Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1151  
Vechi 14.07.2011, 10:14:25
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77
Am pus o intrebare pe topicul destinat discutiei despre revenirea Domnului si INVIERE.

Astept si eu intrebari. Chiar si din cele ce par deranjante. Voi raspunde cu mare placere (daca voi sti sa raspund).


Eschatologia sectei adventiste diferă radical de eschatologia sectelor penticostalo-harismatice. Asa cum se cunoaste doctrina eretica a "Răpirii Bisericii in zilele din urma" este una din mărcile specifice sectei penticostale cu care aceasta iese pe piata. Este o doctrina care o individualizează intre celelalte secte neoprotestante, care nu sustin aceasta doctrina (baptisti, evanghelici etc)
Iar in ceea ce-i priveste pe sâmbetisti, acestia sunt incadrati in studiile sectologice in randul gruparilor milenariste, alaturi de Martorii lui Iehova, pentru ca sustin domnia limitata, de o mie de ani a lui Hristos (dupa falsa interpretare a versetului de la Apocalipsa 20.4)
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1152  
Vechi 14.07.2011, 10:53:48
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, trateaza betia, nu consumul.
Vă pun aceeași întrebare (la care încă nimeni n-a răspuns):
Care este limita dintre consum și beție? Care este "măsura" la limita beției? Există un etalon, eventual scris în Biblie? În fața agentului de la Circulație, câte pahare de vin constituie măsura pentru trecerea testului de alcoolemie? În fața lui Dumnezeu, câte
pahare se admit pentru "umplerea cu Duhul Sfânt"? Sau extinzând aria, câte minciuni, câte
furturi, câte bârfe, câte prize de drog se permit pentru a primi Duhul Sfânt?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur, recunoastem colegu' adventist, care pentru aceeasi atitudine perversa de imaginata superioritate, cu care maltrateaza Scriptura, ca in comentariile la citatul de mai sus, este la a N-a banare. :)
Nu vă faceți iluzii, toți avem aceeați "atitudine perversă de imaginată superioritate", altfel n-am mai comenta nimic... ne-am pune cenușă în cap și ne-am accepta ca frati, slăvindu-L pe Dumnezeu și urmându-I Cuvântul.
  #1153  
Vechi 14.07.2011, 11:01:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Scrie sa nu ne imbatam de vin, nu sa nu bem vin. Vinul se bea in legatura cu mancarea, nu singur.
Dar cine stie ca nu s-ar putea abtine de la a se imbata, sa se lase de tot de vin. Sa nu abuzam de vin, dandu-i posibilitatea de a ne deveni piatra de poticnire.
Dar sa nu exageram cu aceasta abtinere de la vin, si sa nu dam atentie adevaratelor noastre pacate. Poate ca eu nu beau vin, dar am alte pacate. Atunci care e folosul faptului ca eu nu beau vin?
Sa constientizam adevaratele noastre pacate si cu acestea sa ne razboim, ca sa ajungem curati ca lacrima, devenind salas al Duhului Sfant.
De ce am exclude tocmai aceasta din categoria "adevăratelor noastre păcate"? Doar pentru că este tentant, plăcut și ispititor (așa cum spune și Scriptura)? E adevărat ce spuneți și încercați să extindeți puțin categoria exceselor și la alte ispite. Veți avea tabloul complet al omului lipsit de Duhul Sfânt. Ba chiar mai rău, al omului ce merge sigur spre pierzare. Repostez versetul:

"Și nu vă îmbătați de vin, în care este pierzare, ci vă umpleți de Duhul." (Efes.5,18)

P.S. pierzarea este în opoziție cu mântuirea: Ioan 3,16.
  #1154  
Vechi 14.07.2011, 11:05:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
P.S. Ce-a mai facut pretenul tau de l-au banat iar?
O fi deranjat o anume înclinație bahică, altfel nu-mi explic banările doar pe cele două postări la subiectul "vin"...
  #1155  
Vechi 14.07.2011, 11:09:12
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Pentru cel mai banat dintre useri:
Ei lasă, nu voi fi eu cel mai banat. Poate au mai fost și alții, dar n-au contabilizat ca mine. Când se va împlini numărul deplin al Centuriei să vezi... Cine crede în nemurirea sufetului și are conștiința încărcată cu crime [virtuale] va vedea cele 100 de fantome bântuind forumul
Atenție la http://www.crestinortodox.ro/forum/o...who=all&pp=120

I
Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
n epistola catre Tit, cap 1, versete 14-15, nu scrie ca toate sunt bune de mancat(din punct de vedere al curateniei) ?
Nu. Nu scrie.
  #1156  
Vechi 14.07.2011, 11:11:21
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Iar in ceea ce-i priveste pe sâmbetisti, acestia sunt incadrati in studiile sectologice in randul gruparilor milenariste, alaturi de Martorii lui Iehova, pentru ca sustin domnia limitata, de o mie de ani a lui Hristos (dupa falsa interpretare a versetului de la Apocalipsa 20.4)
Adventiștii nu susțin o domnie limitată a lui Hristos, ci domnia Lui în vecii vecilor.
După dumneavoastră, cum ar arăta "interpretarea reală" a Apoc. 20,4?
  #1157  
Vechi 14.07.2011, 11:25:35
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Despre consumul de bere scrie ceva in Biblie ?

De ce nu exista la adventisti preoti, ci doar pastori? Exista vreo hirotonie ? Stiu ca in Biblie am intalnit cuvantul preot si, daca imi aduc aminte bine, era si hirotonie ?
  #1158  
Vechi 14.07.2011, 11:56:38
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Despre consumul de bere scrie ceva in Biblie ?
Nu scrie. Poate și pentru că spre deosebire de popoarele din jur, evreii nu fabricau bere.

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
De ce nu exista la adventisti preoti, ci doar pastori?
Deoarece Biserica Primară (cea din vremea apostolilor) nu avea preoți, decât prezbiteri (episcopi) și diaconi.

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Exista vreo hirotonie ?
Da. Așa cum este descrisă în NT.

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Stiu ca in Biblie am intalnit cuvantul preot si, daca imi aduc aminte bine, era si hirotonie ?
În VT exista tagma preoților, însă aceștia erau unși. În NT, cuvântul "preot" (ίερεύς) apare doar în legătură cu Domnul Hristos, preoții evreilor, preoții păgânilor și bineînțeles preoția universală. Hirotonirea de care vorbește NT este cea a prezbiterilor (πρεσβύτερος). Adventiștii o astfel de hirotonire au.
  #1159  
Vechi 14.07.2011, 12:07:50
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu
După dumneavoastră, cum ar arăta "interpretarea reală" a Apoc. 20,4?
In concordanta cu explicatia care o ofera biblia despre sufletele care exista dincolo de moartea trupului.

Ioan 11.25-26 "Și Iisus i-a zis: Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. 26.Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?"

Filipeni 1.21-24 "Căci pentru mine viață este Hristos și moartea un câștig. 22.Dacă însă a viețui în trup înseamnă a da roadă lucrului meu, nu știu ce voi alege. 23.Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos...

Apocalipsa 6.9-10 "Și când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o. 10.Și strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ? "

Doctrina Ellenei White, fondatoarea sectei adventiste cum priveste acest lucru?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1160  
Vechi 14.07.2011, 12:19:15
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu
De ce nu exista la adventisti preoti, ci doar pastori? Exista vreo hirotonie ? Stiu ca in Biblie am intalnit cuvantul preot si, daca imi aduc aminte bine, era si hirotonie ?
Da, exista termenul de hirotonie in limba greaca folosit in Biblie.
Fapte.14.23 "Și hirotonindu-le preoți în fiecare biserică, rugându-se cu postiri, i-au încredințat pe ei Domnului în Care crezuseră."

Greaca veche (heirotonēsantes de autois kat ekklēsian presbyterous proseuxamenoi meta nēsteiōn parethento autous tō kuriō eis on pepisteukeisan).

Originea cuvantului ,,preot" in toate limbile europene provine de la aceea de "presbyteros," nu de la aceea de "hyereus". Restul sunt aberații ale sectarilor.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38