Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.03.2013, 15:01:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Îndrăznind deci totdeauna și știind că, petrecând în trup, suntem departe de Domnul,
...
Avem încredere și voim mai bine să plecăm din trup și să petrecem la Domnul.

Si noi ne ingrijoram de anul 3000.
Iuliu, cum ne-ar fi fost, daca si Sf. Stefan cel Mare si Sfant ar fi gandit la fel si i-ar fi fost tot una ce se intampla peste 400-500 ani?
Cand Dumnezeu a creeat neamurile, le-a dat si dragostea de tara; sau dorinta de a avea una, de care sa aiba grija si s-o apere, nu?!? Asa cred eu.
In rest, ai dreptate; suntem cu totii datori cu o moarte si dorim sa petrecem la Domnul.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.03.2013, 15:04:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
Nu va dispărea poporul român, orice ar face masonii și jidanii sioniști, noi vom rezista și vom lupta pânș la capăt, Domnul și Maica Domnului ne vor ocroti pe noi au fost vremuri tulburi tot timpul și am rezistat de ce n-am face-o și acum și în viitor, tot vom izbândi în luptă și ne vom păstra valorile naționale și Biserica Ortodoxă care este mama noastră și ne va lega sufletește indiferent de ce vor zice alții.
Poate nu intamplator Romania se numeste "Gradina Maicii Domnului".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.03.2013, 15:09:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Poate romanii pleaca din lipsa de credinta si din materialism. Am vazut si auzit de foarte multi romani umilindu-se pe la strain, facand munci pe care in tara nu le-ar face, si totul ptr. nici un ban. Parintii de la Man.Oasa au spus ca daca esti om de calitate vei gasi loc de munca si in Romania si ca daca te duci la tara si ajuti o babutele ramase singure poti sa traiesti bine.

Vestul este pentru trup, Romania pentru suflet. Sa ne unim cu rasaritul, nu cu apusul.
La inceputul secolului XX era asa o saracie in Tarile Nordice, incat din fiecare familie au plecat 1-2 membri in SUA, pentru a se imbogati si a-i ajuta pe cei de acasa. Pare cunoscut, nu?
Astazi toate familiile din Tarile Nordice au rude in SUA, dar continua a exista ca stat national. Si acum mai pleaca unii, care au ambitii profesionale.
Si din Romania au plecat multi, dar Romania inca mai exista si va exista, caci natiunile sunt de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.03.2013, 15:12:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
O distinsa doamna doctor la care mergeam, mi-a spus in cadrul unei discutii ca au un prieten de familie important mason. El i-a sfatuit sa plece din Romania cat mai repede, deoarece la nivel mondial s-au impartit tarile, iar Romania a fost lasata sa fie a tiganilor. Poate o sa para ciudat ce am scris, dar asta mi-a spus. Observam ca in ziua de astazi doar tiganii mai fac multi copii. In ritmul asta vor deveni majoritari iar noi minoritari, poate chiar pe cale de disparitie.
Interesant e că și țiganii pleacă. Îmi amintesc de ăla care, fiind repatriat din Franța, a zis la televizor că mai bine moare decît să se întoarcă în România.

Oare masonii ăia ce păzesc? :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.03.2013, 15:15:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Iarăși o dai în estimări?
Păi estimările astea le am dinainte de 21 dec. Părărea mea proprie și personală... :)

Problema e că am renunțat la televizor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.03.2013, 15:16:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poate că peste o mie de ani nu vor mai fi țări și granițe. Eu unul estimez că în maxim 20 de ani îl vom vedea pe Antihrist la televizor - și sînt optimist cînd spun asta.

România nu va dispărea pînă la sfîrșitul lumii deoarece sîngele martirilor noștri nu a curs în zadar.
Nu putem da un termen; stii asta.
Proorociile facute de calugarii rusi spun, ca Rusia nu va fi afectata de aparitia lui Antihrist, pentru ca au suferit atat de mult in comunism. Cum va fi in Romania, vom vedea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.03.2013, 15:19:19
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Poate romanii pleaca din lipsa de credinta si din materialism. Am vazut si auzit de foarte multi romani umilindu-se pe la strain, facand munci pe care in tara nu le-ar face, si totul ptr. nici un ban. Parintii de la Man.Oasa au spus ca daca esti om de calitate vei gasi loc de munca si in Romania si ca daca te duci la tara si ajuti o babutele ramase singure poti sa traiesti bine.

