Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfinti Parinti (Patrologie)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 03.05.2012, 15:37:22
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Genul proxim al trupului este materia. Fără materie, nu există trup.
cred ca glumiti, vad ca vehiculati notiuni care pe noi oamenii ne depasesc, nu putem spune din ce sunt compusi ingerii (ca au sau ca nu au trup, sau ce fel de trup, cum sunt ei), cred ca ar fi cazul sa ramanem la revelatia venita prin apostolul Pavel care spune ca asa cum sunt trupuri pamantesti sunt si trupuri ceresti/duhovnicesti/spirituale, repet, Pavel o spune la timpul prezent, deci se refera la cei care populeaza Cerul adica ingerii.

nu e cazul sa facem alte speculatii !

ati spus: "fara materie nu exista trup", pai crestinii ridicati la viata cereasca, vor avea trup ceresc dupa scrierile inspirate ale lui Pavel, prin urmare aveti certitudinea ca acele trupuri sunt compuse din materie? ce materie vreti sa existe in Cer? acolo e un loc spiritual, nu exista materie!

Last edited by JoyDivision; 03.05.2012 at 15:41:12.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 03.05.2012, 15:58:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
cred ca glumiti, vad ca vehiculati notiuni care pe noi oamenii ne depasesc, nu putem spune din ce sunt compusi ingerii (ca au sau ca nu au trup, sau ce fel de trup, cum sunt ei), cred ca ar fi cazul sa ramanem la revelatia venita prin apostolul Pavel care spune ca asa cum sunt trupuri pamantesti sunt si trupuri ceresti/duhovnicesti/spirituale, repet, Pavel o spune la timpul prezent, deci se refera la cei care populeaza Cerul adica ingerii.
Iar eu v-am răspuns că arvuna acestor "trupuri cerești", alcătuite din materie, cu mâini, picioare, păr, etc, noi o puteam vedea încă de pe acum. O putem săruta, pipăi și putem să-i constatăm deplina materialitate. Sunt trupurile incorupte. Sunt sfinții care nu se hrănesc, uneori, cu anii. Nu iau nimic altceva decât Sf Euharistie, și aceea adusă de îngeri. Trupul lor, chiar și mort acum, răspândește o senzație de seninătate. Cât de mare trebuie să fie slava unor asemenea trupuri, în care materia va redobândi viață, pulsând din nou!

Răspundeți-mi, vă rog, la o întrebare: Trupul lui Cristos, pe Muntele Tabor, era trup ceresc sau trup pământesc ? Avea, atunci, Isus mâini și picioare, ori sunteți de părere că, pentru un sfert de oră sau cât a durat acel minunat eveniment, și le pierduse ?


Iată, văd că aveți un suveran dispreț față de materie. Față de trup. Îmi păreți a le considera existențe de mâna a doua. Și totuși, trupurile au fost un mare dar al lui Dumnezeu. Mă refer la trupurile din materia originală, încă necoruptă. O interesantă părere teologică, larg răspândită în Evul Mediu, socotea că Revolta Îngerilor a avut loc ca urmare a faptului că Lucifer a aflat de planurile lui Dumnezeu de a alcătui existențe noi, duale, cu spirit și trup, numite "oameni". Ei ar fi urmat să se bucure de aceeași bucurie de care se bucurau îngerii. "Cum? Niște entități cu un nenorocit de trup să aibă acces la ceea ce eu, Purtătorul Luminii, am ??" Să nu fie ! Să nu cumva să suferiți de aceeași mentalitate, aruncând în derizoriu darul lui Dumnezeu: darul trupului și să socotiți, precum adepții New Age socotesc, că nu vom fi trupuri înviate, ci un fel de holograme. Nu, domnișoară! Nu cu alți ochi vom vedea Fața lui Dumnezeu, ci chiar cu ochii noștri, exact aceia pe care îi avem acum, restaurați potrivit planului inițial al Artistului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #83  
Vechi 03.05.2012, 16:17:21
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Răspundeți-mi, vă rog, la o întrebare: Trupul lui Cristos, pe Muntele Tabor, era trup ceresc sau trup pământesc ? Avea, atunci, Isus mâini și picioare, ori sunteți de părere că, pentru un sfert de oră sau cât a durat acel minunat eveniment, și le pierduse ?
ma depaseste, nu am de unde sa stiu, oricum tineti cont de faptul ca cei prezenti, Iacov, Ioan, Petru priveau la schimbarea la fata a Domnului cu ochii fizici, asa cum avem si noi; cand o sa-mi demonstrati ca putem vedea entitatile spirituale cu acesti ochi fizici, mai discutam. ok?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să nu cumva să suferiți de aceeași mentalitate, aruncând în derizoriu darul lui Dumnezeu: darul trupului și să socotiți, precum adepții New Age socotesc, că nu vom fi trupuri înviate, ci un fel de holograme.
holograme? asa am zis eu, ca vom fi holograme? de unde le tot scoateti? am spus ca cei inviati vor avea trupuri ceresti, bazandu-ma pe Corinteni cap.15, mai mult nu stim cum sunt acele trupuri ceresti, pt ca Ioan spune ca ce vom fi inca nu s-a aratat.

Last edited by JoyDivision; 03.05.2012 at 16:34:43.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 04.05.2012, 01:27:25
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
daca observi, reprosul nu iti era adus tie ci deliei31, care m-a facut chiar sa plang !


Well, JoyDivision, sorry. Iarta-ma te rog, daca e adevarat ca te-as fi facut sa plangi!
Acuma, sa te intreb ceva. Tu, daca ai vedea pe cineva aflat intr-un pericol iminent de care nu e constient, de exemplu, in caz de cutremur, un tavan urmeaza sa se prabuseasca peste acela, ce ai face daca ai fi in imediata lui apropiere?
Nu-i asa ca primul impuls ar fi sa-i provoci o miscare brusca, sa-l impingi, ori sa-l tragi, ori sa-l trantesti mai incolo la pamant?
In situatii normale, ar putea fi luata drept agresiune, insa in caz de pericol iminent, acest tip de interventie, nu numai ca nu poate fi socotit agresiva, ba din contra: un asemenea gest i-ar salva viata.

Ori ce-ai face daca ai vedea pe cineva gata-gata sa bea dintr-o sticla cu otrava, crezand ca e apa?
Nu-i asa ca prima reactie ar fi sa-i dai peste mana sa scape sticla jos?
Si nu-i la fel de adevarat ca prima reactie a aceluia ar fi indignarea vizavi de comportamentul tau, nestiind ca tu-i vrei binele. Ulterior, insa ti-ar fi recunoscator.

Ei, bine, de ce am facut introducerea asta? Ai inteles, nu?
Fara sa am pretentia ca as fi scutita de erori si fara sa am intentia de a incalca libertatea de optiune a cuiva, incerc sa-ti spun ca am sesizat in ideile pe care le sustii otrava mai multor erezii de mult dezbatute de sfinti si aruncate la gunoiul istoriei, de care probabil nu-ti dai seama.

Daca ai perceput interventia mea ca fiind prea radicala ori intempestiva, in orice caz, o experienta neplacuta, n-am facut decat sa te atentionez de pericolul ce pandeste in imediata apropiere a ereziei.

Nu ti-am adresat tie PERSONAL nici o invectiva, nici o ofensa, nu ti-am pus nici o eticheta, n-am atacat PERSOANA ta , ci am incercat sa combat ideile pe care le sustii. Ideile, nu persoana ta.

Nu tie ti-am pus vreo eticheta, ci doar ti-am citit ce scrie pe eticheta sticlei din care vrei sa bei: EREZIA = OTRAVA SUFLETEASCA, POISON, PERICOL DE MOARTE, ACHTUNG! BEWARE!

Am mai discutat si cu alti neortodocsi si de pe acest forum si din alte parti. Nu spun ca sta in puterea mea sa starpesc erezia, nicidecum, departe de mine asta. Eu insami am enorm de multe lacune, insa nu pot sa nu sesizez cand ceva e total contradictoriu cu dreapta invatatura despre mantuire.

Enorm de multe erezii, ineptii, anomalii si elucubratii aberante se vehiculeaza pe acest forum, unele izbitoare de-a dreptul, altele foarte subtile si rafinate. In functie de diversele strategii de inselare demonica. Sunt inca si altele practic neobservabile ochiului ne-expert. Nu spun ca as fi in stare eu sa le deconspir pe toate, ci spun ca Biserica lui Hristos e straina de ele.

Toate vin din necunoasterea dreptei credinte care lasa loc diavolului sa strecoare cata otrava vrea el, ca doar cu asta se ocupa necuratul.

Ziceai ca tu pui accentul pe moralitate si pe relatia cu Dumnezeu. De o viata morala sunt in stare si ateii iar o relatie cu Dumnezeu nu putem avea daca IL confundam cu opusul Lui, daca invatatura despre El e ambigua, eronata, total contradictorie cu invatatura dreapta a sfintilor de pana la noi.

Sau putem avea o relatie, numai ca un astfel de dumnezeu, e de fapt un ALT dumnezeu, cu d mic, un idol mental, un dumnezeu inchipuit, creat dupa chipul si asemanarea noastra, altul decat Cel adevarat.

Conceptiile tale dezvaluie un amalgam din mai multe invataturi contradictorii, un sincretism total strain de invatatura sfintilor de pana la noi.

Desigur, fiecare e liber sa creada ce doreste, e liber sa bea otrava cu efect intarziat a ereziei crezand ca e apa. Insa inainte trebuie avertizat. Daca o va bea dupa ce a fost avertizat, o face pe riscul lui, in cunostinta de cauza.

Daca esti inca in faza indefinita a cautarilor, incearca sa citesti pentru inceput invatatura ortodoxa sistematizata in catehism.

Ok, cam atat, cred ca m-am facut suficient de antipatica pe ziua de azi.
My apologies once again si retine te rog in a nutshell tot ce-am spus mai sus : „Erezia trebuie starpita, insa nu cu sustinatori cu tot!” – un citat de la simpaticul neortodox Theodor de Mopsuestia citire.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 04.05.2012, 11:56:57
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Well, JoyDivision, sorry. Iarta-ma te rog, daca e adevarat ca te-as fi facut sa plangi!
bineinteles ca te iert, doar asa ne-a invatat Mantuitorul.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Acuma, sa te intreb ceva. Tu, daca ai vedea pe cineva aflat intr-un pericol iminent de care nu e constient, de exemplu, in caz de cutremur, un tavan urmeaza sa se prabuseasca peste acela, ce ai face daca ai fi in imediata lui apropiere?
Nu-i asa ca primul impuls ar fi sa-i provoci o miscare brusca, sa-l impingi, ori sa-l tragi, ori sa-l trantesti mai incolo la pamant?
comparatia este foarte fortata, deoarece acest aspect nu este decisiv in procesul de mantuire, si nu uita ce a spus Pavel la Filipeni 3:15-16!

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul

My apologies once again si retine te rog in a nutshell tot ce-am spus mai sus : „Erezia trebuie starpita, insa nu cu sustinatori cu tot!” – un citat de la simpaticul neortodox Theodor de Mopsuestia citire.
noi in USA ne respectam credintele reciproc si nu ne facem eretici, asta ar fi un gest foarte urat!
lasati-L pe Dumnezeu sa stabileasca cine e eretic si cine nu! pana atunci, fiecare sa-si vada de relatia cu Domnul asa cum ii dicteaza constiinta.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 04.05.2012, 12:09:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
noi in USA ne respectam credintele reciproc si nu ne facem eretici, asta ar fi un gest foarte urat!
lasati-L pe Dumnezeu sa stabileasca cine e eretic si cine nu! pana atunci, fiecare sa-si vada de relatia cu Domnul asa cum ii dicteaza constiinta.
Acuma, fara a fi malitioasa, americanii nici nu pot sa se faca unul pe altul “eretic”, pentru ca sunt de factura ecumenista, fragmentati in zeci de mii de denominatiuni ce sunt privite ca revelari salvatoare ale lui Dumnezeu, in aceeasi masura, pe care Hristos le cuprinde prin insusi universalitatea lui concreta si transcendenta, ce depaseste orice forma religioasa. Absolutizarea acestei credinte a lor, adica a relativului duce la relativizarea absolutului , adica a Adevarului.

Pe topicul despre Ecumenism am transpus intr-o imagine plastica, ceea ce inteleg eu prin relativizarea credintei si care cred ca se intampla in cazul societatii americane:
Citat:
Relativizarea credintei, o vad ca pe un munte, avand piatra vie (Hristos) in varful ei, izvorul spiritualitatii ce se revarsa peste munte si o cale dreapta, abrupta , pe linia de cea mai mare panta , plus multe carari serpuitoare, intortocheate, ce urmeaza curbele de nivel,ce ajung pana la pisc, la Imparatie. Ecumenistii spun: nu conteaza cararea pe care o alegi, din moment ce toate ajung sus, au o perspectiva de ansamblu asupra muntelui. Ceilalti au o perspectiva generala, dar si una asupra detaliului, astfel: in punctele de interesectie dintre linia de cea mai mare panta si cararile serpuitoare, intalnesc convergente de sens, valori umane comnune, pe care le recunosc, insa vad si arborii cazuti, ce blocheaza cararile, unele mai jos, altele mai sus, spre pisc, ceea ce ii face pe oameni sa se intoarca si sa caute calea cea dreapta,caci ea e singura ce se deschide spre Imparatie.
Citat:
Și strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață și puțini sunt care o află. (Matei 7:14)

Last edited by ioanna; 04.05.2012 at 12:43:03.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 04.05.2012, 12:36:19
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Acuma, fara a fi malitioasa, americanii nici nu pot sa se faca unul pe altul “eretic”, pentru ca sunt de factura ecumenista, fragmentati in zeci de mii de denominatiuni ce sunt privite ca revelari salvatoare ale lui Dumnezeu, in aceeasi masura, pe care Hristos le cuprinde prin insusi universalitatea lui concreta si transcendenta, ce depaseste orice forma religioasa. Absolutizarea acestei credinte a lor, adica a relativului duce la relativizarea absolutului , adica a Adevarului.
yep, un punct de vedere obiectiv, totusi tine si de buna crestere si bunul simt sa nu ne adresam cu adjective, tine de educatie (tu poti considera in inima ta ca respectivul greseste, poti sa-l consideri eretic insa...hai sa vedem scriptural cine are caderea sa proclame public erezia unora sau altora sunt exact aceia pusi de Dumnezeu sa pastoreasca turma Sa, daca nu faceti parte din acea categorie e bine sa nu adresati astfel de vorbe deoarece pot parea jignitoare si blocheaza dialogul si relatia interumana are de suferit)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 04.05.2012, 12:37:03
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
daca e adevarat ca te-as fi facut sa plangi!
cateva lacrimi.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 04.05.2012, 12:43:25
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

prin urmare puteti lua in considerare opinia mea cu privire la trupurile pregatite pentru cei merituosi, care si-au spalat pacatele in sangele Mielului, ca sunt trupuri ceresti, glorificate (asa cum afirma Pavel), trupuri de tipul carora au si ingerii (e foarte probabil ca la aceia s-a referit Pavel cand a spus ca exista trupuri pamantesti si trupuri ceresti); Domnul Isus, din punctul meu de vedere, are trup spiritual (asa zic, pentru a se intelege, poate ca Isus nu are trup ci ceva pe care omul nu-l poate cuprinde) identic cu al Tatalui (ca natura, substanta, nu inseamna ca sunt una si aceeasi persoana), nu are ochi, urechi, gat, nas cum a afirmat domnul Dragomir ci asa s-a aratat ucenicilor pentru a putea interactiona cu acestia, Isus poate sa se arate cum doreste insa trupul/forma Sa este exact ca a Tatalui. Cum sunt ingerii sau cum vor fi crestinii odata ajunsi in Cer, inca nu s-a aratat, nu se stie cum, abia atunci cand vom fi in acea situatie vom realiza ce si cum, prin urmare apostolul ne asigura ca realitatile ceresti momentan ne sunt indisponibile deoarece cu trupul acesta fizic nu le putem percepe. Nici pe Isus nu-L putem vedea acum asa cum este, decat atunci. Ce va fi, cum vom fi, este inutil sa facem speculatii.
Atat am avut de zis, multumesc pentru atentia acordata!
Daca altii au alte pareri, no problem.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 04.05.2012, 12:47:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
yep, un punct de vedere obiectiv, totusi tine si de buna crestere si bunul simt sa nu ne adresam cu adjective, tine de educatie (tu poti considera in inima ta ca respectivul greseste, poti sa-l consideri eretic insa...hai sa vedem scriptural cine are caderea sa proclame public erezia unora sau altora sunt exact aceia pusi de Dumnezeu sa pastoreasca turma Sa, daca nu faceti parte din acea categorie e bine sa nu adresati astfel de vorbe deoarece pot parea jignitoare si blocheaza dialogul si relatia interumana are de suferit)
Fiind pe un forum crestin-ortodox, nu se pot lasa ca unele opinii, straine de invatatura Bisericii (deci considerate eretice) sa nu fie combatute, ca ortodocsii, care n-au o cultura teologica temenica, sa nu cada in capcana lor. Asa cum spunea Delia, erezia trebuie starpita, nu cu sustinatori cu tot.Tu ai ales sa intri pe un forum crestin-ortodox si stii foarte bine ca exista diferente doctrinare intre credinta ta si cea ortodoxa, care nu pot fi acceptate de dragul dialogului sau pentru ca ne esti simpatica :)

Last edited by ioanna; 04.05.2012 at 12:50:05.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
GANDIREA PATRISTICA sau VIATA IN HRISTOS Pelerin spre Rasarit Sfinti Parinti (Patrologie) 453 04.10.2017 17:19:50
Dogmatica Patristica Ortodoxa myself00 Generalitati 7 10.09.2012 19:23:37
Proprietățile trupurilor înviate Mihnea Dragomir Din Noul Testament 2 22.04.2012 23:19:56
Cum au fost descoperite trupurile Brancovenilor viorela Intrebari utilizatori 3 23.08.2011 03:11:28
Erau Adam si Eva cu trupurile goale in Rai inainte de cadere? mihailt Generalitati 15 13.02.2010 00:07:10