Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2017, 07:36:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Meditatii la Calea Crucii

Calea Crucii (Via Crucis sau Via Dolorosa) este o devotiune romano-catolica (preluata si adaptata si de greco-catolici) practicata in orice perioada a anului, dar cu precadere in Saptamana Sfanta. Daca originea ei este incerta, raspandirea acestei devotiuni in toata lumea catolica este, cu certitudine, inca o opera a franciscanilor. Se pare ca, preluand custodia Tarii Sfinte dupa primele cruciade, franciscanii au descoperit aceasta devotiune ca fiind o practica a credinciosilor ortodocsi apartinand de Patriarhia Ierusalimului. Ei comemorau, astfel, principalele momente ale Patimilor Domnului. Pana in ziua de azi, franciscanii sunt de referinta si au o suprematie onorifica, nescrisa in ceea ce priveste Calea Crucii. Asa cum Rozariul este o devotiune eminamente dominicana, Calea Crucii este una franciscana.

Concret, devotiunea consta in deplasarea in dreptul fiecareia din cele 14 "statiuni", la fiecare credinciosul rostind rugaciuni si meditand la un moment al teribilului drum urmat de Domnul din Pretoriu pana la Mormant. O a 15-a statiune, adaugata sub pontificatul fericitului Ioan al XXIII-lea, este cea a invierii si e prezenta in unele biserici mai noi. Reprezentarea statiunilor impodobeste peretii laterali ai bisericilor sub forma de icoane, statui, sau simple numere din metal, lemn, piatra, marchetarie etc (dar, in mod traditional, in altorelief din lemn pictat). La franciscani, pasionati de natura, in mod specific statiunile sunt reprezentate si in exterior, in gradina Conventurilor lor (in panta gradinii, daca exista aceasta posibilitate), sub forma a 14 troite.

Devotiunea se poate face atat individual, cat si in grup organizat si pastorit, sub forma de slujba. Ca si Rozariul. Credinciosii care fac aceasta devotiune in Saptamana Patimilor, cu deplasare de la o statiune le alta, beneficiaza de indulgenta plenara, sub conditiile comune tuturor indulgentelor.

Care este textul "improperelor", meditatii care apar scrise in unele Liturghiere traditionale ?
Vom vedea maine, Vinerea Mare, vinerea in care Domnul a urcat Muntele Capatanii cu crucea in spate, suferind supliciul si suferind moartea rezervata sclavilor revoltati. El, singurul om cu adevarat liber, El, care nu a venit sa strice Legea, ci sa o implineasca. Deocamdata, sa retinem ca "improprium" inseamna repros: improperele Caii Crucii sunt, asadar, meditatii sub forma reprosurilor pe care Domnul le face calailor Sai, adica noua tuturor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.04.2017 at 07:38:35.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2017, 09:00:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

-Rugaciunea de pregatire se face la altar. Se ingenuncheaza. Meditatie (dupa Sf Alfons de Liguori): Doamne al meu, Isuse Cristoase, ai facut acest drum ca sa mori pentru mine cu negraita iubire. Eu, insa, am fost de atatea ori nerecunoscator si Te-am parasit. Dar acum Te iubesc din toata inima mea. Imi pare rau de fiecare lucru cu care Te-am ofensat. Iarta-ma, Doamne al meu, si permite-mi sa Te insotesc in acest drum. Te duci ca sa mori din iubire pentru mine. Doresc, iubit Rascumparator, sa mor si eu pentru Tine. Isuse al meu, voi trai mereu si voi muri in uniune cu Tine.

-statiunea 1: Isus este condamnat la moarte.
Popule meus, quid feci tibi? Aut in quo contristavi te? Responde mihi.

Popor al Meu, ce ti-am facut ? Cu ce te-am intristat ? Raspunde-Mi!

Ne amintim cum Isus, dupa ce a fost biciuit si incununat cu spini, a fost pe nedrept condamnat la moarte. Ingenunchem.

-statiunea 2: Isus primeste Crucea.
Quia eduxi te de terra Aegypti,parasti Crucem Salvatori tuo

Eu te-am scos din tara Egiptului, iar tu Mi-ai pregatit o cruce!

Ne amintim cum Isus saruta crucea, instrumentul torturii Sale, dar instrument al eliberarii noastre. Cu trupul slabit de supliciu, ia pe spatele Sau biciuit crucea de lemn, cantarind aproximativ 80 de kilograme. Isuse al Meu! Si eu as vrea sa sarut crucea mea! Ajuta-ma sa car povara ei cu pace si iubire, asa cum Tu ai facut!

-statiunea 3: Isus cade pentru prima data, sub povara crucii.

Cat de grele trebuie sa fie pacatele noastre: iata cum Acela care sustine toate lucrurile cu puterea cuvantului Lui cade sub povara lor!

-statiunea 4: Isus intalneste pe Sf Fecioara si pe Sf Ioan.

Iat-o pe cea pe care o preamaresc toate natiunile, iata sabia care trece prin inima sa! Iata-l pe ucenicul iubit, plin de mahnire.

-statiunea 5: Simon din Cirene este dus sa ajute la caratul crucii.

Iata un om care venea de la lucru, aflat aparent intamplator acolo, este rechizitionat sa ajute la caratul crucii. Cata onoare sa fie langa Mantuitorul lumii! Si eu am avut multe asemenea ocazii. De multe ori Isus a avut nevoie de ajutorul meu, dar am spus "nu voi sluji!". Oare de acum inainte, sunt eu gata sa Il ajut pe Isus in lucrarea Sa ?

-statiunea 6: Isus o intalneste pe Sf Veronica.

Chipul Sau perfect este de nerecunoscut. Plin de sange, de transpiratie, de praf si de scuipatii oamenilor: cine ar putea gandi ca cel care urca ducand crucea este Atoatele ? Cuprinsa de mila, Veronica ii sterge chipul cu marama ei. Va pastra tot restul vieii icoana de nesters a chipului Sau. Ajuta-ma si pe mine, scump Mantuitor, sa pastrez cu cinste chipul Tau in inima mea!

-statiunea 7: Isus cade pentru a doua oara sub povara Crucii.
Iar eu sunt vierme și nu om, ocara oamenilor și defăimarea poporului. Toți cei ce m-au văzut m-au batjocorit, grăit-au cu buzele, clătinat-au capul zicând:"Nădăjduit-a spre Domnul, izbăvească-l pe el, mântuiască-l pe el, că-l voiește pe el".

-statiunea 8: lamentatia femeilor. Isus le vorbeste.
"Fiice ale Ierusalimului, pangeti nu pentru Mine, ci plangeti pentru voi si pentru copiii vostri!".

Isuse al Meu, pentru mine plang. Pentru pacatele mele, care ma condamna pe mine.

-statiunea 9: Isus cade pentru a treia oara.
"Ca apa m-am vărsat și s-au risipit toate oasele mele. Făcutu-s-a inima mea ca ceara ce se topește în mijlocul pântecelui meu. Uscatu-s-a ca un vas de lut tăria mea, și limba mea s-a lipit de cerul gurii mele și în țărâna morții m-ai coborât. Că m-au înconjurat câini mulți, adunarea celor vicleni m-a împresurat."

Isuse, care nu ai cazut nici la a treia ispitire, iata cum ai cazut a treia oara sub povara pacatelor noastre! Iarta-ma, ridica-Te atotputernice si ajuta-ma si pe mine sa ma ridic!

-statiunea 10: Isus este dezbracat de haine.

Iata cum cel inocent si atat de pudic nu este scutit nici de aceasta forma de tortura! Hainele Lui incleiate de sange uscat sunt smulse de pe el.

Iarta-ma, Isuse, ca prin recaderile mele am redeschis ranile Tale si le-am facut sa sangereze din nou, pentru ca durerea Ta sa fie si mai mare. Eu sunt cainele care m-am intors la vomitatura mea. Cu mine ai aruncat Tu margaritare la porci! Am insangerat din nou Preasfantul Tau Corp, am ras de el si l-am batjocorit pe el de atatea ori!

-statiunea 11: Isus este fixat pe Cruce

Fa, Doamne, sa nu uit niciodata teribilul sunet al ciocanului lovind cuiele care iti zdrobesc mainile si picioarele. Fixeaza inima mea de crucea Ta, si foloseste cuie daca este nevoie, pentru ca sa nu ma mai desprind niciodata de ea!

-statiunea 12: Isus moare pe Cruce
Ti-a fost sete, Doamne. Sete de credinta si dragostea mea. Dar eu ti-am dat, in batjocura, otetul nerecunostintei mele si amaraciunea neascultarii mele. Tu ai spus "s-a sfarsit!" Fa, rascumparatorule, sa se sfarseasca nerecunostinta mea si neascultarea mea pentru ca sa nu se sfarseasca viata mea. Eu sunt cel venit in ceasul al 12-lea si vreau sa mor impreuna cu Tine pentru ca sa inviez impreuna cu Tine. Nu socoti pacatele mele, desi stiam bine ce fac. Primeste-ma impreuna cu slujitorii harnici veniti inaintea mea si rasplata Ta nu o lua de la mine.

-statiunea 13: Trupul lui Isus este dat jos de pe Cruce si asezat in bratele Maicii Sale.

Iata cum Maica Sfanta primeste, cu infinita grija, trupul mort, devenit de nerecunoscut prin tortura.
Ajuta-ma si pe nevrednicul de mine, Aparatoarea Crestinilor, sa primesc Preasfantul Trup al Fiului tau si sub chipul painii sa Il recunosc pe El.

statiunea 14: Trupul lui Isus este asezat in mormant.

Iata cum acela care nu are unde sa-si aseze capul este asezat in mormant nou.

Rege al regilor si imparat al natiunilor! Putini au fost cei din alaiul care te-a insotit la mormant! Fa in asa fel incat sa ma numar printre ei. Eu stiu prea bine ca nu voi putea fi partas la Alaiul Vietii daca nu voi fi partas, impreuna cu ei si cu durerea lor, la Alaiul Mortii Tale. Imprima, Doamne, in inima mea credinta adanca si vie, radacina a sperantei care hraneste cu seva sa iubirea pentru Tine. Doamne, Tu pe toate le stii. Tu stii ca Te iubesc!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.04.2017, 20:11:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Iata acum si improperele propriu-zise, care se rostesc (sau se canta) inainte de fiecare meditatie:

Popule meus, quid feci tibi? Aut in quo contristavi te? Responde mihi.
Hagios o Theos / Sanctus Deus
Hagios Ischyros /€“ Sanctus fortis
Hagios Athanatos, eleison hemas / Sanctus immortalis, miserere nobis.


O, popor al Meu, ce t›i-am făcut? S˜i cu ce te-am întristat? Răspunde-mi!
Din Tšara Egiptului te-am scos, iar tu I-ai pregătit o Cruce Mântuitorului tău.
Sfinte Dumnezeule,
Sfinte tare,
Sfinte fără de moarte,
Miluies™te-ne pe noi.

Quia eduxi te per desertum quadraginta annis, et mana cibavi te, et introduxi te in terram satis bonam: parasti Crucem Salvatori tuo.

Patruzeci de ani, prin des™ert te-am condus, cu mană te-am hrănit s™i într-o T›ară minunată te-am dus, iar tu o Cruce ai pregătit pentru Mântuitorul tău.

Quid ultra debui facere tibi, et non feci? Ego quidem plantavi te vineam meam speciosimam: et tu facta est mihi nimis amara: aceto namque sitim meam potasti: et lancea perforasti latus Salvatoris tuo.
Popule meus ...


Ce-as™ fi putut face mai mult pentru tine, s™i n-am făcut?
Cu-adevărat, cea mai frumoasă vie a Mea te-am sădit, iar tu tot mai amar ai ajuns să-Mi fii, căci ot›et Mi-ai dat să beau când Mi-a fost sete s™i cu o sulit›ă ai străpuns coasta Mântuitorului tău.
Popor al Meu...

Ego propter flagelavi Aegyptum cum primogenitis suis: et tu me flagellatum tradidisti.
Popule meus ...


Pentru tine am biciuit Egiptul, cu întâiul lui născut: iar tu M-ai biciuit s™i m-ai trădat.
Popor al Meu ...

Ego eduxi te de Aegypto, demerso Pharaone in Mare Rubrum: et tu me tradidisti principibus sacerdotum.
Popule meus ...


Te-am scos din Tšara Egiptului, iar pe Faraon l-am înecat în Marea Ros™ie, iar tu m-ai dat pe mâna Înaltului Preot.
Popor al Meu ...

Ego ante te aperui mare: et tu aperuisti lancea latus meum.
Popule meus ...


Dinaintea ta am deschis marea, iar tu Mi-ai deschis coasta cu o sulit›ă.
Popor al Meu ...

Ego ante te praeivi in columna nubis: et tu me duxisti ad praetorium Pilati.
Popule meus ...


Înaintea ta am mers, într-un stâlp de nor, iar tu m-ai dus la tribunalul lui Pilat.
Popor al Meu ...

Ego te pavi manna per desertum: et tu me cecidisti alapis et flagellis.
Popule meus ...


Cu mană te-am hrănit în pustie, iar tu te-ai năpustit asupra Mea, cu lovituri s™i bice.
Popor al Meu...

Ego te potavi aqua salutis de petra: et tu me potasti felle, et aceto.
Popule meus ...


Din stâncă, a Mântuirii apă t›i-am dat să bei, iar tu Mi-ai dat să beau fiere s™i otet.
Popor al Meu ...

Ego propter te Chananaeorum reges percussi: et tu percussisti arundine caput meum.
Popule meus ...


Pentru tine, pe regii Canaanului i-am lovit, iar tu pe Mine M-ai lovit peste cap cu o trestie.
Popor al Meu ...

Ego dedi tibi sceptrum regale: et tu dedisti capiti meo spineam corona.
Popule meus ...


Sceptru de rege t›i-am dat, iar tu Mi-ai as™ezat pe cap o coroană de spini.
Popor al Meu ...

Ego te exaltavi magna virtute: et tu me suspendisti in patibulo Crucis.
Popule meus ...


Cu putere mare te-am înălt›at, iar tu pe Mine M-ai atârnat de spânzurătoarea Crucii.
Popor al Meu ...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 14.04.2017 at 20:23:14.
Reply With Quote
Răspunde