Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #941  
Vechi 13.05.2011, 19:30:12
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă negi orice religie care te-ar putea ajuta să găsești drumul interior spre mîntuire, atunci am două întrebări:
1. De unde știi că te afli pe drumul corect?
2. Ce înseamnă de fapt această mîntuire pentru tine?


1. Cu cat te adancesti mai mult in interior, intri mai adanc in profunzime, ajungi la pacea launtrica. Cand pacea launtrica s-a instalat complet, asta dupa nenumarate lupte si nelinisti sufletesti, atunci ce mai ramane din tine este observatorul - miezul fiintei. Acela esti tu cu adevarat. Atunci ai puterea de o observa ce se intampla in jurul tau fara a mai reactiona si fara a te mai identifica cu ce iti este exterior. Atunci poti sa observi mecanismul, tiparele inconstiente care se repeta la nesfarsit cu majoritatea fiintelor umane care se constituie a fi niste masinarii ce functioneaza conditionat. Atunci cand ramai doar observatorul si nu inconstienta, in tine nu mai exista indoiala ca esti deja treaz, pe drumul cel bun, ai iesit din joc.

2.Mantuire inseamna trezire din somnul inconstientei spirituale. Dezidentificarea cu forma lumeasca pentru a fi totuna cu Viata. Trezirea din somn este mantuirea. Trezirea din somn inseamna sa mori inainte de a muri. In acest fel are loc lichidarea egoului uman si a tuturor formelor cu care a fost el identificat. Ceea ce ramane este fiinta eterna, nemuritoare sau Viata vesnica, exemplul daruit de Hristos, prin care este necesar sa treaca fiecare egou uman in parte.
Reply With Quote
  #942  
Vechi 13.05.2011, 20:02:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Eu nu am auzit niciodata de budisti care fac minuni, nu exista minuni. "Minunile" sunt vorbe adunate din povesti la fel ca si basmele cu diavoli si ingeri cazuti. Nu e nicio diferenta dintre aceste basme si basmele cu Harap-Alb pentru copii. Se pot numi minuni doar frumusetile naturii si bucuria vietii. Nu are nicio treaba cu credintele new age de care spui tu, care sunt tot niste basme inventate. Ce intelepeciune poate fi mai mare decat Viata?
Restul sunt povesti de care se speria bunica si spunea ca e vrasmasul. Diavolul este un basm inventat de catre oameni inconstienti din punct de vedere spiritual. Nu e nicio diferenta intre basmele cu diavoli si cele cu balauri cu sapte capete pentru copii. Traiti intr-o poveste imaginara dintr-un vis fara de sfarsit.
Interesant e ca negi ideile new-age, dar absolut tot ce spui este conceptia new-age. Probabil nu ai citit despre asta, aceasta filozofie-religie isi propaga conceptiile prin orice mijloace, oamenii ajung sa creada in ea desi unii nici nu au auzit de new-age. Una din formele de propagare sunt cartile de dezvoltare, de crestere spirituala.
Reply With Quote
  #943  
Vechi 13.05.2011, 20:06:03
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Nicio legatura cu teoriile new age.

Trezirea are loc atunci cand reusiti sa va dezidentificati de formele lumesti efemere. Inconstienta spirituala este egoul si formele cu care el se identifica a fi un "eu" mic separat intr-un univers ostil. De aceea egoul este supus nasterii si mortii pentru ca voi cu adevarat sunteti nemuritori. Spiritul este nemuritor. Dar odata identificat cu egoul el devine adormit, inconstient, complet identificat cu formele efemere. Dezidentificarea de egou si formele lui inseamna trezirea spiritului. Este la fel cu ceea ce faceti in fiecare seara cand adormiti si cadeti in inconstiinta, atunci apar si cosmarele. Exista si somn constient. De exemplu atunci cand aveti un cosmar, noaptea in vis, daca deveniti constienti va puteti trezi imediat din cosmar iesind rapid din vis. Acelasi lucru il veti simti si cu cateva clipe inainte de a muri - vine ca un somn adanc sau ca agonie. Ambele sunt cadere in inconstienta spirituala. Agonia este lupta spiritului cu inconstientul. Acest vis frumos sau un cosmar este ceea ce sufletul inconstient (spirit adormit) viseaza dupa moarte - raiul sau iadul. Daca va ucideti egoul (muriti inainte de a muri) aveti posibilitatea sa muriti constienti - spiritul nemuritor este treaz adica dezidentificat cu egoul supus nasterii si mortii. Inainte de a muri sunteti pregatiti sa o faceti constienti - ramaneti vii adica neadormiti spiritual.
Reply With Quote
  #944  
Vechi 13.05.2011, 20:16:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Nicio legatura cu teoriile new age.

Trezirea are loc atunci cand reusiti sa va dezidentificati de formele lumesti efemere. Inconstienta spirituala este egoul si formele cu care el se identifica a fi un "eu" mic separat intr-un univers ostil. De aceea egoul este supus nasterii si mortii pentru ca voi cu adevarat sunteti nemuritori. Spiritul este nemuritor. Dar odata identificat cu egoul el devine adormit, inconstient, complet identificat cu formele efemere. Dezidentificarea de egou si formele lui inseamna trezirea spiritului. Este la fel cu ceea ce faceti in fiecare seara cand adormiti si cadeti in inconstiinta, atunci apar si cosmarele. Exista si somn constient. De exemplu atunci cand aveti un cosmar, noaptea in vis, daca deveniti constienti va puteti trezi imediat din cosmar iesind rapid din vis. Acelasi lucru il veti simti si cu cateva clipe inainte de a muri - vine ca un somn adanc sau ca agonie. Ambele sunt cadere in inconstienta spirituala. Agonia este lupta spiritului cu inconstientul. Acest vis frumos sau un cosmar este ceea ce sufletul inconstient (spirit adormit) viseaza dupa moarte - raiul sau iadul. Daca va ucideti egoul (muriti inainte de a muri) aveti posibilitatea sa muriti constienti - spiritul nemuritor este treaz adica dezidentificat cu egoul supus nasterii si mortii. Inainte de a muri sunteti pregatiti sa o faceti constienti - ramaneti vii adica neadormiti spiritual.
Cuvant cu cuvant teorii new-age :)
Reply With Quote
  #945  
Vechi 13.05.2011, 20:23:19
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cuvant cu cuvant teorii new-age :)


Nicio legatura. Nu ai trait dar le vei trai si tu.
Reply With Quote
  #946  
Vechi 13.05.2011, 20:34:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Da, e adevărat, nu am timp să citesc acum prea mult, iar problema trebuie aprofundată. Din ce spui, înțeleg că BO recunoaște că botezul s-a făcut formal, dar că este lipsit de har. Așa cum e scris, parcă, în epistolele Sf. Pavel, despre unii creștini care primiseră botezul, însă nu și Duhul Sfânt.
Botezul e, totuși, considerat valid dacă el este făcut de un creștin ortodox oarecare (în situații-limită, dar asta nu mi se pare important).
Însă în cazul catolicilor care au primit și confirmarea, botezul cred că este pe deplin valid.
Crestinul ortodox se considera ca este madular al Bisericii lui Hristos. In timp ce un eterodox nu se considera ca face parte din Biserica. Mai exista botezul dorintei si botezul prin sange, al martirilor. In cazul botezului dorintei, un caz exceptional e acela in care cineva care doreste sa fie botezat moare chiar inainte sa ajunga sa fie botezat.
Asadar, BO nu recunoaste nicio Taina in afara BO, in unele parti se reboteaza catolicii (in Grecia, daca am inteles bine).

In schimb si din afara ortodoxiei pot ajunge persoane la fel ca si dreptii in Vechiul Testament, doar c anu vor avea botezul si nu vor putea sa-L vada pe Dumnezeu.
O revelatie ampla a Judecatii finale o are Sf. Nifon: http://www.sfaturiortodoxe.ro/nifon/cap5.html
Reply With Quote
  #947  
Vechi 13.05.2011, 20:35:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Nicio legatura. Nu ai trait dar le vei trai si tu.
Diferenta e ca noi am aflat care este adevarul, tu inca il cauti, desi crezi ca l-ai aflat.
Reply With Quote
  #948  
Vechi 13.05.2011, 20:39:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Spui că și dacă Legea e înscrisă în inimile Neamurilor, ele nu se mântuiesc doar prin aceasta (aici vii direct în contradicție cu pasajul din Romani 2:12-13 pentru că, așa cum îți voi arăta mai jos, nu înțelegi bine ce este Legea; până și în linkul lui dobrin7m din postarea cu nr. 864 apare, printre faimoasele „4 legi ale mântuirii”, legea sub chipul conștiinței de sine).
Parintele Cleopa in cele 4 legi dupa care va judeca Dumnezeu nu spune ca se vor mantui, ci ca se vor judeca. Atunci cand merge cineva la tribunal e judecat dupa niste legi, nu inseamna ca e achitat. Chiar m-am uitat in articol, parintele nu spune in vreun loc de mantuire.
Reply With Quote
  #949  
Vechi 13.05.2011, 20:41:19
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Diferenta e ca noi am aflat care este adevarul, tu inca il cauti, desi crezi ca l-ai aflat.
De ce vorbesti cu "noi" in numele tau? De aici reiese ca adevarul tau este relativ tie ca persoana in primul rand si este un adevar produs de mintea ta si nu de traire.
Prin folosirea lui "noi" in numele tau eul fals se simte intregit si totodata dominant in fata celuilalt care pare a fi singur in fata multimii. Din aceasta se poate vedea scindarea eului in doua parti - in loc sa fii tu insuti incerci sa ai o relatie cu tine insuti si cand aceasta nu mai merge intregesti falsul eu prin adunarea imaginara a micului eu cu ceilalti in numele tau. Prin urmare atunci cand esti singur, relatia dintre tine si celalalt eu devine una trista, o povara de indurat.
Fii tu insuti si vei avea parte de "companie" placuta in orice situatie.

Last edited by Tangun; 13.05.2011 at 20:55:27.
Reply With Quote
  #950  
Vechi 13.05.2011, 22:09:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
2.Mantuire inseamna trezire din somnul inconstientei spirituale. Dezidentificarea cu forma lumeasca pentru a fi totuna cu Viata. Trezirea din somn este mantuirea. Trezirea din somn inseamna sa mori inainte de a muri. In acest fel are loc lichidarea egoului uman si a tuturor formelor cu care a fost el identificat. Ceea ce ramane este fiinta eterna, nemuritoare sau Viata vesnica, exemplul daruit de Hristos, prin care este necesar sa treaca fiecare egou uman in parte.
Se vede limpede că ai fost influențat de hinduism - care este o religie. :)

Dacă tot Îl menționezi pe Hristos, noi credem că El este unicul Fiu al Lui Dumnezeu și că El Însuși este una din cele trei Persoane ale singurului Dumnezeu. Hindușii Îl văd ca un avatar al lui Brahman și, dacă nu mă înșel, budiștii Îl consideră un Bodhisattva.

Tu ce crezi despre Iisus Hristos, dacă tot aduci vorba despre El?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15