Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.10.2011, 19:37:05
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
15. Și le-a zis: Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toată făptura.
16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.

O interpretare in cheia logicii primare a versetelor de mai sus ne releva urmatoarele:

1. Versetul al doilea (cel ce va crede etc.) nu poate fi desprins din contextul primului verset. Versetul al doilea realizeaza a clasificare - cei mantuiti si cei osanditi. Care este extensiunea multimii pe care acest verset o clasifica ? Cu alte cuvinte, cine sunt cei pe care versetul doi ii imparte in mantuiti si osanditi ?

Evident, aceasta multime este definita in primul verset. Cei despre care al doilea verset vorbeste sunt cei carora li se va fi propovaduit Evanghelia. Prin definitie, in aceasta multime nu putem include nou nascutii, pentru ca unui nou nascut nu-i poti propavadui nimic, lipsindu-i capacitatea de intelegere.

2. Deoarece clasifica o sub-multime a speciei umane (nu se refera la toti oamenii, ci se refera doar la cei carora li se va fi propovaduit Evanghelia), clasificarea din versetul al doilea nu poate fi extinsa la intreaga specie umana.

Nu putem generaliza si nu putem spune, in temeiul acestor versete, ca un chinez caruia nu i s-a propovaduit Evanghelia sau un nou-nascut caruia nu i s-a propovaduit Evanghelia se va osandi.

Per a contrario, nu putem spune, in temeiul acestor versete, ca mantuirea (sau Botezul) sunt conditionate pentru copii aflati inainte de varsta intelegerii de receptarea formala (propavaduire) a mesajului evanghelic.
Aaa... Marcu 16:16.Marcu 16:16 arata mai multe lucruri.

1."Cine va crede si se va boteza se va mantui" ca si caz ideal, cerinta standard.

2.Ca se poate ca sa te botezi si sa nu crezi "dar cine nu va crede se va osandi".

3.Tot prin aceeasi afirmatie "dar cine nu va crede se va osandi" arata ca este posibil sa nu te botezi si sa crezi si sa fii mantuit.

Cerinta de baza este credinta si ascultarea poruncilor(botez) , dar accentul se pune pe credinta si delimitarea se face prin credinta.Cea mai esentiala cerinta este credinta.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.10.2011, 19:54:52
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Și atunci de unde această disperare de a-i vârî rapid într-o "apă magică", ca și cum aceasta îi va mântui iar nu Hristos?
Nu avem disperare: avem dorinta de a ne indeplini cea mai mare datorie care ne revine ca parinti: de a ne incredinta pruncii Domnului nostru Isus Cristos.
PS1 "Apa magica"? A n-a postare cind luati in deridere rinduiala lasata de Dumnezeu.
PS2 Avind in vedere ca aveti o credinta de forma si nu de fond, ritualul botezului la dumneavoastra fiind doar forma, normal ca nu puteti intelege semnificatia botezului care inseamna mult mai mult decit o baie in care e implicat un om cu dorinte de mai bine.
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Tradiția nu este o instanță superioară lui Hristos și Cuvântului Său. Altfel am putea spune că e de la Dumnezeu lăsat și botezul cailor conform tradiției ortodoxe (am folosit acest exemplu neutru din punctul dvs. de vedere).
Ati ignorat intrebarea, ca de obicei, cind ar fi fost mai simplu sa spuneti ca nu exista nici o baza scripturistica pentru jocul de-a botezul pe care il practicati dumneavoastra, in confesiunea pe care o aveti.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Bun. Și atunci de ce nu este scrisă invers fraza "cine se va boteza și apoi va crede, se va mântui" - așa cum practicați dumneavoastră botezul pruncilor?
Pentru ca nu are importanta ordinea. Important pentru mintuire este sa fie respectate AMBELE conditii, lucru pe care dumneavoastra il refuzati copiilor dumneavoastra si va jucati cu mintuirea lor.
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu credeți că ar putea fi lipsă de maturitate și botezul forțat al unor ființe lipsite de apărare și discernământ (bebelușii)? Oare spaniolii nu au făcut aceeași greșeală (desigur la un nivel mult mai grav) creștinând cu forța triburile amerindiene? Căci doar -nu-i așa?- ei știau ce e mai bine pentru ei (argumentul folosit de dvs.) și doreau mântuirea sufletelor lor!

