Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.12.2011, 21:57:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nici nu am afirmat asta. Dar Biserica Primara nu era organizata. Era cam greu sa fie organizata. Nefiind organizata normal ca manifestarea era diferita. Dar atat difera organizarea, nu invataturile. Pentru ca e clar ca nu ai sa fii de acord cu asta, repet rugamintea de a spune care sunt invataturile de credinta diferite ale BO, fata de cele ale Bisericii Apostolice.
tu ce intelegi prin Biserica Primara?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.12.2011, 21:59:01
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Unele sfaturi,care au eludat acest aspect,sunt atat de protestante in metoda(predicare+antiteza)incat nu m-am putut abtine sa nu zambesc :)
Pentru ca ma simt vizat am sa raspund. Metodele nu sunt protestante. Metodele sunt cele standard practicate ptr convertire. Normal ca ele par protestante atat timp cat protestantii sunt cei care au incercat si incearca convertirea celorlalti in perioada recenta. BO, care nici macar nu se numea asa atunci, nu s-a mai ocupat cu asta de foarte mult timp. Dar ce e atat de anormal ca pentru a convinge pe cineva care are o baza (deci nu il inveti ceva nou ca sa ii prezinti invatatura ta) sa ii prezinti argumentele ca tu ai dreptate si sa contrazici invataturile lui?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.12.2011, 21:59:55
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
tu ce intelegi prin Biserica Primara?
Biserica pana la primul Sinod Ecumenic.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.12.2011, 22:08:12
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Pentru ca ma simt vizat am sa raspund. Metodele nu sunt protestante. Metodele sunt cele standard practicate ptr convertire. Normal ca ele par protestante atat timp cat protestantii sunt cei care au incercat si incearca convertirea celorlalti in perioada recenta. BO, care nici macar nu se numea asa atunci, nu s-a mai ocupat cu asta de foarte mult timp. Dar ce e atat de anormal ca pentru a convinge pe cineva care are o baza (deci nu il inveti ceva nou ca sa ii prezinti invatatura ta) sa ii prezinti argumentele ca tu ai dreptate si sa contrazici invataturile lui?
Nu este domnule anormal,anormal este sa crezi ca poti sa-l convertesti pe un individ fara lucrarea Duhului in el.Efortul dvs singular,asa cum l-ati mentionat, nu poate substitui lucrarea de transformare a intelegerii pe care o face Duhul.Dvs,prin metoda propusa apelati la ratiune si atat.Si ceva spirit polemic.Asta nu inseamna convertire ci tentativa prin efort uman individual.Daca va uitati,ca si exemplu,in FA,veti vedea cum Petru,dupa Cincizecime,avand Duhul in el,a predicat adevaruri de Credinta.Reactia a fost convertirea.Prin urmare lucrarea Duhului Sfant,in dvs si in celalalt individ este esentiala,fara acesta lucrare este doar un efort uman,generos dar totusi doar uman.
Marota cu prozelitismul protestant,catolic,musulman,budhist,o accept cu veselie din perspectiva unei agende mai incarcate istoric a BO care nu a avut timp de convertiri ci indeosebi s-a axat pe supravietuire.Din acesta perspectiva nici nu-i reprosez ceva,considerand laudabil ceea ce a reusit in conditii extrem de vitrege.

Last edited by Scotland The Brave; 16.12.2011 at 22:13:46.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.12.2011, 22:18:32
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Nu este domnule anormal,anormal este sa crezi ca poti sa-l convertesti pe un individ fara lucrarea Duhului in el.Efortul dvs singular,asa cum l-ati mentionat, nu poate substitui lucrarea de transformare a intelegerii pe care o face Duhul.Dvs,prin metoda propusa apelati la ratiune si atat.Si ceva spirit polemic.Asta nu inseamna convertire ci tentativa prin efort uman individual.Daca va uitati,ca si exemplu,in FA,veti vedea cum Petru,dupa Cincizecime,avand Duhul in el,a predicat adevaruri de Credinta.Reactia a fost convertirea.Prin urmare lucrarea Duhului Sfant,in dvs si in celalalt individ este esentiala,fara acesta lucrare este doar un efort uman,generos dar totusi doar uman.
Sunt in totalitate de acord cu dvs. Dar nu toti primesc precum Pavel revelatia. Dumnezeu lucreaza prin creatia Sa. Asa ca Duhul Sfant poate lucra si face roade in cineva prin expunerea de argumente ale corectitudinii, respectiv incorectitudinii unor invataturi de catre o alta persoana. Eu la asta m-am referit.
"Mulțumescu-Ți Ție, Doamne al cerului și al pământului, că ai ascuns acestea de cei înțelepți și pricepuți și le-ai descoperit pruncilor." Dovada ca nu mintea si intelepciune iti descopera calea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.12.2011, 22:21:36
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sunt in totalitate de acord cu dvs. Dar nu toti primesc precum Pavel revelatia. Dumnezeu lucreaza prin creatia Sa. Asa ca Duhul Sfant poate lucra si face roade in cineva prin expunerea de argumente ale corectitudinii, respectiv incorectitudinii unor invataturi de catre o alta persoana. Eu la asta m-am referit.
"Mulțumescu-Ți Ție, Doamne al cerului și al pământului, că ai ascuns acestea de cei înțelepți și pricepuți și le-ai descoperit pruncilor." Dovada ca nu mintea si intelepciune iti descopera calea.
Bine dar in acest caz daca dvs si cu mine analizam argumentele dvs o perioada de acum inainte si eu nu ma convertesc asta ce inseamna?Duhul Sfant nu a lucrat in mine,in dvs,in amandoi,nu e voia Celui de Sus sau satana m-a intunecat atat de rau ca nici Duhul nu mai ma poate scapa?Daca de exemplu intalniti un om care intelectual nu este capabil sa intelega probleme teologice cum procedati?

