Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.06.2008, 23:53:06
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Din argumentatia multor culte ,in special a celor istorice dar si protestante ,VT e privit ca o "scoala primara" pentru cunoasterea lui Dumnezeu. Se merge pe traseul ca Legea (cuprinsa in VT) nu mai e valabila ci doar credinta in Isus Hristos . (oare cine le-o fi vorbit de-a lungul atitor mii de ani).Eu inteleg ca s-a renuntat la forma ,nu si la esenta.
Am urmatoarele nedumeriri.
De ce forma bisericilor copiaza si astazi forma cortului sau a templului ,acestea facind parte din Legea veche ?! De ce se mai tamiiaza si se miruiesc lucruri materiale
inerte fara viata?
Daca Legea celor 10 porunci care reflecta caracterul lui Dumnezeu si deci a lui Isus Hristos si desprea care se afirma in VT si NT ca ea va fi pusa in inimile noastre pentru a ne transforma prin credinta in fii ai lui Dumnezeu-de ce este data la o parte doar pentru a nu sta in fata doctrinei implementate in biserica?
Prin Legea morala ,Dumnezeu ne-a aratat un drum prin care vrea sa ne ne apropie de El si prin care recunoastem pacatul care este in noi.Un drum greu ,al sfintirii fiecarui suflet care crede si isi doreste sa mearga pe aceasta cale.( in acceptiunea ca sfint inseamna pus deoparte si nu vreo transformare magica)
Din cite am inteles ,Mintuitorul a eliberat ritualul si traditia iudaica de legile ceremoniale date prin Moise ,care au fost dezvoltate la cort si la templu.Dar nu si Legea morala pe care a explicat-o foarte clar si pe care a trait-o in deplina legatura cu Tatal,si pe care a implinit-o spre intelegerea noastra.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2008, 19:26:12
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Poi nu-i tocmai ca in vechiul testament, de obicei bisericile au forma de cruce sau de nava ducandu-te cu gandul la corabia mantuirii care te duce prin valurile tumultoase ale acestei lumi la Hristos, masa altarului reprezinta chiar muntele Golgota pe aceasta masa la fel ca pe Golgota, se jertfeste Hristos in jertfa cea nesangeroasa a Liturghiei, tamaia este o mireasma adusa ca prinos de recunostinta Lui Dumnezeu, nu cred k Hristos sau apostolii au fost impotriva tamaii, chiar Dumnezeu a cerut tamaie poporului Israel, si Mantuitorul a primit de la cei 3 magi tamaie, protrestantii, pentru ca reforma s-a nascut in perioada iluminista totul se vroia rational,pur teoretic, astfel se explica caracterul jurizdictional pe care-l dau mantuirii, ori ortodoxia e mai profunda, mai simbolistica, nimic nu e intamplator in ortodoxie, folosim elemente din natura in procesul de inchinare pentru ca si natura este creatia lui Dumnezeu si este implicata in lauda Sa, a fi doar pur teoretici, adunandu-ne doar la interpretari scripturistice si cantece dealtfel frumoase dar care trezesc doar o emotie de suprafata, nu cred k asta e cu adevarat biserica, matad, nush ce cunostinte ai tu despre ortodoxie, dar ca sa intelegi trebuie sa studiezi mult mai mult, fiecare element in parte si rostul fiecarui lucru pe care nu-l intelegi, doar dintr-o postare de forum n-o sa intelegi ortodoxia, nu uita ca e veche de 2000 de ani, si cuprinde biblioteci intregi de scrieri si interpretari ale Scripturii, scrise de-a lungul vremii de oameni cu viata curata traitori ai credintei si implinitori ai cuvantului
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.06.2008, 22:23:54
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Poi nu-i tocmai ca in vechiul testament,
As vrea sa nu ma iei cu povestile cunoscute .Familia mea este ortodoxa din mosi stramosi .Nu sint chiar atit de necunoscator.Si am citit destul de mult ca sa-mi dau seama ca nici o biserica ,oricum s-ar numi ea nu se poate numi Biserica lui Hristos .
Cea de care vorbeste Hristos este cea formata din cei pentru care El va depune marturie in fata Tatalui la vremea judecatii.
As vrea sa ma scutiti de treba cu 2000 de ani si cu lumina de la mormint,pt ca am sarit de jumatatea vietii pamintesti,si am ceva experienta de viata .
Formalismul general al orientului ortodox (nu ma refer la cei care-l traiesc cu adevarat ) a reusit sa ma trimita prin zona ateismului multa vreme . Citind multa istorie ,m-am lovit si de miscarile protestante .Acest lucru m-a facut curios. Si am acceptat sa citesc Biblia(mai multe versiuni). Si am recapitulat istoria.Si am vazut ca multe evenimente,miscari sociale si razboaie au avut la baza religia.Pina atunci credeam ca cei religiosi erau cam inculti.Dar vazind ce personalitati ,chiar si ale stiintei aveau inclinatii religioase,am acceptat sa-L caut pe Dumnezeu.
Un sfat de luat in seama ar fi acesta :bisericile care se amesteca in politica si in conducerea administrativa a societatii trebuie serios trase de urechi de enoriasi(daca cumva indoctrinarea ii va lasa sa faca acest lucru)
Marturiesc ,pt ca asa e corect,ca am ales pina la urma o biserica minoritara protestanta. Si am inteles ce simt ei ,cind majoritarii dau pe dinafara de "adevar".
Toata viata am ales sa merg cu cei multi si unde e bine si usor .
Dar Hritos ne invata ca e ingusta calea spre mintuire si ca v-a trebui sa induri multe rautati de la cei multi.
Am inteles un lucru . Satana lucreaza peste tot,indiferent ca esti intr-o biserica sau nu. Lucreaza chiar de la nastere ,prin firea care am mostenit-o de cind Adam a cazut .
Apoi lucreaza prin toate relele care le invatam din jurul nostru ,de la parinti de la prieteni,de la locul de munca sau distractie.Ne amagim asa tare ca cei de la alte biserici sint rataciti.Satana tocmai asta si vrea .
Apocalipsa defineste foarte bine cum vor fi identificati cei care vor fi mintuiti.
Bineinteles ca e mult de discutat aici .Cert este ca nu forma ritualului ,nu forma bisericii,nu doctrina ne mintuieste ,ci doar credinta necurmata in Isus Hristos ,facind ca pacatul sa fie curatat ,hainele caracterului nostru fiind albite ,nu pentru ca am avea vreun merit. Cei care capata rabdarea sfintilor(Dumnezeu ii stie ,nu bisericile) in a urma si a trai aproape de Legea morala prin care putem recunoaste pacatul ,au cele mai mari sanse la mintuire . Pentru ca pacatul este faradelege ,conform Scripturii.
Simbolistica de care vorbesti ,a fost data intradevar de Hristos lui Moise .Dar aceste simboluri erau umbre ale Adevarului trait printre noi ,atunci cind Mintuitorul a venti sa na aduca Evanghelia. Asa ca acele ritualuri nu prea isi mai au rostul pe linga invatasturile Mintuitorului. Dupa cum ne-a aratat,El s-a manifestat prin cuvint si rugaciune. Minunile care le-a facut Fiul omului ,le-a facut cu putere de la Tatal.
Iar minunile care le-au facut cei care l-au urmat in traire ,s-au datorat credintei si lucrarii Duhului Sfint.
Iti spun sincer ca as fi ramas in ortodoxie ,dar sint multe lucruri care nu le-am simtit lucrind in mine,care erau fortate . Aici ma refer la obiecte materiale "sfintite" care "lucreaza"(mai gasesti si pe la protestanti idei de astea),ritualuri vechi,nu mai vorbesc de imbracamintea preoteasca (in total contrast cu a mintuitorului) ,a cultului mortilor care e profund pagin,a filozofiei grecesti implementate de citiva Sfinti Parinti in crestinism ,si mai am destule.
Am totusi un profund respect pentru cei care reusesc sa traisca ortodoxia si cu care ai ce discuta . Dar am fost si dezamagit in acelasi timp de rautatea aratata fata de cei care au alta doctrina.
Si asa am ales sa protestez.Am vazut ca nu sint singurul.
Isus Hritos a adus o Evanghelie pentru toti care vor sa-L urmeze . Nu doar pentru unii care au preluat stafeta de 2000 de ani.Asta e un mesaj anticrestin,nationalist pe care ar fi bine ca ortodoxia sa nu-l mai promoveze .Sper sa intelegi ce vreau sa spun,si nu o spun cu rautate.
Pentru mine cel mai important lucru este caracterul lui Hristos si natura lui necazuta in trup ca al nostru ,care ii da dreptul a fi Mintuitor , a fi cel care poate curata ,si a ne face neprihaniti in fata Tatalui.
Referitor la forma bisericii.Parerea mea este ca nu-si mai are rostul sa fie impartita in Sfinta si Sfinta Sfintelor ,de cind predeaua s-a rupt in doua ,la moartea pe cruce a Mintuitorului.Pina atunci nimeni nu avea voie sa priveasca acolo ,decit Marele Preot in ziua ispasirii, odata pe an.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.06.2008, 23:07:51
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


matad draga, ce cauti tu defapt? am inteles ca esti protestant, ca ai imbratisat credinta minoritatii, nu uita ca in SUA si in cateva tari europene, protestantii sunt majoritari si ii considera pe ortodocsi si catolic eretici, si mai mult ca sigur si protestantii din Romania ne considera eretici, idolatri, etc, despre formalism, si pasivitate nu poti acuza doar tarile ortodoxe, nici SUA nu sta mai rau la capitolul indiferenta religioasa, ce sa mai spunem de Germania, Suedia etc, in care religia si biserica e marginalizata, ai tu ce ai cu ritualurile, cu imbracamintea preotilor cu rugaciunile pt cei adormiti(nu cultul mortilor) dar cat te-au interesat toate astea? cat ai studiat, sa le vezi insemnatatea, cand erai ortodox cat l-ai cautat tu pe Dumnezeu? oare nu sunt biserici la orice pas, am avut ocazia de-a lungul timpului sa intru in contact cu foarte multi protestanti si neo-protestanti, toti au acelasi tipar de gandire ca tine, ca biserica nu i-a ajutat, k biserica e corupta, k are ritualuri pagane etc, bun,90% din protestanti nu s-au sinchisit sa citeasca ceva despre ortodoxie, iar restul au citit ceva fugitiv pe tot felul de forumuri, dovada, in urma cu cateva saptamani participand la o inmormantare a unui protestant am avut neplacutul prilej sa-l aud pe pastor afirmand "noi nu facem aici o slujba prin care mutam sulfetul celui mort din iad in rai ca nu preotul te muta in rai cand mori" niciodata niciunde nu s-a scris si nu exista in doctrina B Ortodoxa ca slujba inmormantarii ar avea rolul de a trece pe cineva din iad in rai, slujba inmormantarii este o slujba care prin cantarile ei recunoaste natura pacatoasa a omului, oricate fapte am face si ori cata pocainta tot nevrednici suntem inaintea Domnului, si se roaga ca Dumnezeu sa se milostiveasca de sufletul celui adormit in ziua judecatii
Bun cam atat, daca tu esti protestant, tot respectul pentru calea aleasa, dar daca dupa cum vad tu nu cauti sa afli anumite raspunsuri(care dealtfel nu ti-ar folosi la nimic) ci pur si simplu vi cu parerea ta si ne-o "arunci" aici, atunci nu cred ca are rost sa mai continuam polemica, sper sa nu te fi jignit, daca te-am jignit, iarta-ma, si pacea lui Hristos sa iti stapaneasca inima, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2008, 00:38:32
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

,,,,mai se baga cate unul in seama desi vede ca scrie ORTODOX,da ma rog e liber sa faca ce vrea,eu unul nu as intra pe site-uri la alte confesiuni. iertare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.07.2008, 01:23:43
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coman
,,,,mai se baga cate unul in seama desi vede ca scrie ORTODOX,da ma rog e liber sa faca ce vrea,eu unul nu as intra pe site-uri la alte confesiuni. iertare.
Iarta-ma .Nu stiam ca e strada ta. Am trait si eu pe ea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.07.2008, 11:43:26
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matad

Iarta-ma .Nu stiam ca e strada ta. Am trait si eu pe ea.
Daca traiai nu deveneai sectant(adventist):(.Poate erai ortodox doar cu numele.Asta e deja altceva.Insa un ORTODOX,nu va trece niciodata la vreo alta culta sau la vreo secta,pt ca stie si vede ca in ORTODOXIE este ADEVARUL.Dupa ce ai cunoscut secta adventista si ai inceput sa o simpatizezi,trebuia sa studiezi temeinic ORTODOXIA sa vezi care dintre ei au dreptate.Tu insa,ai fugit repede la ei,nestiind macar ce ai lasat in urma,si nici macar spre ce te indrepti.Trebuia sa te gandesti si tu putin...oare cum a aparut ORTODOXIA?Dar secta asta adventista in care vreau sa intru si sa o imbratisez cu drag?Insa nu te-a interesat prea tare ADEVARUL.Te-au amagit aia repede cu cateva versete,ti-au pus o Biblie in mana si te-au facut ca ei.Si pe urma vii pe acest forum,si afirmi cu tarie:AM FOST ORTODOX DOMLE,DAR NU STIU NICI MACAR CREZUL ORTODOX.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.09.2008, 10:48:39
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru
Citat:
În prealabil postat de matad

Iarta-ma .Nu stiam ca e strada ta. Am trait si eu pe ea.
