Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.10.2007, 12:31:17
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

fratilor ma intereseaza f mult parerile voastre ,intr-un sat uitat de lume si mic de care multi nu au auzit,se intampla ca jumate din sat sunt stilisti,o treime sectari si cealalta treime sunt ortodocsi ,mai mult de jumatate din sat sunt rude intre ei ,ba chiar unii sunt casatoriti intre ei,cd preotul satului a incercat sa faca consiliul ba chiar au si jurat pe evanghelie,s-a ales pana la urma consiliul dar doar cu numele pe hartie ,ca de ingrijit nici chip ,sunt consilieri doar ca sa ii ia parintele cu botezul sau craciunul ca sa faca bani,chiar cd a trebuit sa vina episcopul in acea parohie ei nici macar nu au venit sa ajute la curatenie,nici nu s-au interesat macar ,inafara de o batranica care e cu adevarat sluga lui Hristos.parintele ii cheama la biserica ,ma rog face misiune,si cd sunt rugati sa vina la bis sau sa le explice cum sta treaba cu stilul vechi nu vor sa asculte ,dar cd mor au pretentia de a intra in biserica.cd are loc o inmormantare pe stil vechi isi chem preoti din alte parti stilisti sa slujeasca in biserica administrata de acest preot care nu e de acord bineinteles ,dar acest preot amenintat de ei fiind beti fac ce vor .alti eretici din acest sat au pretentii la lucrurile sfinte ale bisericii si care tot asa ameninta preotul.va rog sa va spuneti parerea si cum credeti ca poate scapa preotul de acestia sa nu mai fie amenintat,sda poata sluji fara aceste amenintari.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.10.2007, 12:34:29
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

sau macar spuneti cum credeti ca pot fi opriti acesti preoti pe stil vechi care vin din patriarhia ierusalimului ,sa slujeasca in aceasta parohiue care tine de patriarhiua romana,cum se poate intampla asa ceva ,voi ce credeti ca e de facut?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.10.2007, 13:27:50
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

am vazut ca 12 insi au vizualizat acest topic si mai vad ca si jumatate din cei carora voiam sa le stiu parerea sunt pe forum si nu isi dau cu parerea,voiam sa stiu DOAR PAREREA nimic altceva
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.10.2007, 14:07:31
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Cred ca preotul trebuie sa instiinteze protoieria si Episcopia de asa ceva,sa ceara sfat si mai ales de la duhovnic,sa rabde,sa se roage:)Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.10.2007, 14:07:36
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
fratilor ma intereseaza f mult parerile voastre
sa auda cine trebuie. in rest, fii tu credincios, ca nu tii tu celelalte suflete.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.10.2007, 14:31:01
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

silvia ti-am vazut mesaJUL PE PRIVAT..sincer sa ma ierti ma depaseste problema,Negroponte are dreptate incearca pe linie admnstr.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.10.2007, 14:38:37
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

problema a ajuns si la epiuscopie ,va zic doar ca episcopul locului iubeste f mult preotii pe care i-a hirotonit si le vrea binele
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.10.2007, 14:41:37
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mergeti la episcop. Nu stiu cum sa te ajut, eventual va pot indruma sa mergeti la duhovnicul meu Protos. Antim ( Sihastria). Sunt sigura ca acolo veti gasi un sfat mult mai intelept decat as indrazni eu sa va dau. Este foarte grea crucea preotului..mai ales cand are si familie/copii.. Nu stiu cum sa va ajut, pot doar sa va pomenesc cu nevrednicie la rugaciuni.
cu drag jenica
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.10.2007, 15:12:48
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am revenit, pentru ca am realizat ca: "sfatul" meu nu va tine acelei familii aflate in nevoie..nici de foame..nici de sete.. Si pentru ca ma mustra totusi constiinta ca mi-a fost ceruta o vorba buna ( noua tuturor userilor) si nu am putut ajuta..m-am gandit asa:
Iuda, ce ar fi daca tu ai lua legatura cu famila aceea care are probleme, si le vei cere permisiunea sa ne scrii tu aici pe forum numele lor de botez (la toata fam.) si noi userii sa jertfim din timpul nostru macar 5 min pentru a face o scurta rugaciune pentru ei. Nu stiu daca sau cum va fi primita aceasta jertfa a noastra, cum va fi ea placuta (sau nu) in fata Lui Hristos, dar..macar putem incerca. Sfatul nu intodeauna ne mantuieste/ajuta...dar rugaciunea de cele mai multe ori da! Ce spuneti frati crestini? Ajutam cu o rugaciune??
Eu alta solutie in aceasta problema nu vad. Iertare...
jenica cea plina de pacate si mandrie...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2007, 17:59:19
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Iuda,din pacate nu prea am inteles mare lucru din ceea ce ai scris,ca ai asternut cuvintele de-a valma pe monitor,de parca ai fi vorbit fara suflare si fara-ntrerupere inaintea cuiva.
Nu prea pricep eu cum sta treaba cu venirea Episcopului Ierusalimului intr-un catun de sat "uitat de lume".De regula,credinciosii de pe stilul vechi au biserici construite de dansii,datorita statutului lor "marginalizat",si-mi este greu sa cred ca dau buzna asa pur si simplu,sa acapareze un lacas de cult,respectiv o biserica,apartinand BOR,si mai stiu ca si BOR stie destul de bine sa-si administreze parohiile.Sincer,nu prea inteleg ce invalmaseala "spirituala"a iesit in satul acela,fiindca,dupa cum am mai precizat nu prea am inteles of-ul tau.Asa conflicte de acest gen mai apar,de regula intre bisericile ortodoxe si cele catolice,si-acelea datorita statutului acestora,uneori neclarificat,si-a unor conflicte reinviate dupa un anumit timp,insa situatie pe care o descrii pare mai degraba o lupta pentru stapanire,decat o dovada de neintelegere,deci o lipsa de resemnare asupra realitatii situatiei.
In consecinta,nu stiu in ce calitate ceri o limpezire a acestei situatii,sau daca ai putea tu avea puterea si capacitatea de a o ameliora,insa este clar faptul ca trebuie sa recurgi in a apela la Mitropolia sau Episcopia in cadrul careia apartine aceasta biserica,atata timp cat este adevarat ca aceasta biserica apartine BOR.Sau adunati-va toti crestinii care va considerati nedreptatiti de situatia creeata si faceti o scrisoare catre Episcopia zonei respective,trebuie sa existe o solutie,de preferabil pe cale amiabila,ca doar crestini suntem(sunteti),si tindeti spre aceiasi curatire spirituala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai facut tema? spre_rasarit Generalitati 20 30.10.2011 18:11:37
Voi ce ati fi facut? delia31 Generalitati 59 17.05.2010 11:13:36
24 s-a facut 16 ore cozia Generalitati 10 22.07.2008 01:23:32