Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.11.2012, 19:48:08
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Stă în locul unde stau sufletele copiilor avortati. Tu, ca ortodox declarat, ar trebui să știi că informația asta nu te ajută pe calea mantuirii.
Pe mine ma ajuta :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.11.2012, 19:49:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ți se pare: doar te sminteste.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.11.2012, 19:50:33
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ți se pare: doar te sminteste.
Asta e parerea ta :). Daca nu te intereseaza subiectul, nu mai bine nu postezi?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.11.2012, 19:53:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

E un forum. Public.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.11.2012, 19:53:03
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Eu cred ca judecata lui Dumnezeu este mult prea inalta pentru a o intelege noi. Dreptatea oamenilor este "ca o carpa lepadata inaintea lui Dumnezeu". Asadar , oricat de mult ne-am da noi cu parerea , nu vom ajunge niciodata exact la nivelul de gandire Divin.
Iar decat sa purtam discutii interminabile si fara rost , mai bine sa incercam sa stopam gandirea "libera" pro-avort si implicit avorturile.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.11.2012, 19:55:40
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Eu cred ca judecata lui Dumnezeu este mult prea inalta pentru a o intelege noi. Dreptatea oamenilor este "ca o carpa lepadata inaintea lui Dumnezeu". Asadar , oricat de mult ne-am da noi cu parerea , nu vom ajunge niciodata exact la nivelul de gandire Divin.
Iar decat sa purtam discutii interminabile si fara rost , mai bine sa incercam sa stopam gandirea "libera" pro-avort si implicit avorturile.
Just. Subscriu; asta e calea practica de urmat, calea dreptatii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.11.2012, 19:58:24
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Eu cred ca judecata lui Dumnezeu este mult prea inalta pentru a o intelege noi. Dreptatea oamenilor este "ca o carpa lepadata inaintea lui Dumnezeu". Asadar , oricat de mult ne-am da noi cu parerea , nu vom ajunge niciodata exact la nivelul de gandire Divin.
Iar decat sa purtam discutii interminabile si fara rost , mai bine sa incercam sa stopam gandirea "libera" pro-avort si implicit avorturile.
Sper ca nu sugerezi ca am pus intrebarea asta fiindca sunt pro-avort. Daca ai impresia asta, sa stii ca nu sunt :)

Si discutia nu e fara rost. Problema e foarte importanta si are consecinte mari.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.11.2012, 20:05:52
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
Sper ca nu sugerezi ca am pus intrebarea asta fiindca sunt pro-avort. Daca ai impresia asta, sa stii ca nu sunt :)

Si discutia nu e fara rost. Problema e foarte importanta si are consecinte mari.
Asa este, stimate domn. In Evul Mediu, era o gandire primitiva, organizational-narcisista, in anumite texte bisericesti, cum ca copiii morti inainte debotez, avortati voit sau nu, ajung..in Iad. Bineinteles ca Dumnezeu e nu doar drept; e Dreptatea insasi. Insa...Biserica isi scotea singura in evidenta oglinzile narcisiste si pseudo-dogmatice din acea perioda: "daca nu mergi pe mana noastra, Dumnezeu te arunca in Iad!".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.11.2012, 11:01:35
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
Sper ca nu sugerezi ca am pus intrebarea asta fiindca sunt pro-avort. Daca ai impresia asta, sa stii ca nu sunt :)

Si discutia nu e fara rost. Problema e foarte importanta si are consecinte mari.
Parafrazez aici:

Era un om care cauta un om drept sa ii boteze copilul. Merge el si se intalneste cu Dumnezeu si Il intreaba: "Esti un om drept" , la care Dumnezeu spune ca este mai mult milositv.

Merge omul si se intalneste cu Maica Domnului si aceelasi raspuns ca la intalnirea cu Dumnezeu.

Merge apoi si se intalneste cu Moartea si intreaba " Esti un om drept? " la care moartea spune "Da, sunt dreapta".

Se face botezul, bucurie mare. Si ardeau 2 lumanari pe masa si una se tot palpaia, gata sa se stinga. Si Moartea se intoarce spre om si-i spune " Vezi, lumanarea aceea care arde, e viata copilului tau. Iar cea care e gata sa se stinga, e viata ta ". La care omul, speriat roaga Moartea sa ia lumanarea copilului si sa aprinda lumanarea lui mai tare. Dar moartea ii spune " Asta nu ar fi drept"
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.11.2012, 12:00:43
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Parafrazez aici:

Era un om care cauta un om drept sa ii boteze copilul. Merge el si se intalneste cu Dumnezeu si Il intreaba: "Esti un om drept" , la care Dumnezeu spune ca este mai mult milositv.

Merge omul si se intalneste cu Maica Domnului si aceelasi raspuns ca la intalnirea cu Dumnezeu.

Merge apoi si se intalneste cu Moartea si intreaba " Esti un om drept? " la care moartea spune "Da, sunt dreapta".

Se face botezul, bucurie mare. Si ardeau 2 lumanari pe masa si una se tot palpaia, gata sa se stinga. Si Moartea se intoarce spre om si-i spune " Vezi, lumanarea aceea care arde, e viata copilului tau. Iar cea care e gata sa se stinga, e viata ta ". La care omul, speriat roaga Moartea sa ia lumanarea copilului si sa aprinda lumanarea lui mai tare. Dar moartea ii spune " Asta nu ar fi drept"
Nu inteleg ca vrea sa spuna chestia asta. Poti fi mai explicita?

Last edited by Sergiu_B; 13.11.2012 at 12:06:20.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine-i drept inaintea lui Dumnezeu ? bodale Intrebari utilizatori 2 09.03.2012 14:08:14
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Drept la impartasanie! Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 10 11.05.2010 11:10:18
Dumnezeu exista,este Viu si este cu noi! ortodox4life Generalitati 5 15.10.2008 18:44:55