Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.06.2007, 22:39:09
yulica19 yulica19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2007
Mesaje: 13
Implicit

Dmb, prin calea care ai deschis-o fata de iubire a venit si intelepciunea.:D
Ma bucur sa vad asemenea persoane in B.O.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.07.2007, 21:47:16
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desi nu are legatura cu tema in totalitate, va recomand cu drag sa citit articolul din Formula As ( 23/30iulie) Este un caz RELEVANT ca, la Dzeu este orice posibil. Unde omul nu reuseste..Sufla Hristos Harul si iubirea Sa... Este vorba despre viata unui om convertit la ortodoxie. O nemtoaica get-beget, care a simit iubirea Lui Hristos aici in Romania. Este atat de frumos intitulat articolul : " BINE D-ZEULE, DACA TU VREI SA LUCREZ IN TARA ASTA ASA VOI FACE.!" eSTE UN EXEMPLU EXTRAORDINAR DE TRAIRE......, traire, sensibiliate pe care ar trebui sa o avem si noi cei ortodoxi get-beget..diferente intre noi sunt dar este si IUBIRE...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.07.2007, 07:14:02
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Laurentiu tie ti se par discutile fara patima? Cind e vorba de "apararea" ortodoxiei toti sint eroi si se simt datori.Problema este ca inca nu-i nevoie de apararea lor!:D
Cineva spunea ca Pr. Boca considera biserica catolica aproape fara gresala. Uita-te cum o considera cei mai intelepti si mai induhovniciti decit acest parinte pe forum!!!
De ce atita dusmanie?
Cum poti sa luminezi ca sa vina cineva spre tine in felul acesta?
Mie personal cit sint de ortodox mi-ar place sa ajung la nivelul Maicii Tereza macar!
Ea nu a vorbit despre catolicism ci a trait crestineste.
De fiecare vorba vom da socoteala ...dar faptele noastre ne aleg!
Mie mi se pare o auto-inselare. "Aperi" ortodoxia prin cuvinte si crezi ca ai facut ceva. Cred ca apararea prin fapte este mai buna.Arata superioritatea ta ca ortodox din ceea ce faci! Asta este apararea adevarata.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.07.2007, 19:01:56
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Laurentiu tie ti se par discutile fara patima? Cind e vorba de "apararea" ortodoxiei toti sint eroi si se simt datori.Problema este ca inca nu-i nevoie de apararea lor!:D
Cineva spunea ca Pr. Boca considera biserica catolica aproape fara gresala. Uita-te cum o considera cei mai intelepti si mai induhovniciti decit acest parinte pe forum!!!
De ce atita dusmanie?
Cum poti sa luminezi ca sa vina cineva spre tine in felul acesta?
Mie personal cit sint de ortodox mi-ar place sa ajung la nivelul Maicii Tereza macar!
Ea nu a vorbit despre catolicism ci a trait crestineste.
De fiecare vorba vom da socoteala ...dar faptele noastre ne aleg!
Mie mi se pare o auto-inselare. "Aperi" ortodoxia prin cuvinte si crezi ca ai facut ceva. Cred ca apararea prin fapte este mai buna.Arata superioritatea ta ca ortodox din ceea ce faci! Asta este apararea adevarata.
DAr ce spune biblia?

la Efeseni cap.4:
5. Este un Domn, o credință, un botez,

6. Un Dumnezeu și Tatăl tuturor, Care este peste toate și prin toate și întru toți
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.07.2007, 19:25:50
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cite stiu eu catolicii sint crestini . Crezul lor este la fel cu al nostru cu o adaugire care nu a deranjat pe nimeni sute de ani cind eram impreuna. In ce credem noi cred si ei.Si mai cred ceva ca Duhul vine si de la Fiu. Eu nu-s teolog. Poate e gresit dar chiar atit de gresit nu-i incit sa-i consideri pagini. Pagini sint cei care cred ca Iisus a fost doar Om. Ori asta catolicii nu o fac!
Si eu cred ca Iisus e mai mult bun decit drept! Sint eretic?
Botezul lor nu se face in numele SFINTEI TREIMI? Se face!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.07.2007, 19:36:42
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor, sa nu ne luptam intre noi:). sa ne iubim, sa ne rugam unii pentru altii...Iubirea indelung rabda..iubirea Nu cade niciodata..Dzeu e mai mult BUN:D Sa ii iubim pe toti, cu iubirea Lui si nu va mai exista atata rautate in lume. Sa ne sfintim noi insine ca sa putem ajuta pe cel de langa noi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.07.2007, 11:30:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Din cite stiu eu catolicii sint crestini . Crezul lor este la fel cu al nostru cu o adaugire care nu a deranjat pe nimeni sute de ani cind eram impreuna. In ce credem noi cred si ei.Si mai cred ceva ca Duhul vine si de la Fiu. Eu nu-s teolog. Poate e gresit dar chiar atit de gresit nu-i incit sa-i consideri pagini. Pagini sint cei care cred ca Iisus a fost doar Om. Ori asta catolicii nu o fac!
Si eu cred ca Iisus e mai mult bun decit drept! Sint eretic?
Botezul lor nu se face in numele SFINTEI TREIMI? Se face!
Domnule, noi creshtin ortodocshii n-avem nimic cu catolicii, protestantzii, alte culte creshtine, ii primim, ii iubim, vorbim shi ne intzelegem cu ei, dar trebuie sa ne milostivim/ajutam cu frica shi apoi sa ne rugam Domnului sa ne scuture shi ciorapii dar shi camasha, ca socoteala vom da lui Dumnezeu shi nu catolicilor sau protestantzilor, sau altora.

De ex, pe Papa Ioan Paul al II-lea n-aveai cum sa nu-l iubeshti, era un bonom shi un curajos iar actualul Papa shi el este simpatic shi bun teoretician, dar, fiindca exista un dar... valabile sunt doar "Singur Ortodoxia" adica bisericile creshtin-ortodoxe surori dreptcredincioase din care shi BOR cu autocefalia face parte, shi abea apoi eventual cu ceilaltzi fratzi, surori, semeni care vor sa auda shi sa mearga pe calea cea stramta a vietzuirii cu Dumnezeu Cel din Sfanta Treime, data de Iisus Hristos, Domnul Nostru...

Shi sa ne ierte Domnul, pentru rataciri, ca shi noi mai avem cate unele...???, deci sa-l rugam sa ne scuture shi de prostiile noastre (shi ma includ shi pe mine) :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.07.2007, 18:26:34
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da DOMNULE OVIDIU noi n-avem nimic cu ei cam tot asa cum ii iertam pe toti fara sa uitam nimic si sa revenim la normalitate!
Uita-te la mesajele despre catolici si arata-mi iubirea care reise de acolo, te rog!
Nu sintem capabili sa recunoastem ca altii sint mai crestini decit noi avind "credinta falsa" in timp ce noi nu sintem avind-o pe cea adevarata!
Nu o sa ma convinga nimeni ca o Maica Tereza nu se va mintuii ca nu era ortodoxa! La fel de putin cit ma poate convinge cineva ca ne mintuim doar pt ca sintem ortodocsi.
Nu, NU SINT ECUMENIST! Orodoxia este ramura dreapta. Dar incetati sa mai vedeti pagini in catolici cel putin!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.11.2007, 12:56:25
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

MariaB, n-au ortodocsii frica de infailibilitatzile papei, shi nici de sfintzii lor gen Maria Tereza sau sfantul Anton, aceshtia sunt sfintzi eventual ca oameni, dar oricat bine ishi fac oamenii intre ei, fara Duhul, sunt in eres, sigur ca Hristos la judecata va tzine cont ca dreptul judecator va socoti pentru mantuire shi scapare shi un pahar cu apa sau ovorbulitza cat de mic daca ai dat unui nevoiash sau unui pacatos care doreshte sa iasa din dezastru, dar catolicismul din pacte este o nenorocire "pentru ca cine nu zideshte, nu strange cu El, risipeshte"... iar daca nu realizezi pentru anumite interese ca portzi in bisericile tale catolice duhuri de draci care umbla pe tot pamantul ca sa pacaleasca, atunci de ce sunt rai ortodocsii care ii cheama pe catolicii care chiar vor sa aiba parte de Hristos, ii cheama la ortodoxie, nu pentru a se ingamfa ortodoxia, sau ei inshishi ca au mantuit vr-un suflet, ci fiind conshtientzi ca aceshtie doar aici se vor mantui, avand parte de Hristos, de Duhul Sfant prin Harul Sau.... deci nu pentru interese de intreceri interconfesionale spun ortodocsii sfintzi asha... ca ce-i intereseaza pe ei catzi sunt creshtini-ortodocsi? ca ei shtiu foarte bine ca nu este suficient sa fi creshtin-otodox doar cu numele, ca stradania ta cu ajutorul lui Hristos te va mantui, dar ei spun sincer ca sa shtie oricine, pentru ca oricine de va striga dupa Credintza care este Hristos se va mantui, reushind sa faca fatza problemelor pacatoase shi a shtii sa iasa din iminentzele pacatelor de fiecare zi...

deci MariaB, lasa-l pe papa, ca nimeni n-are nimic cu catolicii sau altzii ca shi oameni, dar ne facem o datori din a-tzi spune cum shi cu cine te potzi mantui... cu Hristosul creshtin-ortodoxiei... poi n-am vrea noi ca oameni dupa gandurile noastre ca totzi creshtinii sa fie valabili? dar ce ar zice Hristos? "inapoia Mea satana ca gandurile oamenilor nu sunt gandurile lui Dumnezeu" asha cum i-a spus shi ucenicului sau Petru cand acesta a zis sa nu fie una ca asta, adica gandind ca n-ar fi bine ca Hristos sa se rastigneasca... asha este shi cu voi catolicii... nu mai e biserica voastra valabila, iar voi trebuie sa va rebotezatzi shi sa ramanetzi adevaratzi creshtini ortodocsi... dar dinpacate nu vetzi asculta shi nu vetzi crede ca shi evreii pane ce vor veni Ilie shi Enoh din ceruri shi vor reinvatza pe oameni ca sa nu mai slujeasca la antihrismul antihrismului de pretutindenea care ne invadeaza...

hai la creshtin-ortodocsie MariaB, leapada-te de satana shi te reboteaza daca chiar ai ravna pentru Hristos shi mantuirea ta... shi vei vedea ca Hristos te va alege, shi nu te va parasi... :)

nu zic sa vi din prozelitism... ca dumneata faci oricum asha cum doreshti shi cum este mai bine pentru tine... shi oricum nu de mine ar trebui sa ascultzi ci de Dumnezeu shi Hristos... faca-se Voia Lui...:)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.11.2007, 20:51:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Da DOMNULE OVIDIU noi n-avem nimic cu ei cam tot asa cum ii iertam pe toti fara sa uitam nimic si sa revenim la normalitate!
Uita-te la mesajele despre catolici si arata-mi iubirea care reise de acolo, te rog!
Nu sintem capabili sa recunoastem ca altii sint mai crestini decit noi avind "credinta falsa" in timp ce noi nu sintem avind-o pe cea adevarata!
Nu o sa ma convinga nimeni ca o Maica Tereza nu se va mintuii ca nu era ortodoxa! La fel de putin cit ma poate convinge cineva ca ne mintuim doar pt ca sintem ortodocsi.
Nu, NU SINT ECUMENIST! Orodoxia este ramura dreapta. Dar incetati sa mai vedeti pagini in catolici cel putin!
Nici eu nu sunt ecumenist, insa subscru la cele spuse de tine. Imi amintesc de afirmatia unui teolog occidental Thomas Spidlik: "Sfintii se intalnesc in vazduh, dincolo de granitele ridicate de catre fiecare Biserica"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferente intre versiunile Scripturii tricesimusquintus Secte si culte 361 28.03.2012 20:44:51
diferente intre calendarul patriarhal si cel de pe site kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 19.11.2011 21:23:51
Diferente florin.oltean75 Generalitati 1 10.05.2011 22:04:14
Ce diferente sunt intre catolicism si ortodoxie? Bast-et Generalitati 18 16.10.2010 23:56:19
Diferente intre oameni CM Generalitati 68 18.07.2009 14:58:04