Last edited by Scotland The Brave; 16.12.2011 at 22:25:38.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.12.2011, 22:28:36
loboandrei loboandrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Nu este domnule anormal
Anormala este indoctrinarea de mici copii cand sunt facuti sa inteleaga si sa refuze orice alte idei de Dreapta Credinta. Sunt sigur ca, ceea ce vreau este un lucru ce nu il voi putea duce singur decat in parteneriat cu persoana in cauza si am nevoie de idei pentru a distruge incapatanarea de a nu privi/auzi vorbele bune despre Ortodoxie
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.12.2011, 22:31:18
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Într-adevăr, precizarea fratelui Scotland e esențială. Prea de multe ori ne apucăm să întreprindem ceva uitând să ne rugăm, să chemăm ajutorul lui Dumnezeu în lucrarea noastră, sau, și mai bine, să se facă lucrarea Lui prin noi.

Pe de altă parte, nici singură rugăciunea, fără ca noi să punem umărul, nu e suficientă. Amândouă sunt necesare, pentru că Duhul prin oameni lucrează.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.12.2011, 22:31:34
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loboandrei Vezi mesajul
Anormala este indoctrinarea de mici copii cand sunt facuti sa inteleaga si sa refuze orice alte idei de Dreapta Credinta. Sunt sigur ca, ceea ce vreau este un lucru ce nu il voi putea duce singur decat in parteneriat cu persoana in cauza si am nevoie de idei pentru a distruge incapatanarea de a nu privi/auzi vorbele bune despre Ortodoxie
Sa-i spuneti asta unuia care s-a nascut intr-un sat de mujahedini din Afganistan.Si nu si-a ales el sa se nasca acolo.Fiecare este educat de mic,in general,in credinta celor din neamul lui,la fel cum faceti si dvs.Si in general ramine tributar acelor conceptii.In general,pentru ca sunt primite in perioada de formare,care ulterior poate suporta variatii.Si in general,la fel ca si la dvs,este invatat sa-i respinga pe altii,din punct de vedere al conceptiilor, in numele adevarului credintei sale.Daca credeti ca altii procedeaza altfel decat dvs vorbim de basme cu Tinker Bell :) Si sunt la fel de convinsi ca si dvs.Va sugerez sa incercati convertiri in lumea araba,adrenalina in stare pura :) Cine a decis sa se nasca asa,ei sau Dumnezeu?

Last edited by Scotland The Brave; 16.12.2011 at 22:37:37.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.12.2011, 22:36:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Bine dar in acest caz daca dvs si cu mine analizam argumentele dvs o perioada de acum inainte si eu nu ma convertesc asta ce inseamna?Duhul Sfant nu a lucrat in mine,in dvs,in amandoi,nu e voia Celui de Sus sau satana m-a intunecat atat de rau ca nici Duhul nu mai ma poate scapa?Daca de exemplu intalniti un om care intelectual nu este capabil sa intelega probleme teologice cum procedati?
Sunt de acord ca pentru ca cineva sa creada este nevoie de lucrarea Lui Dumnezeu, dar sa nu ignoram libertatea omului. Dumnezeu iti da, dar in cazul in care refuzi darul acesta este doar optiunea ta.
Acum stiti, nici diavolul nu e vinovat de tot raul de pe lume. Omul e capabil si singur de suficient rau. Diavolul poate semana neghina, dar de buna ei crestere se asigura omul.
Nu e nimeni incapabil sa inteleaga probleme teologice. Unii pot refuza sa creada, iar credinta e doar rodul Duhului Sfant, si pot, de asemenea, sa nu accepte si argumentele logice si care pot si verificate.
Cum as proceda eu? As proceda corect, dar din motive gresite. Faptul ca cineva cunoaste adevarul nu il face sfant. De altfel Diavolul este cel mai mare teolog. Eu nu as renunta niciodata la argumente, dar asta as face-o din mandrie. Normal e sa nu renunti niciodata la celalalt din dragoste. Dar pentru asta omul trebuie sa fie foarte sus duhovniceste.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noblete, convertire, pocainta, calugarie si martiriu antoniap Pocainta 3 15.11.2012 22:09:01
Motive de divort acceptate de Biserica Ortodoxa ioanspatar58 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 17:40:43