Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.09.2006, 17:56:21
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin
@clausemi, nu discut cu persoane care in loc de virgula "," scriu trei puncte "...".
:D:D:D
Nici eu nu mai discut cu pers care pun @ inaintea nickului caruia i se adreseaza
:p:p:p:
;););)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.09.2006, 18:04:14
Iustin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu se compara... @ inaintea numelui e o conventie, pe cand cele trei minunate punctulete dovedesc un oarecare grad de semi-analfabetism. Asa ca...lasa-ne. :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.09.2006, 18:14:50
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin
Nu se compara... @ inaintea numelui e o conventie, pe cand cele trei minunate punctulete dovedesc un oarecare grad de semi-analfabetism. Asa ca...lasa-ne. :)
:D Esti mai multi sau mai multe?...si apropos de analfabetism...cred ca nu te intrec...adica,vreau sa spun ca esti cu mult inainte,eu inca nu am apucat sa intru pe acest drum si nici nu cred....nici macar dupa o anumita varsta...cand...cica iti mai pierzi din una,alta...
:D:D:D
ASA CA DRUM BUN BAIETE...SI MAI INVATA LB. ROMANA PANA SA TE COMPARI CU MINE
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.09.2006, 18:31:04
Iustin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scuza-ma pentru raspunsul vine asa tarziu, dar mi-a luat ceva timp sa ma opresc din ras. Ce sa-ti recomand, vise placute in continuare.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.09.2006, 20:21:16
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iustin
"dar mi-a luat ceva timp sa ma opresc din ras"

Daca te-ai distrat ma bucur...pt mine asta conteaza..cand mai vrei sa te distrezi sa-mi zici sa misc din deget,ca vad ca reactionezi pozitiv....:D:D:D
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.09.2006, 23:59:11
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Hmmm...Iustine duci ideea ca cei saraci cu duhul sunt fericiti cam departe. Nu cred ca un Dumnezeu perfect si omnipotent doreste sa dai in prostie deranjant de grava. Citind rapid ce ai spus realizez ca ratiunea si logica simpla iti sunt notiuni foarte straine. Ma indoiesc ca scopul unei religii e isi aduca enoriasii in starea asta.
"aproximativ 2500 de ani. Dar, te-ai grabit sa spui ca daca este mai vechi, budismul nu poate fi o simpla ratacire de la crestinimsul-ortodox."
Cum am indraznit...ce dovada de simplitate din partea mea. Mii de scuze Iustin. Sa inteleg ca si iudaismul este o ratacire de la ortodoxie, chiar daca aceasta a aparut din iudaism. E ca si cum ai spune ca pe tine Socrate te contrazicea chiar daca a murit cu secole inainte de vremea ta...
"Gresala acceptabila, de fapt."
Asta ma linisteste....
"Da, poate Ortodoxia ca exista propriu-zis de 2000 mii de ani, dar ea a existat intodeauna. Ea este eterna. Inainte de venirea lui Hristos, hindusii, si din ei, mai tarziu budistii, L-au parasit pe Dumnezeu si au intrat in ascultarea diavolului."
Cum si-ar putea permite orice om intreg sa afirme asa ceva ma depaseste. Sa inteleg ca in viziunea ta Dumnezeu a creat lumea a asteptat cateva milenii sa vada cum se descurca oamenii dupa care le-a spus care e adevarul. Hindusii l-au refuzat pe dumnezeu si au intrat in ascultarea diavolului?? Adica cum poti sa nu asculti ceva ce nu ti-a fost spus? Hinduismul se intinde pana acum 9000 de ani, iudaismul acum 6000 de ani...deci teoretic vorbind hindusii au parasit un concept aparut cu 3000 de ani dupa ce religia lor a inceput sa prinda forma, cand deja aveau o traditie istorica mai bogata decat crestinismul cu 1000 de ani. Si diavolul carora s-au alaturat acei hindusi e mai degraba un concept crestin, deci s-au alaturat unui demon care avea sa apara abia peste 7000 de ani. Interesant....
"Deci, daca, "Cine nu este cu Mine este împotriva Mea (Matei, 12,30), la diavol, atunci ei sunt in ratacire satanica, si nu voi avea mantuire. "
Gramatica e deplorabila...sau poate ca trebuia sa intelegem ca daca ei sunt in ratacire satanica tu nu vei avea mantuire....
"Si cei ca tine, care contesta Sfanta Scriptura, Cuvantul lui Dumnezeu, sa citeasca bine aici http://www.crestinortodox.ro /forumactive/index.php?&act=pl&t=634 si sa vedem daca mai au curaj sa huleasca."
Intradevar...cum mi-am permis....acum vad cat de gresite sunt ideile mele. Iarta-ma daca nu tremur inca.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.09.2006, 10:01:21
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Vreau nu vreau, m-am mai gandit cate-oleaca, desi nu e prea convenabil si nici elegant, dar Iustin cu tampeniile lui cam are ceva dreptate, si tind sa-l cred, deci frate Iustine, si sora Clausemi cam avetzi voi ceva adevar in comparatzie cu domnul Bazil care vrea mai degraba sa fie simtzit decat realist, si nu cred nici ca el ar greshi prea mult, sau poate ca nu gresheste deloc in discutziile sale, habar-n-am, oricum...:dozingoff:???
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.09.2006, 21:28:23
Iustin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hopa, "sora Clausemi". Interesant. Cum facem ca sa-ti explic intr-o zi cum e cu ratacirile astea satanice?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.09.2006, 22:45:17
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Asa-i asa-i! prindetii pe toti si ardetii pe rug. Cine nu e cu Iustin e impotriva ortodoxiei! :satisfied::p
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.07.2008, 03:47:40
albastru_sifonat albastru_sifonat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.07.2008
Mesaje: 7
Implicit

Nu se poate vorbi de lucruri in comun intre crestinism si budism. Gandirea asiatica este mult mai diferita de cea europeana. Premisele sunt altele, rezultatele, deci, altele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Descoperiri arheologice majore Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 12 10.08.2017 22:48:09