Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.05.2007, 13:16:48
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Eu cred ca Rozariul este placut Maicii Domnului si lui Dumnezeu. Este pur si simplu o rugaciune. Degeaba ziceti ca nu conteaza cantitatea. daca cititi Pelerinul rus veti vedea acolo ca prin cantitate se obtine calitatea. Iar la rugaciunea Rozarului nu numarul e important. E ca si cum ai zice ca de ce sa zici 40 de Doamne miluieste la o catisma la psalmi? Ca doar nu numarul e important. Bineinteles ca nu numarul e important, dar asa e alcatuita rugaciunea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.05.2007, 13:37:59
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Eu cred ca Rozariul este placut Maicii Domnului si lui Dumnezeu. Este pur si simplu o rugaciune. Degeaba ziceti ca nu conteaza cantitatea. daca cititi Pelerinul rus veti vedea acolo ca prin cantitate se obtine calitatea. Iar la rugaciunea Rozarului nu numarul e important. E ca si cum ai zice ca de ce sa zici 40 de Doamne miluieste la o catisma la psalmi? Ca doar nu numarul e important. Bineinteles ca nu numarul e important, dar asa e alcatuita rugaciunea.
:D
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.05.2007, 13:06:54
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Eu consider ca mataniile noastre impletite cu noduri(boabe)sunt mult mai puternice decat rozariul,intrucat sunt formate numai si numai din cruciulite-cruci peste cruci-, consider aceasta deoarece Dumnezeu a ingaduit,cu mare mila Sa,ca eu si sora mea sa avem acelasi vis(de la Dumnezeu,intrucat visele cu semnul Sfintei Cruci,numai acelea pot fi si sunt considerate a fi de la El,cu adevarat,si fara nici un fel de inselaciune diavoleasca,am avut amandoua un vis identic,in momente diferite de timp.Eu ma intrebam care este diferenta intre cele 2doua:rozariul(matanii la Catolici)si respectiv mataniile(impletite de la ortodocsi),iar sora mea avea alta dilema: se intreba din cate cruci este format nodul(boaba)de matanie,pt.ca se indoia de nr.acestora(de 9noua sau de 8opt)care intrebare de fapt nu era relevanta.Dumnezeu ne-a lamurit pe amandoua,asa ca cititi de la Topicul-Intamplari Adevarate,in ce fel ne-a lamurit pe noi doua.Eu va scriu rugaciunea cu care se roaga Catolicii si apoi aceeasi rugaciune este si la noi,dar putin diferita,nu cu mult,si cu alte cuvinte,si de fapt este rugaciunea din Biblie a Sfantului Arhanghel Gavriil catre Maica Domnului la Bunavestire(prima rugaciune din Biblie catre Maica Domnului,a-2-a fiind cea a Sfintei Elisabeta,ruda Maicii Domnului)si rugaciunea este asa:"Bucura-te,Sfanta Fecioara Maria,Ceea Ce esti plina de dar,Domnul este cu tine,/Binecuvantata esti Tu intre femei,si binecuvantat este rodul pantecelui Tau,/Ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre"./Iar la noi la Ortodocsi este astfel:"Nascatoare de Dumnezeu Fecioara,bucura-te ceea ce esti plina de har Marie,Domnul este cu Tine./Binecuvantata esti tu,intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui Tau,ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre",(o metanie).Amin.Aceasta rugaciune rostita de 150 de ori este facatoare de minuni(Sfintii Parinti se rugau si cu aceasta rugaciune dar bineinteles si cu altele).Amanunte puteti gasi la Topicul"Rugaciuni",caci acolo voi scrie mai multe detalii.In Biblia Ortodoxa la Sfanta Evanghelie dupa Luca la Cap.1 cu 28-29-30-31-32-33 sta scris asa:"Si intrand ingerul la ea,a zis:Bucura-te,Ceea Ce esti plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti Tu intre femei!29.Iar ea,vazandu-l,s-a tulburat de cuvantul lui si cugeta in sine:Ce fel de inchinaciune poate sa fie aceasta?30.Si ingerul I-a zis:Nu Te teme,Marie,caci ai aflat har la Dumnezeu.31.Si iata vei lua in pantece si vei naste fiu si vei chema numele Lui Iisus.32.Acesta va fi mare si Fiul Celui Preainalt se va chema si Domnul Dumnezeu Ii va da Lui tronul lui David,parintele Sau.33.Si va impparati peste casa lui Iacov in veci si Imparatia Lui nu va avea sfarsit.Iar a-2-a doua rugaciune catre Maica Domnului din Biblie este a Sfintei Elisabeta,mama Sfantului si Marelui Prooroc si Inainte Mergatorul Domnului,Sfantul Ioan Botezatorul,ruda Domnului,este aceasta(citez din Biblia Ortodoxa de la Sfanta Evanghelie a lui Luca,Cap.1.cu paragraful 42):"Si cu glas mare a strigat si a zis:Binecuvantata esti Tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui Tau."Amin!si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.05.2007, 15:03:57
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Visul despre mataniile impletite ortodoxe,care sunt mai puternice decat bratarile=mataniile cele cu bile sau margele(cele cu 33noduri sau din 33 boabe impletite din lana sau matase,avand in impletitura lor cruciulite,adica fiind impletitura din cruci peste cruci)vis in care apareau cruciulite stralucitoare care licareau in sclipiri alb-argintii(numai in vise de la Dumnezeu apare Sfanta Cruce,Crucifixul sau cruciulite)vis asemanator pe care l-am avut si eu dar si sora mea,este relatat la Topicul-"O intamplare".Asa ca,prin urmare,tot mataniile noastre sunt mai valoroase.Asa de puternice sunt si lacrimile Maicii Domnului,la fel de valoroase ca si mataniile impletite,si care se gasesc pe la Sfintele Manastiri si Sfintele Biserici si Catedrale Ortodoxe.:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.09.2009, 11:34:58
Chicco-O Chicco-O is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 5
Implicit

cum puteti interzice unui om sa se roage atunci cand vrea asta??? nu-mi vine sa cred, sunteti preot???
Rozariul este un simbol al iubirii, interziceti asta???
Si poate ma lamuriti si pe mine asupra adoptarii invatarurii catolice...ii invata pe oameni de rau? eu na-m auzit niciodata un preot catolic sa vorbeasca de rau Biserica Ortodoxa; o Biserica Crestina trebuie sa fie o Biserica in iertare, toleranta si IUBIRE fata de aproapele.

Imi pare rau sa aud asta. Rudele mele sunt ortodoxe, dar eu sunt catolica pentru ca asa am decis; am decis sa fac parte din comunitatea care gandeste crestin, nu in ura si vorbe rele.
Draga Georgiana, important e sa te rogi cu adevarat, nu conteaza ca te rogi pe rozariu sau pe matanii; lui Dumnezeu ii place sa faci asta, faci un lucru care ii place Lui.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.09.2009, 11:38:37
Chicco-O Chicco-O is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 5
Implicit :)

Nu pot decat sa te felicit ca ai resit asta! Inseamna ca ai credinta.
Insa, nu poti spune care sunt mai valoroase. Deja ai facut un pacat grav, o jignire adusa Domnului - esti cu Dumnezeu impotriva lui Dumnezeu de fapt; unde este iubirea si binele pe care il doresti? trebuie sa le gasesti in acele rugaciuni?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.09.2009, 15:36:48
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Chicco-O Vezi mesajul
cum puteti interzice unui om sa se roage atunci cand vrea asta??? nu-mi vine sa cred, sunteti preot???
Rozariul este un simbol al iubirii, interziceti asta???
Si poate ma lamuriti si pe mine asupra adoptarii invatarurii catolice...ii invata pe oameni de rau? eu na-m auzit niciodata un preot catolic sa vorbeasca de rau Biserica Ortodoxa; o Biserica Crestina trebuie sa fie o Biserica in iertare, toleranta si IUBIRE fata de aproapele.

Imi pare rau sa aud asta. Rudele mele sunt ortodoxe, dar eu sunt catolica pentru ca asa am decis; am decis sa fac parte din comunitatea care gandeste crestin, nu in ura si vorbe rele.
Draga Georgiana, important e sa te rogi cu adevarat, nu conteaza ca te rogi pe rozariu sau pe matanii; lui Dumnezeu ii place sa faci asta, faci un lucru care ii place Lui.
Invatatura catolica, prin toate inovatiile aduse a fost schismatica si dupa si eretica. Citeste "Papalitatea schismatica" si "Papalitatea eretica". Gasesti cartile pe www.scribd.com

Esti catolica pentru ca asa ai decis? Adica ai abandonat Ortodoxia?

Eu inainte eram catolic si acum sunt Ortodox! Pur si simplu, am simtit ca traiesc in minciuna.

Dar de ce te-ai dus la catolici? Pentru ca's mai "deschisi"? Ca's mai toleranti? Sau ce?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.05.2010, 16:04:53
Didi88 Didi88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie Vezi mesajul
Nu este indicat. Folosind rugaciuni catolice, vei fi ispitita sa adopti si invataturi de-ale lor.
Intreaba-ti duhovnicul, desi, din moment ce pui aceasta intrebare, s-ar parea ca nu ai (inca). Insa trebuie, cred ca este inutil sa-ti mai spun de ce. Cand crestinul se marturiseste si se impartaseste, harul lui Dumnezeu ii sta in ajutor, e ferit de rataciri si poate sa progreseze.

Sunt atat de multe rugaciuni ortodoxe, atatea slujbe la biserica, incat nu este nevoie sa cauti in alta parte. Iar rugaciunea "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul (pacatoasa)" poate fi savarsita in orice imprejurare.

Parintele Teofil are o vorba: "daca nu faci asa cum crezi, o sa ajungi sa crezi asa cum faci". Daca vrei sa fii o buna ortodoxa, fa ceea ce fac ceilalti ortodocsi, intre care e bine sa fii si cu ei sa legi prietenii mai apropiate.
Daca azi zici rozariul, maine iti cumperi tablou cu Inima lui Isus, pe urma nu mai tii post, stai de vorba cu vreun preot catolic ingaduitor, care te invata din credinta lor, incepi sa nu mai rezisti la slujbele ortodoxe (dureaza cateva ore si trebuie sa stai in picioare!), si asa incetul cu incetul, daca vrei o cale mai usoara de mantuire (asa ti se va parea), o sa incepi sa fii din ce in ce mai convinsa ca se poate si asa. Bine, toate acestea daca esti un suflet slab. Daca esti tare si asculti de glasul constiintei, nu te vei departa de sfanta ortodoxie, unde Duhul lui Dumnezeu lucreaza cu putere. Dar numai in cei smeriti.

Daca esti ortodoxa (eu asa am inteles), aprofundeaza si traieste credinta in care te-ai nascut. Parintele Galeriu spunea: "Ortodoxiei nu-i lipseste nimic. Trebuie doar sa fie cunoscuta, iubita si traita".
Doamne ajuta!

"daca nu faci asa cum crezi, o sa ajungi sa crezi asa cum faci"
Cine a scris aceste cuvinte a facut`o fara sa le inteleaga din moment ce afirma "Nu este indicat". Logic este ca acel care face cum crede sa isi urmeze inima, iar cel ce ajunge sa creada cum face sa faca ceva din obligatie si nu din placere, nu din suflet. Nu vad normal ca cineva sa`si dea cu parerea in alegerea altuia. Chiar si un bun lider spiritual nu IMPUNE si nu este in contradictoriu cu acel "ceva" daca nu poate face decat bine.
E o greseala sa deosebesti, si mai ales sa te gandesti la o religie ca la o boala care se poate lua: "Daca azi zici rozariul, maine iti cumperi tablou cu Inima lui Isus, pe urma nu mai tii post, stai de vorba cu vreun preot catolic ingaduitor, care te invata din credinta lor, incepi sa nu mai rezisti la slujbele ortodoxe (dureaza cateva ore si trebuie sa stai in picioare!), si asa incetul cu incetul, daca vrei o cale mai usoara de mantuire (asa ti se va parea), o sa incepi sa fii din ce in ce mai convinsa ca se poate si asa."
- nu poti impune cuiva cum sa-si marturiseasca credinta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.05.2010, 16:39:25
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de GeorgianaButan Vezi mesajul
Se poate folosi rozariu in credinta ortodoxa?
Daca raspunsul este "da", as dori sa stiu care sunt rugaciunile acestuia si cand anume se rostesc.

Va multumesc anticipat!
de ce nu folosesti metanierul spunand mereu doamne iisuse hristoase fiul lui dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.05.2010, 16:46:51
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgianaButan Vezi mesajul
Se poate folosi rozariu in credinta ortodoxa?
Daca raspunsul este "da", as dori sa stiu care sunt rugaciunile acestuia si cand anume se rostesc.

Va multumesc anticipat!
Si eu sunt de aceeasi parere cu Ionut Stefan! Foloseste metanierul daca vrei musai sa ai un numar de rugaciuni adresate Maicii Domnului sau Domnului Iisus Hristos! Ai grija sa nu te lasi multumita doar de cantitate, nu conteaza asa mult cantitatea atunci cand o faci ca sa primesti imediat ajutorul! E buna cantitatea pentru a ajunge la calitate!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rozariul incalca cu ceva ortodoxismul? cred_cu_adevarat Generalitati 45 08.11.2017 07:01:26
rozariul monica.miholca Rugaciuni 4 11.09.2009 11:41:40