Ca să nu mai vorbim de imensa resposabilitate ce și-o asumă încălcând liberul arbitru în care nici măcar Dumnezeu nu intervine!
Exact cum e lipsit de maturitate sa-i administram antibiotic copilului care s-a ales cu o infectie, pentru ca i-am incalca liberul arbitru, asa e lipsit de maturitate sa nu ne botezam copiii de mici. Daca ne ingrijim de sanatatea lor trupeasca, cu atit mai mult trebuie sa ne ingrijim de sanatatea lor spirituala. Si nu exista mod mai bun de a ne ingriji de aceasta sanatate a lor decit incredintindu-i Domnului, prin botez.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.10.2011, 19:58:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
BC nu are har deloc sau ca nu e incorporata pe deplin in trupul Lui Hristos? (cu har mai putin) Totusi si catolicii au avut succesiune apostolica, preotie si sfinti- persoane inzestrate cu har care au facut minuni.Probabil BC priveste BO ca fratele risipitor, in timp ce pentru noi crestinsimul rasaritean e fratele cuminte, in timp ce crestinismul apusean e cel rispitor. Care e pozitia oficiala a BO fata de BC? ca despre bisericile protestante desprinse din BC,iar mai confesiunile neoprotestante desprinse din ele e clara, in privinta harului.
Nu exista har partial, de exemplu nu se poate transforma painea si vinul pe jumatate in Trupul si Sangele Domnului. Asadar doar in BO exista har lucrator, celelalte culte nu au deloc. Iar asta nu e doar conceptia BO, este conceptia Bisericii inca de la inceput, am dat citate din Sfanta Scriptura. Inca din sec. III (deci inainte de recunoasterea oficiala a crestinismului) sinoadele locale din Cartagina afirma ca cei ce se despart de Biserica nu mai au Taine.
Iar canonul I al sf. Vasile cel Mare e si mai clar, e canon oficial al BO. Dar despre aceste lucruri am scris tot timpul de cand am intrat pe forum, m-am plictisit si eu sa le tot repet. Uite am facut si un topic special: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12560

Teoria ramificarii harului e o teorie ecumenista de provenienta protestanta. Aceasta spune ca harul se ramifica in toate cultele (sau in mai multe).
Noi spunem intotdeauna Crezul impotriva acestor teorii: "Cred intru Una, Sfanta, Sobornieasca si Apostoleasca Biserica".
Despre existenta harului si minunilor in BC am scris chiar si pe forumul catolic (dau link-ul asta pentru ca e o analiza mai completa): http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...locatia#p57096
Interesant e ca desi unii ortodocsi au idei ecumensite acestea nu se regasesc niciunde, sunt doar cateva pareri razlete ale unor preoti, chiar ierarhi si parintele Teofil. In rest peste tot putem citi doar conceptia Bisericii dintotdeauna.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.10.2011, 20:01:00
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
La fel se intampla si in cazul "botezului" la vechii evrei. Botezul crestin e prefigurat in Vechiul Testament de legamantul lui Avraam cu Dumnezeu, circumcizia facandu-se la 8 zile de la nastere si de trecerea evreilor prin Marea Rosie. Logica ne spune ca existau si copii in poporul Lui Israel, nu doar adulti. In Noul Testament se precizeaza valoarea de botez a legamantului si a trecerii:

În El ați și fost tăiați împrejur, cu tăiere împrejur nefăcută de mână, prin dezbrăcarea de trupul cărnii, întru tăierea împrejur a lui Hristos.
Îngropați fiind împreună cu El prin botez, cu El ați și înviat prin credința în lucrarea lui Dumnezeu, Cel ce L-a înviat pe El din morți. (Coloseni 2:11,12)
„Și toți, întru Moise, au fost botezați în nor și în mare(I Corinteni 10, 2)

