Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.04.2012, 15:38:46
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Stihirile Pastilor - Grupul psaltic Tronos, al Patriarhiei Romane

http://video.crestinortodox.ro/9NrKY..._Pastilor.html
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.04.2012, 21:34:14
emanuelaradu emanuelaradu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2012
Mesaje: 1
Question Biblia audio

Va rog sa-mi spuneti cum pot procura Biblia audio in intregime sau daca o pot downloada cumva de pe site!
Va multumesc!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.04.2012, 21:47:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuelaradu Vezi mesajul
Va rog sa-mi spuneti cum pot procura Biblia audio in intregime sau daca o pot downloada cumva de pe site!
Va multumesc!
Încearcă urmând link-ul de mai jos:

http://blog.pustniculdigital.info/evanghelia-audio/
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.04.2012, 09:43:08
Mihaela19 Mihaela19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=68iP0vWpB_I

este atat de ....
__________________
Tie ,Maica-ti cer ...
Nu ma lasa sa pier !
Du-ma sus ,la Fiul Tau..
Si la Dumnezeu !..
Nu-ti întoarce sfânta fata,
Celui ce-a gresit;
I-ai dat dreptul la viata,
Fa-l si fericit.

http://www.youtube.com/watch?v=JTnIh...feature=relmfu

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.04.2012, 21:17:02
blue_sky's Avatar
blue_sky blue_sky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Hristos a inviat !

Tocmai am descoperit de cateva zile cea mai frumoasa cantare pe care mi-a fost dat s-o ascult vreodata. Mi-a luat ceva timp s-o gasesc pe youtube, but voila !
http://www.youtube.com/watch?v=nMVuI...feature=relmfu

Intrebarea este: cat timp se canta? Adica de la Inviere pana la Rusalii sau cum? Mi se pare ataaat de frumoasa incat as asculta-o in continuu.


PS: Cand eram in perioada de "search"-uri (de biserici si mai ales de Dumnezeu), am fost pe la catedrala, pe la cea mai populara biserica din oras (n.r. - Madona Dudu din Craiova), etc... si numaram clipele pana la terminarea Liturghiei, mi se parea ca dureaza o eternitate, nu o simteam, nu o intelegeam. Ei bine, de cand am descoperit o mica, dar minunata bisericuta de cartier, toata slujba pare sa dureze o clipa (cand iti place ceva, timpul nu se mai dilata, ci se contracta). Si nici n-am nevoie de mega-corul de la catedrala ca sa simt slujba, cantaretii de la strana (azi a fost de fapt unul singur, dar a cantat extraordinar) au voci angelice.
__________________
Sunt o oaie rătăcită, în căutarea lui Dumnezeu...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.04.2012, 22:29:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
Hristos a inviat !

Tocmai am descoperit de cateva zile cea mai frumoasa cantare pe care mi-a fost dat s-o ascult vreodata. Mi-a luat ceva timp s-o gasesc pe youtube, but voila !
http://www.youtube.com/watch?v=nMVuI...feature=relmfu

Intrebarea este: cat timp se canta? Adica de la Inviere pana la Rusalii sau cum? Mi se pare ataaat de frumoasa incat as asculta-o in continuu.


PS: Cand eram in perioada de "search"-uri (de biserici si mai ales de Dumnezeu), am fost pe la catedrala, pe la cea mai populara biserica din oras (n.r. - Madona Dudu din Craiova), etc... si numaram clipele pana la terminarea Liturghiei, mi se parea ca dureaza o eternitate, nu o simteam, nu o intelegeam. Ei bine, de cand am descoperit o mica, dar minunata bisericuta de cartier, toata slujba pare sa dureze o clipa (cand iti place ceva, timpul nu se mai dilata, ci se contracta). Si nici n-am nevoie de mega-corul de la catedrala ca sa simt slujba, cantaretii de la strana (azi a fost de fapt unul singur, dar a cantat extraordinar) au voci angelice.
Ma bucur tare mult pentru ce povestesti.
Si mie imi plac mai mult bisericile fara cor profesionist, unde canta toti oamenii din biserica, asa cum pot ei. Multi - si eu, cand eram mai mica -sunt atrasi de muzica, de o predica erudita, de frumusetea picturii, insa acestea nu sunt lucruri de admirat in sine, ci sunt mijloace care sa favorizeze legatura personala cu Dumnezeu. Pana la urma, Sfanta Liturghie se traieste, nu doar se asculta si biserica nu trebuie vazuta ca sala de spectacol, concert, conferinte sau muzeu. E si aici poate putin snobism. Eu cel putin ajunsesem sa ma amagesc cu senzatia de desfatare vizuala si auditiva, de placere intelectuala - sigur placeri superioare, dar extrinseci - si sa le confund cu trairi interioare.

De abia cand am inteles acest lucru, ca eu nu trebuie sa vin la biserica doar ca sa ascult glasuri angelice, sa vad lume cucernica, sa ascult predici miezoase si sa imi clatesc ochii etc., cand am inteles ca nu trebuie sa fiu un element pasiv, ci unul activ, am inceput sa apreciez bisericuta mea de cartier. Fara cor, cu un cantaret in varsta, cu lume de-a valma, cu picturi afumate... fara aspecte exterioare excitante, m-am intalnit numai pe mine insami la rugaciune. Asa am descoperit ca, de fapt, nu am rabdare, ca imi iubesc aproapele din biserica doar cand nu se vantura prin jurul meu, cand nu vorbeste si nu se pupa in toiul slubei sau cand nu arunca de la balcon o bancnota de 1 leu unui cersetor ca sa o prinda (nu zic ca sunt lucruri firesti sau ca aprob asa ceva, doar ca astfel am descoperit cat de mult ma pot perturba de la rugaciune asemenea evenimente si ce slaba putere am de a lasa grija cea lumeasca). Or jertfa euharistica, scopul liturghiei, se realizeaza la fel in orice biserica ortodoxa, mai mult sau mai putin dotata tehnic, vocal, material sau mai stiu eu cum.


Da, "Ingerul a strigat" se canta de la Inviere pana la Rusalii, in loc de "Cuvine-se cu adevarat", imediat dupa momentul prefacerii painii si a vinului in Trupul si sangele Domnului". Se mai canta / recita si la Utrenie.
Iata si varianta in greaca: http://www.youtube.com/watch?v=drlCTaZx-5Q
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.04.2012, 00:01:59
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Imnul ”Îngerul a strigat” înlocuiește obișnuitul axion athonit (panortodox astăzi)”Cuvine-se cu adevărat...”, de la Înviere și până la Înălțare, mai exact până la odovania Învierii Domnului, din ajunul Înălțării, când Biserica a rânduit o desfășurare liturgică aproape identică cu cea din Săptămâna Luminată.
Originea paraaxionului pascal o identificăm într-o istorisire străveche de origine apocrifă, omologată de Biserică, conform căreia îngerul care a prăvălit piatra mormântului (identificat a fi Gavriil, solul lui Dumnezeu) i-a adresat Maicii Domnului următoarele cuvinte: ”Curată Fecioară, bucură-te! Și iarăși zic: bucură-te! Că Fiul tău a înviat a treia zi din mormânt. ”.
Imnul pascal închinat Maicii Domnului este de fapt format dintr-un stih (Îngerul a strigat celei pline de har: Curată Fecioară, bucură-te! Și iarăși zic: bucură-te! Că Fiul tău a înviat a treia zi din mormânt.) și un irmos (Luminează-te, luminează-te noule Ierusalime, că slava Domnului peste tine a răsărit. Saltă acum și te bucură Sioane! Iar tu, curată Născătoare de Dumnezeu, veselește-te întru învierea Celui născut al tău.), fiind la origine o piesă imnografică obișnuită a Canonului Învierii alcătuit de Sfântul Ioan Damaschin. Irmosul este compus dintr-o parafrază din proorocia lui Isaia (cap 60, verset 1 ”Luminează-te, luminează-te, Ierusalime, că vine lumina ta, și slava Domnului peste tine a răsărit!”) și alte parafraze, din proorocia lui Zaharia de exemplu (2:14 ”Bucură-te și te veselește, fiica Sionului, căci iată Eu vin să locuiesc în mijlocul tău, zice Domnul” ) etc. , citite în tălmăcirea paulină din Evrei 12:22 (”Ci v-ați apropiat de muntele Sion și de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc și de zeci de mii de îngeri, în adunare sărbătorească” ș.u).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 24.04.2012 at 00:06:48.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.04.2012, 21:54:37
Mihaela19 Mihaela19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
Hristos a inviat !

Tocmai am descoperit de cateva zile cea mai frumoasa cantare pe care mi-a fost dat s-o ascult vreodata. Mi-a luat ceva timp s-o gasesc pe youtube, but voila !
http://www.youtube.com/watch?v=nMVuI...feature=relmfu

Intrebarea este: cat timp se canta? Adica de la Inviere pana la Rusalii sau cum? Mi se pare ataaat de frumoasa incat as asculta-o in continuu.


PS: Cand eram in perioada de "search"-uri (de biserici si mai ales de Dumnezeu), am fost pe la catedrala, pe la cea mai populara biserica din oras (n.r. - Madona Dudu din Craiova), etc... si numaram clipele pana la terminarea Liturghiei, mi se parea ca dureaza o eternitate, nu o simteam, nu o intelegeam. Ei bine, de cand am descoperit o mica, dar minunata bisericuta de cartier, toata slujba pare sa dureze o clipa (cand iti place ceva, timpul nu se mai dilata, ci se contracta). Si nici n-am nevoie de mega-corul de la catedrala ca sa simt slujba, cantaretii de la strana (azi a fost de fapt unul singur, dar a cantat extraordinar) au voci angelice.
ai ascultat pe Pr. Marian Mărcuș? are o voce...deosebita. imi place sa il ascult...il ascult zi lumina.
Aici trebuie sa-i multumesc lui Mihai pentru ca el mi l-a scos in cale-ca sa zic asa.
muzica, versurile ... iti ajung la suflet, te linistesc si parca te inalta...
__________________
Tie ,Maica-ti cer ...
Nu ma lasa sa pier !
Du-ma sus ,la Fiul Tau..
Si la Dumnezeu !..
Nu-ti întoarce sfânta fata,
Celui ce-a gresit;
I-ai dat dreptul la viata,
Fa-l si fericit.

http://www.youtube.com/watch?v=JTnIh...feature=relmfu

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.04.2012, 09:57:16
Mihaela19 Mihaela19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

http://www.trilulilu.ro/colectie/mar...1/lacrimi-mari
__________________
Tie ,Maica-ti cer ...
Nu ma lasa sa pier !
Du-ma sus ,la Fiul Tau..
Si la Dumnezeu !..
Nu-ti întoarce sfânta fata,
Celui ce-a gresit;
I-ai dat dreptul la viata,
Fa-l si fericit.

http://www.youtube.com/watch?v=JTnIh...feature=relmfu

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.04.2012, 17:57:16
blue_sky's Avatar
blue_sky blue_sky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ma bucur tare mult pentru ce povestesti.

Or jertfa euharistica, scopul liturghiei, se realizeaza la fel in orice biserica ortodoxa, mai mult sau mai putin dotata tehnic, vocal, material sau mai stiu eu cum.


Da, "Ingerul a strigat" se canta de la Inviere pana la Rusalii, in loc de "Cuvine-se cu adevarat", imediat dupa momentul prefacerii painii si a vinului in Trupul si sangele Domnului". Se mai canta / recita si la Utrenie.
Iata si varianta in greaca: http://www.youtube.com/watch?v=drlCTaZx-5Q

Ma bucur si eu pentru ce scrii. Ai mare, mare dreptate !
Multumesc pentru link si precizari. Doamne ajuta !

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Imnul ”Îngerul a strigat” înlocuiește obișnuitul axion athonit (panortodox astăzi)”Cuvine-se cu adevărat...”, de la Înviere și până la Înălțare, mai exact până la odovania Învierii Domnului, din ajunul Înălțării, când Biserica a rânduit o desfășurare liturgică aproape identică cu cea din Săptămâna Luminată.
Originea paraaxionului pascal o identificăm într-o istorisire străveche de origine apocrifă, omologată de Biserică, conform căreia îngerul care a prăvălit piatra mormântului (identificat a fi Gavriil, solul lui Dumnezeu) i-a adresat Maicii Domnului următoarele cuvinte: ”Curată Fecioară, bucură-te! Și iarăși zic: bucură-te! Că Fiul tău a înviat a treia zi din mormânt. ”.
Imnul pascal închinat Maicii Domnului este de fapt format dintr-un stih (Îngerul a strigat celei pline de har: Curată Fecioară, bucură-te! Și iarăși zic: bucură-te! Că Fiul tău a înviat a treia zi din mormânt.) și un irmos (Luminează-te, luminează-te noule Ierusalime, că slava Domnului peste tine a răsărit. Saltă acum și te bucură Sioane! Iar tu, curată Născătoare de Dumnezeu, veselește-te întru învierea Celui născut al tău.), fiind la origine o piesă imnografică obișnuită a Canonului Învierii alcătuit de Sfântul Ioan Damaschin. Irmosul este compus dintr-o parafrază din proorocia lui Isaia (cap 60, verset 1 ”Luminează-te, luminează-te, Ierusalime, că vine lumina ta, și slava Domnului peste tine a răsărit!”) și alte parafraze, din proorocia lui Zaharia de exemplu (2:14 ”Bucură-te și te veselește, fiica Sionului, căci iată Eu vin să locuiesc în mijlocul tău, zice Domnul” ) etc. , citite în tălmăcirea paulină din Evrei 12:22 (”Ci v-ați apropiat de muntele Sion și de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc și de zeci de mii de îngeri, în adunare sărbătorească” ș.u).
Multumesc si tie pentru utila explicatie! M-ai cam pierdut pe la termenii tehnici :) dar am retinut esentialul... si, reascultand cantarea azi la slujba, imi pastrez parerea: e cea mai frumoasa cantare pe care am ascultat-o !

Citat:
În prealabil postat de Mihaela19 Vezi mesajul
ai ascultat pe Pr. Marian Mărcuș? are o voce...deosebita. imi place sa il ascult...il ascult zi lumina.
Aici trebuie sa-i multumesc lui Mihai pentru ca el mi l-a scos in cale-ca sa zic asa.
muzica, versurile ... iti ajung la suflet, te linistesc si parca te inalta...
Multumesc pentru sugestie. L-am cautat pe youtube (inainte sa vad linkul de pe triulilu) dar, iertata-mi fie indrazneala de a-l judeca, nu mi-a placut deloc atitudinea dansului. Gesturile din videoclipuri par dramatice, teatrale, nu tocmai potrivite unui preot, parca asistam la o piesa de teatru vizualizandu-le. De ce nu are si Marian Moise videoclipuri avandu-l in prim-plan, de ce pe youtube se gaseste doar vocea, nu si fata sau gesturile teatrale? De ce are dl Moise smerenie si dl Marcus nu? Corectati-ma daca gresesc...
__________________
Sunt o oaie rătăcită, în căutarea lui Dumnezeu...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa imi spuneti cn are CANTARILE: PuiMicGeorgiana Muzica Bisericeasca 1 05.11.2010 22:23:15
Un gand de sfanta Inviere danyel Generalitati 22 06.04.2010 18:13:06
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
Meditatii inainte de Inviere Florin-Ionut Din Noul Testament 6 16.04.2009 12:00:41
"Cruce, moarte-inviere" pacatoasa Generalitati 0 28.08.2008 15:43:51