Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.08.2016, 17:58:52
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Vreau sa intervin ,chiar daca nu aparrtin acestui cult.Cuvantul diacon inseamna servitor.sluga.Ca atare pot exista si diaconite!Dar diaconitele trebuie sa aiba precizare la ce servesc,slujesc.Dat fiind ca nu pot jertfi,nu pot fi diaconite in liturghisire slujind preotul.Nici in ortodoxie diaconita nu ae dreptul de a ridica Sf daruri de la proscomidiar si a le aduce la sf masa.Aici unde chiar papa oficiaza missa doar cu un singur ajutor,rolul diaconitei in sacerdotiu euharistic nu exista si ar fi fara sens si inutil.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.08.2016, 05:17:41
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

1. Și vă încredințez pe Febe, sora noastră, care este diaconiță a Bisericii din Chenhrea,
2. Ca s-o primiți în Domnul, cu vrednicia cuvenită sfinților și să-i fiți de ajutor la orice ar avea nevoie de ajutorul vostru. Căci și ea a ajutat pe mulți și pe mine însumi.(Rom16,1)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.08.2016, 20:38:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Martirologul roman mentioneaza astazi pe un mare sfant mucenic, care a fost diacon. Este vorba de Sf Laurentiu. In fiecare an, in timpul octavei 10 august-17 august, la Roma este expus capul incorupt al Sfantului Laurentiu, pastrat intr-un splendid relicvariu.
Sursa.

De origine iberica, nascut (probabil) in anul 210, viitorul diacon martir il cunoaste, la Saragossa, pe viitorul papa martir Sixt al II-lea. Acesta, devenit episcop al Romei, il consacra diacon pe tanarul Laurentiu si il numeste primul dintre cei 7 arhidiaconi ai Bisericii Romei. In aceasta calitate, Laurentiu avea in grija tezaurul Bisericii. Dar o noua persecutie in timpul lui Valerian, face ca papa sa se refugieze, in graba, in catacombele de pe via Appia, poruncindu-i lui Laurentiu sa ramana si sa distribuie tezaurul Bisericii Romei saracilor. Laurentiu se tanguie: "unde mergi, parinte al meu, fara fiul tau ? Unde te duci, sfinte pontif, fara diaconul tau ?". Dar Papa il consoleaza, spunandu-i "nu te parasesc, fiule! O incercare mai dureroasa decat a mea si o victorie mai mare decat a mea te asteapta. Tu ai sa ma urmezi dupa trei zile." Intr-adevar, la 6 august 258, Papa, insotit de ceilalti diaconi, este prins in catacombe si ucis pe loc, cu sabia. Trupul lui Sixt al II-lea zace in Cripta Papilor din Catacombele Sf Calixt de pe Via Appia. La 10 august 258 este randul diaconului Laurentiu sa fie prins si ucis, de data asta prin ardere pe gratar. In aceste trei zile, sfantul Laurentiu a reusit aducerea la indeplinire a ultimei porunci a Sfantului Sixt: nu numai ca a distribuit tezaurul saracilor, dar a salvat piesa cea mai scumpa: Sfantul Potir al Domnului nostru Cristos. Daca ne putem bucura si putem admira, astazi, Calicele jertfei Domnului si a primei Liturghii, acest lucru il datoram Sfantului Diacon Martir Laurentiu.

Sfinte Laurentiu, roaga-te pentru noi!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.08.2016, 04:29:49
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Iarasi spui prostii, din multa ta nestiinta despre istoria bisericii, Emiliane.

Diaconitele nu erau sotiile diaconilor. Pune mana si citeste, nu te mai fa de ras.
Pai daca doctoritele sunt sotiile doctorilor, profesoare sunt sotiile profesorilor, soferite sunt sotiile soferilor - de ce n-ar fi diaconite sotiile diaconilor? Ca si imparatesele, sotiile imparatilor, fotbalistele sotiile fotbalistilor, cerboaicele sotiile cerbilor, ursoaicele sotiile ursilor si lupoaicele sotiile lupilor.
Logic, nu?
Ce, iti trebe vreo hirotonisire speciala pentru toate astea?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.09.2016, 20:28:06
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Our Lady of Aparecida in Vatican gardens

http://en.radiovaticana.va/news/2016...tican_/1255531

http://www.catholicnewsagency.com/ne...arecida-81664/



Da. Asa da...



Frumos! Ce sa zic... Un triunghi cu o femeie inauntru si o coroana deasupra. Adevarat!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.09.2016, 21:27:17
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Nu stiu daca realizezi, dar este o reprezentare a Maicii Domnului.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.09.2016, 21:38:25
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Evident! Am zis eu altceva? Nascatoare de Dumnezeu. Cine altcineva poate fi?

Last edited by EzioAuditore; 05.09.2016 at 21:42:05.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.09.2016, 21:48:54
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Sarcasmul nu te prinde.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.09.2016, 21:54:18
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu trebuie! Se afla de la cadere in lumea asta si nimeni nu observa ...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.11.2016, 17:35:15
mISSUE's Avatar
mISSUE mISSUE is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2016
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Thumbs down Roz-crem-bej

...sa ne fereasca DUMNEZEU, ca Bisericii ORTODOXE Romane, sa ii treca vreodata prin cap sa sustina aceasta idee a catolicilor cu atat mai mare sa fie grija Mantuitorului nostru Iisus Hristos ca sa NU se intample asa ceva si la noi. Diaconite....arhiepiscopite....s.a.m.d. nu-i cazul.Noi, ORTODOCSII, o avem pe MAMA tuturor, mai slavita si marita decat serafimii si heruvimii!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare