Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2008, 16:13:13
Ioan7 Ioan7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 14
Implicit

Abell, exprimarea ta este putin ambigua. Ce treaba are Iisus cu V. Testament. Eu unul, nefiind mare cunoscator in acest domeniu, stiu ca Iisus a coborat in Iad in intervalul dintre moarte si inviere, de unde i`a scos pe dreptii Vechiului Testament. Daca ma insel, te rog sa ma corectezi. Pe de alta parte, stiu ca saracul Lazar ar fi mers in Sanul lui Avraam, iar bogatul nemilostiv in gheena (e vorba de o pilda). Lucrurile sunt confuze, iar indiferenta clerului, care, desi s`a intalnit in nenumarate sinoade, nu reuseste sa clarifice aceste amanunte, pune multi pe ganduri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2008, 17:56:02
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Daniel 12:13. Si tu mergi spre [color=green]sfarsitul tau si te odihneste[/color] si te vei scula, ca sa [color=blue]primesti mostenirea ta in vremea cea de apoi!".[/color]

Sunt doua feluri de judecati ale oamenilor. Cea dintai este judecata numita particulara, adica personala, ce se va face indata dupa moarte, cand fiecare suflet trece prin infricosatele vami ale vazduhului si sta inaintea Dreptului Judecator, spre a i se hotari loc de odihna sau de osanda provizorie, dupa faptele lui, pana la a doua venire a lui Hristos. A doua este judecata de apoi sau generala, a tuturor oamenilor, care va avea loc la sfarsitul veacurilor, cand se vor alege cei buni de cei rai si vor merge cei buni intru imparatia lui Dumnezeu, " si asa pururea cu Domnul vor fi ", iar cei rai vor fi aruncati in focul cel vesnic (Matei 25, 31-46).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2008, 15:37:32
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ion_placinta
Am citit in site articolul Mantuirea in Vechiul Testament. (vedeti link http://www.crestinortodox.ro/Mantuirea_in_Vechiul_Testament-160-12474.html)
Este cam ciudat. Eu stiam ca oamenii se mantuiesc doar dupa Invierea lui Hristos...
Daca are cineva, care e mai avizat in teologie, vreo lamurire, astept...
Nu am citit articolulInsa prin mantuire se intelege toata viata omului pusa in slujba lui Dumnezeu si a aproapelui.Asa ca te poti mantui indiferent de perioada istorica in care traiesti.Pana la venirea Mantuitorului.oamenii care mureau plateau tributul pacatului stramosesc,adica mergeau intr-un loc in care asteptau izbavirea.Nu este bine spus iad,pentru ca singurl chin era acela al neimplinirii,al asteptarii izbavirii,insa nici de cum al deznadejdii.Si Sf Ioan Botezatorul a mers dupa moarte in acel loc,si a propovaduit acolo venirea pe pamant a Mantuitorului.Dupa Inviere,toti oamenii care au vrut sa asculte de Mantutorul,de propovaduirea lui din acel loc de dupa moarte,au mers cu El in rai.Cei care l-au urat in viata,adica si-au urat semenii si pe Dumnezeu,au ramas in iad,ca de fapt acolo le si place.Esentialul este ca trebuie sa intelegem ca mantuirea este un proces care incepe de la nastre,trece prin Botez si se culmineaza in Invierea de Obste.Dupa aceasta,omul isi va continua activitatea,insa in alt plan,fara slabiciuni si afecte,ci vom fii toti fii ai lui Dumnezeu dupa har.Dumenzeu sa ne ajute sa ajungem cu totii acolo,si sa ne intalni.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2008, 14:48:27
adrian54322 adrian54322 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2008
Mesaje: 12
Implicit

Uite un articol foarte interesant (de Pr. Cleopa):
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/12patrulegi.htm

Eu cred ca exista mantuire si in vechiul testament si chiar si in afara lui.
Imagineazati un trib in jungla.
Sunt tot oameni si poate nici nu au auzit de crestinism.
Nu vad de ce nu s-ar mantui. Poate sunt chiar mai buni decat unii crestini.
Si Dumnezeu vede si e drept.

Fiecare om are o constiinta care ii dicteaza ce e bine si ce e rau.
Acest lucru se intampla indiferent de "legea" morala sau sociala.
Niste reguli/precepte care sunt intiparite in om de la nastere:
de ce fugea Cain dupa ce l-a omorat pe Abel ?
pt. ca stia ca facuse un lucru rau ; constiinta ii spunea asta ...

am citit undeva:
"Mantuirea este restabilirea relatiei personale intre credincios luat individual si Dumnezeu"
Asta cred ca ar fi strict legat de crestini.
Si fiind in cunostinta de Dumnezeu ... si asteptarile sunt mai mari.
Nu mai poti sa spui ... "eu nu am stiut" :)


Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.07.2008, 10:35:09
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Romani 2
9. Necaz si stramtorare peste sufletul oricarui om care savarseste raul, al iudeului mai intai, si al elinului;
10. Dar marire, cinste si pace oricui face binele: iudeului mai intai, si elinului.
11. Caci nu este partinire la Dumnezeu!
12. Cati, deci, fara lege, au pacatuit, fara lege vor si pieri; iar cati au pacatuit in lege, prin lege vor fi judecati.
13. Fiindca nu cei ce aud legea sunt drepti la Dumnezeu, ci cei ce implinesc legea vor fi indreptati.
14. [color=red]Caci, cand paganii care nu au lege, din fire fac ale legii, acestia, neavand lege, isi sunt lorusi lege,[/color]
15. Ceea ce arata fapta legii scrisa in inimile lor, prin [color=green]marturia constiintei lor si prin judecatile lor, care ii invinovatesc sau ii si apara,[/color]
16. In ziua in care Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, dupa Evanghelia mea, cele ascunse ale oamenilor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.08.2008, 13:13:37
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Cand Moise conducea poporul prin pustie si Domnul nostru a voit a pierde din cauza necredintei poporul Său,atunci Moise i-a cerut ,ca decât să-i piardă pe dânsii,mai bine să fie el sacrificat ca sters din cartea vietii.Câtă dăruire!!!Eista mantuire in Vechiul Testament,banuiesc,dar fara deplinatatea Jertfei Facatorului a toate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.08.2008, 11:54:42
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Psalmul 68:32. Stersi sa fie din [color=red]cartea celor vii[/color] si cu cei drepti sa nu se scrie.

