Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 30.05.2016, 21:21:47
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
Nu au existat catolici in tarile romane.
Poate in Transilvania
Am vorbit de Țaratul Romîno-Bulgar, acum. Dar, btw, Petru Cercel ce era, jainist?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 30.05.2016, 22:39:33
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Am vorbit de Țaratul Romîno-Bulgar, acum. Dar, btw, Petru Cercel ce era, jainist?
Homosexual, aparent... :))
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.05.2016, 22:53:52
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Homosexual, aparent... :))
Nu, eu vorbeam de confesiunea lui; nu mă interesează cum își folosea portul pentru cataboliți și respectiv usb-ul pentru transfer ADN. Și nu mai folosi, te rog, cuvîntul "aparent", în modul/nuanța în care îl folosesc englezii.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 12.06.2016, 20:50:05
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Marea iubire a lui Vlad Țepeș a fost o tânără de 17 ani care i-a fost amantă două decenii și i-a dăruit cinci copii

Domnitorul s-a îndrăgostit de o tânără de doar 17 ani, care i-a fost amantă două decenii. Femeia s-a retras la mănăstire după moartea lui Vlad Țepeș.

Vlad Țepeș a rămas în istorie ca fiind cel mai dur domnitor, un apărător al cinstei. Puțini știu însă că a fost îndrăgostit nebunește de o tânăr din Brașov pentru care a mers până la Papă ca să obțină acceptul pentru divorț.

Domnitorul a ajuns pentru prima dată la Brașov în 1438 când a participat la o invazie a turcilor. În 1442 a fost ajutat de Ioan Corvin să evadeze și să se stabilească la Brașov. În acel an Vlad Țepeș s-a căsătorit cu Anastasia-Maria, nepoata reginei Poloniei. A fost o căsătorie aranjată , o practică des întâlnite în familiile nobililor vremii.

După ce a fost izgonit de pe tron după o domnie de doar câteva luni, Vlad Țepeș se stabilește la Brașov, într-o casă fortificată aflată pe actuala stradă Constantin Lacea. Aici o întâlnește pe Katarina Siegel o tânără de 17 ani deosebit de frumoasă, crescută la mănăstire. Reușește să o cucerească, iar Katarina îi devine amantă și îi stă alături 20 de ani.

Legenda spună că Vlad Țepes vroia să se căsătorească cu Katharina, dar rigorile religiei nu îi permiteau, deși avea cinci copii cu amanta din Brașov. I-a scris, chiar, de două ori Suveranului Pontif, Papa Pius II, cerându-i o scrisoare de indulgență pentru a i se anula căsătoria cu prima soție, Anastasia Holszanska, nepoata reginei Poloniei. Nu a primit însă acceptul pentru că la vremea aceea nu se concepea destrămarea unei căsnicii. Deși nu s-au căsătorit niciodată, Vlad și Katharina au avut cinci copii: Vladislav, Catherina, Christian, Hanna și Sigismund. Țepeș s-a îngrijit de toți urmașii săi, lăsându-le moștenire pământuri și case.

Soția sa a murit însă în 1462 când s-a sinucis pentru a nu ajunge pe mâna turcilor. Vlad Țepeș a fost trimis și el în temniță. După moartea domnitorului, Katharina, ajunsă la 39 de ani, s-a întors la mânăstirea unde copilărise. Legenda spune că nu a mai vorbit niciodată și că a murit de inimă rea, deși anul în care a decedat nu este cunoscut.

sursa: adevarul.ro
Attached Images
File Type: jpg Vlad Tepes si Katarina.jpg (46,9 KB, 1 views)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare