Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.11.2010, 20:28:36
Membru Membru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Mesaje: 23
Implicit

Intreb si eu !
Ce este acel Rau de Foc - de la Judecata?? Unii preoti afirma ca este tot dragostea lui D-zeu dar neacceptata de oameni si atunci este chinuitoare Altii zic ca este un Rau de Foc si atat - gatit diavolului si ingerilor lui ( adica materie si nimic simbolic) Cum stau treburile??
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.11.2010, 10:15:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Membru Vezi mesajul
Intreb si eu !
Ce este acel Rau de Foc - de la Judecata?? Unii preoti afirma ca este tot dragostea lui D-zeu dar neacceptata de oameni si atunci este chinuitoare Altii zic ca este un Rau de Foc si atat - gatit diavolului si ingerilor lui ( adica materie si nimic simbolic) Cum stau treburile??
Dumnezeu in credinta crestin-ortodoxa nu este tortionar.

El ii iubeste in continuare si pe ingerii cazuti, si pe pacatosii care sunt in viata, si pe pacatosii care mor. Daca pacatele presupun o lipsa sau o negare a dragostei, felul in care se va resimti dragostea divina va fi unul chinuitor pentru acestia. Presupun ca e ceva de genul: n-am nevoie de dragostea Ta Doamne, pentru ca eu sunt mandru si-mi place ticalosia in care ma gasesc. Nu-mi convine sa traiesc in armonie si iubire cu Tine si cu ceilalti, asa ca lasa-ma in starea in care ma gasesc, in Iadul urii si al impotrivirii fata de voia Ta. Dar, dragostea Domnului ramane in continuare, indiferent de starea fiintei create. El va continua in vecii vecilor un dialog cu fiecare dintre noi, insa noi Ii vom raspunde fiecare dupa cum ne-am antrenat in timpul vietii. Viata asta pamanteasca e un fel de a pune de bunavoie baza existentei vesnice, un fel in care noi ne stabilim conditiile initiale ale vietii sau mortii vesnice.

Spunea cineva ca iubirea Lui este ca lumina, care pentru un ochi sanatos este primita ca o stare placuta, iar pentru un ochi bolnav este perceputa ca o stare neplacuta. Cam asa va fi raul de foc: pentru cei caliti in focul iubirii fata de semeni si fata de El focul va fi o stare de existenta pe care ei deja au acceptat-o de bunavoie, pe cand pentru ceilalti nu le va fi pe plac...

In concluzie, Raiul este ceva care nu e pe placul pacatosilor, asa ca Dumnezeu a creat Iadul pentru acestia, insa nu El va inceta niciodata comunicarea cu fiintele create dupa Chipul Sau. Fiinte care vor intelege candva ca numai modul de a fi dupa asemanarea cu Iisus Hristos, Ratiunea oricarei existente, ramane singurul mod sanatos de a fiinta: in iubire, bunatate, armonie, bucurie si smerenie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 22.11.2010 at 10:21:35.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.11.2010, 10:37:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Membru Vezi mesajul
Intreb si eu !
Ce este acel Rau de Foc - de la Judecata?? Unii preoti afirma ca este tot dragostea lui D-zeu dar neacceptata de oameni si atunci este chinuitoare Altii zic ca este un Rau de Foc si atat - gatit diavolului si ingerilor lui ( adica materie si nimic simbolic) Cum stau treburile??
Iubirea lui Dumnezeu este precum lumina. Lumina nu este rea in sine, dar ea poate aduce durere unui ochi care nu o suporta din cauza unei afectiuni. Asa si aici, dupa moarte, din cauza unei rele vietuiri, prezenta lui Dumnezeu nu mai aduce fericire unora, ci suferinta. Sa fim intelesi, nu Dumnezeu e de vina in astfel de cazuri, ci omul, ca nu a devenit capabil sa primeasca iubirea Sa.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.11.2010, 13:45:05
Membru Membru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Mesaje: 23
Implicit

Frumos rspunsssssssssssss Multumesccccccccccccccc
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.09.2012, 02:51:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit La judecata lui Dumnezeu oamenii vor fi judecati dupa poruncile Evangheliei

"Dumnezeu a randuit ca noi, crestinii ortodocsi, sa fim judecati dupa poruncile Evangheliei, si de aceasta judecata depinde destinul nostru vesnic. Este o judecata particulara pentru fiecare crestin imediat dupa moarte, si va fi o judecata universal pentru toti oamenii atunci cand va veni a doua oara Domnul nostru lisus Hristos. La amandoua judecatile insusi Dumnezeu este prezent si judeca. La judecata particulara El judeca prin intermediul ingerilor luminii si ingerilor cazuti; la judecata universala, va judeca prin intermediul Cuvantului Sau intrupat (conform Matei 25; Ioan 5, 22-27).

Ratiunea diferentei dintre cele doua judecati este clara. Omul de bunavoie s-a supus ingerului cazut; el, in consecinta, trebuie sa inceapa prin a-si limpezi socotelile cu acesta. Crestinul poate face acest lucru pe masura ce, gratie mantuirii, el rupe toate legaturile cu ingerul cazut. La judecata universala spiritele cazute dimpreuna cu oamenii antrenati de ele vor fi supuse chinurilor pentru ca au pacatuit impotriva lui Dumnezeu. Pentru aceasta Dumnezeu insusi, Cuvantul lui Dumnezeu care a imbracat firea noastra omeneasca, care ne-a mantuit, si prin care toti cei ce cazuseram trebuia sa fim mantuiti, ne va judeca pe toti cei dintre noi care, cazuti fiind, nu se vor curati prin pocainta.

Codul, sau culegerea de legi, dupa care vom fi judecati si pe baza carora se va da sentinta atunci la a doua judecata, este Evanghelia. Domnul a zis: Pe cel care se leapada de Mine si nu primeste cuvintele Mele are cine sa-l judece: cuvantul pe care l-am spus, acela il va judeca in ziua cea de apoi. Pentru ca Eu n-am vorbit de la Mine, ci Tatal care M-a trimis, Acesta Mi-a poruncit ce sa spun si ce sa vorbesc. Si stiu ca porunca Lui este viata vesnica(Ioan 12, 48-50). Rezulta din aceste cuvinte ale Domnului ca vom fi judecati dupa Evanghelie, si ca a neglija poruncile Lui, in realitate, este tot una cu a-L respinge pe El".
Sfantul Ignatie Briancianinov
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
judecata lore86 Generalitati 20 08.05.2013 17:49:23
BARFA SI JUDECATA iosif Pocainta 74 03.04.2013 14:50:25
Lectura particulară Carmen FUNIERU Sectiune dedicata profesorilor de religie 12 18.04.2011 22:27:49
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 08:01:09
Judecata Milostiva Laurentiu Generalitati 1 04.02.2007 18:29:03