Daca traiai nu deveneai sectant(adventist):(.Poate erai ortodox doar cu numele.Asta e deja altceva.Insa un ORTODOX,nu va trece niciodata la vreo alta culta sau la vreo secta,pt ca stie si vede ca in ORTODOXIE este ADEVARUL.Dupa ce ai cunoscut secta adventista si ai inceput sa o simpatizezi,trebuia sa studiezi temeinic ORTODOXIA sa vezi care dintre ei au dreptate.Tu insa,ai fugit repede la ei,nestiind macar ce ai lasat in urma,si nici macar spre ce te indrepti.Trebuia sa te gandesti si tu putin...oare cum a aparut ORTODOXIA?Dar secta asta adventista in care vreau sa intru si sa o imbratisez cu drag?Insa nu te-a interesat prea tare ADEVARUL.Te-au amagit aia repede cu cateva versete,ti-au pus o Biblie in mana si te-au facut ca ei.Si pe urma vii pe acest forum,si afirmi cu tarie:AM FOST ORTODOX DOMLE,DAR NU STIU NICI MACAR CREZUL ORTODOX.
Si din pacate sunt multi care au trecute la secte fara ca macar sa fi studiat ortodoxia. Le-am intrebat pe doua fete care erau la martori daca inainte de a trece la aceasta secta au studiat ortodoxia. Nu mi-au dat nici un raspuns. Din pacate si sora mea a trecut la martori. Acum sustine sus si tare ca la ei este adevarul. Dar inainte de merge la ei nici macar nu s-a sinchisit sa studieze orotodoxia.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.09.2008, 12:10:14
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07
Citat:
În prealabil postat de strajeru
Citat:
În prealabil postat de matad

Iarta-ma .Nu stiam ca e strada ta. Am trait si eu pe ea.
Daca traiai nu deveneai sectant(adventist):(.Poate erai ortodox doar cu numele.Asta e deja altceva.Insa un ORTODOX,nu va trece niciodata la vreo alta culta sau la vreo secta,pt ca stie si vede ca in ORTODOXIE este ADEVARUL.Dupa ce ai cunoscut secta adventista si ai inceput sa o simpatizezi,trebuia sa studiezi temeinic ORTODOXIA sa vezi care dintre ei au dreptate.Tu insa,ai fugit repede la ei,nestiind macar ce ai lasat in urma,si nici macar spre ce te indrepti.Trebuia sa te gandesti si tu putin...oare cum a aparut ORTODOXIA?Dar secta asta adventista in care vreau sa intru si sa o imbratisez cu drag?Insa nu te-a interesat prea tare ADEVARUL.Te-au amagit aia repede cu cateva versete,ti-au pus o Biblie in mana si te-au facut ca ei.Si pe urma vii pe acest forum,si afirmi cu tarie:AM FOST ORTODOX DOMLE,DAR NU STIU NICI MACAR CREZUL ORTODOX.
Si din pacate sunt multi care au trecute la secte fara ca macar sa fi studiat ortodoxia. Le-am intrebat pe doua fete care erau la martori daca inainte de a trece la aceasta secta au studiat ortodoxia. Nu mi-au dat nici un raspuns. Din pacate si sora mea a trecut la martori. Acum sustine sus si tare ca la ei este adevarul. Dar inainte de merge la ei nici macar nu s-a sinchisit sa studieze orotodoxia.
se mai intampla...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ironia - o forma mai subtila a pacatului Florin-Ionut Pocainta 42 08.11.2011 21:28:19
Sub ce forma se poate arata Dumnezeu? florin.oltean75 Generalitati 27 03.05.2011 20:43:55
Aceeasi religie sub alta forma? ap2010 Generalitati 16 06.09.2010 21:15:45
O noua forma de guvernamant luceafaruldincer Din Noul Testament 15 01.03.2010 09:40:47