Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2013, 16:11:08
netsky netsky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2013
Mesaje: 15
Implicit Indulgenta plenara.

Salutare tuturor.Inainte sa pun intrebarea la care sper sa gasesc raspuns pe acest forum atasez aici urmatoarele:

Citez: ''Milioane și milioane de suflete au trecut pragul acestei "uși a vieții veșnice" și au venit aici pentru a găsi pacea și iertarea în marea Indulgență din Assisi, celebrată pe 2 august (Sărbătoarea Iertării). Aspectul religios cel mai important al "Iertării din Assisi" este marele folos spiritual al credincioșilor. Spovadă, precedată și însoțită de părere de rău pentru păcatele săvârșite și de angajamentul de a se elibera de propriul rău, pentru a se apropia tot mai mult de starea vieții evanghelice trăită de Francisc și Clara, stare de viață începută de amândoi la Porziuncola. Evenimentul Iertării din Assisi rămâne o manifestare a milostivirii infinite a lui Dumnezeu și un semn al pasiunii apostolice a lui Francisc de Assisi. Cum sfântul Francisc a cerut și a obținut indulgența iertării Într-o noapte a anului 1216, Francisc era cufundat în rugăciune și contemplație în bisericuța din Porziuncola când, dintr-odată, a apărut în bisericuță o lumină iar Francisc l-a văzut deasupra altarului pe Cristos îmbrăcat în lumină, iar la dreapta sa pe Preasfânta Maria, înconjurați de o mulțime de îngeri. Francisc îl adoră în liniște, cu fața la pământ, pe Domnul său. Atunci ei l-au întrebat ce lucru ar fi dorit pentru mântuirea sufletelor. Răspunsul lui Francisc a venit imediat: "Preasfinte Părinte, deși eu sunt un nenorocit și un păcătos, te rog ca, toți aceia care, căiți și spovediți, vor veni să viziteze această biserică, să primească iertare generoasă și mărinimoasă, și ștergerea completă a tuturor greșelilor". "Ceea ce dorești tu, frate Francisc, este lucru mare - îi spuse Domnul - dar tu ești vrednic de lucruri și mai mari, și vei avea parte și de lucruri mai mari. Primesc rugăciunea ta, cu condiția ca tu să ceri, din partea mea, această indulgență vicarului meu pe pământ". Iar Francisc se prezentă imediat la Papa Honoriu al III-lea, care în acele zile se afla la Perugia, și îi expuse cu bucurie viziunea pe care o avusese. Papa l-a ascultat cu atenție și, după câteva momente de dificultate, îi dădu aprobarea dorită. Apoi îi spuse: "Pentru câți ani dorești această indulgență?" Francisc răspunse: "Sfinte Părinte, nu cer ani, ci suflete". Și fericit se îndreptă către ușă, dar Pontiful îl chemă: "Cum, nu vrei nici un document?". Iar Francisc răspunse: "Sfinte Părinte, mie îmi este suficient cuvântul vostru! Dacă această indulgență este voința lui Dumnezeu, El va avea grijă să și-o manifeste; eu nu am nevoie de nici un document, această hârtie trebuie să fie Preacurata Fecioară Maria, Cristos notarul iar Îngerii martorii". Și, după câteva zile, episcopilor din Umbria și poporului adunat la Porziuncola, Francisc le spuse cu lacrimi în ochi; "Frații mei, vreau să vă trimit pe toți în Paradis!".
Condiții pentru a primi indulgența plenară a Iertării din Assisi (pentru sine sau pentru răposați) Indulgența se poate aplica pentru sine sau pentru sufletele din Purgator, de către toți credincioșii, o singură dată pe zi, pe tot parcursul anului, în acel loc sfânt, sau o singură dată, de la amiaza zilei de 1 august până la miezul nopții a zilei succesive, sau - cu acordul Ordinariului locului - în duminica precedentă sau succesivă, vizitând orice altă biserică franciscană sau bazilică minoră, biserică catedrală sau parohială. Condițiile pentru dobândirea Iertării sunt cele prescrise pentru toate indulgențele plenare, și anume:
spovada sacramentală, pentru a fi în harul lui Dumnezeu (în cele opt zile precedente sau succesive);

Participarea la sfânta Liturghie și Euharistie;

Vizitarea bisericii din Porziuncola (sau a unei alte biserici franciscane sau parohiale), pentru a recita câteva rugăciuni. În mod deosebit:

- CREZUL, pentru reafirmarea propriei identități creștine;


- TATĂL NOSTRU, pentru reafirmarea propriei demnități de fii ai lui Dumnezeu, primită prin Botez;


- O RUGĂCIUNE DUPĂ INTENȚIA PAPEI (de exemplu Tatăl nostru, Bucură-te Marie, Slavă Tatălui), pentru a reafirma propria apartenență la Biserică, a cărei temelie și centru vizibil este Pontiful Roman.

am incheiat citatul.

Intrebarea mea este: Pot beneficia si ortodoxii de aceasta indulgenta dupa implinirea acestor conditii???Va pun aceasta intrebare deoarece nu se precizeaza nicaieri ca o pot obtine doar catolicii ci o pot dobandi toti crestinii.("Preasfinte Părinte, deși eu sunt un nenorocit și un păcătos, te rog ca, toți aceia care, căiți și spovediți, vor veni să viziteze această biserică, să primească iertare generoasă și mărinimoasă, și ștergerea completă a tuturor greșelilor")

Nu vreau sa jignesc pe nimeni cu aceasta intrebare.E doar o intrebare care nu mi da pace.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2013, 17:13:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

trol alert
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2013, 00:42:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de netsky Vezi mesajul
Intrebarea mea este: Pot beneficia si ortodoxii de aceasta indulgenta dupa implinirea acestor conditii? Va pun aceasta intrebare deoarece nu se precizeaza nicaieri ca o pot obtine doar catolicii ci o pot dobandi toti crestinii.
Ortodocsii nu au nici o partasie cu catolicii. Daca nu ma insel, singurul lucru pe care il avem in comun, privind evlavia si manifestarea practica a credintei, sunt sfintii care au trait in apus mai inainte de Schisma, recunoscuti de intreaga Biserica Ortodoxa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2013, 05:22:56
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de netsky Vezi mesajul
...Intrebarea mea este: Pot beneficia si ortodoxii de aceasta indulgenta dupa implinirea acestor conditii???...
Bine-nțeles!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2013, 11:15:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
trol alert
Eu cred ca e sincer, doar ca nu stie aceste lucruri. Nu trebuie sa ne mire, multi ortodocsi sunt influentati de ideile ce tin de ecumenism (de fapt cred ca mai mult de inteleg ortodoxia prin aceste idei). Am citit si de preoti care merg cu credinciosii la Medjugorje, crezand ca acolo sunt minuni adevarate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.10.2013, 11:31:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de netsky Vezi mesajul
"Primesc rugăciunea ta, cu condiția ca tu să ceri, din partea mea, această indulgență vicarului meu pe pământ".
Avem aici inca o dovada despre minunile false din catolicism. Noi ortodocsii stim ca Iisus nu putea sa spuna despre vicarul de pe pamant, o invatatura eronata a catolicilor, acea aparitie e a unui inger cazut transformat in inger de lumina. La fel sunt toate minunile si aparitiile din catolicism de dupa Schisma, dupa ce au pierdut harul si legatura cu Domnul. E o invatatura buna pentru ortodocsii care inca se mai indoiesc.
Citat:
În prealabil postat de netsky Vezi mesajul
Indulgența se poate aplica pentru sine sau pentru sufletele din Purgator, de către toți credincioșii, o singură dată pe zi, pe tot parcursul anului, în acel loc sfânt, sau o singură dată, de la amiaza zilei de 1 august până la miezul nopții a zilei succesive.
Nu prea e o diferenta mare fata de orice superstitie. Exista si superstitii care au legatura cu religia, am citit acum una: "Daca te tunzi in vinerea Pastelui se spune ca nu vei avea dureri de cap tot anul."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare