Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.03.2013, 02:09:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Spune Sfantul Nicolae Velimirovici:

"...oricine poate fi prooroc. Spune celor rai ca rau vor ajunge si nu vei gresi catusi de putin."

Am gasit si citatul exact (e mult mai frumos)

"Spune-i celui ce lucrează răul că rău va petrece, iar celui ce lucrează binele că va fi răsplătit, și nu vei greși niciodată, deoarece aceasta este însăși legea cea veșnică a firii."

Foarte corect ceea ce ne spune FiulRisipitor. Citatul dat este totodata si raspuns pentru Zeytin.

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
Ai disparut civilizatii intregi de- a lungul istoriei... de ce ne- ar mira sa dispara o tarisoara amarata a Romania? Asa ca lasati stirile astea "șoc", "senzational" "incredibil" gen otv si tabloide!
Intr-adevar multe popoare au disparut de pe fata pamantului, dar de ce oare? Pentru neascultare fata de Dumnezeu. Daca citim VT vom vedea multime de neamuri, care au fost nimicite de poporul ales, adica de evrei. Dumnezeu le promisese o tara a lor, iar acel pamant era locuit, erau cetati intarite in care traiau neamuri puternice, dar neascultatoare de Dumnezeu, adica se dedasera paganismului. Pentru neascultare, Dumnezeu ii ajuta pe evrei, conducandu-i in lupta si ingrozind aceste neamuri, care in final au fost nimicite. Chiar si cei ramasi in viata au fost trecuti prin sabie, ca nici un suflet de pacatos sa nu ramana in viata. Acolo unde evreii nu au procedat asa, unde au ramas fiicele acelor neamuri, ele au corupt pe fiii de evrei sa manance carnea adusa ca sacrificiu, lucru pe care Dumnezeu l-a pedepsit, caci Dumnezeu era drept, iar pacatul se solda cu moartea.

1.Atunci s-a așezat Israel în Sitim, dar poporul a început să se spurce, păcătuind cu fetele din Moab.
2.Că acestea îi chemau la jertfele idolilor lor și mânca poporul din acele jertfe și se închina la dumnezeii lor.
3.Așa s-a lipit Israel de Baal-Peor, pentru care s-a aprins mânia lui Dumnezeu asupra lui Israel.
4.Și a zis Domnul către Moise: "Ia pe toate căpeteniile poporului și le spânzură de copaci pentru Domnul înainte de asfințitul soarelui, ca să se abată de la Israel iuțimea mâniei Domnului".
5.Atunci a zis Moise către judecătorii lui Israel: "Ucideți fiecare pe oamenii voștri care s-au lipit de Baal-Peor".
6.Dar iată oarecare din fiii lui Israel a venit și a adus între frații săi o madianită, în ochii lui Moise și în ochii întregii obști a fiilor lui Israel, când plângeau ei la ușa cortului adunării.
7.Atunci Finees, fiul lui Eleazar, fiul preotului Aaron, văzând aceasta, s-a sculat din mijlocul obștii și, luând în mână lancea sa,
8.A intrat după israelit în sălaș și i-a străpuns pe amândoi, pe israelit și pe femeie, în pântece; și a încetat pedepsirea fiilor lui Israel (Numerii 25)

Acum, daca e sa privim la tara noastra ce vedem? Vedem biserici, in care se aduce slava lui Dumnezeu; manastiri in care monahii se roaga. Cum sa ramana Dumnezeu surd la aceste rugaciuni?!? Asa ceva nu se poate.
Se si pacatuieste; dar pentru cei multi sau putini, care se roaga, ne va ierta si ne va salva Dumnezeu tara. Graul si neghina cresc impreuna, dar fara a se confunda una cu alta. Va veni vremea secerisului - si nu este departe - cand neghina va fi aruncata in foc; dar pana atunci inca mai pot oamenii sa se intoarca cu fata la Dumnezeu.
Noua Dumnezeu ni se arata ca un Tata iubitor si iertator. Nu ne cere nici disciplina si nici ascultarea perfecta, ca evreilor. Dar ne cere sa-L iubim pe El mai intai si sa ne punem nadejdea in El. Sa-l ii iubim pe fratele nostru, pe aproapele nostru, fie acesta si dusmanul. Comparativ cu ceea ce a cerut Dumnezeu evreilor, este mult mai usor pentru noi.

Tara e pentru popor. De starea lui morala depinde, daca tara va fi data altora, sau daca va ramâne pe vecie a românilor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.03.2013, 02:52:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Îndrăznind deci totdeauna și știind că, petrecând în trup, suntem departe de Domnul,
...
Avem încredere și voim mai bine să plecăm din trup și să petrecem la Domnul.

Si noi ne ingrijoram de anul 3000.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.03.2013, 03:05:10
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Nu va dispărea poporul român, orice ar face masonii și jidanii sioniști, noi vom rezista și vom lupta pânș la capăt, Domnul și Maica Domnului ne vor ocroti pe noi au fost vremuri tulburi tot timpul și am rezistat de ce n-am face-o și acum și în viitor, tot vom izbândi în luptă și ne vom păstra valorile naționale și Biserica Ortodoxă care este mama noastră și ne va lega sufletește indiferent de ce vor zice alții.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.03.2013, 12:05:07
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Poate romanii pleaca din lipsa de credinta si din materialism. Am vazut si auzit de foarte multi romani umilindu-se pe la strain, facand munci pe care in tara nu le-ar face, si totul ptr. nici un ban. Parintii de la Man.Oasa au spus ca daca esti om de calitate vei gasi loc de munca si in Romania si ca daca te duci la tara si ajuti o babutele ramase singure poti sa traiesti bine.

Vestul este pentru trup, Romania pentru suflet. Sa ne unim cu rasaritul, nu cu apusul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.03.2013, 12:40:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
ONU anunță: România o să dispară, ca țară, în jurul anului 3200.

Suntem în top 10 țări care vor dispărea cel mai repede.
Poate că peste o mie de ani nu vor mai fi țări și granițe. Eu unul estimez că în maxim 20 de ani îl vom vedea pe Antihrist la televizor - și sînt optimist cînd spun asta.

România nu va dispărea pînă la sfîrșitul lumii deoarece sîngele martirilor noștri nu a curs în zadar.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.03.2013, 13:31:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poate că peste o mie de ani nu vor mai fi țări și granițe. Eu unul estimez că în maxim 20 de ani îl vom vedea pe Antihrist la televizor - și sînt optimist cînd spun asta.
Iarăși o dai în estimări?

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
România nu va dispărea pînă la sfîrșitul lumii deoarece sîngele martirilor noștri nu a curs în zadar.
Aici zici bine. Și eu sunt de aceeași părere.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.03.2013, 13:43:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
De ce fac tiganii multi copii? Ei nu sunt asa preocupati de felul in care vor creste, de educatie, etc.
Adică ne dau lecții.

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Imparatsesc opinia ca suntem de vina, nu ne rugam suficient, nu traim cum trebuie, ne-am indepartat de Dumnezeu si in consecinta avem conducatorii pe care ii meritam.
Conducătorii sunt consecința societății în care trăim (o societatea degradată), ei sunt consecința fărădelegilor noastre. Din păcate tot mai mult românul se îndreaptă spre materialism și snobism, uitând de Dumnezeu și de suflet. E suficeint să treci duminica pe lângă un târg să îți seama că numai ortodocși nu ne putem numi. La greci spre exemplu nici magazinele nu sunt deschise duminica. Apoi nu e posibil ca noi să nu facem nimic împotriva avorturilor - cel mai grav păcat al neamului nostru (zic eu). Mai nou ne preocupă ecumenismul, cipurile și altele...de avorturi parcă am și uitat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.03.2013, 13:50:35
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Părintele Arhimandrit Arsenie Papacioc: – Este o întrebare îndrăzneață și o să fie un răspuns sfios. Eu, personal, judec după inima mea, văd o mare răspundere, văd un mare răspuns pe care nu-l poate da decât Țara Românească în lume, cândva. Consider că în România este cea mai adecvată viață, răsuflare și suflare, după Scriptură. România este milostivă și nu duce un război de distrugere, ci numai de avanpost, de apărare. Tocmai poziția Scripturii. România o văd având o mare misiune în lume. Sigur că nu din punct de vedere economic numaidecât, ci din punct de vedere mântuitor numaidecât. Și, asta contează: Că Dumnezeu rabdă, rabdă, dar și înainte apucă. Și noi, care vedem lucrurile acestea, la întrebarea asta îndrăzneață răspundem: suntem români și cum să nu văd o fericire pentru țara mea? Nu pentru că-i țara mea, ci pentru că sunt într-un cadru adecvat Scripturii, Chiar dacă există și căderi, Scriptura este trăită de români. Românul înțelege de ce-ai întins mâna. In Occident nu se mai pune problema în același duh. Vin foarte mulți să mă întrebe: „să plec în străinătate”? „Pleacă. Dar să știi că ai terminat cu Ortodoxia!” Pentru că acolo sunt anumite raționamente, este o goană după bani, este o altă lume. Să trăiască, n-am nimic de zis. Îi înțelegem. Dar asta nu trebuie să ne interzică să spunem adevărul. O mare misiune duhovnicească va avea România. Asta-i părerea mea. Trăim sau nu trăim, dar vom vedea că așa este.
(extras dintr-un interviu:http://acvilaortodoxa.wordpress.com/2011/07/22/2280/)

Nu ne lasa Dumnezeu, mai ales daca nici noi nu ne lasam de Biserica Ortodoxa. Au mai incercat si in trecut sa ne faca sa disparem si nu au reusit. Nici o tara ortodoxa nu va fi lasata de izbeliste de Dumnezeu, eu asa cred.

Cu avortul e greu, caci trebuie sa se schimbe mentalitatea femeilor si a barbatilor.S-a facut un sondaj si au fost intrebate femeile din diferite tari daca avortul este pacat si in tarile ortodoxe, Romania,Ucraina,Rusia etc. majoritate femeilor au spus ca da, este pacat. In schimb, in Franta de ex. numai cateva au spus ca este pacat. Macar noi mai avem constiinta ca facem rau si ne pocaim, femeile romance mai devreme sau mai tarziu se pocaiesc, dar in vest deloc.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.03.2013, 14:04:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
In urma cu trei ani am auzit si eu o afirmatie care m-a socat. O distinsa doamna doctor la care mergeam, mi-a spus in cadrul unei discutii ca au un prieten de familie important mason. El i-a sfatuit sa plece din Romania cat mai repede, deoarece la nivel mondial s-au impartit tarile, iar Romania a fost lasata sa fie a tiganilor. Poate o sa para ciudat ce am scris, dar asta mi-a spus. Observam ca in ziua de astazi doar tiganii mai fac multi copii. In ritmul asta vor deveni majoritari iar noi minoritari, poate chiar pe cale de disparitie. Oare vom mai ajunge noi pana in anul 3200?
Amuzant de ridicol.
Se pare ca si doctorii au mare nevoie de doctori.

Sau poate e noua propaganda politica pe linie de Partid, s-a ajuns la concluzia ca trebuie cat mai multi romani motivati sa emigreze, ca sa poate duce in spate pe cei ramasi + hotiile clasei politice.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.03.2013 at 14:07:50.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.03.2013, 14:10:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Poate romanii pleaca din lipsa de credinta si din materialism. Am vazut si auzit de foarte multi romani umilindu-se pe la strain, facand munci pe care in tara nu le-ar face, si totul ptr. nici un ban.
Pentru ca acolo mai au speranta, aici nu le-a ramas niciuna.
Oamenii ar face si aici sacrificii (si unii o fac) daca ar sti ca este loc de mai bine.

Sunt multi din cei care au plecat in afara, probabil majoritatea, care au inceput de jos, chiar foarte jos si au ajuns ca prin munca, sa se descurce bine si chiar foarte bine.

Citat:
Parintii de la Man.Oasa au spus ca daca esti om de calitate vei gasi loc de munca si in Romania si ca daca te duci la tara si ajuti o babutele ramase singure poti sa traiesti bine.
Care tara? Italia poate.
Ca la noi abia au ele din ce trai, ce sa mai dea si altora.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Vestul este pentru trup, Romania pentru suflet. Sa ne unim cu rasaritul, nu cu apusul.
E o metafora?
Ca geografic vorbind, rasaritul ne-a adus stelutza rosie si tot ce a insemna asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.03.2013 at 14:14:00.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare