Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.10.2007, 16:15:01
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Rabdare, rabdare, rabdare si iar rabdare, rabdare, rabdare ca mare plata va fi in ceruri pentru cela ce rabda toate! Asa m-a invatat pururea pomenitul intru slava Arhimandritul Cleopa.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.10.2007, 23:25:31
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Urzicuta,de regula imi place cum pui problema pe forum,asa,mai realist si uneori impartiala,lucru pe care-l apreciez,fiindca te apropii cumva de modalitatea mea de perceptie asupra lucrurilor inconjuratoare,insa cand vine vorba de credinciosii pe stilul vechi devii foarte acida,si aproape nejustificat.Nu stiu ce probleme ai avut sau ai cu acestia,sau doar cu modalitatea lor de "ratacire" in constiinta ta,dar mi se pare totusi deplasata atitudinea ta fata de acestia,nici macar fata de catolici sau alte confesiuni nu reactionezi astfel.De ce oare?
Va spun sigur,credinciosii pe stilul vechi nu dau buzna in biserica,care nu este construita de dansii,ei au autonomie proprie in aceasta priviinta,si nu sunt asa violenti sau neastamparati cum sunt caracterizati aici,mai degraba conducatorii bisericii Bor le perturba activitatea si-i deranjeaza in repetate randuri.
Iuda,din pacate nu ai explicat situatia ca sa fie priceputa cum trebuie,si scuza-ma,dar,dupa cum spunea cineva aici,parca nu ai scris in limba romana,lipsa virgulelor si caligrafia precara da alte intelesuri propozitiilor tale,sau mai degraba nu se mai intelege nimic din ceea ce scrii.
Fii mai explixit(a),spune despre ce sat este vorba,despre ce adunare confesionala,mai concret,este vorba,si tu ce rol indeplinesti in toata aceasta treaba,pe care cel mai sigur o poti rezolva cu Episcopul zonei respective.
din pacate lucrurile au fost gresit intelese,nu preotii pe stil vechi au fost insistenti si amenintatori ci oamenii care au chemat acei preoti satenii de la inmormantare ,iar preotii pe stil vechi care au vazut treaba asta au tacut si le au facut jocul si au dat buzna in biserica cu toate ca preotul le a zis ca nu sunt bine veniti si ca oamenii l au amenintat iar pe ei nu i au interesat ba chiar au continuat
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.10.2007, 23:45:14
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
problema vine de la BOR care nu ne lasa si ne impiedica sa avem cimitire. avem foarte putine si mici ca intindere in comparatie cu numarul credinciosilor... si daca nu ma insel acelea sunt rezervate doar monahilor. e de inteles motivul pt care nu vor sa ia masuri...

zici ca nu e zvon? o fi si asta la fel de adevarat ca taina spalarii picioarelor si a doua botezare? slava Domnului ca acestea sunt verificabile si oricine ne va cerceta va afla adevarul... si au aflat destui... dar ce te faci cand numele satului nu e cunoscut?

pe de alta parte... care e problema daca isi inmormanteaza si ei mortii acolo? unde e dragostea de care ne acuzati ca "nu o avem"?!

si sincer, refuz sa cred ca administratia nu-i lasa sa-si inmormanteze rudele acolo. daca sunt opriti, cu forta nu o pot face... sa fim seriosi.

urzicuta, nu inteleg aluzia cu postasul... ce te face sa crezi ca apartine de BOSV? ca daca apartine n-avea cum sa spuna "ortodocsii sunt rataciti", din moment ce el inusi este ortodox.
urzicuto, fara suparare, dar intreci orice limita. ne acuzi de aroganta in timp ce faci afirmatii cat se poate de aberante si lipsite de temei. cu ce ti-a bagat Luly pe gat si ti-a impus punctul de vedere? poti da exemple concrete? orice afirmatie a lui a fost argumentata si vad ca nimeni n-a gasit contraargumente.
si da, toti suntem convinsi ca acesta e adevarul. avem datoria sa-l marturisim. tu ai ingenunchea in fata unui catolic si i-ai da dreptate? poti umili Adevarul in fata minciunii?! poate ai auzit si tu intamplarea tanarului care a spus "poate" intr-o conversatie cu un ateu...

iuda, eu zic sa te interesezi mai bine de cine e vorba si apoi vino sa arunci cu noroi. satenii apartin de Ierusalim sau de manastirea din Militari? parca eram acuzati ca n-avem comuniune cu Ierusalimul desi slujim dupa acelasi calendar...
ati ajuns sa va contraziceti singuri din dorinta de a denigra imaginea Bisericii adevarate.
in primul rand tu nici nu ai inteles ce am scris si ai inceput sa acuzi,si apoi eu am cerut sfat de la forumisti nu am vrut cearta eu doar am povestit la ce am fost martora si inainte de a mai spune ca e zvon te rog asigura te ca e zvon.faptul ca nu am zis numele satului e din alte motive ,numele satului nu va ajuta cu nimic.ca sa ma intelegi mai bine iti spun ca nu e vorba de cimitir ,acei satenii sunt liberi sa se ingroape in acel cimitir unde vor nu se pune problema de asta,problema este ca acel sat un sfert sunt sateni pe stil vechi SFERT,deci nu sunt majoritate in acel sat ,in al doilea rand acel sat nu tine nici de militar si nici de episcopia ierusalim de unde apartin acei preoti,cu toate astea la o inmormantare a unei femei pe stil vechi care preotul acelui sat a rugat o 3 ani sa vina la biserica ea a refuzat total dar cd a murit rudele au pretentie la biserica,vor neaparat sa o bage in biserica si atunci cd preotul pe stil nou s a opus oamenii au inceput sa ameninte preotul,preotii pe stil vechi care au vazut amenintarile au tacut si au acceptat ca preotul pe stil nou sa fie amenintat ,atunci au intrat in biserica cu amenintari ,cd au intrat si s au salutat preotii intre ei preotul pe stil nou le a reamintit ca i a primit sub amenintari si ei nu au zis nimic au continuat slujba .la intrebarile preotului pe stil nou preotii aceia au zis ca apartin de slatioara ,ca episcopia din ierisalim grecia.si atunci as vrea sa te intreb ispita ce au cautat acei preoti intr o boserica pe stil nou ,care apartin de alta patriarhie si episcopie in aceasta parohie care apartine de o episcopie pe stil nou si de patriarhia romana???crezi ca e normal asta?eu nu cred si cred ca s-au incalcat multe drepturi legale nu mai zic bisericesti....stii ce mi se pare normal ?ca fiecare confesiune sa se duca la biserica a carei confesiuni apartine si nu sa dea buzna in alte biserici al carei cult nu apartine
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.10.2007, 23:50:29
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ion52
Rabdare, rabdare, rabdare si iar rabdare, rabdare, rabdare ca mare plata va fi in ceruri pentru cela ce rabda toate! Asa m-a invatat pururea pomenitul intru slava Arhimandritul Cleopa.
aveti mare dreptate rabdare a ramas de facut ,rugaciune pt acel sat ,cu respect
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.10.2007, 00:49:43
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

nu cunosc situatia dar am o remarca.
Cata mahnire ai in suflet Iuda pentru ca un preot a fost amenintat de crestini si ca preotii de pe stil vechi nu s-au bagat sa-l apere.Atunci cata mahnire ar trebui sa ai pentru toate cate au rabdat preotii de pe stil vechi?Iar cei de pe stil vechi au rabdat nu numai de la mireni, ci si de la preoti.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.10.2007, 00:59:25
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

am si mahnire dar ma gandeam sa va intreb si pe voi sa gasim o solutie la aceasta situatie care mie una nu mi se pare normala deloc ,dar se pare ca unii inteleg altceva si iau altfel de pozitii...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.10.2007, 01:15:20
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Iuda, iarasi scrii, dar oare stii tu ce scrii?
Nu se intelege chiar tot ce vrei sa spui si devine foarte greu de inteles ceea ce ai de spus. Eu deduc ca ceea ce scrii cu insemnele "dc" ar inseamna in limba romana "daca", apoi sa stii ca mai exista cratima in loc de spatiul gol si, trebuie sa iti spun, ca daca in limba romana se citeste partea aceasta "crezi ca e normal asta?eu nu cred si cred ca s-au incalcat multe drepturi legale nu mai zic bisericesti....stii ce mi se pare normal ?ca fiecare confesiune sa se duca la biserica a carei confesiuni apartine si nu sa dea buzna in alte biserici al carei cult nu apartine" sa stii ca e cam greu sa se inteleaga mesajul pe care vrei sa il transmiti.
Ceea ce spui tu ca "a fost gresit inteles" gandeste-te cu smerenie ca poate e din vina explicatiilor tale sarace in limba romana. Iarta-mi observatia insa nu vreau decat sa arati ca traiesti in tara asta saraca dar nu saraca in puterea de exprimare.
Dumnezeu sa ne ierte dar sa Il rugam sa ne si ajute!

Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.10.2007, 02:21:46
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

nu stiu de ce insisti atat asupra scrisului meu eu cred ca m am facut destul de inteleasa si sunt atatia care fac prescurtari si acum v-ati legat de un <daca>,mai important este ceea ce se intampla decat prescurtarile mele ,asta e parerea mea.am vazut totusi ca sunt persoane care au inteles f bine ce am vrut sa spun si a fost destul de clara,daca v ati fi interesat ati fi pus intrebari si v as fi raspuns asa cum am facut-o.Daca considerati ca nu am fost destul de explicita atunci eu zic sa incheiem subiectul asta.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.10.2007, 17:34:28
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuda
acesti preoti apartine vin (?!?!) din cartierul militari din bucuresti
am inteles ce-ai vrut sa spui ... din greoaia ta exprimare... am fost nevoita sa citesc si sa recitesc mesajele tale de vreo 3-4 ori ca sa le inteleg... nu spun asta ca sa te acuz, ci ca sa intelegi ca nu doar asturd e nemultumit de felul in care scrii. cu chiu, cu vai, prescurtarile le-am inteles, dar in multe situatii am fost nevoita sa deduc din cauza exprimarii... si probabil aceasta ar fi cauza pt care ai impresia ca n-am inteles.

desi tu esti cea care nu mi-a inteles raspunsul...

faptul ca nu ti-am raspuns la intrebare e altceva... si nici nu am de gand... eu, un oarecare forumist, nu sunt in masura nici sa dau sfaturi unei intregi parohii si nici macar sa gasesc o posibila solutie la care, cu siguranta, s-au gandit multi care sunt in domeniu si stiu mai multe.

si, cu siguranta, nimeni de pe forum nu-ti va da un raspuns multumitor pentru simplul fapt ca cei capabili s-o faca nu stau pe forum.
de aceea cer ori stergerea, ori inchiderea topicului.

eviti sa dai numele satului (chiar si pe privat) spunand sa ma asigur ca nu e zvon(unde, cum sa ma asigur?!) si sa nu mai acuz... desi multe din afirmatiile tale ori sunt ambigue, ori sunt de neinteles.
noi nu mai putem crede orice avand in vedere nenumaratele zvonuri aberante care au iesit despre Biserica noastra, in general, si pt care multi s-au batut cu pumnul in piept ca e adevarat...

nu o lua ca pe o acuzatie, ci ca pe o explicatie pe care te rog, macar din respect, sa o intelegi.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.10.2007, 17:36:50
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

rectific:
"si pt care multi s-au batut cu pumnul in piept ca sunt adevarate... "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai facut tema? spre_rasarit Generalitati 20 30.10.2011 18:11:37
Voi ce ati fi facut? delia31 Generalitati 59 17.05.2010 11:13:36
24 s-a facut 16 ore cozia Generalitati 10 22.07.2008 01:23:32