Psalmul 138:16. Cele nelucrate ale mele le-au cunoscut ochii Tai si in [color=red]cartea Ta toate se vor scrie;[/color] zi de zi se vor savarsi si nici una din ele nu va fi nescrisa.

1. Si in vremea aceea se va scula Mihail, marele voievod care ocroteste pe fiii poporului tau, si va fi vreme de stramtorare cum n-a mai fost de cand sunt popoarele si pana in vremea de acum. Dar in vremea aceea, [color=red]poporul tau va fi mantuit si anume oricine va fi gasit scris in carte.[/color]
2. Si multi dintre [color=green]cei care dorm in tarana pamantului se vor scula, unii la viata vesnica, iar altii spre ocara si rusine vesnica.[/color]
3. Si [color=blue]cei intelepti vor lumina ca stralucirea cerului si cei care vor fi indrumat pe multi pe calea dreptatii vor fi ca stelele in vecii vecilor.[/color]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.08.2008, 11:59:18
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Daniel 12
2. Si multi dintre cei care dorm in tarana pamantului se vor scula, unii la viata vesnica, iar altii spre ocara si rusine vesnica.
3. Si cei [color=red]intelepti vor lumina ca stralucirea cerului[/color] si [color=green]cei care vor fi indrumat pe multi pe calea dreptatii[/color] [color=blue]vor fi ca stelele in vecii vecilor.[/color]


... abia acum vad... vad ca exista o binecuvantare si pe cei care indeamna pe altii pe care dreptatii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.10.2008, 21:30:22
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Mintuire in vechiul Testament ? 2 vorbe aici...(ex clus!)

Mintuire inseamna unirea omului cu Dumnezeu ( indumnezeirea omului,imbisericirea lui cu alte cuvinte).Nu se poate mintuire in afara Trupului lui Hristos (Biserica)...Dumnezeu S-a facut Om ca sa-l faca pe om dumnezeu( adica mintuit)

Ne-am face si mincinosi de vreo 2 milenii(aprox) cind marturisim in biserica:

...Care pentru noi oamenii,si pentru a noastra mintuire,S-a pogorit din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfint si din Maria Fecioara si S-a facut om....

Caci daca oamenii se mintuiau si fara intruparea lui Dumnezeu ( adica evreii de atunci,budistii,paginii,etc)...de ce ar mai fi fost nevoie de venirea lui Dumnezeu pe pamint(intrupare,patimire,moarte,inviere )....coborirea Duhului Sfint Dumnezeu si infiintarea Bisericii(comuniunea oamenilor uniti cu Dumnezeu si ei intre ei)

Putem citi Epistola catre evrei a Sfintului Apostol Pavel,dar si spusele in mod direct adresate de Domnul nostru Iisus Hristos Dumnezeu evreilor si implicit tuturor oamenilor (...Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine )

Cum spune si Sfintul Ierarh Ignatie Briancianinov:

"Mîntuirea constă în recăpătarea comunicării cu Dumnezeu. Această comunicare a pierdut-o tot neamul omenesc prin căderea strămoșilor. Tot neamul omenesc este o categorie de ființe pierdute. Pieirea este partea tuturor oamenilor, și celor buni și celor răi. În păcate sîntem zămisliți, în păcate ne naștem! “Plingind mă voi cobori la fiul meu in iad”, spune sfintul patriarh Iacov despre sine și despre fiul său cel sfint Iosif, cel frumos și neprihănit! Pogorau în iad după sfîrșirea pribegiei pămîntești nu numai păcătoșii ci și drepții Vechiului Testament. Aceasta este puterea faptelor bune ale oamenilor! Acesta este prețul virtuților firii noastre căzute. Pentru restabilirea comunicării omului cu Dumnezeu, altfel spus, pentru mîntuire, este neapărată nevoie de răscumpărare. Răscumpărarea neamului omenesc a fost săvîrșită nu de Înger nici de Arhanghel, nici de altă făptură din cele înalte dar mărginite și create, a fost săvîrșită de Însuși Nemărginitul Dumnezeu.
....."

continuarea aici,este scris cam arhaic,sensul conteaza...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.10.2008, 21:32:28
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

[link=http%3A%2F%2Fwww.geocities.com%2Flevitki%2Fgh idul%2Fignatie.htm]http://www.geocities.com/levitki/ghidul/ignatie.htm
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum priviti Vechiul Testament? Mikhael Din Vechiul Testament 46 30.01.2011 16:59:28
Vechiul testament DAMIAN Din Vechiul Testament 1 20.10.2010 00:23:26
Mantuirea in Vechiul Testament, E POSIBIL? ion_placinta Despre Sfanta Scriptura 12 24.04.2009 20:52:54
Mantuirea in Vechiul Testament, E POSIBIL? ion_placinta Biserica Ortodoxa Romana 0 05.02.2007 09:36:15
Mantuirea in Vechiul Testament, E POSIBIL? ion_placinta Generalitati 0 05.02.2007 09:27:43