Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.04.2014, 14:56:34
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Greu de comunicat cu tine :-(

Ai citit Cum am vrut să mă fac sfânt de Virgil Gheorghiu? Cum l-a învățat tatăl lui, preot, că pentru a se sfinți e nevoie să-ți iubești dușmanii, iar Virgil, copil fiind, era amărât că nu are dușmani? Ca să aibă șansa să îi iubească și astfel să sfințească numele Virgil?

Iată, tu ai putea să îl iubești pe Alin, dacă tot îl declari dușman... îl mărturisești pe Hristos, urmându-i porunca de a ne iubi dușmanii... și așa toată lumea e mulțumită și împăcată, înainte de Înviere!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 17.04.2014, 15:01:03
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Antiecumenism, e Joia Mare și ai face bine să renunți la aberațiile tale obișnuite și să te ocupi de alte treburi, mai folositoare. Stilul tău de "mărturisire" este contraproductiv, îndepărtează omul de credință, nu-l apropie.
Dacă vrei neapărat să faci ceva pentru Hristos și aproapele tău, pune în practică, în viața ta de zi cu zi în locul unde trăiești, cuvântul Sfântului Serafim de Sarov: "Dobândește pacea și mii de oameni din jurul tău se vor mântui".
-tu esti ortodox ? parca erai catolic nici nu mai stiu..
-da e Joia Mare putemn sa continuam discutia dupa Pasti
-credinta e cea ortodoxa nu ecumenista
-pai eu vreau sa fac ceva pt aproapele meu,mi-ar parea bine daca ar renunta cat mai multi la satanism,erezii,daca ar fi impotriva ecumenismului,comunismului,masoneriei,daca ar marturisii adevarul
-daca am postat un articol impotriva avortului,care contine citate din sfantul Velimirovici asta inseamna aberatii?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.04.2014, 15:16:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-tu esti ortodox ? parca erai catolic nici nu mai stiu..
Te-ai contrazis cu mine pe zeci de postări, ca să aflu acum că mă confunzi cu altcineva..... ai fost tare (confuz) la faza asta!

Citat:
-da e Joia Mare putemn sa continuam discutia dupa Pasti
-credinta e cea ortodoxa nu ecumenista
-pai eu vreau sa fac ceva pt aproapele meu,mi-ar parea bine daca ar renunta cat mai multi la satanism,erezii,daca ar fi impotriva ecumenismului,comunismului,masoneriei,daca ar marturisii adevarul
-daca am postat un articol impotriva avortului,care contine citate din sfantul Velimirovici asta inseamna aberatii?
Întodeauna rătăcitul are pretenții foarte mari de la alții, nu de la sine. Este semnul cel mai evident al fariseismului.
Aberant este stilul tău de a purta o discuție, dar și modul cum încerci să folosești texte cu credibilitate pentru a-ți propti mai bine prostiile din mintea ta.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 17.04.2014, 17:13:54
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Te-ai contrazis cu mine pe zeci de postări, ca să aflu acum că mă confunzi cu altcineva..... ai fost tare (confuz) la faza asta!

Întodeauna rătăcitul are pretenții foarte mari de la alții, nu de la sine. Este semnul cel mai evident al fariseismului.
Aberant este stilul tău de a purta o discuție, dar și modul cum încerci să folosești texte cu credibilitate pentru a-ți propti mai bine prostiile din mintea ta.
-deci sa inteleg ca esti ortodox si ai fost dintotdeauna ?
-am purtat discutii despre Plesu si eu am aratat ca nu gandeste ortodox si ca e ecumenist si tu ii luai apararea,si de asta am crezut ca esti catolic,sau poate esti ortodox ecumenist
-care sunt prostiile din mintea mea ?

-oricum deviem de la subiectul topicului datorita faptului ca cineva e deranjat de bolduirea unui text
-toti ati zis ceva impotriva mea dar nici unul nu a fost pe subiect
-deci ati citit articolul? va place?
-sunteti impotriva avortului si a anticonceptionalelor?
-credeti ca cei de la Universitate au gresit ca nu le-au permis studentilor de la Asociația pentru Viață sa fie la Târgul educației ?
-apreciati cuvintele Sfantului Velimirovici ?
-sunteti de acord cu el cand zice ca :"Europa modernă e purtătoarea morții" ?
-sunteti de acord ca UE e un produs al masoneriei?
-vreti cu "Europa (UE), tovarășa morții, sau cu Hristos, împăratul vieții veșnice?"

"Universitățile Europene propovăduiesc moartea. Cărturarii Europeni descriu moartea. Oamenii de știință Europeni fac moartea nemuritoare. Politicienii Europeni lucrează pentru moarte. Dascălii Europeni sădesc moartea în sufletele tinerilor. Imperialiștii Europeni răspândesc moartea în întreaga lume. Revoluționarii Europeni poartă stindardul morții. Europa modernă este sinonimă cu moartea. Nu vrea să știe de viața de după moarte."

Last edited by antiecumenism; 17.04.2014 at 17:16:17.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 18.04.2014, 13:58:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
(Diavolul: sa incheiem un pact. – Nu. – Atunci hai sa semnam un document prin care recunoastem si tu si eu ca doi plus doi fac patru. – Nu. – De ce? Nu admiti ca doi si cu doi fac patru? De ce n-ai subscrie un adevar incontestabil? – Nu-mi pun semnatura alaturi de a ta nici pentru a recunoaste ca exista Dumnezeu.) [...]
Lumina nu este numai Beatitudine ci si Intelegere, in contrast cu prostia din care face o netrebnica arma diavoleasca.
http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...-ca-pe-erezii/

Sau altfel spus, nu ducem lipsa de promotori a unor idei, aparent bune, problema este cu ce vin ele la pachet si de la cine vin.

Cum spunea Danion, si Bivolaru e un mare "luptator" impotriva masoneriei, dar vine cu yoga la pachet, Tode Gross e si ea mare luptatoare impotriva anticonceptionalelor dar vine cu antivaccinismul la pachet, sau Pavel Chirila care vine si el cu homeopatia, mai avem si alti antiecumenisti dar care si aia vin cu cipusoarele, antisemitismul si legionarii si tot asa..

Cu astia n-ai ce discuta, n-ai ce comenta, cu ei nu te poti alia, pentru ca au pretentia sa cumperi tot pachetul si sa te fereasca Dumnezeu sa incerci sa scoti ceva de la "oferta" sau sa le semnalezi contradictiile si erorile, fie ele si cele mai mici, ca te spurca ca la usa cortului, pentru ca din ortodoxia sub care incearca sa bage toata povestea, au luat doar numele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.04.2014 at 10:36:16.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 28.04.2014, 10:25:46
Valentin312 Valentin312 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2014
Mesaje: 2
Implicit Hristos a Înviat!

Da, foarte bine zis mai sus. Daca ne gandim la Martorii lui Iehova, ei nu injura, se ajuta unii pe altii, nu apeleaza la contraceptie etc. Dar evident ca mai vin "la pachet" si cu alte "suplimente".

Last edited by Valentin312; 28.04.2014 at 15:41:52. Motiv: Mistakes in text
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Contraceptia cauzeaza avort!!! theosis3131 Generalitati 1 21.06.2009 21:40:37