Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.11.2007, 20:41:48
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si eu ma intreb cum de ai reusit sa te pastrezi pentru nunta? :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.11.2007, 00:46:28
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Scopul nu a fost sa ma pastrez pentru nunta. Nu am scris acestea ca sa ma dau drept exemplu. Asa a fost in cazul meu. Ma refeream la gura lumii.
Ideea e, zic eu, sa ramai aproape de biserica. Nu garanteaza nimeni ca doar fiind fecioara te mantuiesti!
Cum am mai spus, odata ce o fata se marita si primeste Sf Impartasanie, chiar daca a mai cazut in pacat in trecut cu altcineva, eu ma mir de orgoliul masculin, caci in multe cazuri barbatul nu o poate ierta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.11.2007, 13:20:30
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Lidia, ca sa o spun pe bune, eu as prefera mai bine sa ma casatoresc cu o femeie care numai este virgina, in schimb sa fie macar credincioasa, fidela si intelegatoare, decat cu o fecioara orbita de mandria puritatii ei. Sper sa nu ma intelegi gresit, dar am spus asta pentru ca nu prea mai sunt fete care sa aibe ambele calitati: si virgine si smerite, iar daca or fi si astfel de fete deosebite, sunt, nu zic nu, dar poate Dumnezeu nu le scoate in cale oricui, pentru ca nu multi merita asemenea sotii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.11.2007, 14:33:24
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ce sa zic......nu e desfranare daca ai o partenera.....totusi e dificil sa iti faci o familie astazi...multe cupluri prefera concubinajul....din cauza lipsurilor.....daca ai un suport deosebit te gandesti si la copii.....daca nu, poti trai si fara....ai nepoti, nepoate...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.11.2007, 17:29:26
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Doamne ajuta!
As dori sa-mi dati un sfat cu privire la urmatoarea problema:
Ma straduiesc de ceva vreme sa conving un bun prieten ca sexul oral nu are ce cauta in cadrul unei familii crestine.
El considera ca daca un cuplu si-a pastrat fecioria pana la casatorie,dupa,are "dreptul,libertatea" sa faca orice,de vreme ce sunt cununati.
Eu am incercat din rasputeri sa-i explic ca aceasta practica este total incompatibila cu trairea in Hristos,insa degeaba,fara niciun rezultat.
Ba mai mult,e gata sa se desparta de prietena lui,cu care s-ar casatori daca ea ar accepta sa faca asa ceva dupa ce se vor cununa.
Va rog sa-mi dati un sfat:ce carti sa mai citeasca,ce argumente sa-i mai dau,ce sa-i mai zic...Poate nu le-am incercat pe toate...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.11.2007, 17:36:16
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Du-l la duhovnicul prietenei lui. In speranta ca ar avea respect fata de vorbele preotilor.
E mare lucru ca preotii crestini sunt casatoriti si pot vorbi din experienta, ce e bine sa facem si ce nu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.11.2007, 17:37:58
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynna
Va rog sa-mi dati un sfat:ce carti sa mai citeasca,ce argumente sa-i mai dau,ce sa-i mai zic...
Of, greu de inteles treaba asta pentru un om care ia taina cununiei drept permis pentru activitatea sexuala...

Sa citeasca poate "O pogorare la iad" de pr. Savatie Bastovoi. Cum parintele are un stil de vorbire direct, poate il va misca.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.11.2007, 19:48:20
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

A, multumim pentru cartea recomandata, am sa o citesc si eu ca chiar m-ai facut curios. :rolleyes:
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.11.2007, 21:39:37
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynna
[...]Ma straduiesc de ceva vreme sa conving un bun prieten ca sexul oral nu are ce cauta in cadrul unei familii crestine.[...]

[...]Ba mai mult,e gata sa se desparta de prietena lui,cu care s-ar casatori daca ea ar accepta sa faca asa ceva dupa ce se vor cununa.[...]
Dar vreau sa-ti spun ca astfel de preconceptii nu pot fi schimbate in modul de gandire al multora, pentru ca asa vor ei sa faca. In nici un caz nu il vei convinge dandu-i motive religioase sau vorbind in termeni religiosi, ba mai mult il vei enerva sau va rade de tine.
Si eu am auzit astfel de conditii, cum ca daca viitoarea sotie nu este capabila sa practice sexul oral nu va fi luata de sotie. Si numai cand ma gandesc ca totusi parintii isi pupa copiii...:|
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.11.2007, 23:01:42
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Du-l la duhovnicul prietenei lui. In speranta ca ar avea respect fata de vorbele preotilor.
E mare lucru ca preotii crestini sunt casatoriti si pot vorbi din experienta, ce e bine sa facem si ce nu.
Se spovedeste la acelasi duhovnic ca si prietena lui,insa nu vrea sa-l asculte in privinta asta.pentru el nu conteaza nici macar ca pentru chestia asta nu se poate impartasi!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare pentru fete/medici skicolour Intrebari utilizatori 63 27.04.2013 17:12:57
Oamenii au atatea fete incat nu iti poti da seama care e cea adevarata Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 6 30.07.2012 14:10:19
Fete arestate la Chișinău, dezbrăcate și puse să facă flotări patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 10 23.04.2009 22:35:00
Despre prieteniile baieti - fete (barbati - femei) BogdanF Generalitati 13 12.08.2008 07:22:00