Vestul este pentru trup, Romania pentru suflet. Sa ne unim cu rasaritul, nu cu apusul.
Cazurile in care oamenii pleaca din tara doar pentru ca isi doresc sa traiasca in alta parte, sunt putine si sunt de inteles. In rest, nu cred ca romanii se umilesc din placere, e clar de ce fac asta: pentru bani. Stiu la ce te referi, la faptul ca in afara fac munci injositoare, dar mai stiu ca sunt tare multumiti de remuneratie. Sunt sate intregi care au plecat deoarece in tara nu si-au gasit de lucru. Industia noastra e la pamant, somajul in floare, oamenii pleaca de nevoie, cu dor in suflet si cu regret ca in tara lor nu isi gasesc de munca.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Adică ne dau lecții.
Nu vad in tigani un model, ba din contra. Nu mai stiu exact ce Sfant spunea ca trebuie sa te ingrijesti de fiecare copil, sa ii oferi o educatie, sa il ajuti sa deprinda o meserie (sa poate sa aiba o slujba din care sa isi castige existenta), sa ii asiguri atat hrana materiala cat si spirituala. Deci, lucrurile nu sunt foarte simple.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Conducătorii sunt consecința societății în care trăim (o societatea degradată), ei sunt consecința fărădelegilor noastre. Din păcate tot mai mult românul se îndreaptă spre materialism și snobism, uitând de Dumnezeu și de suflet. E suficeint să treci duminica pe lângă un târg să îți seama că numai ortodocși nu ne putem numi. La greci spre exemplu nici magazinele nu sunt deschise duminica. Apoi nu e posibil ca noi să nu facem nimic împotriva avorturilor - cel mai grav păcat al neamului nostru (zic eu). Mai nou ne preocupă ecumenismul, cipurile și altele...de avorturi parcă am și uitat.
De acord cu tine, Ovidiu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.03.2013, 15:31:49
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

...Romania, o tara pe cale de disparitie... Ei nu chiar maine, ci cam peste o mie si ceva de ani!...
Ei, iata ca s-a rezolvat si problema crizei, cat despre prezicerile mayase le-am dat la spate... Acum avem o noua prezicere: Romania in anul 3200. Pana atunci toata lumea poate sta linistita fiindca nu e nici un pericol care sa ne puna pe ganduri...
Fratilor, cui slujim? Cine sunt cei care sustin ceea ce sustin si de ce ne-ar afecta? Cum sa nu faci nebun un om care scoate o asemenea predictie cand datele reale doar Dumnezeu le detine? Nu vreau sa trec nici nationalist sadea, nici fanatic religios si nici luptator inrait impotriva pseudo-predictiilor. Ma lasa rece orice ipoteza de acest fel fiindca nu are nimic serios de care sa tin cont. Ma doare insa ca ne lasam dusi de astfel de valuri si ori ne umplem de mandrie, cum ca avem o tara care merita sa supravietuiasca timpurilor, ori cadem in cealalta extrema si facem jocul celor lipsiti total de Dumnezeu... Deci oricum, tot in declin suntem. Dar grija... Grija noastra, unde se indreapta, fratilor?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.03.2013, 15:50:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu putem da un termen; stii asta.
Un termen la nivel de zi calendaristică - nu. Dar avem, începînd cu Biblia și continuînd cu scrieri din Tradiție, numeroase profeții care ne arată semnele sfîrșitului. Deci putem să estimăm niște ani, bazîndu-ne pe aceste informații care vin tot de la Dumnezeu pentru ca noi să nu fim luați prin surprindere.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.03.2013, 16:10:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Un termen la nivel de zi calendaristică - nu. Dar avem, începînd cu Biblia și continuînd cu scrieri din Tradiție, numeroase profeții care ne arată semnele sfîrșitului. Deci putem să estimăm niște ani, bazîndu-ne pe aceste informații care vin tot de la Dumnezeu pentru ca noi să nu fim luați prin surprindere.
Si eu cred ca deja ar trebui sa fim pregatiti in fiecare moment, caci semne sunt destule...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare