Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2010, 19:36:59
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Ceva interesant ..dupa parerea mea

Azi mare mi a fost surprinderea cand la ora de religie (profa de religie e si dirginta mea,chiar daca sunt pe profil economic)ne-a prezentat clasei pe videoproiector un filmulet despre Sfanta Lumina de la Ierusalim in momentul cand coboara asupra credinciosilor ,si ..mai multi oameni , maicute ,preoti, credinciosi(era o biserica ortodoxa)atingeau flacara fara sa se arda ba chiar o atingeau si cu fata neavand nici o reactie ca si cand acea flacara nu ii afectau, am ramas uimit .Mai tarziu ne a explicat diriga ca acea lumina nu este foc ,si nici nu mistuie , este o Lumina Sfanta .!!numai bine!!
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2010, 14:02:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Mai tarziu ne a explicat diriga ca acea lumina nu este foc, si nici nu mistuie, este o Lumina Sfanta.
Acea lumina este foc, insa un foc ce nu mistuie, precum Rugul Aprins ardea, insa nu se mistuia.
Da, este o minune atat de vizibila, incat ma mir cum nu sunt toti oamenii crestini.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2010, 14:08:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Acea lumina este foc, insa un foc ce nu mistuie, precum Rugul Aprins ardea, insa nu se mistuia.
Da, este o minune atat de vizibila, incat ma mir cum nu sunt toti oamenii crestini.
Luca 16, 31

Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2010, 14:44:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Luca 16, 31
Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.
Adevarat.
Un ghid evreu din Ierusalim, fiind intrebat de ce nu se convertesc la crestinism cu toii,
vazand minunea cu Sfanta Lumina, a raspuns sec: "Pe aici se petrec multe minuni."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2010, 19:55:31
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Iti prezint eu un filmulet in care un om este taiat in doua si lipit la loc. Ce zici?
Sau un filmulet in care altu' merge pe apa sau ingropat de viu si iese din mormant teafar si nevatamat.

Exista dovezi impotriva religiei ortodoxe predate la scoala. V-a zis profa de religie despre ele?

Pana una alta, lumina sfanta nu este decat un truc ieftin, pentru creduli.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2010, 20:19:59
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Ai fost vreodată la Ierusalim de Înviere?

Last edited by Carmen FUNIERU; 23.11.2010 at 20:25:37.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.11.2010, 20:34:59
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Ai fost vreodată la Ierusalim de Înviere?
Nu din pacate , poate in viitor
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.08.2016, 16:32:58
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Una dintre minunile moderne. Sper sa reusesc la un moment dat sa o traiesc.
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 01:15:06
ceva interesant(decizii dificile) Patrie si Credinta Morala Crestina 11 01.11.2011 19:10:51
Interesant?! laurschepsis Generalitati 0 08.02.2010 21:20:26
ceva totusi se intampla dupa moarte remember Generalitati 5 20.09.2009 22:50:26