.01.2011 15:41:29