Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.01.2012, 19:16:45
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Exclamation trist

real, de la un jurnalist aflat in Piata:

J: De ce snteti aici?
un pensionar: pentru domnul Calafat.
J: Pentru cine?
un pensionar: domnul Calafat. Il sustinem pe domnul Calafat.
J: Cine este domnul Calafat?
un pensionar: Nu stiu.
  #12  
Vechi 15.01.2012, 19:53:45
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

oare cei care dau cu pietre in jandarmi nu se gandesc ca poate au familii acasa jandarmii??? poate copii si sotiile se uita la televizor si plang vazand cum zboara pietrele spre capetele tatilor lor????
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
  #13  
Vechi 15.01.2012, 20:02:23
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
oare cei care dau cu pietre in jandarmi nu se gandesc ca poate au familii acasa jandarmii??? poate copii si sotiile se uita la televizor si plang vazand cum zboara pietrele spre capetele tatilor lor????
Nu, de ce s'ar gandi? De ce le'ar pasa lor de faptul ca oamenii aia isi fac doar treaba, pentru care sunt platiti cu un salar din care s'a taiat mult, asa cum s'au taiat si din salariile protestatarilor? Toate aceste proteste sunt facute fara cap. Sunt oameni care au iesit in strada sub efectul de turma si multi habar nu au pentru ce protesteaza de fapt. Vezi cazul de la Bucuresti unde s'a ajuns de la o chestie la alta. Din Piata Unirii, unde oamenii s'au adunat pentru a sustine SMURD'ul, s'a ajuns la Cotroceni, unde oamenii au inceput sa strige mesaje anti-Basescu. Asta demonstreaza lipsa unui plan, lipsa unor solutii concrete si lipsa ordinii. Caz real la Cluj: un cameraman il intreaba pe un protestatar ceva legat de studiile lui Arafat la Cluj, la care protestatarul raspunde furios: "Arafat? Cine **** e ala? Eu am venit aici ca sa ma bat!"
Astia sunt "baieti de peluza", cum foarte bine puncta un amic. Sunt cei care ies ca sa instige la violenta si sa incinga spiritele.

Ma intreb cati dintre acesti protestatari stiu ca e ilegal ceea ce fac.
  #14  
Vechi 15.01.2012, 20:08:08
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit

GREVA GENEARALA: Politia, Sanatatea, Educatia, Functionarii, Transportul in GREVA.
Jos coruptia, jos cu politrucii.
GREVA GENARALA!
  #15  
Vechi 15.01.2012, 20:18:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu au reusit unii sa se vindece de indoctrinare. Au nevoie de cineva care sa le spuna ce sa faca si sa gandeasca pentru ei. De aia toti astepta ca statul sa le dea si sa le faca. De aia le placea comunismul ca toti aveau de munca. Erau "bagati" obligat sa munceasca unde credea partidul. Si le place indoctrinarea. Sa mareasca si preaslaveasca pe cineva. Poate ar trebui sa isi canalizeze eforturile astea spre Dumnezeu. Le-ar fi mai util.
In ceea ce priveste clasa politica e toata o apa si un pamant. Sunt fie fosti comunisti (doar ca ei nu au fost indoctrinati ci opotunisti; unde a fost mai bine acoli s-au dus si ei) fie cei care i-au pupat in fund si le-au copiat reactiile si obiceiurile si acum le-au luat locurile. Naivii nu vad ca nici unii nu au facut nimic de la revolutie incoace.
Si am sa repet ceea ce am mai spus. Alora care il vor pe Basescu le doresc sa aiba parte de "imparatia de milenii" condusa de Basescu. Si alora care il vor pe Antonescu (care are evident nenumarate merite si realizari in politica) le doresc sa aiba parte de el ca presedinte. Dar sa aiba si aceeasi prezenta pe care o are acum in Parlament. (cei interesati sa verifice care a fost procentul de prezenta). Din nefericire nu li se va indeplini dorinta decat a unora. Bine mai sunt unii care il vor pe Dan Diaconescu sau Vadim. Si lor le-as dori sa li se implineasca. Dar...
prietene...trist...dar ai drepate! Doamne ajuta!
  #16  
Vechi 15.01.2012, 20:49:13
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit

Iesitul in strada.

Iesitul in strada este o metoda de a disciplina “clasa” asa zisa politica a unei tari. Lucru evident care se intampla in toate tarile democratice atunci cand “pacea sociala” este amenintata si sunt interese care derapeaza in detrimentul cetatenilor de rand. Ceea ce s-a intamplat in Romania in ultimii 22 de ani, si aici dupa parerea mea, si cu ajutorul unor grupuri finaciare occidentale, in care fostele structuri, dupa varsarea de sange de la Timisoara si Bucuresti din 1989, au fost lasate sa ramane la putere, se culeg “roadele” astazi in Romania. Insolenta, obraznicie si tupeist financiar si economic ce nu se incadreaza nici pe departe in limitele unui stat cu adevarat european.
De aceea tanara generatie are dreptul ei de a iesi pe strada si printr-o solidaritate sociala pe care Internetul o poate forma si consolida. Internetul fiind una din formele iesirii din tiparele manipularii maselor de catre o mass-media care de multe ori este aservita unor interese meschine de “grup”.
  #17  
Vechi 15.01.2012, 20:51:55
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lagrace Vezi mesajul
real, de la un jurnalist aflat in Piata:

J: De ce snteti aici?
un pensionar: pentru domnul Calafat.
J: Pentru cine?
un pensionar: domnul Calafat. Il sustinem pe domnul Calafat.
J: Cine este domnul Calafat?
un pensionar: Nu stiu.
Asta demonstreza doau lucruri deja cunoscute: efectul de turma functioneaza mereu si oamenii sunt nemultumiti si li s-a oferit un pretext sa protesteze. Ce-i drept pretextul e bun. SMURD este una dintre istitutiile care in conditiile date date functioneaza. Cate alte lucruri functioneaza la noi?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #18  
Vechi 15.01.2012, 20:55:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hydro314 Vezi mesajul
Iesitul in strada.

Iesitul in strada este o metoda de a disciplina “clasa” asa zisa politica a unei tari. Lucru evident care se intampla in toate tarile democratice atunci cand “pacea sociala” este amenintata si sunt interese care derapeaza in detrimentul cetatenilor de rand. Ceea ce s-a intamplat in Romania in ultimii 22 de ani, si aici dupa parerea mea, si cu ajutorul unor grupuri finaciare occidentale, in care fostele structuri, dupa varsarea de sange de la Timisoara si Bucuresti din 1989, au fost lasate sa ramane la putere, se culeg “roadele” astazi in Romania. Insolenta, obraznicie si tupeist financiar si economic ce nu se incadreaza nici pe departe in limitele unui stat cu adevarat european.
De aceea tanara generatie are dreptul ei de a iesi pe strada si printr-o solidaritate sociala pe care Internetul o poate forma si consolida. Internetul fiind una din formele iesirii din tiparele manipularii maselor de catre o mass-media care de multe ori este aservita unor interese meschine de “grup”.
Si care va fi efectul? Oamenii aia pentru ce protesteaza? Sunt constienti pentru ce s-au dus acolo? Ce spera ei sa obtina? De fapt asta e principala intrebare: Ce spera cei prezenti la manifestatie sa obtina?
Eu unul cred ca e o chestie inutila. Daca oamenii aia ar protesta pentru ceva real si nu impinsi de efectul de turma si de o nemultumire generalizata m-as duce si eu. Dar nu e cazul, iar eu chestii inutile prefer sa nu fac.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #19  
Vechi 15.01.2012, 21:11:04
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Pentru mine e clar, asta nu e un protest impotriva sistemului, nici impotriva UE, nici a intereselor comerciale straine, nici a clasei politice care ne conduce de la revolutie incoace. Au fost nenumarate ocazii in acesti ani in care populatia ar fi putut protesta vehement impotriva celor ce mai sus. Ce vedem acum este un protest impotriva masurilor de austeritate. Sigur, nici derapajele actualei puteri (care sunt destule) nu ajuta, ele punand de fapt paie pe foc, dar constatam cat se poate de clar ca romanii sunt prea prosti, lasi si indolenti ca sa protesteze impotriva unor probleme care implica mai mult decat marimea feliei de paine de la masa. Si-acum s-a ajuns sa se discute exact despre marimea acesteia. Abia acum a fost atinsa coarda sensibila a romanului, intr-atat de mult e dispus sa indure. Si va rog sa ma credeti, ca daca vine cineva si restabileste diametrul feliei de paine, romanul o sa uite la fel de repede de restul problemelor, asa cum a facut-o pana acum.

Eu raman un sustinator ferm al masurilor economice de austeritate adoptate de actualul guvern ca raspuns in fata crizei, apreciez curajul lor de a lua aceste masuri stiind foarte bine cat de nepopulare urmau a se dovedi si cred ca putine alte guverne de care a avut parte tara noastra dupa 1989 ar fi ales aceasta cale, mergand in schimb pe populisme iefine, doar ca sa stea bine in sondaje.

Departe de mine a considera ca actualul guvern e unul performant. Nu este cu nimic mai eficient decat au fost cele ce l-au precedat si se distinge strict prin disponibilitatea de a lua aceste masuri. Inca sunt in dubii daca le-au luat din proprie initiativa, stiind ca nu se putea altfel, sau doar la presiunea organismelor internationale din care tara noastra face parte.

In incheiere, consider ca nu se poate face politica cu bata si nici la presiunea strazii. Daca as fi in locul actualei puteri, as avea convingerea ca am facut in mare ce trebuia facut atunci cand s-a taiat in carnea vie a bugetarilor si a altor categorii de cetateni. Dar in momentul in care protestele ar degenera in violente, in momentul in care ar fi scosi nu doar raniti, ci si (Doamne-fereste!) morti din mijlocul multimilor, as demisiona. As pleca, ca sa arat altora ca nu ma intereseaza ciolanul, ca imi pasa mai mult de oameni decat de putere, ca viata oamenilor e mai importanta decat forma socio-economica pe care eu, ca organism conducator, doresc sa le-o impun. Si as lasa opozitia, care nu e cu nimic mai buna decat mine, insa careia ii lipseste curajul de care tocmai am dat dovada, sa conduca tara.

In concluzie: sunt un sustinator al unor masuri luate de actuala putere, dar totul pana in momentul in care vom auzi de prima victima.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 15.01.2012 at 21:18:16.
  #20  
Vechi 15.01.2012, 21:20:44
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Dar raman un sustinator ferm al masurilor economice de austeritate adoptate de actualul guvern ca raspuns in fata crizei, apreciez curajul lor de a lua aceste masuri stiind foarte bine cat de nepopulare urmau a se dovedi si cred ca putine alte guverne de care a avut parte tara noastra dupa 1989 ar fi ales aceasta cale, mergand in schimb pe populisme iefine, doar ca sa stea bine in sondaje.
As fi fost de acord cu masurile de austeritate daca s-ar fi indeplinit alte 3 conditii, dar nu e cazul:
1. Masurile sa fi fost luate din proprie initiativa si nu impuse sau sugerate de FMI (nu pot sa fiu de acor ci interventia straina in guvernarea tarii mele)
2. Masurile de austerite sa fie combinate si cu eficientizarea muncii. Sa dai afara niste oamenii si sa lasi acelasi sistem ineficient nu reprezinta nici o realizare. Se sta in continare la coada. Functionarii publici te trateaza in continuare cu scarba. Procedurile si fluxurile sunt invechite si greoaie, etc. Noi am diminuat efectul negativ ca sa nu ajungem la colaps prin "mutilarea" unei categorii sociale, dar cauza a ramas intacta
3. Guvernul nu a facut nimic pentru cresterea reala a economiei. NU A INCURAJAT PRODUCTIA SI INVESTITIILE

Orice alt guvern ar fi procedat la fel. Daca nu procedau astfel intra Romania in colaps. In plus faptul ca nu am intrat in colaps de datoreaza imprumuturilor. Asta ar fi facut oricine. Doar ca au fost niste conditii impuse pentru a obtine acele imprumuturi. Asta e toata filosofia.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Comunicatul BOR referitor la protestele romanilor maria32 Generalitati 7 23.01.2012 01:52:10
apropo' de increderea in Dumnezeu si in noi Mirela0110 Generalitati 15 11.11.2011 15:45:57
Despre pedeapsa capitala ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 14 20.03.2011 01:47:38
Pedeapsa capitala Dia20_diana Eutanasia 82 21.01.2011 23:14:24
Apropo de conspiratii The_Fallen Generalitati 44 22.06.2010 00:42:13