Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.11.2007, 20:56:00
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Pentru baieti trebuie sa fie mai dificil: apar primele impulsuri din adolescenta.
Da, si de-aici incepe ingaduinta fata de baieti. Dar in niciun caz pt. vreo fata care ar avea ceva probleme hormonale si ar simti si ea "impulsuri".

O famile crestina nu l-ar invata pe baiat sa se foloseasca de fete... insa de obicei il iarta mai usor (decta pe o fata) daca a facut-o.

Si de-aici incep o multime de probleme.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.11.2007, 21:34:35
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Vorbiti din punctul de vedere al societatii, al oamenilor din lume. Din punct de vedere crestin, tot desfranare se numeste, daca e facuta de baieti sau de fete. Indiferent daca are canon mai mare sau mai mic.
Nu stiu Lidia, dar cum mai nici unul dintre noi nu traieste in manastire ci in "lumea lumeasca", bineinteles ca vorbim din perspectiva asta. Din perspectiva crestina, da, este desfranare.

Nefiind barbat nu stiu -- dar sunt putin neincrezatoare in aceste vestite "nevoi" ale barbatului care ii justifica si adulterul si neinfranarea. Ma intreb nu cumva nu sunt nevoi organice asa de puternice, ci mai mult nevoi induse de societate? Si mama si tata si prietenii si toata lumea din jur se asteapta ca ei sa aiba si sa isi satisfaca aceste nevoi. Si daca sunt baieti cuminti de multe ori sunt luati peste picior --"cum adica nu ai aceste "impulsuri? Cum adica esti virgin? Ce, esti impotent? Esti homosexual? Nu se poate."

Si femeile au impulsurile lor, din adolescenta -- dar sunt bine educate de mici de acasa si de societate ca sunt nevoi rusinoase, ca nu trebuie bagate in seama, ca nu sunt normale daca se gandesc la asa ceva. Este gresit sa crezi ca adolescentele sunt fiinte asexuale care daca o fac, o fac doar fiindca se lasa luate de val sau au fost amagite sau pur si simplu sunt desfranate. DIn punct de vedere fizic adolescentele sunt femei depline de pe la 14 ani, unele mai devreme. La fel cum baietii sunt barbati deplini din punct de vedere fizic de la 16-17 ani, unii mai devreme.

Ideal ar fi ca fie baietii si fetele sa fie tratati cu aceeasi strictete sau cu aceeasi ingaduiala.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.11.2007, 21:45:42
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Cat despre faptul ca barbatii nu sunt pregatiti sa aiba o familie decat pana pe la 30 de ani. Si aici poti sa vezi mana de mama vitrega a societatii.

De mici, fetitele sunt invatate sa devina mame si sotii. Fetele inca din adolescenta trebuie sa stie sa faca mancare, trebuie sa stie sa coase, sa spele, sa faca treaba prin casa, sa fie asezate, mature si gospodine. Baietii in schimb sunt baieti. Imaturitatea lor este scuzabila. Daca ar fi educati de acasa sa fie maturi si responsabili, daca mamele nu le-ar da totul sub nas, ar fi in stare sa fie soti si tati buni si mult mai devreme de 30 de ani. Din fericire acesta nu e cazul multor barbati. :)

Din nou, de educatia pe care le-o dau parintii copiilor lor, baieti si fete, si diferentele pe care le fac ei intre copii lor creaza multe neajunsuri in sociatate care rezulta mai tarziu in desfranare, in divort, in adulter, in casnicii de ochii lumii...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.11.2007, 21:53:21
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Nefiind barbat nu stiu -- dar sunt putin neincrezatoare in aceste vestite "nevoi" ale barbatului care ii justifica si adulterul si neinfranarea. Ma intreb nu cumva nu sunt nevoi organice asa de puternice, ci mai mult nevoi induse de societate? Si mama si tata si prietenii si toata lumea din jur se asteapta ca ei sa aiba si sa isi satisfaca aceste nevoi. Si daca sunt baieti cuminti de multe ori sunt luati peste picior --"cum adica nu ai aceste "impulsuri? Cum adica esti virgin? Ce, esti impotent? Esti homosexual? Nu se poate."
Eu zic ca faci bine ca esti neincrezatoare... Desi nevoile exista (la nivel organic) ele NU AR TREBUI sa justifice nimic! Cred ca, asa cum bine spui, prietenii si lumea din jur (si, din pacate, cateodata si parintii) considera normala satisfacerea acestor nevoi...

Imi aduc aminte ca pe la mijlocul anilor 90 ma uitam la TV la o emisiune despre prostitutie. Erau interviuri luate unor oameni din Galati. Cine credeti ca erau printre cei mai mari partizani ale legalizarii? Niste femei in jur de 45 de ani, "mame de baieti", care vedeau bordelurile ca ceva necesar pentru "sanatatea" fiilor lor :-(
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.11.2007, 16:45:19
ramona21 ramona21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2005
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Frumos cuvant ai scris, Viviana. Ar fi bine ca tinerii sa inteleaga cat de importanta pentru viata in doi este fecioria, fidelitatea, dragostea.
Daca baietii ar prefera fecioarele, nu femeile, atunci cand isi aleg viitoarea mireasa, poate ca si fetele ar fi mai constiente de valoarea propriei lor feciorii.
Baieti, dat voi tonul in acest sens!
Daca baietii ar prefera fecioarele, nu femeile, atunci cand isi aleg viitoarea mireasa, poate ca si fetele ar fi mai constiente de valoarea propriei lor feciorii.

Da, ai dreptate ancah.dar de unde atata?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.11.2007, 16:48:05
ramona21 ramona21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2005
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Pentru baieti trebuie sa fie mai dificil: apar primele impulsuri din adolescenta.
Da, si de-aici incepe ingaduinta fata de baieti. Dar in niciun caz pt. vreo fata care ar avea ceva probleme hormonale si ar simti si ea "impulsuri".

O famile crestina nu l-ar invata pe baiat sa se foloseasca de fete... insa de obicei il iarta mai usor (decta pe o fata) daca a facut-o.

Si de-aici incep o multime de probleme.
Mda.asta asa e si e mare nedreptate.daca un baiat calca stramb nu are nimic,dar o fata trebuie sa aiba grija ce face si cum face ca este considerata intr-un anume fel,desi nu face nimic,etc.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.11.2007, 17:18:05
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ramona21
Citat:
În prealabil postat de ancah
Frumos cuvant ai scris, Viviana. Ar fi bine ca tinerii sa inteleaga cat de importanta pentru viata in doi este fecioria, fidelitatea, dragostea.
Daca baietii ar prefera fecioarele, nu femeile, atunci cand isi aleg viitoarea mireasa, poate ca si fetele ar fi mai constiente de valoarea propriei lor feciorii.
Baieti, dat voi tonul in acest sens!
Daca baietii ar prefera fecioarele, nu femeile, atunci cand isi aleg viitoarea mireasa, poate ca si fetele ar fi mai constiente de valoarea propriei lor feciorii.

Da, ai dreptate ancah.dar de unde atata?
Pai cum, asta e bine stiut, multi baieti prefera o fecioara pentru casatorie. Problema este ca nu considera ca acea fecioara pe care ar vrea sa o ia de nevasta ar trebui sa fie si prima femeie din viata lui. Sau ca si ei ar trebui sa fie feciori.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.11.2007, 17:46:48
Red_Rose Red_Rose is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2007
Mesaje: 41
Implicit

Cred ca fetele sunt de vina pentru ca fac prea multe compromisuri de dragul baiatului si ca prietenia sa mearga bine. Dar si baietii forteaza nota prea mult cand impun, ori vrea fata ori pa.


Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.11.2007, 23:09:46
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Stiti ce cred eu? In cazul unui act sexual pe care biserica il interzice inainte de casatorie, vina este de ambele parti in masura egala, pentru ca nu poti sa spui ca fata este mai ponegrita ca baiatul sau invers pentru ca din moment ce nu a fost viol, inseamna ca a fost de comun acord, si din delasarea fetei si din insitenta baiatului.
Citat:
În prealabil postat de Noesis
Si daca sunt baieti cuminti de multe ori sunt luati peste picior --"cum adica nu ai aceste "impulsuri? Cum adica esti virgin? Ce, esti impotent? Esti homosexual? Nu se poate."
Sa stii ca si mie mi s-a intimplat sa mi se puna astfel de intrebari, unele persoane crezand ca sunt pe invers pentru ca nu am prietena nici la aceasta varsta.(20) :) Cei fara experienta sunt considerati ramasi in urma, si chiar retardati daca fac asta din motive religioase.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.11.2007, 16:41:08
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Si mie mi s-a intamplat sa fiu considerata deja cu experienta, desi nu am dat motiv, doar ca am venit in Bucuresti la studii.. Dar, gura lumii...M-am maritat ma tarziu si se uitau vecini, prieteni de familie cam neincrezatori, cand le spuneam ca nu am pe nimeni. O vecina chiar a intrebat-o pe mama: cum, fata sta asa, nu se marita?!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare pentru fete/medici skicolour Intrebari utilizatori 63 27.04.2013 17:12:57
Oamenii au atatea fete incat nu iti poti da seama care e cea adevarata Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 6 30.07.2012 14:10:19
Fete arestate la Chișinău, dezbrăcate și puse să facă flotări patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 10 23.04.2009 22:35:00
Despre prieteniile baieti - fete (barbati - femei) BogdanF Generalitati 13 12.08.2008 07:22:00