Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2011, 16:53:14
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Prin ce postam, putem sminti

In primul rand, iertare tuturor pentru toate ineptiile si aperatiile pe care le-am postat, lucruri nefolositoare si spuse fara rost...Inainte de a citi vreo postare de-a mea,uitati-va la nick si inmuiati-va (ori macar putin) dezamagirea de starea in care ma aflu...la urma urmei, nestiutoare sunt.
Dar nu acesta este scopul topicului(sa-mi fac reclama).Doresc doar, ca macar citind titlul, sa ne amintim ceva despre care probabil ca multi stim, am citit, dar se intampla sa uitam.Putem sminti, atragea in pacat pe fratele si fara sa vrem!!
Dragutilor utilizatori, hai sa nu ne mai certam...si ce scriem,tot vorbe sunt.Mai bine spre lauda si multumire(lui Dumnezeu,aproapelui,nu mandrie pentru propria persoana), decat insulte, jicniri, ori raspunsuri...hmm...mai putin crestinesti.
Ori de cate ori ne ia gura pe dinainte, diavolul intunecandu-ne mintile, sa ne amintim de cuvintele Apostolului Pavel:

Last edited by o nestiutoare_; 20.02.2011 at 16:56:40.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2011, 16:53:59
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar dacă aș vorbi în limbi omenești și îngerești, și n-aș avea dragoste, Sunt o aramă sunătoare sau un chimval zângănitor.


2 Și chiar dacă aș avea darul proorociei, și aș cunoaște toate tainele și toată știința; chiar dacă aș avea toată credința așa încît să mut și munții, și n-aș avea dragoste, nu Sunt nimic.


3 Și chiar dacă mi-aș împărți toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aș da trupul să fie ars, și n-aș avea dragoste, nu-mi folosește la nimic.


4 Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuiește; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie,


5 nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândește la rău,


6 nu se bucură de neleguire, ci se bucură de adevăr,


7 acopere totul, crede totul, nădăjduiește totul, sufere totul.


8 Dragostea nu va pieri niciodată. Proorociile se vor sfârși; limbile vor înceta; cunoștința va avea sfârșit.


9 Căci cunoaștem în parte, și proorocim în parte;


10 dar când va veni ce este desăvârșit, acest „în parte” se va sfârși.


11 Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil, gândeam ca un copil; când m-am făcut om mare, am lepădat ce era copilăresc.


12 Acum, vedem ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea față în față. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaște deplin, așa cum am fost și eu cunoscut pe deplin.


13 Acum, deci, rămân aceste trei: credința, nădejdea și dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea.




Pace voua!>:D<
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2011, 17:44:37
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Prin ce postăm putem sminti pe alții

E adevărat, dar ne putem sminti chiar și pe noi înșine, dacă nu găsim echilibrul între a sta pe forum sau, în general, pe calculator și obligațiile cotidiene. Calculatorul are darul de-a ne mai lua din timp, evident că nu e vina lui, ca să zic așa, avem și noi o oareșcare contribuție.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2011, 17:52:18
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
E adevărat, dar ne putem sminti chiar și pe noi înșine, dacă nu găsim echilibrul între a sta pe forum sau, în general, pe calculator și obligațiile cotidiene. Calculatorul are darul de-a ne mai lua din timp, evident că nu e vina lui, ca să zic așa, avem și noi o oareșcare contribuție.
Aveti dreptate!

Si am mai observat ceva, postrea pe forum scoate la suprafata fariseul din noi, noi suntem aia buni care-i judecam pe cei rai, uitand ca Mantuitorul a dat binecuvantare vamesului si a cinat in casa lui, cu toate ca era plin de pacate.
Suntem noi in masura sa judecam, cunoastem noi judecata Domnului?
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2011, 18:01:32
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicole_Alma Vezi mesajul
Aveti dreptate!
Si am mai observat ceva, postarea pe forum scoate la suprafata fariseul din noi, noi suntem aia buni care-i judecam pe cei rai, uitand ca Mantuitorul a dat binecuvantare vamesului si a cinat in casa lui, cu toate ca era plin de pacate.
Suntem noi in masura sa judecam, cunoastem noi judecata Domnului?
Fariseul din noi se vădește tocmai datorită anonimatului user-ului care poate prolifera orice până și injurii, oricum, nu răspunde pentru ele în fața nimănui. Cel mult o banare și atât, încă o înregistrare și de la capăt... Eu aș mai urmări și IP-urile, un Mac, ceva... În spatele anonimatului devii chiar și ăla bun care le știe pe toate și nu trebuie să dea explicații face to face, oricum o abordare directă ne-ar face pe mulți să dăm îndărăt.

Oricum, acesta e forumul și noi sfințim locul: comportamentul nostru va determina și imaginea acestui forum! E adevărat că răspundem individual și avem o imagine proprie (ca useri) în fața celorlalți, dar, știi șitu, cum e un măr putred între zece, le strică și pe celelalte, în nici un caz, nu devine comestibil.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2011, 18:22:06
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
E adevărat, dar ne putem sminti chiar și pe noi înșine, dacă nu găsim echilibrul între a sta pe forum sau, în general, pe calculator și obligațiile cotidiene. Calculatorul are darul de-a ne mai lua din timp, evident că nu e vina lui, ca să zic așa, avem și noi o oareșcare contribuție.

Ce echilibru domule ?

[quote=gabriel 30;339892] ..echilibrul vine de la Satana."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2011, 18:30:08
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Prin ce postam ,putem simti .

Postam ce-ia ce simtim bun si util ,nu tot ceia ce ne trece prin mintea intunecata de multe ori de cel rau .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2011, 18:35:44
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=cristinadaciana;339991]Ce echilibru domule ?

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
..echilibrul vine de la Satana."
Cred ca echilibrul e cel mai bun.
Nici excesul de zel(cu toate intentiile bune cu care il facem) nu aduce neaparat un lucru bun.
Daca da intr-o obsesie, nu foloseste nimanui.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2011, 19:29:54
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Prin ce postam, putem sminti

Ar trebui sa fim mai atenti la cuvintele pe care le postam si sa punem in lucru doar acele cuvinte, idei, ganduri care zidesc si nu pe cele care sa-l "darame" pe preopinent, numai ca sa ne ridice pe noi, atunci altfel ar arata si forumul, ar deveni si el cu adevarat crestin. Spunea cineva un gand intelept ca daca nu poti spune cuiva ceva ziditor atunci mai bine taci. Dar poate ca era mai bine sa fi tacut si eu..
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.02.2011, 22:34:46
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Am sa va Impartasesc o pilda ce daca o Intelegem asa cum este ea atunci vom Intelege ce avem noi de facut.

Era odata de nu demult Un om care avea frica lui Dumnezeu si era primitor de straini si Iubitor de Dumnezeu aproape pIna la fanatism, acest om seara iesea la poarta cetati si pe toti straini care ajungeau in acea cetate ii lua la casa lui sii ospata Insa Inainte de toate EL le punea urmatoarea Intrebare Tu cui slujesti??? si oameni raspundeau Lui Dumnezeu , atunci omul nostru Isi Incingea mijlocul si le spala picioarele si Ii ospata din belsugul roadelor lui si se bucura mult de binele cel facea, crezind ca face tot cei placut lui Dumnezeu.
In una din zile vine o caravana cu mare bogatie si cu multe camile si oameni , iar omnul nostru ortodox convins si radical repede Il duce In casa lui si trece la spalatul piciorelor si la ospat far sa mai intrebe la cine slujeste acel strain care a intrat in casa lui ,pentru ca asa era voia Lui Dumnezeu ca el sa vada adevarata voie si dragoste a Lui Dumnezeu dupa ce au mIncat si au baut sau dus la culcare , iar dupa o vreme cam pe la ceasul al doilea sa adus aminte gazda ca el nu la intrebat pe strain ca el cui slujeste , si sa ridicat din asternutul lui si a venit la usa camerei unde dormea strainul si a batut la usa si la trezit din somn cerindui iertare ca nu la Intrebat Inainte ca el cui slujeste, iar strainul ia raspuns ca el slujeste deavolului, atunci gazda noastra zise strainului scoalate si strInge tot ce ai si iesi din casa mea ca in casa mea nu a intrat nimeni din cei ce nu slujesc Lui Dumnezeu, atunci a plecat strainul In noapte ,pentru ca el In noapte a fost toata veata lui ne cunoscInd pe Dumnezeu , iar omul nostru sa culcat la locul lui far a se gindi la ce a facut crezind ca a facut bine si placut lucru Inainte Lui Dumnezeu.
Dar la ceasul al treilea din noapte sau al patrulea domnul cheama pe stapinul case iar el raspunde da Doamne aici sunt vorbeste ca asculta sluga Ta. iar Domnul zise ce ai facut omului care lam trimis sa vina la tine ca tu sa ma faci cunoscut lui prin fapta si vorba spusa de tine, iara gazda zise ca sa se scuze Doamne tu stii ca in casa mea na Intrat unul care sa nu slujeasca Tie, stiu Zise Domnul ,Insa eu lam suportat pe acest om tomp de 38 de ani si iam dat multe bogati si mult bine iar tu nu lai putut suferi o noapte si nu ai cautat sa ma descoperi Lui , acum dar scoalate si cauta acest om si ca dac nu ai sal gasesti si nu aqi sal Intorci din drumul lui la ziua judecati din miinile tale voi cere sufletul lui si tu vei fi judecat pentru perzarea lui, iar omul nostru sa sculat si dupa multa truda si oboseala si multi ani la gasit pe acel om si cu mare greutate la adus In casa lui si ia spus toata intimplarea si acel om sa intors la Dumnezeu Laudat In fiul si In Duhul SfInt.
asa ca ar fi bine sa fim cu luare aminte la judecatile pe care le facem si la felul nostru de slujire sa ncredem ca ceia ce ne pare noua bun si radical Ii place si Bunului Dumnezeu.
SLAVIT SA FIE DOMNUL amin amin amin +++ +++ `+++ +++
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 14:29:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
ce putem face.. Qquasar Generalitati 14 05.01.2011 00:16:04
In ce calitate postam pe acest forum? (Sondaj) sophia Biserica Ortodoxa Romana 30 31.05.2010 16:38:09