Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2007, 23:16:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Fratilor, dragii mei, asa cum am promis pe perioada postului m-am hotarit sa renunt la net in general, ocupindu mi mult timp din cel rezervat rugaciunilor. Totusi fac o exceptie , pentru a va anunta , ca stradania mea mi-a fost rasplatita din plin. EL ma iubeste cu adevarat si aceasta este cel mai minunat lucru din asta lume. Am primit in urma cu citeva zile un colet din tara, din partea unui fost membru al acestui forum. In colet am gasit o adevarata comoara pentru sufletul meu :o icoana cu Maica Domnului de la Manastire Sihastria, o carte Ne vorbeste parintele PROFIRIE , o alta carte Parintele Paisie mi-a spus , o alta carte Ecumenismul de la SF.Manastire Paraklitu , ilustrate cu Parintele Cleopa de la Manasirea Sihastria . Mai mare bucurie si rasplata nu putea sa fie pentru aceasta perioada a postului. Iertati -ma ,dar am simtit nevoia de a va spune bucuria mea, ca un copil cind primeste ceva. Acel ceva la mine a insemnat imens. Sa dea Bunul Dumnezeu sa am mereu astfel de bucurii. Va imbratisez cu mult drag si ne revedem dupa 29 iunie. Doamne ajuta ! +
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2007, 23:49:53
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Sa-ti dea Bunul Dumnezeu liniste sufleteasca,ca sa le poti citi,si folosindu-te sa ne impartasesti si noua din acele invataturi!
Iar Maica Domnului sa te aibe in paza,si nunumai,ci si pe ceilalti membrii ai familiei tale.
Ii multumim si noi lui Dumnezeu pt.acest dar, si o rugam pe Maica Domnului sa-i rasplateasca pe cei care ti-au facut o asemenea bucurie.
Sa fii binecuvantat!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.06.2007, 23:50:53
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oare nu cumva pers. care ti-a trimis pachetul va citi si se va umple de mandrie?? Daca este asa roaga-te ptr. ea/el, caci este si pacatul tau. De multe ori e bine sa tii sub tacere cele bune..ptr a avea mai mult folos duhovnicesc.:)
cu dragsote frateasca jenica
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2007, 23:33:49
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
oare nu cumva pers. care ti-a trimis pachetul va citi si se va umple de mandrie?? Daca este asa roaga-te ptr. ea/el, caci este si pacatul tau. De multe ori e bine sa tii sub tacere cele bune..ptr a avea mai mult folos duhovnicesc.:)
cu dragsote frateasca jenica
Iti multumim, cristiboss 56, ca ne-ai impartasit bucuria ta. Te inteleg, ca si pentru mine cea mai mare bucurie o constituie cartile.
O carte nu costa atat de mult, incat sa-l faca mandru pe cel ce daruieste. Sigur, prevederea e mama intelepciunii. Dar cred ca mai mare decat eventuala mandrie e bucuria de a darui, ceea ce cred ca a manat pe acel om sa-ti daruiasca din cartile, din nestematele lui de intelepciune cereasca. Mai degraba un semn de inchinaciune in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.10.2007, 01:29:54
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Este dreptul tau sa te bucuri ca ai primit un cadou, nu vad de ce ar fi un pacat in asta, referitor la apropoul jenicai :dozingoff:
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.10.2007, 20:39:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Este dreptul tau sa te bucuri ca ai primit un cadou, nu vad de ce ar fi un pacat in asta, referitor la apropoul jenicai :dozingoff:
De aceea nu am nominalizat cine a fost cel care a daruit. Dar acum , daca veni vorba de pacat, ar trebui sa ne coasem gura pentru totdeauna si cu siguranta n-am mai gresi nicand cu vorba, caci cu fapta sau cu, gandul, ce sa mai vorbim . . . . ! Sa nu exageram.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.10.2007, 00:50:57
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

MA BUCUR PENTRU BUCURIA TA CRISTI.
IN PRIVINTA MANDRIEI NU TREBUIE SA NE FACEM PROBLEME PT CA CITEZ din partea unui fost membru al acestui forum, DECI NU ARE DE UNDE SA STIE.
CU DRAG GEORGIANA
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
placere sau bucurie? Anna Nunta 32 08.02.2013 15:43:48
Cata bucurie! Ana-Maria N Calugarul 1 13.02.2012 11:58:09
Pasti cu bucurie admin Sfintele Pasti - Invierea Domnului 89 28.04.2011 10:58:56
Invidia impiedica orice bucurie jonella Intrebari utilizatori 5 25.05.2010 18:19:57
Daruiti o bucurie! danielar Umanitare 1 22.02.2008 12:53:29