Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2008, 19:05:56
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit Ecumenism?

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
(...)Dan Ilie Ciobotea, care la sedinta Sfantului Sinod al BOR propunea nici mai mult nici mai putin redefinirea dogmelor de credinta ortodoxe pentru apropierea de ereticii romano-catolici. (...)

De unde stii asta? Cand anume a propus asa ceva? E chiar ingrijorator... In aceeasi ordine de idei, uite ce am citit azi pe site-ul Facultatii de Teologie Iasi: "Facultatea de Teologie Ortodoxă (...) promovează și cultivă bunele relații (...) cu facultățile teologice din țară și străinătate, contribuie la conlucrarea ecumenică dintre Biserica Ortodoxă Română și celelalte Biserici creștine și cultivă dialogul inter-religios, inter-cultural cu accent pe dialogul între religie și știință." (http://www.teologie.uaic.ro/default.php?t=site&pgid=38)

Tot astazi am aflat ca ASCOR Iasi are si o sectie dedicata relatiilor externe si ecumenismului. In raportul lor pe 2006 sunt trecute astfel de evenimente, care incepeau si incheiau ziua cu rugaciuni ecumenice. Nici nu mai stiu ce sa zic...

Bogdan.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.11.2008, 19:15:15
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
De unde stii asta? Cand anume a propus asa ceva? E chiar ingrijorator... In aceeasi ordine de idei, uite ce am citit azi pe site-ul Facultatii de Teologie Iasi: "Facultatea de Teologie Ortodoxă (...) promovează și cultivă bunele relații (...) cu facultățile teologice din țară și străinătate, contribuie la conlucrarea ecumenică dintre Biserica Ortodoxă Română și celelalte Biserici creștine și cultivă dialogul inter-religios, inter-cultural cu accent pe dialogul între religie și știință." (http://www.teologie.uaic.ro/default.php?t=site&pgid=38)

Tot astazi am aflat ca ASCOR Iasi are si o sectie dedicata relatiilor externe si ecumenismului. In raportul lor pe 2006 sunt trecute astfel de evenimente, care incepeau si incheiau ziua cu rugaciuni ecumenice. Nici nu mai stiu ce sa zic...

Bogdan.
[COLOR=green]Este un pas spre progres, spre intelegere si dragoste. In sec 21 nu ar mai trebui sa auzim/sa citim ca romanii ortodocsi ii urasc pe romanii catolici. Asta ar trebui sa fie undeva, in istorie. Sa dea Dumnezeu sa fie asa pentru ca daca e asa aici e tot voia lui Dumnezeu![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.11.2008, 19:17:47
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Este un pas spre progres, spre intelegere si dragoste. In sec 21 nu ar mai trebui sa auzim/sa citim ca romanii ortodocsi ii urasc pe romanii catolici. Asta ar trebui sa fie undeva, in istorie. Sa dea Dumnezeu sa fie asa pentru ca daca e asa aici e tot voia lui Dumnezeu![/COLOR]
Unii oameni trebuie iubiti de la distanta. Ii iubim si pe catolici, dar nu ne putem amesteca cu ei nici nu ne putem ruga cu ei, pentru ca nu avem aceeasi credinta. Sfintii Parinti au vorbit foarte clar si raspicat impotriva unor astfel de legaturi cu ereticii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2008, 21:39:53
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Bogdan, am copilarit si am mers la scoala cu copii de diferite etnii si confesiuni religioase. Au fost la noi în casa, i-am omenit la sarbatorile noastre si a fost si invers. Nu i-am auzit niciodata pe parintii mei hulind sau acuzand pe cineva din cauza etniei sau a comunitatii religioase.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Acum, ca profesor, am elevi de diferite nationalitati si confesiuni religioase. In scoala fac religia numai elevii ortodocsi si elevii catolici. Elevii de la celelalte confesiuni merg la scoala lor in weekend. Copiii nostri sunt prieteni, impart un mar sau o punga cu bomboane. Adesea copiii catolici merg la orele de religie ortodoxa si invers. Nimeni nu le interzice nimic. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Oare n-am putea invata de la copiii nostri dragostea, prietenia, toleranta, bunatatea, omenia? Copiii nostri nu s-au nascut sa urasca. Noi ii invatam ura, le-o transmitem, le-o inoculam, ii obligam ca de la o anumita varsta sa devina fiare. Cui foloseste? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ce s-ar intampla daca soarele ar incalzi pamantul preferential? [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2008, 22:20:38
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Cum silverstar,chiar nu stii ca soarele incalzeste preferential ? La ecuator e asa de cald iar la poli asa de frig.
Cum,ce zici ?...nu soarele este de vina ci alcatuirea planetei.Ai dreptate,cam asa este si la oameni.Dumnezeu este acelasi numai oamenii au conformatii diferite...deci unii sint incalziti mai mult iar altii mai putin.

Oricum, de data aceasta mi-a placut mesajul tau,sint de acord cu tine 197 %.Numai ca Bogdan vorbea de ecumenism,nu are nici o legatura cu ce ai scris tu.
Astia spun cam asa,metaforic:mai copilasi dragalasi,ortodocsi,catolici,protestanti,musulmani ,budisti,albi si negri,scunzi si inalti,grasi si slabi...pupa-i-ar mosul pe ei...voi nu stiati,dar parintii vostri nu sint de fapt adevaratii vostri parinti,asta este o chestie demodata care tine de prea multi ani si in care cred numai ortodocsii aia prosti...parintii vostri se vor naste abia miine,din eprubetele noastre sau poate ii clonam,vedem noi...asa ca daca vreti sa va jucati frumos,sa primiti prajiturele,sa va tineti de miini si sa cintati,etc...de miine sa nu va mai auzim ca spuneti cuvintele mama si tata...cam astia sint ecumenistii,asa ca sa inteleaga si ...si...."ortodocsii aia".
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.11.2008, 22:34:15
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

draga silverstar,

Am zis ca sint de acord cu tine numai 197 % si nu 200 % cum era normal pentru numai 2 cuvintele din mesajul tau... si invers ...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.11.2008, 00:55:08
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Bogdan, am copilarit si am mers la scoala cu copii de diferite etnii si confesiuni religioase. Au fost la noi în casa, i-am omenit la sarbatorile noastre si a fost si invers. Nu i-am auzit niciodata pe parintii mei hulind sau acuzand pe cineva din cauza etniei sau a comunitatii religioase.[/COLOR]

[COLOR=green]Acum, ca profesor, am elevi de diferite nationalitati si confesiuni religioase. In scoala fac religia numai elevii ortodocsi si elevii catolici. Elevii de la celelalte confesiuni merg la scoala lor in weekend. Copiii nostri sunt prieteni, impart un mar sau o punga cu bomboane. Adesea copiii catolici merg la orele de religie ortodoxa si invers. Nimeni nu le interzice nimic. [/COLOR]

[COLOR=green]Oare n-am putea invata de la copiii nostri dragostea, prietenia, toleranta, bunatatea, omenia? Copiii nostri nu s-au nascut sa urasca. Noi ii invatam ura, le-o transmitem, le-o inoculam, ii obligam ca de la o anumita varsta sa devina fiare. Cui foloseste? [/COLOR]

[COLOR=green]Ce s-ar intampla daca soarele ar incalzi pamantul preferential? [/COLOR]
De ce oare nu intelegi ca nu e vorba de nici un fel de ura. Nici eu nici ceilalti antiecumenisti nu uram pe nimeni. Dar nici de comuniune nu poate fi vorba. Citeste Biblia si ai sa vezi ca de la inceputuri Dumnezeu a spus cat de important este sa nu se amestece evreii cu cei de alte credinte. Si in Noul Testament la fel. Si Sfintii Parinti au vorbit despre cat de important este sa nu ne amestecam cu cei eretici sau necredinciosi. Canoanele Sfintilor Parinti de condamna chiar si daca intram in casa si stam la masa cu cei care traiesc necununati.

Exista 2 motive pentru aceasta separare:

1. Sa nu se molipseasca binecredinciosii de la eretici sau de la necredinciosi. Cei care nu asculta, ajung pana la urma sa se molipseasca, vezi si in Vechiul Testament.

2. Sa le arate ereticilor si necredinciosilor ca sunt in afara Bisericii. Cum spunea cineva, a-i confirma cuiva greseala, a-l face sa creada ca credinta lui falsa e adevarata, nu e dragoste normala, e o dragoste bolnava.

Bogdan.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.11.2008, 11:56:28
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Frumos post,Bogdan,am sa adaug si eu ceva:

[COLOR=#003300]Parintele Nicolae Steinhardt a spus-o definitiv in al sau “Jurnal al fericirii“: “Singura sansa de supravietuire a crestinismului rasaritean este aceea a unui razboi întru cuvânt. Sa marturisim pana la moarte pe Hristos si sa aparam ortodoxia cu pretul sangelui nostru.[/COLOR]
[COLOR=#003300][/COLOR]
[COLOR=#003300]Doamne ajuta![/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.04.2014, 23:35:58
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit Da, ecumenism

Pentru cei care se sperie de cuvantul ecumenism si descriu prin el tot ce poate fi mai rau, rog a se citi
http://www.scribd.com/doc/134218659/...ntru-ecumenism
(pe scribd)
sau
https://mega.co.nz/#!0QpzlYTL!eIovgs...udeQG_RNbtF2L0
(link de download)

Dumnezeu vrea sa aiba o Biserica unita si universala, spre slava Lui, dar oamenii fac tot ce pot ca sa impiedice asta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.04.2014, 00:15:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinp Vezi mesajul
Pentru cei care se sperie de cuvantul ecumenism si descriu prin el tot ce poate fi mai rau, rog a se citi
http://www.scribd.com/doc/134218659/...ntru-ecumenism
(pe scribd)
sau
https://mega.co.nz/#!0QpzlYTL!eIovgs...udeQG_RNbtF2L0
(link de download)

Dumnezeu vrea sa aiba o Biserica unita si universala, spre slava Lui, dar oamenii fac tot ce pot ca sa impiedice asta.
Cred ca trebuie sa facem un efort sa facem voia lui Dumnezeu pur si simplu, adica fara vorbe mari. Voia lui Dumnezeu se descopera unor asceti cu viata sfanta. Sa ne smerim si sa-i ascultam in primul rand pe ei. Problemele de credinta sunt delicate. Sa ne asiguram ca nu ascultam de om, ci de Dumnezeu. Insusi Sfantul Serafim de Sarov ne atentiona ca este important sa avem trezvie, caci necuratul cauta sa-i insele si pe cei alesi.

Sa luptam cu gandurile rele, iar cei care suntem ortodocsi sa cautam sa ne cunoastem credinta cu adevarat si abia apoi sa vedem daca e nevoie s-o ajustam in vreun fel sau nu. Atunci cand ni se ofera o ciorba, nu putem sa adaugam sare in ea inainte de a o gusta. Riscam sa n-o mai putem manca deloc. La fel se intampla si cu credinta noastrea ortodoxa. Cei care o cunosc bine nu simt nevoia s-o modifice cu nimic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 02:46:41
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 04:51:19
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 17:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 21:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 10:35:57