Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.06.2006, 18:55:47
marco marco is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2006
Mesaje: 2
Implicit

se tot vorbeste de marii duhovnici pe care i-a avut romania in trecut,dar nu am vazut nimic despre duhovnicii din prezent,mai exista ei,unde sunt,la ce manastiri?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2006, 09:06:07
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Depinde ce intelegi tu prin duhovnic.
De exemplu preotul care slujeste la biserica la care ma duc eu este parintele meu duhovnic, care ma indruma in viata asta plina de ispite. Am mers la el si l-am rugat sa devina parintele nostru spiritual, a acceptat si si-a asumat responsabilitati legate de noi.
Daca cauti la predicile de pe site o sa-l gasesti acolo pe parintele Teofil Paraianu de la Manastirea Sambata de Sus si altii, unii dintre ei au murit, e adevarat, Dumnezeu sa-i aiba in grija. Toate manastirile au parinti duhovnici numai sa ai dorinta de a cauta, ceea ce cred eu ca o ai. Iti mai trebuie probabil mijloacele. Dumnezeu ti le va pune la dispozitie atunci cand considera El. Dar sa sti ca tara asta e plina de duhovnici asa cum inteleg eu la ce te-ai referit.
Pana atunci sa ne rugam.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2006, 16:07:57
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marco
se tot vorbeste de marii duhovnici pe care i-a avut romania in trecut,dar nu am vazut nimic despre duhovnicii din prezent,mai exista ei,unde sunt,la ce manastiri?
DA, desigur. Parintele Teofil Paraian de la Sambata de Sus ( nu-mi place gandirea lui ), parintele Arsenie Papacioc de la Techirghiol ( imi place foarte mult conceptia lui ), parintele Rafail Noica ( ii ador conceptia despre tot ) si altii. Dar as vrea sa spun ceva ce au spus atat Teofil Paraian cat si Rafail Noica.
Teofil Paraian ( dau citatul din minte ): Sunt un duhovnic foarte bun, bun si de nimic. Sunt un duhovnic foarte bun pentru cei care imi asculta sfaturile, bun pentru cei care vin si uneori imi asculta sfaturile, si de nimic pentru cei care nu vin la mine deloc.
Rafail Noica spunea ca este foarte important ca ucenicul sa se roage inainte de a se duce la duhovnic si sa fie atent la primul cuvant. Daca nu l-a inteles sa nu incerce sa ceara sa-i explice duhovnicul cuvantul ca este cum ar vorbi cu telefon si nu cel care a vorbit prin telefon ( Dumnezeu ). Asa ca duhovnicii sunt mari in masura in care ucenicii sunt mari.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2006, 16:41:53
alina alina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2005
Mesaje: 11
Implicit

Duhovnic bun poti gasi si in preotul care slujeste la biserica la care mergi.
Acum sapte ani am fost nevoita sa-mi schim duhovnicul din cauza distantei, nu credeam ca voi mai gasi unduhovdic asa de bun dar prin randuiala Domnului l-am gasit atunci si acolo unde ma asteptam mai putin.De cucand am avut o discutie cu duhovnicul dintai si ii spune-am ca mi-am gasit un duhovnic bun iar sfintia Sa mi-a spus ca duhovhicul este bun si in functie de crestin, de modul cum merge la spovedanie si cum il implica pe Duhovnic in viata sa .Trebuie sa ceri ajutorul sau nu numai la spovedanie ci in orice moment al vietii cand ai nevoie de sfatuire ,sa nu te rusinezi ai cere sfatul atunci cand ai probleme, indiferent de natura ai. Cere,cere,cere sfat ori de cate ori simti nevoia si nu-i ascunde ganduri tale chiar daca ele nu sunt pacat.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.09.2006, 17:53:44
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Depinde ce intelegi prin mari duhovnici...ca daca intelegi ce inteleg si eu atunci ei exista la tot pasul,numai tu sa deschizi ochii...daca nu,este posibil sa nu mai avem duhovnici...iar in acest caz ne ramane numai nadejdea la Dumnezeu...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2006, 17:17:31
tigruta25 tigruta25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 13
Implicit

este bine ca atunci cand te duci la spovedit sa spui rugaciunile de rigoare..pe mine ma intaresc..si -mi usureaza spovada in sensul ca im aduc aminte bine de pacate si le spun cu sinceritate fara rusine
si eu am gasit un parinte duhovnic extraordinar , cel putin pentru mine...
si de multe ori am tendinta sa pun mana pe tel sa-l sun cu vreo problema dar imi spun sa nu-l deranjez..sa nu-l supar cu idioteniile mele...
cred ca un parinte bun este cel de la radaseni (suceava) am fost acolo acum cativa ani, erau persoane care veneau din toate colturile tarii doar sa stea de vorba cu parintele si sa ceara sfat .:)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.06.2007, 00:03:35
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

fratilor,duhovnicul trebuie sa-l gasesti si sa te gandesti ca lui i te poti destainui nu il cauti dupa har,oricum nu stim noi ce pacate au ei si cat har ci cel la care te poti sa te duci sa spui toate si cel mai important lucru e sa asculti ca din gura lui Dumnezeu ce spune el,ca degeaba l-ai cautat dupa har daca nu faci ascultare,nu uitati ca Dumnezeu lucreaza si prin cei mai pacatosi preoti.pe mine m-a indrumat Domnul la duhovnicul meu si va voi da propriul exemplu;DUHOVNICUL meu e un preot oarecare nu cu faima,dar nu face pogoraminte ,tine canoanele,stie sa fie bland,stie sa certe ,mi-a devenit ca un tata si e tata pt toti fii lui duhovnicesti.nimeni nu m-a inteles ca el,nu m-a judecat niciodata pt pacatele mele,parca i le -as fi spus lui Hristos nu lui,dar ceea ce vreau sa scot in evidenta este faptul ca daca te duci la el ca la HRISTOS(ORICAT AR FI EL DE PACATOS SI DE NESABUIT),Dumnezeu iti vb prin el pentru credinta ta,iar daca te duci ca la un om nu vei avea folos.L-AM intrebat pe duhovnic odata de ce pleaca unii oamenii bucurosii si altii tristi de la el si el a raspuns:pt ca aceia care sunt bucurosi au venit la HRISTOS,iar ceilalati la om.si se intrista pt aceia.credinta conteaza ,preotul e un om caruia Domnul i-a dat har CA SA SE MANTUIASCA CEILALTI PRIN EL,asa ca nu conteaza mintea duhovnicului pentru ca Dumnezeu il lumineaza ce sa zica fiecarui om in parte
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.06.2007, 00:10:10
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigruta25
este bine ca atunci cand te duci la spovedit sa spui rugaciunile de rigoare..pe mine ma intaresc..si -mi usureaza spovada in sensul ca im aduc aminte bine de pacate si le spun cu sinceritate fara rusine
si eu am gasit un parinte duhovnic extraordinar , cel putin pentru mine...
si de multe ori am tendinta sa pun mana pe tel sa-l sun cu vreo problema dar imi spun sa nu-l deranjez..sa nu-l supar cu idioteniile mele...
cred ca un parinte bun este cel de la radaseni (suceava) am fost acolo acum cativa ani, erau persoane care veneau din toate colturile tarii doar sa stea de vorba cu parintele si sa ceara sfat .:)
daca te duci la alt duhovnic pt sfat fara binecuvantarea duhovnicului stati linistiti ca nu va veti folosi,atat cat nu va e duhovnic nu e decat un sfat duhovnicesc,daca nu dai de duhovnic si ai urgent nevoie de el si te duci la alt preot atunci cu adevarat vb Hristos cu tine,sau daca duhovnicul te trimite la un povatuitor pt sfat si atunci te folosesti
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.06.2007, 06:40:52
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marco
se tot vorbeste de marii duhovnici pe care i-a avut romania in trecut,dar nu am vazut nimic despre duhovnicii din prezent,mai exista ei,unde sunt,la ce manastiri?
Exista si isi fac treaba,
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.06.2007, 06:41:12
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Punct.:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnici vazatori cu duhul! Legionarul Generalitati 11 17.01.2011 17:37:20
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27
duhovnici marco Generalitati 16 03.06.2010 16:55:07
Mărturii ale marilor noștri duhovnici + cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 17.02.2010 09:27:05
duhovnici pui Mari Duhovnici si predicile lor 3 03.07.2008 00:03:27