Cu alte cuvinte, botezul copiilor este biblic, permis de Dumnezeu.
O icoana a botezului infantil este micutul Moise.Cand a implinit 3 luni mama lui Moise l-a pus pe acesta intr-un cos ca sa-l salveze de Faraon si l-a trimis agale pe Nil.Prin "botezul" sau Moise a fost nascut din nou.A inceput o noua viata.A intrat in apa rob pentru ca era fiu de robi evrei la Egipteni si a iesit liber.A intrat condamnat la moarte "caci toti cei nou-nascuti de parte barbateasca din pruncii evreilor sa fie ucis" si a iesit liber.A fost adoptat de fata lui Faraon.A intrat in apa fiu de rob si a iesit fiu de imparat.Cu credinta, buna-credinta mama lui l-a pus in arca, dupa cum se spune si in Noul Testament "din credinta mama lui Moise cand acesta s-a nascut vazand ca e frumos.. Iesind din apa Moise a primit nume.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.10.2011, 20:04:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Frumoase cuvinte ale părintelui Boca! Doar că nu faceți aplicația corespunzătoare episodului biblic.

1. Hristos nici nu i-a botezat pe copiii respectivi, nici nu a vorbit despre botez. Era pur și simplu vorba de binecuvântarea lor (lucru ce se practică atât în Biserica Baptistă, cât și în celelalte biserici neoprotestante).

2. Copiii aceia nu erau bebeluși, ci niște copii mai mărișori care-L iubeau pe Domnul Iisus și-I ascultau cu interes cuvintele Lui.

3. Aveți cumva impresia că neoprotestanții nu-i lasă pe copilași să vină la Domnul Iisus? Ați face o teribilă greșeală!
Frumoase cuvintele părintelui pentru cine are ochi și urechi! Păcat nu ați înteles nimic din ceea ce am vrut să scot în evidentă.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.10.2011, 20:37:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Oricâtă strădanie ați aplica logicii dumneavoastră, textele respective nu vor glăsui niciodată că, "casa" însemna bebeluși de câteva zile! Ba dimpotrivă, studiind text cu text în context, veți observa că botezații din acele texte în prealabil au ascultat predica și s-au hotărât pentru botez... lucru greu de acceptat pentru un nou născut.
Faptele Apostolilor amintesc de convertirea Sf. Pavel, când: "Anania a intrat în casă și, punându-și mâinile pe el, a zis: Frate Saule, Domnul Iisus, cel ce ți s-a arătat pe calea pe care veneai, m-a trimis ca să-ți capeți vederea și să te umpli de Duhul Sfânt. Și îndată a căzut de pe ochii lui ceva ca niște solzi; și a văzut și, sculându-se, s-a botezat" (Fapte 9,17). Tot Sf. Pavel, închis în temniță, a convertit pe temnicerul din Tiatira "care, luându-l pe el și pe Sila în același ceas al nopții, le-a spălat rănile și s-a botezat îndată, el și ai lui toți" (Fapte 16,33).

29. Iar el, cerând lumină, s-a repezit înăuntru și, tremurând de spaimă, a căzut înaintea lui Pavel și a lui Sila;
30. Și scoțându-i afară (după ce pe ceilalți i-a zăvorât la loc), le-a zis: Domnilor, ce trebuie să fac ca să mă mântuiesc?
31. Iar ei au zis: Crede în Domnul Iisus și te vei mântui tu și casa ta.
32. Și i-au grăit lui cuvântul lui Dumnezeu și tuturor celor din casa lui.
33. Și el, luându-i la sine, în acel ceas al nopții, a spălat rănile lor și s-a botezat el și toți ai lui îndată.

Last edited by ovidiu b.; 27.10.2011 at 20:44:14.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.10.2011, 21:14:06
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
PS1 "Apa magica"? A n-a postare cind luati in deridere rinduiala lasata de Dumnezeu.
Deoarece Hristos n-a numit apa botezului nici "sfințită", nici nu i-a atribuit valențe mântuitoare proprii (Hristos mântuiește, nu H2O), cum altfel aș putea numi acea apă ce cu atâta grijă spuneți că trebuie vărsată "într-un loc curat" și care mîntuiește ex opere operato? Supranaturală, făcătoare de minuni? Găsiți-i dumneavoastră un sinonim care să nu vă deranjeze.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
PS2 Avind in vedere ca aveti o credinta de forma si nu de fond, ritualul botezului la dumneavoastra fiind doar forma, normal ca nu puteti intelege semnificatia botezului care inseamna mult mai mult decit o baie in care e implicat un om cu dorinte de mai bine.
Și o spuneți cu atâta convingere, deși am postat un fragment din doctrina adventistă privitoare la botez... N-ați citit?

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pentru ca nu are importanta ordinea.
Bine doamnă, puneți căruța înaintea boilor și vedeți ce va ieși!

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Important pentru mintuire este sa fie respectate AMBELE conditii, lucru pe care dumneavoastra il refuzati copiilor dumneavoastra si va jucati cu mintuirea lor.
Îmi pare rău că nu sesizați evidența. Cum adică, le refuzăm credința și botezul copiilor noștri? Dacă cred și vor să se boteze (așa cum cere textul), sunt liberi s-o facă. Să nu aveți impresia că dacă nașul crede și îl duce la botezat pe bebe, s-a împlinit porunca hristică... mă văd obligat să vă atenționez.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Exact cum e lipsit de maturitate sa-i administram antibiotic copilului care s-a ales cu o infectie, pentru ca i-am incalca liberul arbitru, asa e lipsit de maturitate sa nu ne botezam copiii de mici.
Vă rog nu mai veniți cu exemplul acesta (era să zic stupid), că iar ajungem la concluzia "apei magice"... Apa botezului nu este un antibiotic.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.10.2011, 21:15:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Păcat nu ați înteles nimic din ceea ce am vrut să scot în evidentă.
și nici dumneavoastră din ce v-am postat punctual. Ori ați făcut abstracție de cele trei puncte, fiind prea evidente...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.10.2011, 21:16:19
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Frumoase cuvinte ale părintelui Boca! Doar că nu faceți aplicația corespunzătoare episodului biblic. Căci:

1. Hristos nici nu i-a botezat pe copiii respectivi, nici nu a vorbit despre botez. Era pur și simplu vorba de binecuvântarea lor (lucru ce se practică atât în Biserica Baptistă, cât și în celelalte biserici neoprotestante).

2. Copiii aceia nu erau bebeluși, ci niște copii mai mărișori care-L iubeau pe Domnul Iisus și-I ascultau cu interes cuvintele Lui.

3. Aveți cumva impresia că neoprotestanții nu-i lasă pe copilași să vină la Domnul Iisus? Ați face o teribilă greșeală!
cuvantul grecesc folosit acolo e paidion care inseamna copil mic sau sugaci... cuvantul grecesc pentru copil mare e teknon.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 27.10.2011, 21:25:37
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
31. Iar ei au zis: Crede în Domnul Iisus și te vei mântui tu și casa ta.
32. Și i-au grăit lui cuvântul lui Dumnezeu și tuturor celor din casa lui.
33. Și el, luându-i la sine, în acel ceas al nopții, a spălat rănile lor și s-a botezat el și toți ai lui îndată.
Întrebări:
1. Cum a grăit Cuvântul lui Dumnezeu bebelușilor din casa lui, și cum au înțeles ei această predică?
2. Cum s-au botezat acei bebluși (că nu scrie că au fost botezați)?
3. În versetul următor omis de dumneavoastră:

34. Și ducându-i în casă, a pus masa și s-a veselit cu toată casa, crezând în Dumnezeu.

cum au putut acei bebeluși să se veselească și mai ales cum au crezut în Dumnezeu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
eu ortodoxa,el baptist anamnaz Alte Religii 62 25.04.2016 22:56:31
Cultul penticostal rafael12345 Intrebari utilizatori 46 23.01.2014 10:07:13
Toaca in cultul crestin costel Generalitati 8 05.07.2012 17:01:05
Cum intelegeti cultul ortodox ? STEPHAN Spiritualitatea ortodoxa 10 11.06.2012 17:13:39
Muzica in cultul Bisericii Alexandru Muzica Bisericeasca 14 28.02.2007 18:13:44